Jump to content


Fotografije

Naocare ??


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
628 odgovora na ovu temu

#521 phantom85

phantom85
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 22 September 2018 - 10:07 PM

Pozdrav... koje od ova dva para naocara bi mi preporucili? I da li ima meke razlike u kvalitetu stakla, osim u izgledu?

http://planetbike.rs...a/Naočare/3716/

http://planetbike.rs.../Naočare/17842/
  • 0

#522 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 September 2018 - 04:52 AM

Pozdrav... koje od ova dva para naocara bi mi preporucili? I da li ima meke razlike u kvalitetu stakla, osim u izgledu?

http://planetbike.rs...a/Naočare/3716/

http://planetbike.rs.../Naočare/17842/

 

Menu su Uvex odlične naočare - i njihove skijaške i "sportske". Mislim da nećeš pogrešiti ni sa jednim.

 

Lično, otkad sam probao "vario" (fotohromatska stakla - noću providna, na suncu tamne u zavisnosti od jačine sunca) i ne vraćam se na druge. Skupe su, vredi ih vrebati na popustu.

 

S1-S3 varijacija (dosta zatamne na jakom suncu):

http://planetbike.rs.../Naočare/17856/

 

S1-S2 manje potamne, ne za one s plavim očima:

http://planetbike.rs.../Naočare/17842/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#523 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 23 September 2018 - 06:14 AM

Ja takođe imam fotogrej Uvex naočare... prednost je što ih uvek nosiš i po suncu i po mraku, a trebaju ti uvek!

Sent from my E5823 using Tapatalk
  • 0

#524 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 September 2018 - 07:56 AM

Ja sam svojevremeno probao Blaze III u radnji, jer su bile jedne od najozbiljnijih kandidata da ih uzmem, ali sam odmah odustao. Cvikeri su poprilicno mali i ne pokrivaju ni priblizno dovoljno da bih ih nosio kada je jako svetlo. Rekao bih da su pravljene za ljude sa malom glavom ili vrlo sitnim crtama lica (mada se ne vode kao zenski cvikeri). Kada sam ih nabio cvrsto uz lice, bukvalno su stajale samo preko ocne duplje a u takvom polozaju bi strasno maglile jer vazduh ne bi mogao da struji dovoljno.

Naravno, ovo je samo moj licni osecaj i nije iskljuceno da bi tebi bile odlicne, pa zato bolje probaj ali eto da znas. Ove druge nisam probao.

 

edit. Inace, nisam od glavatih, suv prosek ;)

Aj kad su drugi dali neke preporuke, da i ja kazem sta je meni valjalo: SGL 114 - http://planetbike.rs.../Naočare/23065/

Probao sam verovatno 30 modela po raznim radnjama, i nijedne nisu bile lagane kao ove - nisam ih uopste osecao na licu. Neko mi ih je maznuo na Kosmaju, ili su mi ispale (manje verovatno), a druge nisam kupio jer mi sam oblik cvikera nije sasvim odgovarao (cvikeri su umanjivali moju vanvremensku lepotu :D ). Mislim da cu ih ipak kupiti jednog dana, jer su bas bas lagane i dobre, a i ostala su mi rezervna stakla...


  • 0

#525 phantom85

phantom85
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 23 September 2018 - 08:34 AM

Uhh... i ja sam se odusevio sa Vario modelima kad sam video na netu kako rade... medjutim shvatio sam da nisu bas za voznju po sumi jer je tamo brzi prelazak svetlo-tamno pa sam zbog tog odustao. Ove sa izmenjivim staklima bi mi vise odgovarale.
Nista onda samo sto kaze Boris da probam vise modela pa koji najbolje legne :)
Hvala vam svima na savetu!
  • 0

#526 trista_cuda

trista_cuda
  • Members
  • PipPipPip
  • 135 posts
  • LocationBG

Postavljeno 23 September 2018 - 09:43 AM

 Imam Blaze III nekoliko godina. Manje su nego ostali modeli ali ok leže na glavi. štite od vetra, nema plakanja. Okvir je dobar, seo sam par puta slučajno na njih i nisu se iskrivile. Udobne su na nosu i iznad ušiju. Žuto sočivo nikad nisam probao. Tamno sočivo za sunce je očajno, pri jakoj svetlosti i direktnom suncu ne rade posao, jako malo zatamnjuju pa sunce i dalje zaslepljuje. Providno sam najviše koristio tako da su mi te naučare služile samo kao anti bug model :) . Furtola je mekana i nekvalitetna, ne dobija se krpica za čišćenje, plastični držač za furtolu je toliko loš da se ne bih usudio da ih okačim za pojas. Najviše su stajale u torbici sa ostalim priborom u maloj najlonskoj kesici jer mi futrola zauzima previše mesta. Providna stakla su puna sitnih ogrebotina a tamna u još gorem stanju, tamni sloj na ispupčenju je izguljen u obliku krugova ali ne utiče na vidljivost, samo izgleda kao da sam krenuo na maskenbal. Menjanje sočiva je noćna mora, tu se najviše vidi loša izrada okvira, utor za ubacivanje sočiva je dublji sa jedne strane, asimetrija.

 S obzirom da sam ih malo koristio i u kakvom su stanju trenutno ...ne preporučujem za kupovinu ni da su 1000 dinara. Zaobići.


  • 1

#527 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 23 September 2018 - 12:12 PM

Sto ljudi, sto ćudi... što neko reče, najbolje da u radnji isprobaš naočare koje ti najbolje pašu, pa iste kupiš. Samo ne slažem se sa konstatacijom da fotogrej (vario) nisu za šumu. Sam vozim sa tim naočarima i kroz šumu i svuda, pa ne vidim taj problem. Posebno ne razumem tu kritiku u odnosu na naočare sa izmenjivim staklima. Šta ćeš u šumi da radiš... da menjaš stakla kako se menja senka/sunce?

Sent from my E5823 using Tapatalk
  • 0

#528 phantom85

phantom85
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 23 September 2018 - 01:43 PM

Ne znam, nisam probao Vario, samo citao i gledao snimke na youtubu i tu zakljucio da nisu za sumu. Zato eto tvoje iskustvo mi puno znaci... ako je tako onda su mi one idealne. Posebno sad posle ovog posta od @trista_cuda vezano za Uvex Blaze 3.
@mmax Koji model konkretno imas? Evo vidim da je ovaj model na popustu: http://planetbike.rs.../Naočare/19059/
  • 0

#529 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 September 2018 - 03:47 PM

Ako nešto znači, ni meni te Vario ne prave problem ni kroz šumu. S tim što ne vozim "downhill", samo utabanim zemljanim pešačkim stazama - tu su sasvim OK. Nezgodno je jedino ako se sa jakog sunca uđe direktno u tunel (ili nešto slično tunelu), tada prvih nekoliko sekundi budu tamnije nego što bih voleo. Mada sam to uglavnom doživljavao na motociklu - da moram usporiti na nekih 30 na sat, ili podići (foto grej) vizir. To je posle jakog sunca koje se odbija sa asfalta, ulazak u tunel.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#530 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 23 September 2018 - 03:48 PM

1+ за Rockbros са уметком, уз напомену да сам их тек добио додатак са диоптријом и пробао на две вожње. Идеја је била утрошак што мање новца за ову прилику, јер ми је прављење спортског модела прескупо. Нисам пробао скупље моделе оваквих наочара па уитисци заправо и нису упоредни. Са ове две вожње (100+км) утисци су и више него добри. Свануло ми је. Нису тешке, не спадају, има довољно измењивих стакала. Узео сам најјефтинију варијанту диоптрије иако су ме уверавали да узмем скупљу. Заједно са наочарима ме изашло 3100 динара. На лицу стохе регуларно, мало су одмакнуте, али ваљда не може другачије због додатка. Проток ваздуха није велики или бар мени не смета.
  • 0

#531 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 23 September 2018 - 06:14 PM

Ne znam, nisam probao Vario, samo citao i gledao snimke na youtubu i tu zakljucio da nisu za sumu. Zato eto tvoje iskustvo mi puno znaci... ako je tako onda su mi one idealne. Posebno sad posle ovog posta od @trista_cuda vezano za Uvex Blaze 3.
@mmax Koji model konkretno imas? Evo vidim da je ovaj model na popustu: http://planetbike.rs.../Naočare/19059/

Moje su upravo taj model koji je na popustu Uvex 611vl, samo u crnoj boji. Treba da ih probaš, meni su na početku delovale neudobno, ali sam se vremenom na njih navikao, tako da i ne obraćam pažnju na njih kad vozim. Inače, ne volim da nosim nikakve naočare, uvek mi je lepše bez, pa ih često skinem na dužim uzbrdicama. Po meni, poenta naočara na bajsu je da prevashodno zaštite od buba i prašine kad brzo voziš, a tek onda zaštita od sunca. Prednost bilo kojih fotogrej jeste što ti daju zaštitu u svim uslovima vožnje, pa i noću kad te uhvati mrak. Fotogrej ima određenu "inerciju", tačno je, ali to je manji problem od nošenja i menjanja stakla pri promeni uslova za vožnju (naiđe oblak, šuma, smrači se...). Takođe, Uvex ima ok stakla (to je ustvari plastika) koja su, po mom osećaju, bolja od gore pomenutih naočara sa Aliexpressa.

Sent from my E5823 using Tapatalk
  • 0

#532 phantom85

phantom85
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 23 September 2018 - 06:34 PM

Ok, hvala puno na odgovoru :)
  • 0

#533 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 23 September 2018 - 07:59 PM

Moje su upravo taj model koji je na popustu Uvex 611vl, samo u crnoj boji. Treba da ih probaš, meni su na početku delovale neudobno, ali sam se vremenom na njih navikao, tako da i ne obraćam pažnju na njih kad vozim. Inače, ne volim da nosim nikakve naočare, uvek mi je lepše bez, pa ih često skinem na dužim uzbrdicama. Po meni, poenta naočara na bajsu je da prevashodno zaštite od buba i prašine kad brzo voziš, a tek onda zaštita od sunca. Prednost bilo kojih fotogrej jeste što ti daju zaštitu u svim uslovima vožnje, pa i noću kad te uhvati mrak. Fotogrej ima određenu "inerciju", tačno je, ali to je manji problem od nošenja i menjanja stakla pri promeni uslova za vožnju (naiđe oblak, šuma, smrači se...). Takođe, Uvex ima ok stakla (to je ustvari plastika) koja su, po mom osećaju, bolja od gore pomenutih naočara sa Aliexpressa.
Sent from my E5823 using
Tapatalk

Надовезао сам се на раније постове у теми где се говорило о наочарима са уметком за диоптрију. Само тај детаљ је у питању. Само диоптрија.
  • 0

#534 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 03 October 2018 - 10:01 AM

Koristim Vario S2 (iako imam plave oči :D ) već par godina, po šumi bez problema. Uništio sam ih od padova, bacanje, grebanja itd i kada budem kupovao druge 99% će biti iste.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
  • 0

#535 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 04 October 2018 - 08:31 AM

Мени је чудна та теза да боја очију има везе са типом наочара и да за плаве очи треба јаче затамљена стакла. Лаик сам по том питању и немам плаве очи, али ми то не звучи логично. У сваком случају, верујем да је тип наочара ствар индивидуалних преференција.

 

Ја сам хвалио та стакла варио (фотогреј) јер то мени одговара у смислу једне наочаре за сваку вожњу, али треба рећи и да наочаре са измењивим стаклима имају своје предности. Стакла се бирају тачно према временским условима вожње (мање или више затамљена стакла кад је сунце, жута стакла када је слабија видљивост, безбојне за ноћну вожњу итд) што је стварно супер коме то одговара и када се возе деонице у унапред познатим временским условима. Такође, додатак за диоптрију када је потребна је сјајно и веома практично решење.


  • 0

#536 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 October 2018 - 10:08 AM

Pigment (melanin) u očima štiti mrežnjaču od sunca. Svetle oči nemaju tog pigmenta. Dakle, ljudi svetlijih očiju su osetljiviji na jako sunce, obično im više smeta.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#537 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 October 2018 - 12:03 PM

Ако тамнијој кожи мање смета сунце, мени јесте логично да је исто и са очима. :) Што се предности измењивих стакала тиче, нисам је схватио из примера "унапред познатих временских услова". Ако се варио стакла прилагођавају, зашто би измењива била у предности? Једино ако неко жели баш жута или вози углавном у условима за које су препоручена управо жута стакла (облачно). Или ако ниво затамњења која варио стакла сама "изаберу" некоме није по вољи.

 

Ја имам измењива стакла. На вожњи скоро никад не користим жута стакла, а мењам директно са тамних на провидна, због мрака. Иако је то ретко (највише једном по вожњи) радо бих се решио тог мењања. Не само што некад само због тога треба стати, скидати ранац, вадити кутију, па стакло, него је само мењање доста... пипаво и увек се плашим да нешто не пукне. Чак ми је и напукла пластика која належе на нос, па је сада стална опасност да не пукне скроз, јер замене више нема. И онда пакуј све назад, а стакла увек остану са траговима прстију, па то треба брисати... Дефинитивно бих волео да се ослободим тога, али је проблем управо у том нивоу затамњења и провидности за које нисам сигуран да ли их варио стакла пружају (нпр, баш потпуно провидна, што ми је ноћу неопходно). И цена, наравно. :)


  • 0

#538 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 04 October 2018 - 12:20 PM

Da, da... ako tamnijoj koži manje smeta sunce, onda je logično da je i sa očima isto tako. To je ono što je meni malo naivno, jer je u toj analogiji jedino boja kao takva jeste zajednički imenitelj između kože i očiju. Koliko znam količinu svetlosti u oku kontroliše otvor zenice, što je jače svetlo, zenica se više skuplja i obrnuto. Kakve veze boja očiju ima sa tim nije mi baš najjasnije. Voleo bih da vidim ozbiljan izvor za tvrdnju da boja očiju korespondira sa osetljivošću na svetlo. Boju očiju određuje šarenica, mišić koji skuplja i širi otvor zenice i kroz njega ne "prolazi" svetlo i ne utiče na zaštitu mrežnjače. 

 

Canee... kada sam rekao "unapred poznatih vremenskih uslova", mislio sam da kada znaš kakvi će biti uslovi, na primer, 3 sata pred vožnju onda izabereš stakla kakva ti odgovaraju za ta 3 sata vožnje. Što se tiče nivoa zatamljena, iz mog iskustva, tu nema nikakvih problema. Po suncu stakla dovoljno potamne da mi bude prijatno, a uveče i kada je oblačno stakla su providna da ne primećujem zatamljenje koje bi mi smetalo. Nikada nisam koristio izmenjiva stakla, ali razumem da možda takav koncept nekome odgovara jer ima svojih prednosti. Prateći tvoje vožnje i ture, ja mislim da su za tebe idealne naočare sa vario staklima... staviš ih i ne misliš ceo dan (i celu noć). :)


  • 0

#539 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 October 2018 - 12:42 PM

Ја нисам стручан и нисам се никада ни интересовао за тематику, али ево први линк који је Бинг дао:

https://www.dukeheal...sitive-sunlight

 

Колико је мени познато, сунце не пролази ни кроз кожу ;) а једини отвори су уста и... да не прецизирам.

Иначе, ја имам светле очи и одавно сам приметио да ми смета јако светло. Не могу да радим за компјутером или да гледам ТВ ако је упаљено неко јаче светло (плафоњера, лустер) него само лампица, тек толико да... видим где сам. А редовно ми се разни људи ругају због тога и мисле да ја сигурно измишљам и да је немогуће да ми је пријатније у замраченој просторији. Такође, дуго ми је лампица код компјутера стајала са десне стране, "испред" очију и приметио сам да ми је вид на десном оку знано лошији (претходно није био). Приметио сам одавно и да ми бело неонско светло прилично смета ако је  у животном или радном простору (дуже време). Не могу да тврдим да је било шта од тога због боје очију, али изгледа да је и врло могуће. Да сам бар знао раније, можда би ми вид и данас био одличан.


  • 0

#540 fudimenti

fudimenti
  • Members
  • PipPip
  • 54 posts

Postavljeno 04 October 2018 - 06:45 PM

Uz dužno poštovanje svima i skretanju u off topic, nekada se smatralo da svijetle oči teže podnose svjetlost. Nema mnogo veze sa istinom, svjetlost u oko ulazi kroz zjenicu tj rupu i kasnije se prelama pa ovo, pa ono, a boja rožnjače ne igraju tu neku ulogu. Ja imam dosta tamne oči i svijetli ten i ne podnosim jaku svjetlost. Za moje potrebe dobre fotohromatska stakla su se pokazala najzahvalnijim ali vozim samo drum tako da se tu ograđujem

Sent from my Le X820 using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika