Jump to content


Fotografije
* * * - - 7 glasovi

Rasprava o kacigama - koliko pomažu, trebaju li biti obavezne


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
604 odgovora na ovu temu

#1 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 September 2015 - 12:18 PM

Moj klinac ne nosi kacigu dok se vozi na bajsu, a ako ga vidim s njom kad krene voziti svoj, dobiće šamar - za svoje dobro. :)
  • -6

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 21 September 2015 - 01:24 PM

Pre neki dan sam u kraju gledao kako detetu proklizava zadnji tocak u krivini, zbog peska na koji je naisao, pada i udara bokom glave direktno u beton.

Kakvi su to roditelji, dete im ne vozi brze od 50khm a oni mu kupili kacigu i nabili na glavu...


  • 2

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 September 2015 - 02:30 PM

Ne znam kako smo mi preživeli - padanje, sve žive vratolomije, a za kacigu nismo ni znali da postoji.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 September 2015 - 03:00 PM

Inače, moj stav po pitanju kacige, posle 30ak godina na bajsu: zavisno od puta. Za vožnju po gradu, van grada i slično treba isto koliko i kad ideš peške. Padao sam 100 puta sigurno i nikad nisam povredio glavu. Šake stradaju, kolena, laktovi, ramena (ko ne zna da se opusti i napravi kolut), ali glava najmanje.

Za agresivnu vožnju kroz šumu pak, pitanje je više kad, nego da li ćeš zveknuti glavom.

Sa ovim se niposto ne bih slozio.. Kao prvo pesaka i biciklistu ne mozes porediti..pesaci imaju svoje mesto u saobracaju,svoje pesacke staze(trotoare),svoje pesacke prelaze i svoje zelene i crvene cikice na semaforima.. Mi biciklisti nemamo nista! O tih prosecnih par km bici staze po svakom gradu ne zelim da pricam. Dakle mi ucestvujemo u saobracaju sa ostalim vozilima uglavnom na kolovozu. Znajuci nase vozace koji ce pre da te zgaze nego da izgube svojih dragocenih 10 sekundi dok te obidje,koji su za bicikliste "slepi",fala bogu pijanih i ludih ne manjka kao i kakva ludnica vlada na ulicama,poznati "zakon jaceg",kazem da je kaciga u gradskoj voznji obavezna! Ti si padao sto puta i nista,pasces 101 na glavu bez kacige i puci ce ti glava ko bostan.. Nesrece se desavaju,u gradu zavisis od stotina drugih ucesnika u saobracaju u sumi zavisis od sebe,tako sto se mene tice nepotrebno je reci gde je kaciga potrebnija..

Moj klinac ne nosi kacigu dok se vozi na bajsu, a ako ga vidim s njom kad krene voziti svoj, dobiće šamar - za svoje dobro. :)

Ovo cu uzeti kao sprdanje sa forumasima :)

Ne znam kako smo mi preživeli - padanje, sve žive vratolomije, a za kacigu nismo ni znali da postoji.

Kao sto rekoh,mi smo preziveli,dosta njih nije,a mnogima je kaciga spasla glavu. Dovoljno je samo jednom da se dogodi.
  • 6

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 September 2015 - 03:06 PM

Vozim non stop kroz saobraćaj. Nikad glavu udario nisam. Zdrav razum, pažnja i miran si. Ako to nemaš, džaba i kaciga. Neka nosi ko hoće, ko se oseća bezbednijim tako. Ali neki objektivan razlog za nošenje iste zaista ne vidim. 

 

Kad ideš trotoarom, može te udariti auto na prelazu. Veća je razlika u brzini, nego kad bajs voziš 30ak na sat, pa auto dolazi od pozadi.

 

Kad ideš trotoarom, u gradu je sasvim realna šansa da ti saksija, ili flaša, ili komad fasade padne na glavu, pa niko ne spominje (barem za sad još ne) nošenje (ili čak obavezu nošenja) kacige za pešake. Zašto misliš da nije potrebno i za pešake u gradu da nose kacge? Možda zato što je šansa za to zanemarivo mala?

 

Slično je i na bajsu. Ne znam ni za jedno dete, u komšiluku, ili od poznanika, da je poginulo na bajsu. Ne znam ni za nekog odraslog da je poginuo na bajsu, od pada. Koga pokupi auto sa 100 na sat - tog to malo stiropora neće spasiti. Moto kacige su ozbiljne i brzine su puno veće - 90% vremena ideš preko 100, dok na bajsu to bude samo na nizbrdici, retko kad preko 80 na sat. Bici kacige su nešto malo plastike i stiropora. 

 

Kažem, kad izvagam verovatnoću da zatreba, dolazim do iste računice kao za pešake - može, ko hoće da se oseća sigurnije.


  • -2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 21 September 2015 - 03:30 PM

Meni je i dalje fascinanto da se polemiše na ovu temu. Stvar je jednostavna, ako dođe do pada, bolje je imati kacigu nego gologlav lupiti glavom. Da li će doći do pada zavisi od drugih faktora, al je nesumnjivo da kaciga ublažava povrede glave, ukoliko dođe do takvog pada. Padao sam u šumi nekoliko puta u poslednjih mesec dana, nisam udario glavom ali ja ne mogu da kontrolišem kojim ću delom tela prvim da udarim... U gradu je ne nosim, jer smatram da su šanse da padnem mnogo manje dok je na otvorenom putu obavezno nosim. Ko se pojavi na grupnoj MTB vožnji bez kacige, izribamo ga pošteno, pa se na sledećoj pojavi sa istom :) 


  • 3

#7 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 21 September 2015 - 04:32 PM

Poslednji veći pad sam imao u martu prošle godine. Prelom ključne kosti na jednom mestu i prelom kacige na dva mesta. Vožnja u gradu, tačnije do posla, vreme oko 7i40 a mesto pada je kao biciklistička teritorija (ulazak u Jajince). Ne/nosite kacigu to je ne/razumno.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#8 Nenadbg

Nenadbg
  • Members
  • PipPip
  • 42 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 September 2015 - 04:39 PM

Nekad je i najobicnija zastita za glavu, razlika izmedju potresa i pocetka ucenja od nule.
  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 September 2015 - 06:58 PM

Ima raznih vrsta & nivoa zaštite. Spram objektivnog rizika i subjektivnog osećaja straha.

 

Working-on-downhill-mountain-biking.jpg

 

whistler-gear.jpg

 

jobst%2Bbrandt%2Bavocet%2Btires.jpg

 

mt_hamilton_1981.jpg

 

brandt.jpg


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 22 September 2015 - 03:51 PM

Vozim non stop kroz saobraćaj. Nikad glavu udario nisam. Zdrav razum, pažnja i miran si. Ako to nemaš, džaba i kaciga. Neka nosi ko hoće, ko se oseća bezbednijim tako. Ali neki objektivan razlog za nošenje iste zaista ne vidim. 

 

 

A koji je objektivan razlog za ovo? Da ti slučajno dete ne postane mekušac?
 

Moj klinac ne nosi kacigu dok se vozi na bajsu, a ako ga vidim s njom kad krene voziti svoj, dobiće šamar - za svoje dobro.  :)

 

 


  • 2

#11 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 22 September 2015 - 03:55 PM

Slično je i na bajsu. Ne znam ni za jedno dete, u komšiluku, ili od poznanika, da je poginulo na bajsu. Ne znam ni za nekog odraslog da je poginuo na bajsu, od pada. Koga pokupi auto sa 100 na sat - tog to malo stiropora neće spasiti. Moto kacige su ozbiljne i brzine su puno veće - 90% vremena ideš preko 100, dok na bajsu to bude samo na nizbrdici, retko kad preko 80 na sat. Bici kacige su nešto malo plastike i stiropora.

 

Od kada se priča svodi na život ili smrt? Šta je loše u tome da neko izbegne malo bola, čvoruga, šavova? Ne vidim da se buniš za štitnike za laktove ili kolena koje nose downhill vozači, a nešto sumnjam da se plašiš pogibije od udarca u lakat.


  • 0

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 September 2015 - 05:20 PM

Čvoruge i šavovi su OK stvar. Naučiš da se paziš, naučiš koje su granice. Sad su svi kao u nekom staklenom zvonu. Er begovi, pojasevi, ograničenja na sve strane - prave idiote od ljudi (i dece).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 22 September 2015 - 08:06 PM

dva puta u ovoj sezoni sam video da je kaciga bukvalno spasila zivot bicikliste jednom u direktnom sudaru sa autom i u slucaju pada kacige su stradale...


  • 0

#14 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 22 September 2015 - 09:56 PM

Čvoruge i šavovi su OK stvar. Naučiš da se paziš, naučiš koje su granice. Sad su svi kao u nekom staklenom zvonu. Er begovi, pojasevi, ograničenja na sve strane - prave idiote od ljudi (i dece).

 

Pretpostavljam da takođe žališ što u školama više ne biju decu subotom, da im uteraju pamet u glavu...


  • 0

#15 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 September 2015 - 05:02 AM

Pretpostavljam da takođe žališ što u školama više ne biju decu subotom, da im uteraju pamet u glavu...

Naravno, dok je profesor smeo da te udari, izbaci s časa, povuče za zuluf, znao se red. Sad sve podivljalo - deca tuku profesore, a roditelji ih grde (profesore) zbog loših ocena.


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#16 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 23 September 2015 - 06:45 AM

Nazalost ja znam da je neko poginuo samo iz razloga sto nije nosio kacigu i to ispred ulaza u dvoriste.Vec sam jednom to pisao i definitivno da je bilo kacige na glavi ta osoba bi bila danas medju nama.
Ja prvi ne volim nositi kacigu ali je nosim iz razloga sto cu makar malo podici stepen bezbednosti.
A savetovati nekoga da ne nosi kacigu ja poredim sa tim kao da vas neko uci od malena da prelazite semafor na crveno.
Ali svakako na neki nacin svako svoj zivot ima u sopstvenim rukama-narodski receno.
  • 1

#17 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 23 September 2015 - 07:14 AM

Ali svakako na neki nacin svako svoj zivot ima u sopstvenim rukama-narodski receno.

 

Svoj život, svoja stvar. Kada neko zbog svojih fiks ideja svesno ugrožava zdravlje detetu koje još uvek ne može samo da donosi takve odluke, to je kriminalno.


  • 1

#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 September 2015 - 07:26 AM

Svoj život, svoja stvar. Kada neko zbog svojih fiks ideja svesno ugrožava zdravlje detetu koje još uvek ne može samo da donosi takve odluke, to je kriminalno.


Misliš na one što deci kupuju čokoladu i koka kolu? To više ubija od bicikla.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#19 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1415 posts

Postavljeno 23 September 2015 - 08:05 AM

Misliš na one što deci kupuju čokoladu i koka kolu? To više ubija od bicikla.[/quote]
Naravno da to nije dobar primer i postupak.
Ja se svakako zalazem ako vec pominjemo decicu da im od malena treba dati za primer kako i sta.
A sto se tice kacige i nosenja svakako je stvar licnog izbora.
Licno ja posto vozim 99 posto off road kacigu ne nosim na usponu ali na spustu da.
  • 0

#20 rados

rados
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts

Postavljeno 23 September 2015 - 09:43 AM

Danasnje vreme je puno brzih masina i droge.Ne moze se porediti sa periodom od pre 20 ili 30 godina.Mnogo je opasnije.Kaciga detetu-UVEK.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika