Jump to content


Fotografije
- - - - -

Рефлектујући прслук


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
350 odgovora na ovu temu

#1 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 20 January 2015 - 12:58 PM

Да ли сте за предлог да сви бициклисти носе рефлектујуће прслук ноћу,како се предлаже новим изменама у закону о безбедности у саобраћају?


  • 0

#2 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 20 January 2015 - 01:06 PM

Ajmo misljenja. I ako je moguce sa se izbegne rasprava jer smo svi u istom kosu.
Novosadska Biciklisticka inicijativa je pozvala sve bicikliste da dodju u sto vecem broju na javnu raspravu po pitanju nacrta zakona.
http://www.nsbi.org....a-biti-obavezno

Odgovor Da/Ne uz objasnjenje.

NE, zato sto cu prokuvati leti, necu moci da nosim ranac (ako ga stavim ispod prsluka necu moci da zakopcam isti, ako ide preko dodatno cu se zagrevatini znojiti), fluo boja privlaci insekte, nigde u svetu nije zakonski propisan kao obavezan deo opreme.
  • 2

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 January 2015 - 01:15 PM

Ne jer sputava slobodu za neku nemerljivu razliku u vidljivosti. Pogotovo u gradu.

Van grada uglavnom oblačim prsluk (leti one oprtače), ali neću da me iko tera i kažnjava kad to nemam. Nisam lud da na plažu vučem prsluk za slučaj da me uhvati mrak. Svetla su sasvim dovoljna, to razumem da se forsira i treba.
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 January 2015 - 01:43 PM

Da, naravno.

 

Ali...

 

Prsluk je dobar zato sto je sam po sebi dovoljan, gotov proizvod koji radi radnju. E sad, ima ih raznih, boljih i losijih, SAT Plus je u jednom broju pisao o tome, ogromne su razlike u vidljivosti i stepenu refleksije onih traka.

 

Posto najveca fora nocu i jeste u tim reflektujucim trakama, mislim da u zakonu ima fora za teretne kamione u najmanjoj povrsini koja treba da bude pokrivena reflektujucim trakama na zadnjoj strani sanduka ili prikolice. Da li za sve teretnjake ili samo za one koji prevoze opasne materije, stvarno nisam siguran.

 

Neka u zakonu bude propisana povrsina svetloodbojnih povrsina izrazena u metrima kvadratnim za biciklistu nocu. Lupam, 0,2 ili 0,3 kvadratna metra svetloodbojnih povrsina od cega bar 50% treba da se vidi otpozadi.

 

U praksi, to je ekvivalent jednom prsluku ili onim uprtacima ili kombinovano one trake za clanke, neka strafta na dresu i trake na bisagama, ili nesto potpuno custom, samo da bude uocljivo i nedvosmisleno da se na putu nalazi biciklista u pokretu.

 

Pa kad se saberu katadiopteri na pedalama, na tockovima po jedan ili dva, belo i crveno svetlo i pola kvadrata traka na samom biciklisti, nema trika da te ne vide na 100 metara.

 

Licno mislim da niko razuman ne moze da bude protiv ovako necega. Protiv prsluka kao prsluka - ok, zna da bude nepraktican, zato i mislim da treba definisati povrsinu pod svetloodbojnim materijalom, a ne prsluk kao prsluk.


  • 0

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#5 skybeaver

skybeaver
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 180 posts

Postavljeno 20 January 2015 - 01:48 PM

Izem ga. Ne volim da vozim noću, pa nemam neko mišljenje, i mislim da nisam merodavan. Ali, ako problem posmatram kao vozač automobila, onda mislim da sam za.


  • 1
JoJ

#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 January 2015 - 01:51 PM

LeNgenda, on 20 Jan 2015 - 2:43 PM, said:
Licno mislim da niko razuman ne moze da bude protiv ovako necega.

Što znači da su svi koji se ne slažu nerazumni? Odmah završiš diskusiju, pre nego je i počela. :)

Prvo, da ne bude zabune:

Bajs mi je izlepljen fluo trakama (crvene pozadi, napred i sa strane bele), stavio sam katadioptere na žbice, imam reflektujuće trake za pantalone (kad vozim u njima), obavezno koristim svetla kad god je smanjena vidljivost (magla, jaka kiša, mrak svakako...). Kada idem van grada, leti stavljam one fluo oprtače, zimi prsluk.


Znači sa tog stanovišta polazim. Elem:

Pored svega toga, NE ŽELIM da me neko kažnjava kad me leti uhvati mrak na putu do kuće, a nisam poneo prsluk, na plažu recimo. Ili, pošto je predlog da bude obavezan i po gradu: odem bajsom do radnje i moram da vučem prsluk.

Da ne govorim što ne sprovode ni postojeći zakon, puno ljudi vozi bez svetala, što mislim da bi trebalo da je svakako obaveza.


Postoji i dosta studija o tome da na razdaljinama koje su u gradu, kao i kad biciklista nailazi pod uglom (raskrsnica sa biciklističkom stazom na primer), prsluk ne doprinosi boljoj vidljivosti i bezbednosti.


Da li ti koristiš bicikl kao prevozno sredstvo? Zaključavaš li ga negde, ostavljaš zaključanog? Po Vojvodini je u mnogim mestima to dosta masovan vid prevoza i ljudi se jedva iscimaju za pristojna svetla. Sad treba da vuku i kacige, prsluke, samo još zimske gume da uvedu s lancima...
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Postavljeno 20 January 2015 - 02:01 PM

Za noćnu vožnju van naseljenog mesta DA, za vožnju po naseljenom mestu NE.

Reflektujući prsluk uvek ponesem kad idem na vangradsku vožnju i nije mi problem da ga nosim, ali ne vidim svrhu nošenja istog u naseljenom mestu sa rasvetom gde se lako može uočiti biciklista. Veći problem su biciklisti bez svetala.


  • 3

#8 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 January 2015 - 02:05 PM

Što znači da su svi koji se ne slažu nerazumni? Odmah završiš diskusiju, pre nego je i počela. :)

 

Ne, ne, ne, napisao sam da mislim da niko razuman ne moze da bude protiv toga, samo sam izneo misljenje, ne sudim, ne iskljucujem, ne svadjam se.

 

Raspava je zdrava i produktivna stvar, bice prilike, kuckacemo se vise, volim da slusam (citam) i volim da ispricam (napisem).

 

 

Bajs mi je izlepljen fluo trakama (crvene pozadi, napred i sa strane bele), stavio sam katadioptere na žbice, imam reflektujuće trake za pantalone (kad vozim u njima), obavezno koristim svetla kad god je smanjena vidljivost (magla, jaka kiša, mrak svakako...). Kada idem van grada, leti stavljam one fluo oprtače, zimi prsluk.

 

Onda se razumemo.

 

Stvar je u tome sto saobracaj ne mozes da ostavis ljudima na savest, vec moras da napises u zakonu sta se mora, a sta se ne sme, pravila igre moraju da postoje i moraju da vaze uvek i za sve.

 

 

Da li ti koristiš bicikl kao prevozno sredstvo? Zaključavaš li ga negde, ostavljaš zaključanog? Po Vojvodini je u mnogim mestima to dosta masovan vid prevoza i ljudi se jedva iscimaju za pristojna svetla. Sad treba da vuku i kacige, prsluke, samo još zimske gume da uvedu s lancima...

 

Zar sve ovo prvo nije razlog vise da ljudi ozbiljno povedu racuna o licnoj bezbednosti?

 

Jeste, ali kao u onoj drugoj temi, ljudi ne misle, hazard je laksi za mozak, a dodaje na mudima, win-win situacija.

 

Ne i ne, ja sam puki i neredovni rekreativac, mnogo cesce za volanom nego na biciklu, na svoju veliku zalost.


  • -1

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#9 skybeaver

skybeaver
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 180 posts

Postavljeno 20 January 2015 - 02:10 PM

... Sad treba da vuku i kacige, prsluke, samo još zimske gume da uvedu s lancima...

 

Za Novu Godinu bio u Minhenu. Da vidiš ludake, svi teraju biciklove po snegu sa letnjim gumama, i bez kacige *bem ti truli zapad i EU... n2:Heristical

 

Sad malo ozbiljno. Mislim da je sve ovo neko mlaćenje prazne slame. Problem je što se zakoni koji postoje ne sprovode, što je saobraćajna kultura (kao i svaki drugi vid iste) na najnižem nivou. Što se umesto rešavanja ovih osnovnih problema, radom na edukaciji, oni rešavaju uvođenjem novih restrikcija (prsluci, kacige, oganičenje vožnje za mlađe vozače od 23-06, itd), a to vodi daljoj ujdurmi.

 

Ako se pogleda neka normalna i uređena zemlja, svako ko vozi bicikl, pa i hoda ili diše u Srbiji, nije pod vinklu, definitivno, sad s kacigom, prslukom ili bez, nebitno.


  • 3
JoJ

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 January 2015 - 02:11 PM

Ne i ne, ja sam puki i neredovni rekreativac, mnogo cesce za volanom nego na biciklu, na svoju veliku zalost.


Takav utisak stičem iz tvog pisanja, kao da bajs voziš radi sporta. Koristim bajs kao osnovno prevozno sredstvo i znam koliko je cimanje vući stvari koje nisu neophodne. Dovoljno je cimanje sa svetlima i debelim teškim lancem za vezivanje. :)


Isto kao u diskusiji oko kacige: sve je stvar procene rizika. Nije dokazano da me prsluk u gradu čini bezbednijim, ali je dokazano da prsluk košta i da je cimanje da se vuče sa sobom. Cenim da je neko ko (uglavnom) vozi kola pisao taj zakon po prinicpu: "meni nije problem da biciklisti u NS vuku te prsluke". :) Tako barem meni to izgleda.


Svetla su sasvim dovoljna, to mislim da je super da bude obavezno, ali sve ostalo je preterivanje.



Za Novu Godinu bio u Minhenu. Da vidiš ludake, svi teraju biciklove po snegu sa letnjim gumama, i bez kacige *bem ti truli zapad i EU... n2:Heristical


Možda je to sledeće - lanci! :)

Nabavio sam pre neke 3 godine zimske gume - sa ekserima. Sigurnije bajs leži na putu, može se i na ledu skrenuti i zakočiti, tako da sam puno opušteniji u saobraćaju. Ranije se nisam usuđivao voziti kolovozom zimi, ali poslednje 3 godine idem i kad zaveje. Samo mi ne bi palo ni na kraj pameti da to propisujem i teram ljude da zimi imaju takve gume (ili lance?!). Čak cenim da sam ranije bio bezbedniji - bez zimskih guma sam zimi išao busom. :)
  • 3

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 20 January 2015 - 02:14 PM

Sad treba da vuku i kacige, prsluke, samo još zimske gume da uvedu s lancima...


... Prvu Pomoc, PP Aparat, Trougao... merdevine... Hehehehe
  • 4

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#12 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 20 January 2015 - 02:40 PM

Nosim van grada, ne nosim u gradu. Protiv 


  • 3

#13 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 January 2015 - 02:42 PM

Takav utisak stičem iz tvog pisanja, kao da bajs voziš radi sporta. Koristim bajs kao osnovno prevozno sredstvo i znam koliko je cimanje vući stvari koje nisu neophodne. Dovoljno je cimanje sa svetlima i debelim teškim lancem za vezivanje. :)

 

Čak cenim da sam ranije bio bezbedniji - bez zimskih guma sam zimi išao busom. :)

 

U zivotu nista dzabe nema, neka cena mora da se plati, to sigurno i sam znas.

 

Auto nudi komoditet, ali kosta.

Bus nudi manji komoditet, pa manje i kosta.

Bicikl ne nudi gotovo nikakav komoditet, ali gotovo nista i ne kosta.

 

Odgovornost za sopstvenu glavu ne zavisi od cene i komoditeta, ona uvek treba da bude maksimalna i ne sme da bude precica.

 

Ti ako ces da se kockas sopstvenom glavom, ok, ali ja zelim pravo na gresku i necu da ti placam izdrzavanje samo zato sto je tebi bilo cimanje da nosis prsluk i kacigu.

 

Biciklisti treba da budu ravnopravni ucesnici u saobracaju, tu nema dileme i voznju bicikla treba stimulisati na svaki nacin, ali u toj igri svako mora da bude odgovoran prema drugima koliko i prema sebi.

 

Ja u autu da budem trezan, auto da bude ispravan, svetla da rade kako treba.

Ti na biciklu da budes trezan, svetla da ti rade kako treba, da budes ukupno vidljiviji taman toliko koliko si manji od auta i da nosis kacigu zato sto je glava najosetljivija na lupanje i posledice su najteze.

 

Tvoja kaciga i svetloodbojne povrsine tebi cuvaju fizicko zdravlje, a meni dzep i psihicko zdravlje.

 

Kad sam ja na biciklu, uloge se menjaju, naravno.

 

Zar to nije posteno?


  • -1

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#14 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 20 January 2015 - 02:50 PM

Pročitao sam dobre I kvalitetne komentare I tako nešto uvek volim da pročitam.

 

Da odgovorim na pitanje DA jesam za prsluk ili kako neko napisa da se bar dalo kolika površina mora da bude

svetlodbojna, pa da se tako prilagodjavamo, bilo bi bolje I kvalitetnije.

 

Problem je koliko sam pročitao i u novinskom članku je što naravno oni koji prave zakon nikoga ne konsultuju, nego eto kao

i mi ovde, ko ima kakvo mišljenje to forsira, samo što ovi imaju mogućnost i da nametnu to mišljenje kroz zakon, za razliku od nas ovde.

 

Da iskoristim da se kroz ovu temu nadovežem i komentarom o kacigi.

Da je sve uredjeno i da smo svi osigurani, pa da zbog ne nošenja opreme, sam plaćaš lečenje, a ne o trošku države, u koliko si kriv za povredjivanje da vidiš kako bi se nosilo i brinulo o sebi...


  • 0

#15 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 January 2015 - 02:50 PM

Odgovornost za sopstvenu glavu ne zavisi od cene i komoditeta, ona uvek treba da bude maksimalna i ne sme da bude precica.


Što znači da se redovno rekreiraš, ne jedeš masno, ne primaš nepoznate ljude u svoja kola, kad ideš peške nosiš kacigu, kad ulaziš u kadu nosiš kacigu... i tako dalje.

Mislim da negde ipak treba povući granicu.
 

Ti ako ces da se kockas sopstvenom glavom, ok, ali ja zelim pravo na gresku i necu da ti placam izdrzavanje samo zato sto je tebi bilo cimanje da nosis prsluk i kacigu.


Isto onda može da se prenese na pešake. Na ulaza/izlazak iz kade (lečenje plaćaju svi poreski obveznici). Mogli bismo i kažnjavati ljude koji nisu dovoljno toplo obučeni na ulici zimi, jer i to lečenje ide od zajedničkog poreza. Neodgovorno ponašanje?



Biciklisti treba da budu ravnopravni ucesnici u saobracaju, tu nema dileme i voznju bicikla treba stimulisati na svaki nacin, ali u toj igri svako mora da bude odgovoran prema drugima koliko i prema sebi.
 
Ja u autu da budem trezan, auto da bude ispravan, svetla da rade kako treba.
Ti na biciklu da budes trezan, svetla da ti rade kako treba, da budes ukupno vidljiviji taman toliko koliko si manji od auta i da nosis kacigu zato sto je glava najosetljivija na lupanje i posledice su najteze.
 
Tvoja kaciga i svetloodbojne povrsine tebi cuvaju fizicko zdravlje, a meni dzep i psihicko zdravlje.
 
Kad sam ja na biciklu, uloge se menjaju, naravno.
 
Zar to nije posteno?


Šta misliš o žutom rotirajućem svetlu na vrhu kacige? Pošto prsluk provereno i dokazano ne čini dvotočkaša podjednako vidljivim kao automobil. Primer:



Dakle, da bi biciklisti bili podjednako vidljivi, trebalo bi da na vrhu kacige imaju žuto rotirajuće svetlo. Onda bi možda bili približni kolima.

Isto tako, zbog manjeg stresa vozača, a kako bi se umanjile povrede (jer ljudi ginu i kad ne povrede glavu), imalo bi smisla nositi komplet štitnike za off-road vožnju, zar ne?


Mislim, imaju li ljudsko zdravlje i život cenu?



Kao što sam već rekao, sve je u životu stvar procene rizika. Da živimo po 2000 godina, onda bi i vožnja kolima bila ludački velik rizik, jer će te za 1000 godina vrlo verovatno nešto zadestiti, pa ćeš prepoloviti svoj životni vek. Ovako, rizik procenjuješ spram realne situacije.

Realna situacija je da prsluk minimalno doprinosi vidljivosti. Isto tako, činjenica je da ne postoji naučni dokaz da prsluk i kaciga povećavaju bezbednost. Ako je moje uverenje da najbolje vidim bele kacige, ima li smisla da teram sve zakonom da nose baš bele kacige?


Ako nema podvlačenja granice sa nekim stepenom rizika, zašto ne terati i pešake da na svakom prelazu imaju prsluk i kacigu. Pogotovo noću. Nema stresa za vozača ako ga obori.
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#16 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 20 January 2015 - 02:51 PM

По мени прво треба спроводити закон који се односи на светла.Што се тиче прслука,ако се већ носи треба да буде бољег квалитета,јер онај кинески који је најзаступљенији баш и неиспуњава те услове.За сам да се прслук носи када се вози изван насељеног места,у насељеном месту,граду,селу где су улице осветљене осим обавезних светала не видим потребу за прслуком.Наравно и светла требају бити одговарајућег квалитета.
  • 2

#17 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 January 2015 - 02:56 PM

Nije dokazano da me prsluk u gradu čini bezbednijim,

 

E da, ovo sam zaboravio.

 

Varijanta 1:

 

Ako zelis da ga nosis, da li treba ikakav dokaz da on radi posao?

 

Ako ne zelis da ga nosis, da li bi te neki dokaz ubedio u suprotno?

 

Varijanta 2:

 

Propisano je zakonom i tacka.

 

Ne svidja ti se zakon = ne svidja ti se sastav Vlade i parlamenta. Sacekaj izbore. Ne vredi glasati jer nema za koga i svi su isti? Ajmo onda negde drugde, zajedno. Najozbiljnije.

 

Krsiti zakon je pljuvanje u sopstvena usta.

 

Da je sve uredjeno i da smo svi osigurani, pa da zbog ne nošenja opreme, sam plaćaš lečenje, a ne o trošku države, u koliko si kriv za povredjivanje da vidiš kako bi se nosilo i brinulo o sebi...

 

Bas tako.

 

Mislim, imaju li ljudsko zdravlje i život cenu?

 

Da, naravno.

 

Pogledaj oko sebe, pogledaj u sebe i ako si iz deteta odrastao u coveka - videces da je tako.

 

Ovo ni slucajno nije uvreda, siguran sam da me shvatas pravilno.

 

Problem je sto ljudi ne odrastu, delom sto ne zele, delom sto im se sa strane preporucuje infantilnost kao stil zivota.

 

Biciklizam je jedna od oblasti gde su infantilni vrlo glasni, a stvar ne moze biti ozbiljnija i ulog veci, pobogu, ljudi, pravi pravcati drumski saobracaj.


  • -2

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#18 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 20 January 2015 - 03:01 PM

Ево хтео бих још нешто да се надовежем у вези видљивости.Да ли се бицикл са својим светлима види боље него неки неосветљен трактор?Или да ли се види исто или боље од змај приколице,трактора имт,раковица,ауто приколица или застеве пикап,они сви имају сличне светлосне групе назад које и не сијају баш јако?
  • 0

#19 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 January 2015 - 03:09 PM

Ako ne zelis da ga nosis, da li bi te neki dokaz ubedio u suprotno?


Naravno. Ako ima smisla. Isto kao što je po pitanju svetala. I to mi je cimanje, ali mi je jasno koliko znače za vidljivost noću.
 

Propisano je zakonom i tacka.
 
Ne svidja ti se zakon = ne svidja ti se sastav Vlade i parlamenta. Sacekaj izbore. Ne vredi glasati jer nema za koga i svi su isti? Ajmo onda negde drugde, zajedno. Najozbiljnije.


Na izborima biraš neke ljude bez ikakve ideje šta će da rade. Kad vidiš da rade loše, biraš druge, koji isto rade loše... tako u nedogled. Da ne ulazimo sad previše u politiku.
 

Krsiti zakon je pljuvanje u sopstvena usta.


Bila je sredinom prošlog veka u Nemačkoj jedna demokratski izabrana vlada, na demokratskim izborima. Uveli su zakon da se Jevreji moraju prijavljivati i hapsiti. Da li je bilo u redu kršiti taj zakon, ili ga je trebalo dosledno sprovoditi čekajući izbore? Vlada je bila regularno, na demokratskim izborima izglasana i ljudi su poštovali (svoje) zakone. Pretpostavljam da znaš o kome mislim i da isto mislimo o dotičnim "parlamentarcima". :)


 

Biciklizam je jedna od oblasti gde su infantilni vrlo glasni, a stvar ne moze biti ozbiljnija i ulog veci, pobogu, ljudi, pravi pravcati drumski saobracaj.


Mislim da je način na koji je i prvi "novi" ZOBS donesen: bez javne rasprave i kvalitetne konsultacije sa stručnjacima veoma infantilan.

Uvođenje obaveznog prsluka, kad ni postojeće (manje stroge) zakone nisu u stanju (ili neće?) da sprovode mi takođe ne deluje baš najzrelije, blago rečeno.


Inače često kršim zakon. Kad nema nikog živog na ulici, a pregledno je, znam da pređem na crveno. I gotovo nikad ne spuštam nogu i stajem na stop znak, samo usporim i pogledam, kao da je trougao. Volim ulicom ispred suda u NS proći suprotnim smerom jer mi inače put produžava za nekih 600 metara da obilazim. Uopšte sam neodgovoran i krajnje nezreo. :)
  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#20 zoran031

zoran031
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 392 posts
  • LocationUzice

Postavljeno 20 January 2015 - 05:42 PM

Da kazem i ja neku, pa ko kako shvati. To prolazenje kroz crveno praktikujem redovno, ali hebiga nisam toliko lud da ne pogledam moze li se proći kroz raskrsnicu bezbedno. Za prsluk noću imam samo odobravanje. Pa u čijem je interesu da bude viđen noću? Valjda vozite kola i znate koliko znači zeleni prsluk kad ga ugledate na putu. Prva pomisao je policija i noga sama popušta pritisak na gas. Čini mi se da je i obaveza pešaka da tokom noći prilikom kretanja po putu van naseljenog mesta koriste reflektujući prsluk. Neki kažu dovoljno je svetlo, ali kad će se primetiti svetlo na bicikli kad se  vozi 80 i + km/h, kad vozač mot. vozila prelazi preko 20 metara u sekundi, a da ne pričamo kad je mokar kolovoz. Da ne citiram ponaosob svakog, ali ono skup je, težak je, zauzima prostor, vrućina  i ....... mislim da nemaju prođu, a sigurno da  će mnogo da znači u saobraćaju noću. Taj propis o obavezi nošenja ref. prsluka noću posmatrajte iz perspektive vozača motornih vozila, jer jbg, samo će oni biti u problemu, ako dođe do nezgode, a 99% biciklista neće ni osetiti, niti će znati tog momenta šta ih je snašlo. 

Ja sam ZA i koristio sam ga kad sam vozio noću. Moja deviza sa sedišta bicikle je ne vezano samo za prsluk, moj život je moj, ali ne moj druge zahebavati, da se bude noću i sanjaju ružne snove.


  • -2

  5926 km u pola 2012    15605 km u 2013   11674 km u 2014   11858 km u 2015   7577 km u 2016   5423 km u 2017   prebačeno 12000 km u 2018

 

Da citiram profesora:

-Ovce moje budite u vinkli, evo mene stižem na bicikli





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika