Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#561 RedBaron

RedBaron
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Postavljeno 26 November 2018 - 09:57 AM

Ne mora samo povreda glave da bude fatalna ....Moze to da bude i unutrasnje krvarenje , znaci ne bi bilo lose da se nosi i stit za stomak....Moze i kicma da se polomi , pa i vrat znaci zastita za vrat i kicmu obavezno 

 

A primeri koje sam naveo iz detinjstva upravo govore o proceni rizika....Znaci sa losijim bajsevima i neodgovornijim ponasanjem ( naravno kao deca neodgovorniji ) nije bilo povreda glave ozbiljnih......To upravo govori o proceni rizika ,eto jednog uzorka ......Pa mogu reci da osnovu tog mog licnog iskustva ne vidim potrebu


  • 0

#562 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 November 2018 - 12:13 PM

Постојање нечега не значи аутоматски да је добро или корисно. Неки можда жале и што у њиховом детињству није било турбо фолка.

Свакако данас није исто као пре 30 година. Пре свега, људи су данас много више себични и саможиви. Ретко ко размишља о томе да ли угрожава или смета другима. Осим тога, на децу ће још можда и да пазе, али са одраслим бициклистима је другачије. За вожњу у саобраћају ризик је свакако већи, јер има и више возила и више лудака, али и даље није исти за све. Уосталом, данас је већа и вероватноћа да се деца побију у школи, па нико не купује штитнике за главу и зубе.


  • 1

#563 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 26 November 2018 - 12:18 PM

Od razbijenih kosti se ne umire od razbijene glave vrlo moguće

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 1

#564 RedBaron

RedBaron
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Postavljeno 26 November 2018 - 12:52 PM

Unutranje krvarenje, prelom vrata, polomljena kicma .....Nije bas da nisu smrtonosni


  • 0

#565 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 26 November 2018 - 12:55 PM

Niko ovde nije tvrdio da se ne moze poginuti sa kacigom vec da je to neki minimum zastite


  • 1

#566 RedBaron

RedBaron
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Postavljeno 26 November 2018 - 01:09 PM

Pa evo moze se i zastiti i stomak i vrati i kicma sa nekom zastitom ..Minimumom....A poenta je kako rece covek vrsta voznje 

 

Isto kao kod prelaska ulice na crveno ...Evo ja ( a verovatno i velik broj drugih ) prelazi na crveno kada nema nigde zive duze i kada je po mojoj proceni potpuno bezbedno ..Isto to radim u nekim slucajevima prelaskom ulice van pesackog prelaza , znaci ne idem da trazim pesacki da bih presao....Naravno kada ima dosta automobila i procenim da nije bezbedno cekam crveno ...Tako i sa kacigom ..Ako vozis MB po stazama realno je da nosis jer je rizik veliki, ali vec kod drumske voznje je rizik dosta manji

 

Tako isto i kod ovog mog prelaska na crveno ili van pesackog ..Moze neka budala da se zaleti 200 na sat i da ga ne viidm ..Ali isto tako moze neko da prodje sa 50 na sat i kad je meni zeleno na pesackom 

 

Moje misljenje je samo razlika u vrsti voznje 


  • 0

#567 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 26 November 2018 - 06:05 PM

Potpuno razumem kada neko nece da nosi kacigu jer ga mrzi, vruce je, kvari frizuru ili vezbao je padanje sa bicikla itd. ali kada pocnu na naucno / statistickoj osnovi da objasnjavaju zasto je bolje ne nositi kacigu kuku lele. Ako vec imate kacigu i ne mrzi vas da zakljucavate vrata od kuce / stana ili vezujete pojas u vozilu onda ne bi ni stavljanje kacige na glavu trebalo da predstavlja problem.


  • 3

#568 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 26 November 2018 - 06:31 PM


  • 2

#569 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 November 2018 - 09:00 PM

Ja baš letos nosio po Banatu zbog vrućine da mi ne tuče sunce u glavu, inače ne nosim.

Ne predstavlja problem stavljanje nego sve što uz to ide. Nisam baš voljan da se mlatim s kacigom po gradu, imam ih dve i uglavnom ne nosim nijednu. I to sam se mnogo zajebo za Uvex koja je bila skoro duplo skuplja a nije nimalo lakša nego je ružnija/lošije mi stoji i za nijansu je i veća ima malo lufta. A izgled je kao što znamo najbitniji, da li izgledam smešno s njom ili mi stoji kako treba. Sve zbog lažnog marketinga, reklamirali su je da je 200 g a ima 240 isto kao i Scott koji je bio duplo jeftiniji (ali su pošteni u specifikaciji), mnogo lepše mi stoji i vizuelno a i fit kao saliven, nema mesta čak ni za potkapu. Tako da će Uvex biti uglavnom samo za zimu zbog kape ispod. I jedina stvar na strani Uvexa je ona lako podešavajuća kopča. Kod Scotta nema toga plus se labavi sam od sebe pa je povremeno potrebno zatezati kaiš.


  • 0

#570 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 26 November 2018 - 10:04 PM

Odlican klip i zaista interesantno poredjenje sa mobilnim telefonom koji svi hoce da zastite a glavu nece...

I dobro pitanje ko ce vam dati drugi mozak?
 

 I to sam se mnogo zajebo za Uvex koja je bila skoro duplo skuplja a nije nimalo lakša nego je ružnija/lošije mi stoji i za nijansu je i veća ima malo lufta.

Eto ti si apsolvirao zasto u stvari ljudi nece da nose kacige, ne stoje im dobro (mislim i na udobnost i na estetiku)...razlog je glup ali to je zapravo najveci razlog.

Ali kad padnes odmah se setis kacige :)


  • 2

#571 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 November 2018 - 10:26 PM

Potpuno razumem kada neko nece da nosi kacigu jer ga mrzi, vruce je, kvari frizuru ili vezbao je padanje sa bicikla itd. ali kada pocnu na naucno / statistickoj osnovi da objasnjavaju zasto je bolje ne nositi kacigu kuku lele. Ako vec imate kacigu i ne mrzi vas da zakljucavate vrata od kuce / stana ili vezujete pojas u vozilu onda ne bi ni stavljanje kacige na glavu trebalo da predstavlja problem.

 

Sve se na kraju svodi na (subjektivnu, više, ili manje) procenu rizika.

 

Imam kacigu. Praktično je nikad ne nosim - jer računam da je verovatnoća da mi zatreba zanemariva. U rangu pancirnog prsluka - puca se po Novom Sadu, ali relativno retko... :)   Da nije nepraktična, nosio bih je. Ovako, cimanje nije srazmerno riziku.

 

Šta ako padnem i udarim glavom? Ništa. Isto kao i da me pogodi zalutali metak u gradu, ili da mi padne saksija na glavu - i dalje ne bih menjao ništa ako se okolnosti i procena rizika ne promene.

 

Telefon mi ispada relativno redovno - tako da tu nemam dvoumljenja - prva stvar koju radim kad uzmem telefon je nabavka zaštite, jer je izvesno da će "leteti". Da to nije slučaj, razmišljao bih drugačije.

 

Isto tako stan zaključavam jer računam da je velika verovatnoća da se desi problem ako to ne radim.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#572 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 November 2018 - 11:56 PM

Врло је научно рећи да је глуп онај ко мисли другачије. А кад смо код науке, према неким статистичким подацима, 80 % повређених бициклиста су мушкарци, па је уместо ношења кациге сигурније променити пол. Елем, што се разлога тиче, свако има право на своје. Према мом запажању, много је више оних који из модних разлога носе кацигу (да изгледају као профи бициклисти), али њихова ствар. Ја признајем да не бих носио жуту кацигу са розе цветићима. А ни дрес, гаће или рукавице. Нити бих возио бицикл са таквом шаром. Ето, такав сам. Ипак, моји разлози за неношење кациге немају везе са модом, али немам ништа против ако је то неком другом разлог. Модни, здравствени, економски, практични, потпуно је небитно. Тачније, нико не треба да правда своје разлоге. Од тога ионако никаква корист. Корисно је када неко објасни своје разлоге, а ствар је васпитања да му се нико због тога не руга и не вређа га.

 

Ево, колико сам схватио, РедБарон не носи кацигу, као ни ја. Али, ја се уопште не слажем са његовим ставом да је опасно возити по стазама, а не у саобраћају. Ја мислим да је обрнуто. На некој стази све зависи само од мене. Возим лагано, како желим, практично нема спољних фактора, па тиме ни изненађења. У саобраћају скоро да ништа не зависи од мене, а поред толико других учесника далеко је већа вероватноћа да неко направи глупост. Но, то што се не слажем са његовим ставом не значи да ћу да га вређам и правим лудим.


  • 0

#573 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 November 2018 - 06:34 AM

Врло је научно рећи да је глуп онај ко мисли другачије. А кад смо код науке, према неким статистичким подацима, 80 % повређених бициклиста су мушкарци, па је уместо ношења кациге сигурније променити пол. Елем, што се разлога тиче, свако има право на своје. Према мом запажању, много је више оних који из модних разлога носе кацигу (да изгледају као профи бициклисти), али њихова ствар. Ја признајем да не бих носио жуту кацигу са розе цветићима. А ни дрес, гаће или рукавице. Нити бих возио бицикл са таквом шаром. Ето, такав сам. Ипак, моји разлози за неношење кациге немају везе са модом, али немам ништа против ако је то неком другом разлог. Модни, здравствени, економски, практични, потпуно је небитно. Тачније, нико не треба да правда своје разлоге. Од тога ионако никаква корист. Корисно је када неко објасни своје разлоге, а ствар је васпитања да му се нико због тога не руга и не вређа га.

 

Ево, колико сам схватио, РедБарон не носи кацигу, као ни ја. Али, ја се уопште не слажем са његовим ставом да је опасно возити по стазама, а не у саобраћају. Ја мислим да је обрнуто. На некој стази све зависи само од мене. Возим лагано, како желим, практично нема спољних фактора, па тиме ни изненађења. У саобраћају скоро да ништа не зависи од мене, а поред толико других учесника далеко је већа вероватноћа да неко направи глупост. Но, то што се не слажем са његовим ставом не значи да ћу да га вређам и правим лудим.

 

Meni su svi udesi bili na stazi, ili mestu gde staza prelazi kolovoz.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#574 RedBaron

RedBaron
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Postavljeno 27 November 2018 - 07:04 AM

Kad sam rekao staze mislio sam na planinske i brdske staze predvidjene za MB , zato rekoh voznja MB po stazama 


  • 0

#575 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 November 2018 - 08:56 AM

@RedBaron Ја сам те баш тако и разумео, шумске стазе. И претпостављам да мислиш на агресивнију вожњу, често на граници нечијих могућности, што свакако повећава ризик. Ја никад не возим тако, па су ми шумске стазе асоцијација на безбедност и уживање. Но, поента је да то што имамо различита мишљења не значи да је један обавезно у праву, а други глуп или ненаучан. А разлике у ставу (и процени ризика) зависе од личног искуства, навика, могућности, жеља, итд.


  • 1

#576 RedBaron

RedBaron
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Postavljeno 27 November 2018 - 09:15 AM

@canee Mislio sam one kozostaze sa velikim nagibom i kamenjem 


  • 0

#577 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 December 2018 - 07:28 PM

Дакле, у недељу увече ударио ме возач аутом на сред пешачког прелаза, на зелено светло. Он скретао лево. Да не буде забуне, ја сам био пешак, не бициклиста. Пратећи закључке оних који после инцидента кажу "никад на вожњу без кациге", ја треба да кажем никад из куће без кациге и заштитне опреме.

 

Мислим да сам већ и помињао да сам као пешак много угроженији (бар у Београду) него кад сам на бициклу. Возачи просто кидишу на пешаке, а редовно (ево и данас) крећу аутом/комбијем на тротоар као да су сами на свету и аутоматски очекују и захтевају од пешака да се склањају. То им се подразумева.  Па они су у колима, наравно да сви морају да им се (с)клањају. Уопште их не занима шта ће бити ако неко неће или не стигне да се склони аутомобилу на тротоару или ни не примети лудака за воланом. Просто су убеђени да је то њихово право које нико не може да доведе у питање. Тачније, сматрају да само лудак то може да доведе у питање. Па није ваљда куповао ауто да би пазио на друге?

 

Као бициклиста у саобраћају не осећам се безбедно, али у поређењу са пешачењем у питању је највиши степен безбедности.


  • 0

#578 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 December 2018 - 07:56 AM

Cane@ nadam se da si prošao dobro.

Imam pitanje.. da li si pozvao policiju?
Nadam se da jesi bez obzira i da nemaš povrede, tog ko je vozio treba opeglati na sudu da ubuduće bolje gleda i da misli mozgom dok vozi.

Ovo inače nema veze sa upotrebom kacige jer kao pešak nećeš pasti ali npr dok se spustaš sa Avale po novom asfaltu guma može skliznuti i tad padaš.
Ja redovno koristim kacigu. Ko ne želi da je koristi to je njegov izbor.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#579 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 December 2018 - 09:04 AM

Cane@ nadam se da si prošao dobro.

Imam pitanje.. da li si pozvao policiju?
Nadam se da jesi bez obzira i da nemaš povrede, tog ko je vozio treba opeglati na sudu da ubuduće bolje gleda i da misli mozgom dok vozi.

Ovo inače nema veze sa upotrebom kacige jer kao pešak nećeš pasti ali npr dok se spustaš sa Avale po novom asfaltu guma može skliznuti i tad padaš.
Ja redovno koristim kacigu. Ko ne želi da je koristi to je njegov izbor.

 

Do sad nikad nisam uplitao policiju kada me udare kola. Svaki put je bilo očigledno da je vozač shvatio šta je uradio, pokajao se i moje ubeđenje/pretpostavka su bili da će u buduće pažljivije gledati. Srećom, nikad nisam imao povreda - osim po neke ogrebotine i masnice. Jednom prilikom sam imao komplet zaštitnu opremu za motor, osim kacige. Leteli smo i bajs i ja. I udario sam sve osim glave (možda izgleda drugačije, ali tako je  :)  ). Čizme su u tom slučaju imale "najviše posla".


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#580 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 December 2018 - 04:26 PM

Нисам звао полицију. И знао сам одмах да је то грешка, да можда неће схватити, а и да се одричем добрих пара које су ми свкаако потребне. Али нисам имао живаца. Био мрак, надомак куће, мртав гладан... А повреда није деловала озбиљно. Можда бих чекао и два сата. Зима, снег, лед, људи се ломе на све стране... Не бих ни звао Хитну, јер не бих одузимао време за неке стварно хитне случајеве (какав сам и ја једном био). Мислим да сам се инстинктивно бацио некако на хаубу тако да ми је ударена само даља нога/потколеница. Појавио се одмах повелик оток, али сам могао да стојим на нози и да ходам. Наредних дана осетио сам болове и у подлактици, рамену, малом прсту, пети и ножном палцу, али ништа алармантно. Човек је стао, извињавао се, возио ме у Ургентни... Стакла му била скроз замагљена, није се ништа видело. Не ради вентилација, не знам ни да ли има климу, отварао је прозоре (на минусу) да се мало бар одмагли. Мало је фалило да направи још два судара и прође кроз црвено. Тек у повратку из града каже "сачекај да обришем мало стакла". Па мислим се шта си чекао до сад? Али ето.

 

Хвала на питању, за сада сам у принципу ок мада ћу то знати тек за пар месеци. Оток је скоро скроз спао, кост наравно још боли. Пролази ми повремено кроз главу та сцена када сам видео хаубу и схватио да ће да нас удари (покупио мене и још једног лика који је одмах устао, рекао да га само мало боли рука и продужио). Бар да је било ван пешачког или на црвено, али кад те тако покупи баш... да полудиш.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika