Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#581 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 22 December 2018 - 05:12 PM

 Пратећи закључке оних који после инцидента кажу "никад на вожњу без кациге", ја треба да кажем никад из куће без кациге и заштитне опреме.

I ti si tako zakljucio da zato sto nisi udario glavu da ti kaciga ne bi ni pomogla ni kao pesaku a jos manje kao biciklisti :)

 

Kaciga je tu sa nadom da ti nikad nece trebati, a kad ti zatreba nadas se da ce pomoci, a ne da se nadas da ti se nikad nista lose nece dogoditi, jer hoce samo je pitanje kad.


  • 0

#582 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 December 2018 - 05:39 PM

Ја сам одавно закључио да у Србији може да ти помогне само лични терминатор. Или барем Веном.

Него... Да ли си ти закључио да би ми, зато што нисам ударио главу, кацига баш помогла? ;)

 

Та мантра ти је сама по себи ок, али реци ми - да ли ти носиш кацигу када идеш у шетњу, можда до продавнице или само преко улице? Мени је живот тада дефинитивно најугроженији. А често морам и да идем по коловозу, јер су тротоари блокирани аутомобилима, комбијима и камионима.


  • 1

#583 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 22 December 2018 - 05:47 PM

U kom delu Beograda ti zivis kad si tako ugrozen sa svih strana?

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
  • 0

#584 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 December 2018 - 05:55 PM

Пешачим по целом граду и свуда је мање-више исто. Једино делови Новог Београда имају широке и проходне тротоаре, али и тамо кад треба прећи улицу на зелено светло има ових "пресретача", а и паркирање на тротоарима је редовна појава.


  • 1

#585 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 December 2018 - 06:16 PM

U kom delu Beograda ti zivis kad si tako ugrozen sa svih strana?

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

Da je tako rizično bilo bi svakodnevno gomila mrtvih i polomljenih.


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#586 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 22 December 2018 - 06:30 PM



Та мантра ти је сама по себи ок, али реци ми - да ли ти носиш кацигу када идеш у шетњу, можда до продавнице или само преко улице?

Naravno da ne nosim jer je rizik prilično nizak kada planiram da predajem 2-3km ali kad prelazim 50km rizik se povecava



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 0

#587 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 22 December 2018 - 08:35 PM

Da je tako rizično bilo bi svakodnevno gomila mrtvih i polomljenih.

Ja sam po centru, nbg, zarkovu... i nesto nemam tih problema pa tato i pitam. Mada i ne dozivljavaju svi isto sve situacije.
Svakako to sto si udaren na pesackom je strasno.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
  • 0

#588 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 December 2018 - 10:14 PM

Ja sam po centru, nbg, zarkovu... i nesto nemam tih problema pa tato i pitam. Mada i ne dozivljavaju svi isto sve situacije.
Svakako to sto si udaren na pesackom je strasno.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

Nije to izraženo u tolikoj meri.
Ja svakog dana provodim na ulici oko 8h vozeći na liniji 31. Najveće ispade zapravo prave pešaci jer ne gledaju, istrčavaju na ulicu, prelaze ulice svuda kako im se digne. Mnogi prelaze ulice sa slušalicama u ušima, telefonom u rukama. Često vidim ravnodušne poglede, u fazonu "ja idem a ti me udari ako smeš" i to najčešće kod mladih osoba, tačnije kod omladine. Misle da su na ulici Bog i batina, misle da je fensi kad autobus koči dok on beji na sred ulice. A ustvari, džaba mu što će neko biti kriv ako će izgubiti glavu pod točkovima.

Vozači su prilično korektni na pešačkom.. ima izuzetaka, dijabola a ima i zamišljenih koji ne vide na vreme (kao ovaj što je pokupio Caneta).

Ovaj što je udario Caneta.. nije mu opravdanje ako ne radi ventilator. Krpu i neko sredstvo, namaži staklo pa neće magliti. Ili ako vozilo nije sposobno za bezbedno korišćenje postoji gradski prevoz, taksi, komšija sa autom.. sve je bezbolnije i jeftinije od obaranja pešaka.
Problem je u svesti o odgvornosti kod našeg naroda. o tome se slabo razmišlja dok se ne desi pizdarija. A tad može da bude kasno.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#589 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 23 December 2018 - 05:43 AM

Mnogo su nervozni vozaci u Bgd. Uzas jedan za vozace bicikla,svaka cast forumasima koji su biciklisti u Bgd,moj savet im jer nikada bez kacige u Bgd. A profesionalni vozaci,sto taksisti sto vozaci autobusa,sto kamiona za mene nemaju premca ,od mene jedan veliki minus.Jos ispada da se pesaci a cudi me da  se ne poiminju biciklisti u prethodnom postu,sami bacaju pod autobus. Zemljoo dembelijo ko te gazi!


  • 0

#590 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 23 December 2018 - 07:28 AM

To za pesake si potpuno u pravu. Skoro sam imao situaciju u 63-em bloku, vozim i covek prelazi ulicu na cisto crveno, trubnem mu da makar ubrza jer sam stao zbog njega i ima jos kola iza mene, i mama mi dobije mnogo pozdrava
mirek200 ne mozes ti komentarisati nesto sto ne znas, mi koji ovde zivimo znamo mnogo bolje kakva je situacija. Svi jednako moraju da ucestvuju, i definitivno pesaci jesu velika opasnost sa pretrcavanjem na crveno, jer se bukvalno vode "nije lud da me udari, stace". Masa biciklista koju znam prolazi na crvena svetla, ili juri zavetrinu iza kamiona i autobusa a u tom mrtvom uglu ih vozaci ne vide. Moras se i sam cuvati, na vecim ulicama "bezobrazno" vozim dalje od ivicnjaka da nikome ne padne na pamet da moze da me obidje a da ostane u svojoj traci ako ima saobracaja iz suprotnog smera, time vise nemam rizicnih situacija da me ocese auto u provlacenju. I nije posteno da stavljas taksiste u isti kos s vozacima autobusa i kamiona koji su profesionalni, ipak su oni nebo i zemlja.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
  • 1

#591 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 23 December 2018 - 09:32 AM

... I nije posteno da stavljas taksiste u isti kos s vozacima autobusa i kamiona koji su profesionalni, ipak su oni nebo i zemlja...

pa zar nisu svi pomenuti profesionalci, bar u ocima zakona?


  • 0

#592 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 23 December 2018 - 09:47 AM

pa zar nisu svi pomenuti profesionalci, bar u ocima zakona?

Na zalost nisu, makar ne u BG.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
  • 0

#593 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 23 December 2018 - 10:22 AM

mirek200 ne mozes ti komentarisati nesto sto ne znas, mi koji ovde zivimo znamo mnogo bolje kakva je situacija. 

 Otkud ti znas da li ja znam ili ne znam, znas li ti da polovina vozaca iz mog mesta sto zenskih sto muskih se boji voziti po BGD. Verujem da  znate mnogo bolje kakva je situacija, a sada nesto zanimljivo da ti kazem. 

 

Zamisli nekada sam mogao ficom za pola sata da stignem do Bgd (bukvalno), e sada i da imam ferari treba mi1- 1.5h, a nekada i vise, koja je to ironicnost 21veka. Nemas automobila ispod 90 ks uglavnom sve preko 100ks a milis kao puz,doduse put je ostao isti kao pre 40 god (ali izrovareniji). ali automobili i situacija se"malo promenila".


  • 0

#594 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 23 December 2018 - 10:35 AM

A u kom si ti to mestu?
Ogranicenja na putevima su vise manje ostala ista, a koliko se secam caletov fica je lagano isao 100 tako da ti argument nije na mestu. To sto se tvoji sugradjani plase je razumljivo, jer nisu navikli na toliku frekfrenciju saobracaja, ali verujem da bi se vecina brzo navikla da provede duze vreme na ulicama bg-a. Pa nismo mi superheroji

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
  • 0

#595 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 23 December 2018 - 12:04 PM

Svaka vama čast na volji i strpljenju ... Ne bih živeo u Beogradu ni za kakve pare ! Doduše, mogu da vas razumem, tu ste - gde ste, nije baš da imate nekog izbora ...

 

 Da se razumemo, nije u pitanju nikakav strah, tj. nenaviknutost na veću frekvenciju saobraćaja, već od neviđenog bezobrazluka, nestrpljenja, i odsustva osnovne saobraćajne kulture ogromne većine učesnika u saobraćaju.

 

 Pre par godina sam sticajem okolnosti morao da provedem nekoliko sati u centru dok sam čekao ženu da završi neke obaveze, bilo mi dosadno, pa reko 'ajd da okrenem jedan đir po najvećem špicu, da vidim čemu tolika halabuka ... Strašno ... Mislim da sam jedini čovek koji je dao migavac za tih sat i kusur vremena koliko mi je trebalo da se vratim na početnu poziciju ... O oduzimanju prednosti, "sečenju", nedozvoljenom preticanju, "provlačenju" motociklista, i sličnim egzibicijama ostalih kolega vozača da i ne govorim ... Katastrofa !


  • 0

#596 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 December 2018 - 12:06 PM

@bakara Онда ипак није кацига ту са надом да ти неће затребати, него зато што си проценио да је ризик оправдава. Моје досадашње вожње и искуство су другачији, па је другачија и процена. Лично бих рекао да је за друмаша ризик далеко већи, јер си обавезно увек у саобраћају, вози се много брже, глава (очи и уши) су (много) ниже, уске гуме су далеко подложније проблемима које изазивају оштећења асфалта (упадање у процеп), а имам неку идеју о томе да су кочнице лошије од дискова (можда није тачно). Притом ми је утисак да је и стил вожње агресивнији, односно друмаш се обично и вози да би се ишло брже. Због тога је, по мени, кацига обавезна опрема уз друмаша. Наравно, неко ко заиста вози друмаша може да има сасвим другачије мишљење. А и схватање опасности се мења како се навикаваш на другачију вожњу. Ја углавном возим к'о баба, па није исто. А ако се деси да удариш главу, наравно да је боље имати кацигу.

 

@маврас Мора да постоји још неко Жарково осим овог на Чукарици које је легло дивљаштва у саобраћају. Слободног тротоара практично нема, а и тамо где су обележена паркинг места (нпр, Јулино брдо, Трговачка) обавезно се паркира попреко, да се блокира цео тротоар. И притом се то ради директно у пешаке, по систему "ко се склони, склонио се". Пролази се на црвено, остаје у раскрсницама, мигавци изгледа већини неисправни. Ако је десна страна коловоза попуњена аутомобилима паркираним на тротоару, возачима је "добар дан" да се пребаце на леву страну директно на пешаке и сматрају да су пешаци дужни одмах да им се склоне, чак и када виде да нема места.

 

@шамад :) Има много возача аутобуса. Многи су веома коректни и према бициклистима и према пешацима, али не сви. На Бановом брду морао да пређем на коловоз због огромног комбија паркираног по сред тротоара, испред тржног центра. Притом, у том тренутку није ни било возила којима бих сметао. Кад ми је остало било још можда 2 метра наиђе аутобус и почне да ми свира, а онда стане, отвори врата и пита он мене да ли сам нормалан, да је коловоз за возила. "Не видиш овај комби који сам морао да обиђем?" Ћути. А кад сам га питао за пушење у возилу (наравно да пуши) само је затворио врата и продужио, и даље убеђен да ја нисам нормалан. Иначе, у Пожешкој улици су при реконструкцији постављене бетонске коцке на тротоарима, али су већ све изломљене и расклимане вожњом и паркирањем, па представљају опасност по пешаке.

 

Итд, мислим да је ипак ово ван теме. А да има лудака и пешака, то свакако. Него, газите њих. Само не на тротоарима и прелазима. :)


  • 0

#597 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 24 December 2018 - 11:17 AM

A u kom si ti to mestu?
Ogranicenja na putevima su vise manje ostala ista, a koliko se secam caletov fica je lagano isao 100 tako da ti argument nije na mestu. To sto se tvoji sugradjani plase je razumljivo, jer nisu navikli na toliku frekfrenciju saobracaja, ali verujem da bi se vecina brzo navikla da provede duze vreme na ulicama bg-a. Pa nismo mi superheroji

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока

 

Ako sam rekao pola sata onda pola sata,inace nisam nikada vozio ficu, to sam dao primer,vozio sam stojadina,inace necu da otkrivam mesto , ali je udaljeno tridesetak km i nesto od Bgd,mogu da kazem cak da sada zivim u predgradju Bgd,zasto sumnjas sto ti govorim, hteo sam da kazem da su guzve cesto nenormalne a put je u sustini isti kao pre 40 god,samo je onda bio nov. (a metro i dalje samo na papiru)

Ima alternativnih pravaca ,mislim auto put ,ali to bi mi ogovaralo napr. da idem samo  u bolnice. (puj daleko bilo dosta mi je i toga)

 

 

Ne kazem da su Bgd superheroji daleko bilo,pre bih rekao superneuroticari.

 

Evo juce sam vozio turu 56 km (nedelja 4stepena)  i tako u svojim mislima setim se i naseg razgovora, kad ono udje mi u makaze autobus,i na brzinu pogledam Bgd. tablice. I sada ces reci da izmisljam,misli sta hoces ali mnogo su bre brezobrazni i obicni Bgd vozaci a o profesionalcima da ne govorim. Naravno ima i izuzetaka u velikom procentu,njima svaka cast,ali nije na meni da ih nagradjujem sto da sam ja kojim slucajem na nekoj funkciji zdusno uradio.(mislim na prof. vozace) A korektni obicni vozaci? ,eee! to su pravi Beogradjani.


  • 0

#598 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 24 December 2018 - 11:49 AM

Dok ne kazes odakle si ne mogu ti pomoci oko snalazenja u velikom i opasnom gradu jer ne znam s koje strane dolazis
Mozda i jeste tako strasno nego smo mi svakodnevno izlozeni tome pa je to postalo normalno. Sem Caneta, njemu to smeta

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
  • 0

#599 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 December 2018 - 01:23 PM

;) Ма знам ја одавно да није Србија за мене, а ни ја, изгледа, за Србију. Еј, ја бих да могу да пешачим по тротоарима и прелазим улицу на обележеном месту и то на зелено светло. Па то би значило не само поштовање закона него и здравог разума. Авангарда. Још кад поменем људима да не пијем алкохол, не волим кафу, не пушим и не подносим фудбал мисле да је скривена камера. :( Оно, "мене си наш'о..." Недавно један лик написа (не овде) да је пушење део српске културе. Сад бих поменуо и објаснио још штошта, ал' имаћу обзира (рекох да нисам пушач) пошто се већ удаљисмо пуно од теме. Мада, кациге и јесу потребне највише због менталитета. Тачније, менталитет је то што боравак ван куће чини ризичним. Бре, возе нас људи (аутобус и такси) који без фикса не могу ни 15 минута, па пуше у току вожње. И још је (као) законом забрањено. Где ћеш даље од тога? Када бисмо забранили пушење у колима на улицама би настао покољ. Какве кациге, какви бакрачи...


  • 2

#600 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 December 2018 - 08:22 PM

.Jos ispada da se pesaci a cudi me da  se ne poiminju biciklisti u prethodnom postu,sami bacaju pod autobus. Zemljoo dembelijo ko te gazi!

Dodji kod mene da se voziš samo jednu smenu od 8 sati na 31-cu.. imaćeš šta i da vidiš.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika