Jump to content


Fotografije

Lanac češe unutrašnju stranu većeg prednjeg lančanika (2 lančanika)

pogon lanac problem

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
31 odgovora na ovu temu

#1 mihabl

mihabl
  • Members
  • 7 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 27 July 2022 - 06:02 PM

Poštovani

Pre dva dana pukao mi je lanac na MTB-u i kupio sam novi (isti kao stari KMC x9). Kada sam stavio nov lanac i krenuo da vozim čim sam napravio malo veće opterećenje na pogon lanac se bukvalno zakovao u prednjem menjaču. Onda sam malo proučio i skontao da mi se to i pre dešavalo kada vozim uz neko brdo na malom lančaniku napred samo nisam tome pridodavao veliku pažnju pošto se retko dešavalo (zato što je lanac već bio istrošen). Sada kada lanac postavim na mali lančanik napred nemoguće je voziti bicikl. Prilikom malo jačeg pritiska pedale lanac se blago iskosi prema unutra tj. prema većem lančaniku gde ga ovaj pokupi i počne podizati ka gore dok ne naiđe na prednji menjač. Ako neko ima slična iskustva koja bi mogla biti od pomoći molim neka se javi. Ako nekom znači menjači su 2x9 napred Altus nazad Deore a pogon je shimano 36/22 (da li može da bude do kompatibilnosti pogona i kasete?) Bicikl sam uzeo polovan tako da ne znam šta je menjano :(


  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 27 July 2022 - 10:30 PM

Jesi li siguran da se lanac iskosi a ne mali lancanik?


  • 0

#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 July 2022 - 05:36 AM

Poštovani

Pre dva dana pukao mi je lanac na MTB-u i kupio sam novi (isti kao stari KMC x9). Kada sam stavio nov lanac i krenuo da vozim čim sam napravio malo veće opterećenje na pogon lanac se bukvalno zakovao u prednjem menjaču. Onda sam malo proučio i skontao da mi se to i pre dešavalo kada vozim uz neko brdo na malom lančaniku napred samo nisam tome pridodavao veliku pažnju pošto se retko dešavalo (zato što je lanac već bio istrošen). Sada kada lanac postavim na mali lančanik napred nemoguće je voziti bicikl. Prilikom malo jačeg pritiska pedale lanac se blago iskosi prema unutra tj. prema većem lančaniku gde ga ovaj pokupi i počne podizati ka gore dok ne naiđe na prednji menjač. Ako neko ima slična iskustva koja bi mogla biti od pomoći molim neka se javi. Ako nekom znači menjači su 2x9 napred Altus nazad Deore a pogon je shimano 36/22 (da li može da bude do kompatibilnosti pogona i kasete?) Bicikl sam uzeo polovan tako da ne znam šta je menjano :(

 

Da li se problem dešava i kada sa manjeg prednjeg lančanika koristiš jedan od najveća 4 lančanika pozadi?

 

Da li se na spojevima cevi rama (i sa donje strane) vide naprsline? Ima li oštećenja na ramu pa da se lako uvija (ali nije još skroz pukao)?


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 mihabl

mihabl
  • Members
  • 7 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 28 July 2022 - 07:50 AM

Jesi li siguran da se lanac iskosi a ne mali lancanik?

 

Pa nisam siguran ali kontam da je lančanik istrošen pa na njemu dolazi do uvijanja lanca prema unutra.


  • 0

#5 mihabl

mihabl
  • Members
  • 7 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 28 July 2022 - 07:59 AM

12.jpg

Da li se problem dešava i kada sa manjeg prednjeg lančanika koristiš jedan od najveća 4 lančanika pozadi?

 

Da li se na spojevima cevi rama (i sa donje strane) vide naprsline? Ima li oštećenja na ramu pa da se lako uvija (ali nije još skroz pukao)?

 

Problem se dešava u svim kombinacijama sa malim prednjim lančanikom. Postoje mala oštećenja na ramu od prije baš zbog ovog chain suck-a koji se prije ređe dešavao. 

 

 

Attached Thumbnails

  • 11.jpg
  • 13.jpg

  • 0

#6 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 28 July 2022 - 02:30 PM

Proverio bih da li na patroni, cini mi se da je HT2, imas neophodne podloske, dve sa strane pogona, desna strana, i jedna ispod leve soljice ako je menjac na selnu. Naravno i ako je BB 68mm a ne 73mm, ako je 73mm samo jedna podloska sa pogonske strane.

Deluje mi da ti je suvise zakosen lanac kad je na maloj sajbni odnosno da je pogon veoma blizu rama pa se kosi lanac i veliki lancanik podize i guzva lanac o kavez prednjeg menjaca.

Mozda i da proveris srafove koji drze sajbne na pogon, da ih dotegnes.


  • 0

#7 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 28 July 2022 - 03:01 PM

Dopuna:

Malo verovatno ali pogon je za desetofaz pa su sajbne na uzem rastojanju, probaj sa nekim desetofaz lancem da li se isto desava. Sve ce normalno raditi i sa desetofaz lancem iako su devetofaz kaseta, menjaci ako je do toga.

 

Valja proveriti i da li freehub mehanizam guzva gornji potez lanca! To proveri tako sto levom rukom odignes zadnji deo bajsa i desnom rukom zapedalaj pa zadrzi pedalu i vidi da li freehub pokusava da naguzva lanac. To moze da opusti lanac te ga lako zahvati veliki lancanik.

 

Naravno i ocigledno proveriti da li ima "luft" u pogonu, patroni. Sigurno ce se neko setiti jos neceg.


 


  • 0

#8 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 28 July 2022 - 03:05 PM

attachicon.gif12.jpg

Problem se dešava u svim kombinacijama sa malim prednjim lančanikom. Postoje mala oštećenja na ramu od prije baš zbog ovog chain suck-a koji se prije ređe dešavao.

Ako se dešava chainsuck, moraš da menjaš lančanik jer je potrošen.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#9 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 July 2022 - 04:39 PM

... lanac se blago iskosi prema unutra tj. prema većem lančaniku...

...unutra...prema vecem lancaniku?

 

Kada sedis na biciklu i gledas dole u pogon, lanac se pomera levo ili desno?

 

ili se lanac zaglavi na malom lancaniku i na njemu se

 

... počne podizati ka gore dok ne naiđe na prednji menjač. 

 

uradis kako kaze kolega Vidak


  • 1

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 July 2022 - 05:02 PM

Trenutno vozim HT2 pogon na 68 mm širokoj školjki pogona na ramu, bez 2,5 mm spejsera sa leve i desne strane (hteo sam da velika šajba bude što bliže ramu).

Koristim 8-faz lanac na 9-faz pogonu compact dubl pogonu.

 

Nema nikakvih problema.

Generalno, za broj (ili dva) širi lanac pravi problem kod kaseta, ali ne pravi problem sa pogonima. Obično je nešto drugo kako ne treba.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 Rok

Rok
  • Members
  • PipPipPip
  • 153 posts

Postavljeno 28 July 2022 - 05:18 PM

Ja imam suprotna iskustva. 8 Faz lanac na 9 Faz pogonu ne radi Kako treba. Niko to nije mogao da nasteluje precizno. Pa Sam koristim medjukorak da Jace stisnem samaraljke da prebacim na najveci lancanik. I moram da gledam I na osecaj inace nekad preskoci, nekad prebaci iz prve, pa sa srednjeg na najveci Sam morao pogledom I na osecaj da prebacujem.

Ja nisam strucnjak Ali ne slazu se najbolje lanci za 8 Faz na 9 Faz pogonu I to nisam rekao samo ja.
  • 0

#12 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 July 2022 - 05:18 PM

Da ti se možda to ne dešava kada ti je lanac na najmanjem lančaniku kasete, pa prebaciš sa velikog lančanika pogona na manji, da bi ti bilo lakše uzbrdo?

Čini mi se i na toj slici gore, po gornjoj liniji lanca, da je slikan u kombinaciji mala-mala šajbna, što bi mogao da bude razlog (ili makar deo) za to što se dešava.
  • 0

#13 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 28 July 2022 - 06:15 PM

Trenutno vozim HT2 pogon na 68 mm širokoj školjki pogona na ramu, bez 2,5 mm spejsera sa leve i desne strane (hteo sam da velika šajba bude što bliže ramu).

Koristim 8-faz lanac na 9-faz pogonu compact dubl pogonu.

Posto koristis compact double pogon, drumski, onda je on i predvidjen da ide sa drumskom HT2 patronom bez spacera. Verovatno si stavio mtb HT2 patronu bez spacera i to je nesto sto je moguce, sa drumskim kurblama, ali samo za milimetar "priblizava" pogon ka ramu, mtb spaceri su i do 2.5mm a to je znacajno ako je upareno sa mtb pogonom.

Drumska soljica je za milimetar sira od mtb. 

Ovo sve vazi za shimano, koje su soljice na njegovom bajsu ko zna :)

 

Mozda sam pogresno shvatio ali ja pricam za slucaj da velika sajbna podize lanac na gornjem potezu a ne da je u pitanju chain suck gde se lanac mrsi od dole .


  • 1

#14 mihabl

mihabl
  • Members
  • 7 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 28 July 2022 - 06:56 PM

Hvala svima na odgovorima, ja sam do prije sat vremena bio u zabludi. Naime, ova oštećenja na unutrašnjem delu prednjeg lančanika su verovatno samo od šiftanja brzina sa manjeg na veći lančanik a šta se zapravo dešava.. drug mi je pomogao tako što je vršio jak pritisak na pedalu i držao kočnicu a ja sam ležao na travi i odozdo gledao šta se dešava.. lančanik je istrošen pa se lanac zakuje u lančaniku prilikom većeg pritiska i nastavlja da ga podiže tj lanac se ne oslobađa zuba na 6 sati otprilike već ga povlači prema 3 sata dok ne zakači deo rama i prednji menjač ako me razumijete.


  • 0

#15 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 July 2022 - 08:46 PM

Posto koristis compact double pogon, drumski, onda je on i predvidjen da ide sa drumskom HT2 patronom bez spacera. Verovatno si stavio mtb HT2 patronu bez spacera i to je nesto sto je moguce, sa drumskim kurblama, ali samo za milimetar "priblizava" pogon ka ramu, mtb spaceri su i do 2.5mm a to je znacajno ako je upareno sa mtb pogonom.
Drumska soljica je za milimetar sira od mtb.
Ovo sve vazi za shimano, koje su soljice na njegovom bajsu ko zna :)

Mozda sam pogresno shvatio ali ja pricam za slucaj da velika sajbna podize lanac na gornjem potezu a ne da je u pitanju chain suck gde se lanac mrsi od dole .


Drumska patrona, za 68 i 73. Projektovana za 2x2,5 mm spejsere ako se stavlja na 68 mm (logično).

MTB patrone su za oko 1 mm uže nevezano za spejsere, ako me sećanje ne vara (morao bih premeriti).
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#16 adolfpas77

adolfpas77
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 29 July 2022 - 06:03 AM

Našteluj prednji menjač .


  • 0

#17 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 July 2022 - 06:54 AM

Ekstremno pohaban lančanik sa novim lancem - retko kad se ovaj efekat da "uhvatiti" bez jačeg pritiska na pedale:

 

https://www.youtube....rts/c6CQ5y7-4-o


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#18 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 29 July 2022 - 08:39 AM

Hvala svima na odgovorima, ja sam do prije sat vremena bio u zabludi. Naime, ova oštećenja na unutrašnjem delu prednjeg lančanika su verovatno samo od šiftanja brzina sa manjeg na veći lančanik a šta se zapravo dešava.. drug mi je pomogao tako što je vršio jak pritisak na pedalu i držao kočnicu a ja sam ležao na travi i odozdo gledao šta se dešava.. lančanik je istrošen pa se lanac zakuje u lančaniku prilikom većeg pritiska i nastavlja da ga podiže tj lanac se ne oslobađa zuba na 6 sati otprilike već ga povlači prema 3 sata dok ne zakači deo rama i prednji menjač ako me razumijete.

To se zove chainsuck!
Menjaj lančanik i rešićeš problem.
Proveri i lanac, verovatno je i on za zamenu.
A kad sve to promeniš, velika je verovatnoća da ćeš morati i kasetu da menjaš ako bude preskakao nov lanac po staroj kaseti.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#19 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 29 July 2022 - 09:41 AM

Drumska patrona, za 68 i 73. Projektovana za 2x2,5 mm spejsere ako se stavlja na 68 mm (logično).

 

   Jos nisam video shimano drumsku patronu koja dolazi sa odstojnicima za 73mm, sto je inace mtb standard, kao i drumski pogon koji je duzi za 5mm od svih ostalih drumskih shimano pogona.

   Isto tako deluje mi nemoguce da se fixna sirina pogona ugradi u prostor za 5mm kraci ! To je u slucaju da se izostave odstojnici !

   Drumski triple pogon ima na sebi odstojnik ali deo koji ulazi u ram je isti kao i svi ostali road pogoni ali ni on ne bi mogao da se montira na bb73mm bez znacajne gimnastike.

 

Nijedan shimano HT2 drumski pogon NIJE predvidjen za 73mm bb.

 

Shimano pressfit BB72/92 su sirine ~86mm sto odgovara rastojanju lezajeva i na bilo kojoj BSA HT2 road patroni montiranoj na 68mm, ovo samo kao primer da nijedan HT2 road pogon nije predvidjen za 73mm bb.

   Teoretski bi bilo moguce sa mnogo uzim soljicama i jako uskim lezajevima, uzim od 6805-2RS sunhill (25x37x6mm) koji su vec za 1mm uzi od 6805 standarda, dakle lezaj bi morao biti 3.5mm sirine !

 

Da pojasnim, svi  shimano HT2 drumski pogoni imaju identicnu sirinu vratila koje ulazi u ram a uze je od mtb HT2 vratila. To je i jedan od razloga zasto svaki drumski pogon ima uzi Q-faktor (koliko su pedale razmaknute), a mtb patrona dolazi sa odstojnicima.

 

Ako bi neko probao da stavi drumski pogon na bilo koju, road ili mtb, HT2 patronu sa spacerima leva kurbla ne bi mogla pravilno da se montira. Locirajuci trn ne bi upao u rupu, ne bi mogao da se stegne centralni sraf koji prednapreze lezajeva patrone niti bi sama kurbla mogla da se stegne za vratilo.

Takodje je nemoguca bilo koja kombinacija HT2 drumski pogon i bb sirine 73mm, shimano patrona koja god bez odstojnika, a da je propisno stegnuta  leva kurbla !!

 

   Manipulacija odstojanja pogona od rama je moguca samo sa mtb pogonom i to tako sto ako se sa jedne strane izostavi odstojnik MORA da se prebaci na drugu stranu da bi se ocuvala sirina patrone u suprotnom instalacija je nepravilna.

   Ogleda se u postojanju lufta samog pogona, ako se izostavi odstojnik pa recimo umesto tri ima samo dva na celokupnoj duzini patrone (ako je samo jedan odstojnik nekad i moze da funkcionise a to potvrdjuje locirajuci pin, ako upada moze) , ili ako se doda odstojnik, pa ima cetiri umesto predvidjenih tri, nece moci da se stegne leva kurbla.

 

Drumski moze samo da se priblizi za milimetar ako se stavi mtb soljica, tada je celokupna patrona "kraca" za dva milimetra ali to je nesto sto pogoni tolerisu.

Moguce su i razne kombinacije malo sirih ili malo uzih odstojnika ali sustina je da se okvirno, 2-3mm, MORA ocuvati sirina patrone za pogon koji se montira.

 

Mozda ti se ucinilo da je patrona za road sa odstojnicima ali mislim da ako premeris liniju lanca videces da si priblizio pogon tek za 1mm.

 

Ako je mihabl raspolozen da brusi, moze da obori kuke na zubcima pogona i tako proba da resi problem. Ne sme brusiti ispod plave isprekidane.

 

brusenje.jpg

 

Mozda pomogne i pravilna duzina lanca (ako vec nije) te napon zadnjeg kaveza lakse svuce lanac sa pogona.

 

Vidak je sve lepo, od pocetka, rekao coveku sta je i kako je i sta ga ceka :D


  • 3

#20 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 July 2022 - 10:28 AM

Zanimljivo.

 

Moje iskustvo:

RS500 (Tiagra) patrona.

Sora 9-faz pogon.

68 mm širok ram.

 

Bez spejsera, osovina štrči predaleko da bi trn upao u rupu na osovini.

Ipak, ne toliko daleko da se plastičnim šrafom ne može postići otpimalno predopterećenje ležaja.

 

Nisam probao sa Tiagra 4700 pogonom - možda bi tu sve čučnulo kako treba bez spejsera.

 

I jeste pogon efektivno tek za nekih 1 mm bliže od "nule." Sa MTB patronom (bez spejsera) bi verovatno bio preblizu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png






Also tagged with one or more of these keywords: pogon, lanac, problem

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika