Jump to content


Fotografije

Lanac češe unutrašnju stranu većeg prednjeg lančanika (2 lančanika)

pogon lanac problem

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
31 odgovora na ovu temu

#21 mihabl

mihabl
  • Members
  • 7 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 29 July 2022 - 10:28 AM

To se zove chainsuck!
Menjaj lančanik i rešićeš problem.
Proveri i lanac, verovatno je i on za zamenu.
A kad sve to promeniš, velika je verovatnoća da ćeš morati i kasetu da menjaš ako bude preskakao nov lanac po staroj kaseti.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

Fazon je u tome što lanajeste nov pa je i chainsuk izraženiji nego pre. Lik u servisu mi je rekao jutros ako neću da se trošim da vozim bajs na većem lančaniku (pošto tad nema problema samo osetim blage vibracije pod pedalama) nekih 7 dana dok to malo ne "sedne" pošto je lanac još "sirov" ali sam ja ipak odlučio da ću im odvesti bicikl posle godišnjeg pa neka promene prednji pogon. 

 

Pa da, bojim se da ću pored troškova za lanai pogon morati izdvojiti novai za novu kasetu.


  • 0

#22 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 29 July 2022 - 10:50 AM

Kod mene je:
-ram 68mm,drumas Scoot
-pogon Tiagra 4703
-patrona mtb bb-mt800,jedan spejser sa leve stane.
Sve radi normalno bez ikakvih problema.IMG_20220729_124045.jpg IMG_20220729_123939.jpg IMG_20220729_124204.jpg
  • 0

#23 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 29 July 2022 - 12:15 PM

Kod mene je:
-ram 68mm,drumas Scoot
-pogon Tiagra 4703
-patrona mtb bb-mt800,jedan spejser sa leve stane.
 IMG_20220729_123939.jpgattachicon.gif

 

Sto se tice dimenzija ako je odstojnik 2.5mm samo si u plusu 0.5mm u odnosu na projektovanu drumsku patronu MEDJUTIM desna pedala je bliza centralnoj osi u odnosu na levu (nije strasno, ali bolje bi bilo dve podloske po 1mm sa svake strane).

Proverio bih ali meni se cini da tebi fali odstojnik koji se nalazi izmedju leve kurble i soljice shimano oznaka Y1MD14100 :

 

patrona.jpg        odstoj tripl.jpg

 

 

@Relja proverio bih da li je bb stvarno sirok 68mm ili je neko obradio povrsine i malo skratio bb posto se na EV dijagramu vidi da BB-RS500 dolazi bez odstojnika soljica kao i svaka drumska patrona.

 


  • 3

#24 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 July 2022 - 12:41 PM

Sto se tice dimenzija ako je odstojnik 2.5mm samo si u plusu 0.5mm u odnosu na projektovanu drumsku patronu MEDJUTIM desna pedala je bliza centralnoj osi u odnosu na levu (nije strasno, ali bolje bi bilo dve podloske po 1mm sa svake strane).

Proverio bih ali meni se cini da tebi fali odstojnik koji se nalazi izmedju leve kurble i soljice shimano oznaka Y1MD14100 :

 

attachicon.gifpatrona.jpg       attachicon.gifodstoj tripl.jpg

 

 

@Relja proverio bih da li je bb stvarno sirok 68mm ili je neko obradio povrsine i malo skratio bb posto se na EV dijagramu vidi da BB-RS500 dolazi bez odstojnika soljica kao i svaka drumska patrona.

 

Merio sam - 68 mm je (skinuo sam možda ukupno 1/2 mm pri ravnanju čeonih strana - ali trn maši za puno više).

Svi spejseri su na mestu (sem tih 2x2,5 mm). 

Kurble su u manje od milimetra podjednako odmaknute od središnje ose rama.

 

Inače da - patrona fabrički dolazi bez odstojnika.

Opet, na osnovu rezultata montiranja, izgleda kao da bi sa tih 2x2,5 mm taman čučnulo kako treba sa Sora pogonom na tom ramu.

 

Sa MTB šoljom, koja je uža, morali bi ići 2x2,5 mm spejseri inače bi osovina previše štrčala.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#25 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 29 July 2022 - 12:59 PM

Prvo moram priznati da nisam majstor I da mnogo toga ne znam.Tako da I ovo sad za patronu prvi put cujem da se mtb I road patrone razlikuju.

Sto se odstojnika tice,upravu si,fali.Sada sam pogledao u kutiji I evo ga.Nisam ga ni montirao.Nisam znao gde ide.
IMG_20220729_144557.jpg IMG_20220729_144624.jpg
Sta mi predlazes da odradim da bi bilo sve po PS?
  • 0

#26 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 29 July 2022 - 01:31 PM

Posto sa desne strane nemas podlosku, odnosno vec si "ukrao" jedan milimetar, a nisi u opasnosti da lancanici zakace ram samo bih skinuo levu soljicu i probao da sklopim samo sa odstojnikom izmedju kurble i soljice BEZ odstojnika koji je ispod soljice .

Ako je to moguce pedale postaju simetricne i locirajuci pin verovatno upada u rupu tik uz ivicu !

 

Budi siguran da kad pritezes centralni sraf, koji pravi prednaprezanje lezajeva, u stvari pritezes kurblu ka lezaju a ne samo da se boris protiv pina.

 

To proveris tako sto osetis luft ili odignes malo pin, pritegnes sraf (1 sa dijagrama) pa probas da upustis pin (4 na dijagramu).

 

Ako ne mozes da prednapregnes lezajeve odnosno da lociras pin u takvoj kombinaciji gde si postavio odstojnik kurble, Y1MD14100, onda nadjes podloske od 1mm i sa svake strane po jedna ili otanjis mtb podlosku koja je 2.5mm na BB-MT800 patroni na nekih 1-1.5mm pa to probas vodeci racuna o prednaprezanju lezaja kao i o zahvatu kurble na vratilo pogona.

 

Ako je to sve komplikovano a trenutno ti leva kurbla ne cese o aluminijum soljice mozes sve da ostavis kako je :)

Leva kurbla ce za nekih 1.5mm biti vise  "levo" nego sto je desna  "desno" (sam odstojnik kurble je 1mm a odstojnik soljice je 2.5mm, ako izostavis odstojnik kurble a stavis soljice kako ti je sada , levu stranu si udebljao samo za 1.5mm u odnosu na desnu).


  • 1

#27 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 29 July 2022 - 05:39 PM

...Proverio bih ali meni se cini da tebi fali odstojnik...

 

attachicon.gifpatrona.jpg     

 

a pozicija br 11, spacer (6,5mm) ?


  • 0

#28 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 29 July 2022 - 05:47 PM

Kakve veze ima cesanje lanca sa spejserima?


  • 0

#29 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 29 July 2022 - 06:44 PM

Kakve veze ima cesanje lanca sa spejserima?

a ko kaze da ima veze?


  • 0

#30 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 29 July 2022 - 08:03 PM

Valjda naslov teme kaze ?!


  • 0

#31 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 29 July 2022 - 08:50 PM

a pozicija br 11, spacer (6,5mm) ?

 

Pozicija 11 je na samoj kurbli i sigurno postoji na zoksijevom pogonu, da fali "strcalo" bi vratilo za 6.5mm i ne bi mogao da prednapregne patronu.

Iisti takav odstojnik postoji i na maunti pogonima FC-M761, FC-M771 verovatno i na nekim drugim ali sa ovima imam iskustvo.

 

Cak sam u nekoj kombinaciji probao da svucem 11 sa vratila mtb pogona i da ga prebacim na "levu" stranu ali onda okvir najmanjeg lancanika grebe o soljicu patrone (taj odstojnik 11 je za boost mtb pogone i mnogo odaljava desnu stranu od rama kod obicnih mtb sa 68/73mm BB pa menjac ako nije 761/771 ne moze da dohvati najvecu sajbnu, resenje je da covek bude kreativan sa postojecim podloskama.

 

Maunti pogoni FC-M760/770 iako su tripl nemaju 11 odstojnik ali svaki drumski HT2 tripl ima.

 

Jos jedna mala trivia, drumski pogoni FC-7703 (ovaj je octalink i nema sajbnu ali ide sira patrona), FC-4603, FC-4703, FC-6703 su "triplizirani", odnosno srednja sajbna je ujedno i nosac male sajbne, na desnoj kurbli postoji samo pet rupa a ne postoje rupe za malu sajbnu, pa o tome treba voditi racuna kad se menjaju sajbne :)

 

triplizer.jpg

 

Izvinjavam se mihabl clanu sto smo od dve sajbne na mtb dosli do tri na drumasu  n2:loony


  • 0

#32 mihabl

mihabl
  • Members
  • 7 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 30 July 2022 - 08:21 PM

Pozicija 11 je na samoj kurbli i sigurno postoji na zoksijevom pogonu, da fali "strcalo" bi vratilo za 6.5mm i ne bi mogao da prednapregne patronu.

Iisti takav odstojnik postoji i na maunti pogonima FC-M761, FC-M771 verovatno i na nekim drugim ali sa ovima imam iskustvo.

 

Cak sam u nekoj kombinaciji probao da svucem 11 sa vratila mtb pogona i da ga prebacim na "levu" stranu ali onda okvir najmanjeg lancanika grebe o soljicu patrone (taj odstojnik 11 je za boost mtb pogone i mnogo odaljava desnu stranu od rama kod obicnih mtb sa 68/73mm BB pa menjac ako nije 761/771 ne moze da dohvati najvecu sajbnu, resenje je da covek bude kreativan sa postojecim podloskama.

 

Maunti pogoni FC-M760/770 iako su tripl nemaju 11 odstojnik ali svaki drumski HT2 tripl ima.

 

Jos jedna mala trivia, drumski pogoni FC-7703 (ovaj je octalink i nema sajbnu ali ide sira patrona), FC-4603, FC-4703, FC-6703 su "triplizirani", odnosno srednja sajbna je ujedno i nosac male sajbne, na desnoj kurbli postoji samo pet rupa a ne postoje rupe za malu sajbnu, pa o tome treba voditi racuna kad se menjaju sajbne :)

 

attachicon.giftriplizer.jpg

 

Izvinjavam se mihabl clanu sto smo od dve sajbne na mtb dosli do tri na drumasu  n2:loony

 

Opušteno, ja sam rešio problem, zakrpio i vratio stari lanaa novi skinuo da čeka bolje dane i novi pogon haha..


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: pogon, lanac, problem

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika