Jump to content


Fotografije

Problem sa TLR točkom

točak TLR problem šeta

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
19 odgovora na ovu temu

#1 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 31 May 2020 - 01:38 PM

Zdravo.

 

Točak je Bontrager rhythm TLR. Navodno točak može da se vozi sa običnom gumom, ali ja ne uspevam normalno da je namestim.

Nakon stavljanja spoljne gume, koje je trajalo ~40 minuta, otkrio sam da točak skakuće u vožnji. Video sam da točak dosta šeta, odnosno u preseku na jednom mestu guma malo ode u stranu, odnosno na drugom mestu ode na gore (dočarano na crtežu). Ona crta na gumi koja bi trebala da podjednako viri iz felne je negde tik van felne negde u njoj. Ispobane 3 gume i sve se isto ponašaju. Pokušao sam da fizički povučem gumu da ravnomerno nalegne ali bez uspeha.

Mislim da je krivac sama felna, odnosno da nije 559 (iako tako piše) nego da je malo veći prečnik i da zbog toga ona izdeformiše gumu. Onu tubeles traku/gumu sam naravno skinuo i stavio običnu.

Da je normalan točak lako bih ga zamenio, ali je 20mm nabla i šira felna a za to ću da se porodim dok nađem, i ovu sam jedva dočekao. Jel ima nekog rešenja? Meni je palo na pamet ovako na brzinu da bi možda pomoglo turpijanje zidova tako da dođe na 559.

 

Hvala

 

Attached Thumbnails

  • guma.png

  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 31 May 2020 - 01:53 PM

Sada vrati onu original tubeles plasticnu traku pa probaj ponovo.


  • 0

#3 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 31 May 2020 - 02:08 PM

Pokušaću to, mada uputvstva kažu da se ta traka skida za obične gume, a i prilično su špicasti zidovi te trake pa se brinem za unutrašnju.

Javljam kada isprobam, hvala.


  • 0

#4 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 31 May 2020 - 03:01 PM

Problem je još izraženiji sa tlr trakom, šeta baš mnogo.


  • 0

#5 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1416 posts

Postavljeno 31 May 2020 - 03:19 PM

Ne znam kako bih te utesio, ali ja sam iz slicnog razloga takve tockove otudjio...

Kako god, mislim da su ti tockovi samo za tubeles, ne daj boze busenje unutrasnje na terenu...Sizifov posao.

Probaj sa mazanjem falca sa sredstvom te namene, mislim da je to jedini i najlaksi nacin...sve ostalo kod mene nije dobro proslo.

Bio sam srecan kada dobih te tockove, jos srecniji kada zapadose kod majstor Grbica  n2:party-021  n2:party-021  n2:party-021


  • 0

#6 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 31 May 2020 - 07:52 PM

Ne mogu da kažem da nisam očekivao da će na kraju biti tako, a u uputsvu navode da može standardna guma da se stavi. Sve se mislim da ću morati da tražim novi točak ili felnu pa pletenje, što znači još čekanja, cimanja, i novca.

Navlačenje je užas, preko pola sata sam sigurno navlačio prvi put i pritom polomio montirač, na kraju sam morao metalne da koristim. Nego to sredstvo za mazanje, šta je to i da li misliš da bi mi pomoglo kod ovog problema?


  • 0

#7 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1416 posts

Postavljeno 31 May 2020 - 08:06 PM

Mislim da je neko Schwalbe sredstvo za lakse montiranje tubeles guma.

Moram da proverim kod drugara kako je tacan naziv.

Jedino sa njim mi je izasao falc kako treba, sve ostalo je bilo bezuspesno.

Obavezno pumpanje sa kompresorom na maksimum, i nesto malo preko.


  • 0

#8 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 31 May 2020 - 08:37 PM

To za visok pritisak sam još negde našao, valjda da je ubaci u onaj žljeb. Vidim da preporučuju sapune, detrdžente i sl. Mislim, jebeš takav točak ako ja moram da se brinem kako ću da namontiram ako mi pukne na nekoj planini, kompresor da nosim :).

Javi za to sredstvo, hvala.

 

Poslao sam mejl Bontrageru, baš da vidim šta će da mi kažu (ako odgovore).


  • 0

#9 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 31 May 2020 - 08:44 PM

Bebi puder meni bolje radi posao od sredstva za pranje posudja ako treba guma da nalegne na felnu. Mada ne verujem da ces i sa puderom uspeti. Koja je unutrasnja sirina felne a kolika je sirina guma koje pokusavas da stavis na njih?


  • 1

#10 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 31 May 2020 - 08:57 PM

Pa pokusacu i taj puder, i onda da napumpam pritisak koliko mogu običnom pumpom.

22-23mm unutra. Guma koju hoću je 2.25, ali pokušao sam i 1.95. Ova 2.25 je bez problema funkcionisala na 17/19/24mm felni.

 

Koliko sam točkova i guma promenio nikada ovaj problem nisam imao, tako da mislim da je sigurno do ovog tlr čuda.


  • 0

#11 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 31 May 2020 - 10:16 PM

Posto Bontrager pravi i gume ne bi me cudilo da su se time sto su napravili felne malo drugacijih dimenzija osigurali da ce vecina kupovati njihove gume jer jeftinije je kupiti njihovu gumu nego menjati ceo tocak da bi vozio gumu nekog drugog proizvodjaca.


  • 0

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 01 June 2020 - 04:39 AM

Ovo sam upotrebio možda par puta poslednjih godina. Ali kada je trebalo - trebalo je.

 

https://planetbike.r...eu12-047-1.html

 

U 99,9% slučajeva, ako ne ide rukama, znači da nešto nije leglo kako treba. Ali nailazio sam na kombinacije guma i felni koje jednostavno nisam uspevao nikako rukama. Izuzetno retko, ali bilo ih je.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 01 June 2020 - 10:18 PM

Nemam alat, a rukom naravno ne može.

 

Probao sam puder, ali ne mogu običnom pumpom da nabijem pritisak, mada se culo da je pukla/legla 2-3 puta ali isto šeta. Probaću u servis da odnesem ako mogu da je nameste nekako, a opet se brinem da ne pobegne kada se izduva (pošto vozim na 1.5-2 bara).

 

Šta mislite o turpijanju zidova, da im malo smanjim visinu?


  • 0

#14 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 01 June 2020 - 10:38 PM

Nemoj da turpijas zidove, ili predji na tubeles ili prosledi tockove dalje nekome.


  • 0

#15 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 02 June 2020 - 06:28 PM

Rešeno!
Sad samo treba sa sobom da nosim kompresor i generator kada idem dalje :).

 

Hvala svima :).


  • 0

#16 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 06:50 PM

Kako si resio, morao si da pumpas na 6 bara? Jesi li skinuo originalne trake za felne ili si uspeo sa njima? I koje spoljne gume su sada na njima?


  • 0

#17 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 02 June 2020 - 06:59 PM

Придружујем се групи оних који су отуђили тјублес точкове када су видели како изгледа намештање обичне гуме на фелну.😡
  • 0

#18 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 02 June 2020 - 07:15 PM

@Dusan

Obična traka za felne (ne tubeless), guma 2.25 koju sam i hteo. Ne znam na koliko je napumpano, pobegao sam da ne ogluvim ako pukne :). Samo je pukla 2-3 puta i namestila se, i onda sam je izduvao na ~2 bara koliko i vozim i vratio se kući (da ne pokisnem). Videću kako se ponaša po terenu odnosno da li će ostati na mestu.

 

@omega

Verujem. Eno ga točak/felna na oglasima, pa ako naiđe nešto menjaću šta mi ispadne jeftinije. Trenutno su samo 3 felne sa 28 rupa na oglasima...

Nameštanje mi je sada opušteno, našao sam foru, ali prvi put sam se iskilavio.


  • 0

#19 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 03 June 2020 - 10:08 AM

Koliko često bušiš gume na 2 bara ako ne voziš tubuless?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#20 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 03 June 2020 - 07:42 PM

Pa onako, jedno vreme često sam imao snakebite :).
Poslednje dve (mali vremenski razmak) sam precvikao na ventilu, tj guma se prilikom kočenja očigleno malo pomeri u odnosu na felnu i povuče sa sobom i unutrašnju tako da se ventil iskosi (nije upravan u odnosu na felnu) i onda se iseče.

Nije toliki problem voziti na niskim pritiscima sa unutrašnjom, pratiš malo pa podešavaš pritisak, a najviše zavisi od tipa vožnje.


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: točak, TLR, problem, šeta

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika