Jump to content


Fotografije
- - - - -

Рефлектујући прслук


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
350 odgovora na ovu temu

#81 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 February 2015 - 06:55 AM

Lepo ste opisali realne situacije i svakako da je dobro nositi ga.

 

Problem je što se nametanjem kao zakonske obveze nošenja prsluka, krivica u slučaju neke

nesreće svaljuje na biciklistu koji u tom trenutku iz nekog razloga nema uz sebe prsluk, a ne na vozače

koji ne obraćaju pažnju na istog.

 

Pa kad te neki vozač iz opisa vaših situacija "pokupi", ko je kriv?

Kriv je biciklista koji nije imao prsluk,a dužan je da ga ima.

 

Preporuka da se nosi svakako bi bila dobra, to uglavnom znaju svi koji ozbiljnije voze, ali nametanje zakonske

obaveze, koja logično prati i odgovarajuću sankciju je ono što smeta i prebacuje krivicu na bicikliste.

Mislim da se ne svaljuje krivica. Po sadašnjem zakonu, ako te ubije dok voziš bez svetala, kriv je vozač.

 

Evo, bila je po NS povika zbog ovog slujčaja. Tražili su strožiju kaznu. Ubio neosvetljenog biciklistu u mraku:

 

http://mondo.rs/a698...dve-godine.html


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#82 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 02 February 2015 - 10:01 AM

Ne ne, ne mislim da se svaljuje krivica bukvalno.

Naravno da će odgovarati onaj ko skrivi nesreću, ali će oni

koji svojom nepažnjom ili bahatošću skrive nesreću imati olakšavajuću okolnost, a realno kad ne paziš ili te baš

briga za ostale, kakvih ima, imaće olakšavajuću okolnost koja im da tako kažem ne pripada.


  • 0

#83 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 February 2015 - 10:09 AM

Taj aspekt je i onako nebitan. Problem našeg celog sistema su preduga suđenja, prespora i selektivna pravda. Nije problem što su preblage kazne. Efekat ovakvih kazni, samo da se zakon sprovodi efikasno i sistematično bi bio sasvim dobar.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#84 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 02 February 2015 - 10:14 AM

Na žalost u mnogim oblastima je ovako, takva nam je izgleda sudbina.

Dok se nešto ne promeni, ostaje samo da se vozi sa očima I na ledjima...


  • 0

#85 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 02 February 2015 - 12:20 PM

http://www.novosti.r...sluk-glavu-cuva


  • 0

#86 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 02 February 2015 - 12:26 PM

Рефлектујући прслук чува главу бициклиста

 

http://www.rts.rs/pa...biciklista.html

 

Не знам због чега негативна оцена за овај пост.Прво ја нисам писао овај текст само сам га проследио,а текст који се налази изнад текста је наслов самог текста,а не моје лично мишљење.


  • 0

#87 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 02 February 2015 - 01:56 PM

evo stavili jedan plusić da anuliramo... :)

 

Inače jeste malo bezveze davati negativnu ocenu na prenetu vest, slažem se...


  • 0

#88 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 02 February 2015 - 01:59 PM

Хвала колега.Мало ми нелогично,ако се неком не свиђа нек се обрати аутори текста.Наравно да нисам против оцена,али мислим да их не треба овако користити.
  • 0

#89 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 02 February 2015 - 02:05 PM

Apsolutno.

Ocene su mi vise korisne da pokažu da se drugi slažu sa nečijim stavom, da podržavaju ono što on iznese u vezi neke teme.

Link je link, neko je to napisao I to je to...


  • 2

#90 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4414 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 February 2015 - 06:09 PM

Lepo ste opisali realne situacije i svakako da je dobro nositi ga.

 

 

Preporuka da se nosi svakako bi bila dobra, to uglavnom znaju svi koji ozbiljnije voze, ali nametanje zakonske

obaveze, koja logično prati i odgovarajuću sankciju je ono što smeta i prebacuje krivicu na bicikliste.

Otprilike tako.. ne treba da bude obavezan po zakonu već ostaviti svakom da sam odluči da li će ga u noćnoj vožnji upotrebiti ili ne. 

Ako budem u prilici da vozim noću ja ću ga staviti na sebe jer od viška svetlećih stvari na sebi glava neće boleti. Negde sa pročitao da fluo prsluk skoro ništa nije više vidljiv od crvenog svetla.

Ne slažem se... evo kako izgleda fluo traka našivena na zadnju stranu bisage osvetljena sa led diodom na mob.telefonu i to još sa sobnim osvetljenjem (slika)

 

IMG_20141011_212404.jpg

 

Da se ne zamajamo bez veze.. fluo traka ipak odlično svetli.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#91 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 02 February 2015 - 06:52 PM

Ljudi, ajd da pogledamo realnost otvorenih ociju i pri punoj svijesti, zivimo u prilicno razvaljenim drzavama a i sami smo pojedinacno i prilicno razvaljeni, vecina je vozaca pod nekim stresom, ko zna o cemu i kojim problemima misle u toku voznje i nekud zure da posvrsavaju svakojake obaveze, onda mladi napaljeni vozaci (i sam sam takav bio, a posto mi je sestra sa svojih 19 god. i davne 78 g. imala svoj nov auto, sportsko-crvrnog keca, i mozda bila prva djevojka koja je imala svoj nov auto na balkanu, mozda u evropi, a ja s 14 god. gledao film "Driver" pa se napalio i onda krisom dok ukucani spavaju, posle ponoci uzimao kljuc od auta, oblacio kombinezon i kozne rukavice, da bih po okolnim sporednim putevima par sati vozio i jurcao s kecom, pa se krisom vracao u stan, a sestra u cudu kad vidi upaljenu crvrnu lampicu za gorivo, par puta vodila auto kod majstora jer joj auto "guta ka avion", a ovi nikako da otkriju kvar, da bih joj nakon 10 g. otkrio uzrok ondasnjeg "kvara", a ona s ljutitim osmjehom rekla "sad ja vidim otkud si brzo naucio voznju", jer mi je davala nekad da vozim u povratku s mora po ravnom putu)

U mom kraju masovno ginu mladi napaljeni vozaci, koji zbog brze voznje uglavnom ispadaju sa puta i vise no sto druge ubijaju, al ima i toga, onda uzmite u obzir starije, bolesne, umorne, pripite, pa naposletku i zene koje uglavnom imaju poseban i nedefinisan osjecaj za voznju, a opet se pozivam na sestru, koja vjerovatno ima vise od svih zena, pa i mnogih muskaraca vozackog staza i prosla je gotovo cjelu Evropu, ali kad ona vozi ja se i dalje osjecam nesigurno, stalno nedefinisano oduzima i dodaje gas, koci kad ne treba, ali ne jurca i ne rizikuje, a i dalje na raskrsnicama u cudu i polu-zbunjeno gleda kako da se ukljuci, a o sjecaju za prostor i snalazenju po gradovima da ne pricam, tesko pamti predjasnje puteve, jednostavno zenska nepojmljiva percepcija u voznji, pa uglavnom ja vozim kako bi smo brzo stigli na odredjeno mjesto, i jos stotinu drugih faktora, od losih i neoznacenih puteva, vremenskih prilika, starih i poluispravnih automobila itd.

 

Dakle, moje je misljenje da svaki biciklista u otezanim i mracnim uslovima pod obavezno stavi Osvjetljavajuci Prsluk, i jako crveno svijetlo pozadi, reflektujuce dodatke na tockovima i sve ostalo sto pomaze dobroj uocljivosti, a ja volim da kazem prijateljima da uvece na putu svijetlim ka Bozicna jelka i da se tako osjecam mnogo sigurnije, a to sam provjerio u praksi, jer nekad u sutonu ne stavim prsluk, pa primjetim da me vozaci tijesno preticu ili ucestalije trube, jer su izgleda kasno uocili da sam na putu, a onda stajem, stavljam prsluk i nastavljam voznju sa manje stresa, jer me tada svi dobro uocavaju, a i ja se razmasem u voznji pa skoro da bjeze i sklanjaju se od mene, a cesto na otvorenom i praznom putu vozim komotno skoro 1m od ivice i vozaci bez sviranja prelaze na drugu stranu, ili mi se desi da neko tijesno prodje pored mene, a ja onda psujem, masem i prijetim rukama, pa oni koji su iza u koloni me potom nasiroko obilaze, ili se desava rijetko na praznom putu da mi vozac bespotrebno trubi, ali se ja ne sklanjam uz ivicu, vec mu otresito pokazujem rukom da ima lijevu praznu stranu puta i da sa njom nastavi dok me ne obidje, a na ovaj nacin takve vozace edukujem da me tretiraju ravnopravno, kao da sam s autom, pa mislim da sledeceg biciklistu tako i tretiraju, a desava mi se i da u gradskoj voznji neki napaljeni mladi vozac s drustvom mi trubi da se sklonim a ja onda stanem i glasno mu vicem da nije ovaj put samo za njega i da nije on samo na putu, pa se takvi klipani uce i na ovakav nacin.

 

Dakle, sto bolje se oznacite i osvjetlite, pa takodje svojim ponasanjem i odrecitim pokretima natjerajte vozace da vas uvazavaju i respektuju kao ravnopravne, ali Prvo vi budite svima dobro uocljivi i vozaci vas uglavnom korektno zaobilaze, jer nije ni njima do ubijanja i pogibije, vec ko zna zbog koje muke i obaveza su krenuli na put i gledaju da tamo sto prije stignu, bas kao i svi mi dok smo za volanom, a opet da prenesem i jedno zapazanje na putu kroz kanjon Tare u po bijela dana, gdje su prolazili italijanski motociklisti-turisti u paru s zenama a svi su na sebi imali odjecu sa zutim reflektujucim oznakama, jer i ako to ne izgleda kul i smekerski oni jednostavno hoce da su svima uocljivi i ako voze brze od auta, a ja onda kad ih prodjo u sred podneva stavim oranz prsluk na ranac prije ostrog uspona za Zabljak i pod teretom se klatim amo-tamo ali me svi vozaci obilaze nasiroko i ne trube, osim neki kad prodju da pozdrave i pokazu divljenje dok plesem sa krivinama po uzbrdici, i pravo da vam kazem, otad uglavnom nosim prsluk na rancu i u po bijela dana na duzim turama i sve manje problema imam sa vozacima, a izgleda me neki upamte po rijetkom oranz prsluku, pa mi se kasnije javljaju u povratku i masu, a takodje me pamte i vozaci autobusa pa mi kasnije spominju gdje su me pretekli, ma skoro sam se sprijateljio sa vozacima auta i osjecam se prilicno sigurno bilo gdje da podjem, plesuci s bajsom i jezdeci drumovima.

 

Prsluk, svjetla, reflektujuce oznake obavezno da opusteno, sigurno i zivo stignete dje ste naumili, ako nas neko "pokupi na mrtvo" zakon vise ne pomaze !


  • 0

#92 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 February 2015 - 07:07 PM

Ajme, raspisa se ti, ali sve sam pročitao i sve potpisujem. :)

Jedino mi se ne dopada što mogu da me kazne kad U GRADU hoću da se prevezem 500 metara, do prodavnice, na primer. Leti me uhvati mrak, pa strepim od kazne ako nisam poneo prsluk. Dosta što mi je ceo bajs fluo, što vučem svetla.
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#93 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 02 February 2015 - 07:18 PM

To je začkoljica kad si u gradu I što kažeš u tih 500 metara, ma nek je I par km, ali u gradu koji je bar što se tiče Beograda osvetljen, samo kažnjiva obaveza vise.

Van grada, apsolutno potreban.


  • 1

#94 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 02 February 2015 - 07:52 PM

Ma ne pisem ja zbog sebe no zbog onih kojima ce valjati moje iskustvo, i da slikovito i za sva vremena shvate i prihvate u kojim uslovima zive, i da mi ljudi nismo savrsena bica, i da se pretjerano ne uzdamo u tudju paznju i brigu no da ozbiljno pazimo na sebe, jer ko vodi racuna o sebi i drugima i Bog ga cuva i usmjerava, a iskreno da vam kazem i pored ovakve brige o sebi na putu, i s obzirom da mi se jeftini Lolo Anaconda nije kvario, vjerujem da bez Bozije pomoci i ja i Lolo bi se odavno raspali ili bili na mrtvo pokupljeni, ali takodje vjerujem da Bog utice na dobronamjerne ljude tako sto im otvara vece spoznaje i svijest, savjest, instinkte, vizije i mnoge druge sposobnosti, pa prvo da ljudi uoce svoje mane i slabosti, a onda i da ih prevazidju, a ujedno da shvate i tudje nedostatke i mogucnosti.

 

Cuo sam od jednog malo pretjerano lukavog covjeka izjavu: "od kad sam samog sebe uhvatio u lazi, vise ne vjerujem drugim ljudima", a ovo djeluje surovo istinito, ali to nije smisao ljudskog napredovanja, vec samoprevazilazenje sopstvenih slabosti i lazi, a onda kroz svoja dobra Djela se drugima pruza mogucnost da shvate svoje slabosti i lazi uz motivaciju da i oni budu bolji i istinitiji, pa neki dosezu cak do krajnjeg ideala, postaju Hristoliki, slicni samom Bogu u ljudskom tijelu.

 

Ako neko vec ima neko znanje kroz licno iskustvo, a pri tome je dobronamjeran prema drugim ljudima, onda i treba da se raspise i sto detaljnije i slikovito objasni sve okolnosti i stvori kompletnu sliku da se zna sta i kako je Najbolje da se uradi, jer nema vajde od usputnih komentarisanja u nekom fol kul fazonu, jer to samo rasplinjava sustinu i zamagljuje jasno i precizno resenje, dakle ja nasiroko objasnih kakvo je moje predjasnje i sadasnje iskustvo i spoznaja, a zaklucak je:

 

Obavezno nosite Osvjetljavajuci Prsluk, jako Osvjetljenje i Reflektujuce dodatke zbog Vase Sigurnosti i nesavrsenosti drugih ljudi, koji vas mogu ugroziti.

 

Sto se tice tih 500m u gradu, ako je osvjetljena ulica, mislim da niko nece praviti problem, ako nije osvjetljena rizikujes pogibiju i na 10m, a iskreno, zdravije ti je da se prosetas no da pedalas tih 500m, no kako god treba preduzeti Licne mjere da sto vise sprijecite rizicne i opasne situacije, zbog vas samih.


  • 0

#95 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 02 February 2015 - 09:26 PM

Bice korisno da opisem svoje prvo nezgodno iskustvo s biciklistom, naime kao student podjem iz BG za DE kod svojih a na poziv rodjaka krenemo autom za Kopenhagen, ja vozim i stizemo kasno uvece, a onda se budim rano i dok ostali spavaju s autom odlazim da obidjem cjeli grad, usput pamtim orijentire i vozim kroz cjeli grad sireci krugove i skoro sve obidjem i ako sam prvi put u ovom velikom gradu, ali na jednom skretanju udesno vidim biciklistu na njegovoj stazi ali uopste ne registrujem da nastavlja pravo nit mu pridajem ikakav znacaj, dajem zmigavac i skrecem udesno i on zamalo da udari u auto bocno i ljutito mi odvali pesnicom pozadi auta, ja u cudu sta ovo bi, i kako to smije da uradi, pa kad se pomocu orijentira vratih pred stan kod rodjaka, oni u cudu pitaju dje bih, ja opisujem, a brat od strica mi govori da dosta toga nije vidio ni obisao i ako tu zivi decenijama, al ja sam takav dje god da odem sve obidjem, i onda mu se jzalim kako mi biciklista odvali po autu, a on razrogacio oci, ne vjeruje da sam toliko blesav i glasno kaze, sreca tvoja da ga nisi zakacio il u tebe udario jer bi onda na.ebao, ja u cudu ga gledam i nije mi jasno zasto, pa ja sam u autu i sta on ima sa glavnim putem izvan svoje staze, i brat mi sazeto objasni zakon, i da su zasticeni ka bjeli medjedi, i da je cesto slucaj da namjerno simuliraju blazi udes sa autima da bi uzeli pare od osiguranja, a vozac je onda nadrljao, i ja dalje ne shvatam logican razlog ali shvatam sankciju, pa narednih dana se vozikam Kopenhagenom al Prvo gledam imal dje neki "Ludi i opasni" biciklista, pa cak dugo posle toga nisam mogao da prihvatim da je neki tamo biciklista ravnopravan sa 100 konja i magarcem za volanom, a cak nekad i u prednosti pred zakonom.

 

Percepcija mnogih ljudi u mom kraju se od ove moje budalaste, nije promjenila ni danas, i kad se na to doda sve prethodno opisano, zakljucak je da se mora dobro povesti racuna o sebi kada smo na biciklu, a ja sebi s ovim oranz prslukom nekad djelujem ka "ljuta oranz guja" od koje se vozaci izgleda plase i trude da je u sirokom luku zaobidju, i nek tako ostane, bolje je za njih da me ne nagaze a i za mene, Boga mi !


  • 0

#96 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 03 February 2015 - 12:33 AM

Ma kakav prsluk, dobra kvalitetna svetla i sasvim je OK. Mnoga ta bajk svetla su bolja od automobilskih! Kada imam svetlo nemam nikakvih problema!


  • 1

#97 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 03 February 2015 - 05:37 AM

Ne diskutuje se ovde o tome da li imate ili nemate problema kada imate svetla.

 

Problem je o (ako se usvoji) nametnutoj zakonskoj obavezi zbog kojeg policija može da vas, a i mene i sve

ostale kazni...


  • 0

#98 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 February 2015 - 06:02 AM

Verujem da će usvojiti zakon. Jedino, ako ga budu sprovodili kao i do sada, ne verujem da će mi iko kaznu napisati. :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#99 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 03 February 2015 - 06:34 AM

Pisace kaznu selektivno i kad imaju neku akciju kao sto su prosle godine imali akciju za svetla.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#100 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 03 February 2015 - 06:51 AM

Ajd kaznu i da pretpostavimo da neće pisati ili onako selektivno, ali ostaje problem što ako nas

neko zakači kolima, a budeš bez prsluka, deo odgovornosti imaš i ti, pa uz nekog advokata umesto 

neke realne kazne onome ko te je ugrozio i povredio, budeš i ti kriv zbog tog prsluka.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika