Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#541 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 October 2018 - 10:38 PM

Ова тема као да је довела до још израженије поларизације у ставовима, поготово са коментарима типа "твој избор је био паметан".

 

Ако занемаримо техничка питања (цена кациге и разни проблеми), став и одлука о ношењу највише зависе од процене ризика. Сви рели возачи носе кациге, али нико то не ради у саобраћају. Или кад пешачи. Иако људи и тада гину. Проблем је што је процена ризика субјективна ствар, јер се заснива највише на личном искуству и страху (или недостатку истог). А док је субјективна, расправа "носити или не" је бесмислена. Зато је овде важније питање да ли кацига треба да буде обавезна.

 

Занима ме шта мислите - да ли је могуће на неки начин стандардизовати процену ризика? Направити неке таблице? За почетак као помоћ и препорука бициклистима. Мада сам свестан да би за то били неопходни статистички подаци које ми немамо. :( Типа, које ситуације у којој мери повећавају ризик. Почев од типа бицикла, брзине кретања и доба дана када се вози (па чак и који је дан у недељи). Које узрасне групе су најугроженије. Итд.  Нешто налик проценама које врше осигуравајуће куће у Енглеској, када је у питању осигурање аутомобила (а што код нас не постоји, него је само према кубикажи).


  • 0

#542 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 30 October 2018 - 06:00 AM

Kakva bre procena rizika ,kacigu treba da nose svi biciklisti ,normalno ne treba nositi kacigu kada se ide kupiti hleb ili na pijacu. E sada ,oni koji su poginuli a nisu nosili kacigu a ima ih i medju profesionalcima a i medju amaterima, njih nece pustiti Sveti Petar dole na zemlju da daju svoje misljenje, n2:Heristical ali mozemo sa sigurnoscu zakljuciti kakvo bi sada  imali misljenje o nosenju kaciga. Evo napr. ja . U pitranju je makina,dok sam vozio,znaci na maloj brzini nisam procenio ostrinu krivine,brze sam usao ,pogresio i prikocio zadnjom kocnicom,zadnji tocak poceo da klizi,ja otpustim kocnicu,makina izbaci i mene i suprugu kao na rodeu. Padnem na glavu bocno,i secam se kako sam u tom trenutku kada je kaciga pocela da drlja po sljunku,pomislio ,dobro je kaciga spasava. Ali ne lezi vraze,supruga pala ledjima na beton i udarila  temenom,i potres mozga,dan danas trpi posledice. A sta mislis da nije imala kacigu-tabla. n2:Heristical Brzina nije bila veca od 60 km/h. Tako da filozozofirati tu nema potrebe,pogotovo sto su sada kacige  za bicikliste lagane, 300gr sigurno ne smeta u voznji. Mislim,tako je kod nas ,hebi ga, gori Vojvodina,pale strnjike,razmisljam dok udisem smrad dima i prolazim kao kroz maglu,ovo nece vlasti ozbiljno shvatiti dok neko ne pogine,sto se i desilo.Uostalom kada nosis kacigu neki se ulaguju pa pozdravljaju HELOU ,a kada ne nosis kacigu odmah znaju,ovaj je nas ko ga sisa n2:hahaha Mislim da  sam sve rekao o nasoj i stranoj kulturi,zasto misle ako biciklista ima kacigu ,da je stranac? n2:redbull


  • 1

#543 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 October 2018 - 06:49 AM

Sve se svodi na procenu rizika, inače bi se i peške po hleb išlo sa kacigom i pancirom - nikad ne znaš, desi se...

 

Standardizovanje procene rizika za konkretnog čoveka je malo teže, pošto smo svi različiti. Banalan primer vožnje kola - prijatelj koji fenomenalno vozi (bolje od većine ljudi koje poznajem) ima za moj ukus malo "optimističan" stil vožnje. Bio sam s njim u kolima kada smo imali udes - ništa nije bio kriv po propisima, ali u istoj situaciji, ja vozim sporije, jer uvek računam "šta ako ovi drugi naprave glupost". Tako da recimo da je njemu air-bag potrebniji nego meni (iako ima puno bolju tehniku vožnje, bez daljnjeg i ne divlja). Ista starost, isti grad, pol, sličan ukupan broj udesa...

 

Opet, statistički gledano, broj naših sabranih kilomeatara je zanemarivo mali za neku statistički validnu analizu - zakon verovatnoće i velikih brojeva je tu presudan, a za to je potrebno puno podataka.

 

Sa stanovišta zakonodavca, mrzi me sad opet tražiti studije, pokazalo se da kada kacige nisu obavezna, biciklisti manje stradaju (ukupno, na godišnjem nivou), najviše usled toga što ih onda ima više na ulicama (uz neke druge faktore o kojima sam već pisao u temi). Što ne znači da individualan biciklista neće biti dodatno bezbedniji ako nosi kacigu.

 

Dodatna čar: ako pojedinac ne vozi ni malo rizičnije ("agresivnije") sa kacigom, nego bez kacige, onda za njega/nju kaciga definitivno povećava bezbednost - ipak, kod većine ovo nije slučaj, psiholozi znaju objasniti zašto. Sa druge strane, ako ne zna da pada i udara glavom pri padu, situacija se menja u onu da je ukupno gledano isti biciklista bezbedniji sa kacigom.

 

Tako da se na kraju sve svodi na (što objektivniju, što je teško postići) procenu rizika. Ono u šta sam ja uveren je da kaciga ne treba da bude zakonom obavezna, kao i da tvrdnja da je besmisleno da se ne nosi - nije tačna. Da je za neke (mnoge?) bolji izbor - definitivno.

 

Ko misli da je kaciga uvek potrebna, samo neka mi objasni zašto nije uvek potrebna kada se pešači - isto može da se desi da padneš na glavu, ili da ti saksija padne na glavu? Ili te auto udari - sleti s puta na trotoar, ili na prelazu? Šta kada pešačiš ivicom puta van naselja, da li tada treba nositi kacigu? Ili, možda upravo zbog lične procene rizika, tj. da je verovatnoća da se to desi zanemarivo mala, misle da to nije baš toliko dobra ideja? O ulasku u kadu da ne pričam...

 

Za razliku od air-bega, pa i pojasa u kolima, kaciga je ipak dodatno cimanje. Ko god koristi bajs kao prevoz, ne samo za rekreaciju, tačno zna o čemu pričam. Uvek kaciga = manje voženih kilometara, barem u smislu prevoza bajsom. Ako mi je radnja na 500 metara, skočim na bajs i odem. Ako uvek nosim kacigu, onda je to već veće cimanje i veća je verovatnoća da "ma, prošetaću".

 

Napolju u nekim vrtićima uvode obavezu kaciga za decu dok se igraju - peške. "Bezbednost na prvom mestu". "Šta ako padne i udari glavom..." I tako dalje. Pri tom ne sporim da nekoj deci/ljudima praktično uvek treba. Samo ne svima, ne uvek.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#544 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1416 posts

Postavljeno 30 October 2018 - 07:59 AM

Po meni ova tema treba odavno da bude lock.

Bas me zanima misljenje biciklista koji su imali blizak susret sa podlogom, da li posle svega toga nose tu istu kacigu.

Ja sam na par voznji bio prisutan prilikom pada, znam da im je to neizostavni detalj na svakoj voznji.

Kratko pitanje za kolege "U slucaju bilo kakvog planiranog ili neplaniranog pada, da li ce ta kaciga makar malo pomoci ili odmoci?"

Pozdrav...


  • 2

#545 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 30 October 2018 - 08:49 AM

Napolju u nekim vrtićima uvode obavezu kaciga za decu dok se igraju - peške.

Gde to?
  • 0

#546 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 October 2018 - 08:53 AM

Bas me zanima misljenje biciklista koji su imali blizak susret sa podlogom, da li posle svega toga nose tu istu kacigu.

 

Не носим. Криминалац без дозволе покосио ме нерегистрованим аутомобилом на раскрсници, одузевши ми предност. То је ситуација у којој кацига често не помогне, односно људи погину. Ипак, како каже Фолаут, мислим да сада возим битно другачије, Не конкретно због тог случаја, него ваљда и због година.

 

Кратко питање за тебе - у случају да се саплетеш док шеташ, па паднеш на главу, да ли ће кацига бар мало да помогне или одмогне? А опет, нико је не носи када шета. Радници на грађевини је носе. Процена ризика. У ствари, мислим да сам изложен далеко већем ризику док пешачим него док возим бицикл. У оба случаја волим да сам што даље од саобраћаја, али када пешачим обично тражим директнију руту што често значи путеве без тротоара, преласке улице, ходање тротоаром који је накрцан криминално паркираним аутомобилима, па морам да пешачим и по трамвајским шинама, итд. Дакле, по мени су пешаци дефинитивно ризичнија група. А ето, нико не носи кацигу. Ако имаш децу, да ли их тераш да носе кациге кад пешаче до школе? Кад се играју напољу?

 

Нико не каже да кацига никад није корисна него да је процена ризика не оправдава увек, а некима и никад. Уз друге параметре (цена, тежина на глави, итд). Рецимо, када сам у Дубаију носио кацигу у ствари сам био угроженији зато што ми је кацига стално сметала, била терет, жуљала, изазивала веће знојење темена... Све то ми је одвраћало доста пажње и то у граду у ком је саобраћај већ довољно хаотичан и опасан. Иначе, ја возим углавном лаганица. Али, по цео дан. Није исто носити кацигу 1 сат или 15 сати. Процена се мења.


  • 1

#547 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1416 posts

Postavljeno 30 October 2018 - 09:31 AM

Не носим. Криминалац без дозволе покосио ме нерегистрованим аутомобилом на раскрсници, одузевши ми предност. То је ситуација у којој кацига често не помогне, односно људи погину. Ипак, како каже Фолаут, мислим да сада возим битно другачије, Не конкретно због тог случаја, него ваљда и због година.

 

Кратко питање за тебе - у случају да се саплетеш док шеташ, па паднеш на главу, да ли ће кацига бар мало да помогне или одмогне? А опет, нико је не носи када шета. Радници на грађевини је носе. Процена ризика. У ствари, мислим да сам изложен далеко већем ризику док пешачим него док возим бицикл. У оба случаја волим да сам што даље од саобраћаја, али када пешачим обично тражим директнију руту што често значи путеве без тротоара, преласке улице, ходање тротоаром који је накрцан криминално паркираним аутомобилима, па морам да пешачим и по трамвајским шинама, итд. Дакле, по мени су пешаци дефинитивно ризичнија група. А ето, нико не носи кацигу. Ако имаш децу, да ли их тераш да носе кациге кад пешаче до школе? Кад се играју напољу?

 

Нико не каже да кацига никад није корисна него да је процена ризика не оправдава увек, а некима и никад. Уз друге параметре (цена, тежина на глави, итд). Рецимо, када сам у Дубаију носио кацигу у ствари сам био угроженији зато што ми је кацига стално сметала, била терет, жуљала, изазивала веће знојење темена... Све то ми је одвраћало доста пажње и то у граду у ком је саобраћај већ довољно хаотичан и опасан. Иначе, ја возим углавном лаганица. Али, по цео дан. Није исто носити кацигу 1 сат или 15 сати. Процена се мења.

Cane, kada hodam to radim puno sporije, u odnosu na voznju bicikla.

Nemoj mi reci da moze da se desi da me pogodi meteor u glavu, i zbog toga da i tada treba da je nosim.

Reci mi kakva je kultura ponasanja i nosenja kaciga na Zapadu, mislim da puno bolje znas od mene.

Ako pogledas u ovoj temi neki moj post gde se vidi ostatak od kacige, mislim da ce biti jasnije sto ovo pisem i tvrdim.

Glava je u slucaju bicikliste najosetljiviji deo, ta gramaza kao i obaveza nosenja je minorna u odnosu kada zatreba.

Takodje apsolutno stiti od udara jakog sunca u teme glave, tako da je i tu neki plus.

Smatram vas kao ozbiljne ljude i bicikliste, vasu svest i nacin ne moga ja menjati ili neko od nas, ali nemojte davati primer maloletnim licima koji takodje posecuju ovaj forum.

Znaci sa moje tacke gledista kaciga je plus i ja cu je nositi.

Na poslu sam, pa ne mogu stici bas opsirnije pisati...


  • 2

#548 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 30 October 2018 - 09:43 AM

Ovo na sta se vas nekoliko poziva na istrazivanja gde su zakljucili da biciklisti manje stradaju ako ih ima vise zbog nenosenja kacige, da je veca verovatnoca za povredu glave u vozilu nego na biciklu, ili da ce vozila vise da vas ugroze ako nosite kacigu je sve relativno tacno ali se odnosi na glavno pitanje da li kaciga treba da bude obavezna zakonom...

Ne treba da bude obavezna zakonom, niti mi diskutujemo ovde o tome.

 

Kako kod nas kaciga nije obavezna zakonom totalno nema smisla da se pozivate na te stvari jer cak i oni ne spore da ce vas kaciga zastititi ako do udarca dodje.

 

ne znam ni zasto poredite voznju bicikla sa pesacenjem?

Pesacite sporo i predjete relativno mali broj kilometara i samim tim nailazite na manje situacija, cim se krecete brze i prelazite vise kilometara verovatnoca da ce nesto da se desi raste.

 

Mozete biciklom, motorom da se vozite, pesacite ili sta god 1km a mozete i 100km... na 1 km je verovatnoca da ce nesto da se desi mala ali na 100km je verovatnoca da se nesto desi mnogo veca.

 

I sledeca stvar koja se cesto zaboravlja je da se biciklista najcesce sam povredi tako sto padne, oklizne se ili udari u neku prepreku a te su povrede glave i najgore.


  • 0

#549 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 October 2018 - 10:14 AM

Бакара, не возе сви друмаша 40 на сат, а ни преко Остружничког или... адског (ађанског?) моста коловозом. Поређење са пешачењем било је зарад поенте да јесте све заиста питање процене ризика. У којој може и да се погреши. Иначе, ја годишње обично више препешачим него што препедалам. И сигуран сам да више времена и километара проведем изложен саобраћају као пешак него као бициклиста. Наравно да не кажем да се мој случај односи на све. Само, према мојој процени ризика, за просечног бициклисту кацига није неопходна, јер се и даље креће довољно споро и неизложен саобраћају. А што више километара искуства имаш иза себе, то је већа вероватноћа да ћеш да избегнеш ризичне ситуације.

 

"Ne treba da bude obavezna zakonom, niti mi diskutujemo ovde o tome."

Тема је "...треба ли да буду обавезне", па ако се о нечем дискутује онда треба о томе. :)

 

@владагм Још једном, поента метеора је у томе да се разуме да јесте све само процена ризика. Уз оне друге параметре. Што се културе тиче, не може уопште да се пореди, али ето у Холандији кациге нису обавезне. У Данској јесу, али погоди од ког посла одлично зарађују? Такође, глава је у случају свих људи најосетљивији део. Ја сам неколико пута пао са бицикла. Једини пут када сам повредио главу (и то део који кацига уопште не штити) било је када ме ударио тај криминалац колима. Никада нисам био ни близу прелетања преко кормана.

 

"ali nemojte davati primer maloletnim licima koji takodje posecuju ovaj forum."

Какав пример? Ако ишта, мој пример је "памет у главу" и процени ризик. А малолетна лица треба да имају и родитеља/старатеља који има обавезу да се меша у ту процену.

 

Коме сметају примери са пешачењем и метеорима, ево другог - ако мислите да је кацига неопходна зашто не носите мото или ДХ кациге? Свакако су далеко боље од класичних... поклопаца. Бтв, сретао сам у Кошутњаку клинце који носе управо ДХ кациге. Дакле, умеју они да процене. Чак и ако је само зарад "кул" изгледа.


  • 1

#550 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 October 2018 - 10:33 AM

Kaciga nije obavezna i to je sve sto tu ima da se kaze. Ako postane obavezna, onda ce svako morati da je nosi (teoretski, ne ulazim u pricu o postovanju zakona, cinjenicu da zivimo tu gde zivimo itd). Do tada, svako radi ono sto smatra da je ispravno ili bolje.

 

Ono sto ja znam je sledece:

- Imam sina koji je jos uvek mali i cija dobrobit izuzetno jako zavisi od moje sposobnosti da budem tu, zdrav i prav.

- Svaka aktivnost u sebi sadrzi utkanu opasnost od povrede, ali voznja biciklom je ipak znatno rizicnija od obicne setnje a pad na/udarac u glavu pri voznji bicikla je uglavnom tezi i opasniji nego tokom setnje.

 

Otkako imam dete, znacajno konzervativnije vozim automobil, bicikl, i generalno mnogo vise pazim na sebe, iz jednostavnog razloga sto sada moje zdravlje nije samo moja stvar jer od njega zavisi mnogo vise toga nego sto je ranije bio slucaj. Takodje, dok sin ne poraste i ne bude sposoban i voljan da sam snosi posledice svojih odluka, morace da nosi kacigu dok vozi bicikl.


  • 2

#551 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2434 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 30 October 2018 - 10:44 AM

@cane

ja sam kacigu poceo da nosim na MTB i to tek kad sam se zesce razbio, jednostavno suvise sam mator da bi sebi dozvolio da poginem svojoj deci.

Jednostavno zbog njih moram da uradim sto vise da se zastitim a da istovremeno nastavim da radim ono sto volim.

Stvar odgovornosti, nista vise.

А што више километара искуства имаш иза себе, то је већа вероватноћа да ћеш да избегнеш ризичне ситуације.

 

  i opet, to se ipak desava, na zalost Ivan Puja je bio poslednji primer.

 

Ako ti ne vidis potrebu niti se osecas ugrozeno ja zaista nemam problem sa tim i da ponovim ja sam takodje protiv zakonske obaveze nosenja kacige i ako ona doprinosi bezbednosti.


  • 2

#552 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 30 October 2018 - 12:54 PM

 

Takodje apsolutno stiti od udara jakog sunca u teme glave, tako da je i tu neki plus.

 

  Sada ih prave sa mnogo otvora za ventiliranje,a opet moze i zimi da se koristi za grejanje koliko toliko,a evo zasto jos moze da sluzi:

 

SSA56428.JPG SSA56423.JPG

 

Konkretno sve je u kacigi i retrovizor,i osvetljenje napred i pozadi,ovo svetlo napred sam platio kod kineza 150 din, eto vec 3 god me sluzi,idu one dve male pljosnate baterije.Zlu ne trebalo, mislim to je pomocno osvetljenje,za bolju vidljivost da mene bolje vide.A raspravljati da li ili ne treba kaciga,pa mi bi trebali dati primer,ne treba zakonom to regulisati,jer bi neki policajac koji je to jutro ustao na levu nogu kaznjavao ljude koji idu na pijacu,jer kako zakonom regulisati izuzetke u nosenju kacige.Uporedjivati pesacenje i voznju biciklom je malo neoizbiljno, mislim ako se cuvas kao pesak ipak je pesak manje ugrozen u saobracaju od bicikliste,a ako neko pomene statistiku,pa pesaka ima daleko vise u saobracaju,zato su najugrozenija grupa.


  • 0

#553 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 October 2018 - 01:29 PM

 Uporedjivati pesacenje i voznju biciklom je malo neoizbiljno, mislim ako se cuvas kao pesak ipak je pesak manje ugrozen u saobracaju od bicikliste,a ako neko pomene statistiku,pa pesaka ima daleko vise u saobracaju,zato su najugrozenija grupa.

 

Ljudi kad leže, ili sede su uglavnom u puno manje rizičnom položaju nego kad hodaju. Da li to automatski znači da je za šetnju neophodna kaciga?

'Ajde da kažemo kako je bajs puno "opasniji" od šetnje, ili trčanja - i dalje ostaje procena rizika da li je dovoljno "opasnije" da bi se nosila kaciga.

 

Šta ako bi rekao nekom da je vežbanje džudo padova, sa aspekta bezbednosti, puno efikasnije od nošenja kacige (bez vežbanja)? :)   Da li je lud svako ko ne vežba padove, da ne lomi ruke, noge, udara glavu pri padu (peške, na ledu, na primer)?  :)

 

Na kraju, ima milion različitih vrsta vožnje bicikla. Za neke jeste rizično ići bez kacige, za druge nije.

 

 

Ovde sam našao biser za uvođenje kaciga za dečije igralište:

 

https://globalnews.c...-helmet-policy/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#554 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 November 2018 - 09:03 PM

Da li neko zna kakve su Moon kacige? Ima ih na Aliju od 16E do 23E.  Da li uzeti neku od Moon od braće Kineza ili Uvex koji se u našim radnjama može pazariti za 35-45E?


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#555 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 23 November 2018 - 09:21 PM

@chamade   Kvalitet Moon kaciga nije problem vec velicina i kako to izgleda na glavi bez probanja. To zna da bude problem jer malo ljudi zeli da se slika sa kacigom na glavi obicno slikaju samo kacigu.


  • 0

#556 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 November 2018 - 09:27 PM

Računaj da verovatno neće proći bez poreza tako da ćeš još nekoliko evra da platiš državi. Sitne stvari prolaze, krupne baš i ne.
  • 0

#557 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 November 2018 - 09:41 PM

@chamade   Kvalitet Moon kaciga nije problem vec velicina i kako to izgleda na glavi bez probanja. To zna da bude problem jer malo ljudi zeli da se slika sa kacigom na glavi obicno slikaju samo kacigu.

A pa da.. može da stoji kao piletu si*e  :D


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#558 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 November 2018 - 07:24 AM

Meni moja Limar stoji kao pecurka, ali izuzetno udobna pecurka. Mislim da je kaciga jedna od par stvari sa kojima ne treba rizikovati, jer suv kvalitet ili pristojna cena prestanu da imaju znacaja kada kaciga smeta.


  • 0

#559 RedBaron

RedBaron
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Postavljeno 26 November 2018 - 09:00 AM

 

Na kraju, ima milion različitih vrsta vožnje bicikla. Za neke jeste rizično ići bez kacige, za druge nije.

 

 

 

 

Mislim da je ovo kljucna recenica.....Znaci kaciga za MB i voznju po stazama za MB ,ali ne i za gradsku voznju i okolinu......Pa kao klinci nismo silazili sa bajsa koji su bili daleko nebezbedniji u smislu nisu se garantovano dobro odrzavali kao sto ih danas odrzavaju biciklisti ...Kao detetu ti bitno samo da se tocak okrece, a vozili se i bajsevi u raspadu pa se ne secam da se neko dete teze povredilo a kamoli glavu teze povredilo..A odrsatao sam sa dosta dece......

 

P.S. Evo secam se i svog jednog pada ,vozim keva me pozove ja se okrenem a ispred mene preko celog trotoara razapeli zicu od ograde gradilista do drveta i zvekne me u vrat i obori ....Vrat mi bio kao da me klao tuta Bugarin....a da sam imao kacigu :) , pa nista ..isto


  • 0

#560 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 26 November 2018 - 09:45 AM

I ovi sto lome kljucne kosti i kukove ne trebaju da nose kacige jer kako bi im pomogla? Ili naprimer u moje vreme detinjstva nije bilo kaciga ni za odrasle a kamoli za decu a o kompjuterima i mobilnim telefonima da ne pricam pa zato ni sadasnja generacija dece ne treba da ih koristi jer ih nisam koristio ni ja.


  • 3




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika