Jump to content


Fotografije

Podmazivanje Patrone ili kako ublaziti uticaj skripanja na psihu bicikliste

patrona

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
256 odgovora na ovu temu

#141 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 20 September 2017 - 08:23 AM

Zarotirajte kutble za cetvrt kruga na svakih godinu dana, takodje isto vazi i za tocak, otpustite ga i zarotirajte povremeno za 90 stepeni.

Po pravilu ta jedna zona na osovinama ili konusima, se najvise opterecuje  inajbrze potrosi, tako da moguce je visestruko poroduziti rok trajanja delova...


  • 1

#142 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 September 2017 - 05:29 PM

E zato čekam našeg servisera enciklopediju da da sud iz prve ruke ali izgleda otperjao negde daleko gde nema interneta hahaha

 

Dok se ne javi - još jedno zapažanje u vezi Unior alata: napravljen je malo pod uglom - da ruka stoji dalje od ravni bicikla kada se radi. Meni takvi alati manje prijaju za rad od skroz ravnih - kao da lakše spadnu sa onoga što se steže/popušta. Tako da bi me to, ako nisam u mogućnosti da probam, prelomilo na stranu Shimanovog alata (čak i nevezano za cenu, koja je dosta povoljna).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#143 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 20 September 2017 - 06:34 PM

E zato čekam našeg servisera enciklopediju da da sud iz prve ruke ali izgleda otperjao negde daleko gde nema interneta hahaha

 

Koristim unior sad ima vec tri godine, nemam nista reci osim reci pohvale. To zakrivljenje koje Folaut pominje zna ponekad da napravi problem ali na patroni na kojoj su ostecenja lezista za kljuc. Uvek ga koritim tako sto dlanom drzim alat na solji da ne sklizne a drugom rukom zategne. Sad posto sam nabavio i kilo kljuc za vece sile pritezanja pazaricu i taj koji si linkovao sa prihvatom za 1/2 racnu.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#144 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 September 2017 - 09:22 AM

Koristim unior sad ima vec tri godine, nemam nista reci osim reci pohvale. To zakrivljenje koje Folaut pominje zna ponekad da napravi problem ali na patroni na kojoj su ostecenja lezista za kljuc. Uvek ga koritim tako sto dlanom drzim alat na solji da ne sklizne a drugom rukom zategne. Sad posto sam nabavio i kilo kljuc za vece sile pritezanja pazaricu i taj koji si linkovao sa prihvatom za 1/2 racnu.

 

Meni se Unior pokazao kao solidan alat, čak i za "profi" upotrebu ako se pazi. Nije previše robustan, kao neki bolji - i dosta skuplji alati, ali ako se koristi pravilno i kako treba, radiće dobro i trajati dugo. Ne znam jesu li rešili problem sa plastičnim rukohvatima - znali su da se razglavljuju i klizaju sa metalnog alata.

 

Shimano za koji sam se odlučio je dosta robustan. Ne hvata ceo krug oko patrone kao Uniorov, ali hvata 2/3 kruga, tako da nema šanse da se svuče, a nema ni zakrivljenu ručku - što mi uglavnom više odgovara.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#145 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 September 2017 - 09:37 AM

Taj Shimano isto košta kao i Unior ali se ne dobija ona plastična alatka a nema ni ručku pa sam ga otpisao. A izgleda da ga ni nema na stanju. Svratiću svakako usput mi je da ga vidim ako ima.


  • 0

#146 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 21 September 2017 - 10:18 AM

Kazem, ja sam rucku improvizovao i to jer ne volim koristiti rukavice. Inace je odlican. Dobar celik i dosta debeo. Videcu za par godina kako se drzi.
Nedostatak alata za levu kurblu ga cini prakticno za nekih 500 din skuplji (ne znam posto je Uniorov metalni alat za to pojedinacno).


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#147 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 22 September 2017 - 09:32 AM

Pozdrav ljudi,

na mom batavusu počelo je nešto da krcka vremenom sve više...I baš kako neko napisao u rnaijim postovima, žao mi je da zapnem jače :D jer onda je taj zvuk jači...  Kako mi je ovo kišovito vreme dozvolilo da se posvetim tome, skinuo sam patronu Shimano BB-UN26... Ona nije imala ni malo lufta, kao ni ovako na "suvo" ne proizvodi nikakav zvuk...Znači, prosto mi je da ne poverujem da ona može da se čuje...Sa jedne strane se vidi da je "curela" rđa ...Generalno, ja nisam siguran da je uopšte ona proizvodila to "mlevenje metala".... Napominjem da i same pedale imaju malo lufta, ali to nije taj zvuk koji ja čujem...Možda se sve to menja pod opterecenjem... Pozadi je Nexus 7, pa možda i on zeza :D  

Pomozite , odakle da počnem!

HVala !!


  • 0

#148 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 22 September 2017 - 09:59 AM

stavi mast na metalne navoje patrone, pa probaj ponovo, hoce da krcka i kako nema masti na pedalama, ili nisu pritegnute....


  • 0

#149 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 September 2017 - 02:37 PM

Uzrok krckanja inače mogu biti i ležajevi pedala. To bih prvo proverio. Ako to nije, onda redom:

 

Ima li vode u ramu? Da li su zatvorene sve rupice za šrafove šrafovima?  :)

 

Možeš odvrnuti patronu, očistiti sve unutra (ako treba), onda staviti montažnu pastu, pa uvrnuti patronu. Isto uraditi i sa osovinom, pre nabijanja kurbli. I sa šrafovima kurbli. Isto sa spojem pedala na kurble (odvrnuti, namazati, zavrnuti).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#150 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 22 September 2017 - 05:01 PM

Nema vode u ramu, baš sam to bio zagledao.. Mi ne manjka srafova :)
Sad kad sam sve rasturio, najviše mi sumnja pada na to najgluplje, lezajeve pedala... Tj.to sam mogao najlakše proveriti-skinuti sa drugog bajsa... Ne znam ni sam zašto to nisam uradio... Čim uhvatim slobodno, vraćam sve podmazano na mesto pa dalje.. Da li je moguće da se Krckanje prenosi sa menjača, koji radi savršeno?

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
  • 0

#151 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 September 2017 - 06:12 PM

Pisao sam ovde o zvukovima:

 

http://www.2bike.rs/...ca/#entry220761


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#152 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 22 September 2017 - 07:11 PM

Kod mene je Nexus 7 menjac... Nisam video da si pisao o njemu...
U svakom slučaju, vraćam sve nazad podmazano pa ćemo videti... Nije bilo toliko teško skinuti, obzirom da mi je prvi put :D
Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
  • 0

#153 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 September 2017 - 07:38 PM

Moram pisati o svakom modelu ponaosob?!  :)

 

Pisao sam generalno o načinu pronalaženja izvora čudnih zvukova. U linkovanom postu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#154 shonepa

shonepa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 321 posts

Postavljeno 22 September 2017 - 09:33 PM

Ja nisam naišao ni na šta bi odgovaralo mom slučaju... Molim te da mi das link na koji tačno misliš... A da nije mozda do lanca taj zvuk? Onim meracem izduzenosti dobrano upada u sve :D

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
  • 0

#155 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Postavljeno 03 July 2018 - 05:50 PM

Primetio sam od skoro neki cudan zvuk najverovatnije iz patrone kao neko grebanje/skripanje 2,3 puta pa onda nema neko vreme pa ponovo nije neki jak zvuk ,znaci nije na svako okretanje pedala..na usponima sam primetio,doduse i na ravnom nekad ima nekad nema..nema lufta u pogonu tj kada se kurble vuku levo desno..verovatno treba patrona da se ocisti i podmaze ili gresim?


  • 0

#156 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 04 July 2018 - 08:38 AM

Patrona nova Truvativ je 700 rsd u Capriollu, kupis zamenis, vozis dalje...


  • 0

#157 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 May 2020 - 10:33 AM

Da li je moguće, da li ima neka fora kako u kućnoj radinosti izbiti ležaj iz Shimano HT2 šolje a da se ležaj ne ošteti (da mogu ponovo da ga vratim i koristim po potrebi)? :Pretpostavljam da ne, jer se ne može prići i kucati po spoljnom prstenu ležaja, mogu samo po unutrašnjem da kucam i da ga izbijem ali to će ga dokusuriti.


  • 0

#158 rhythmking

rhythmking
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPip
  • 545 posts

Postavljeno 10 May 2020 - 10:21 AM

Mislim da je to radio i napravio alat 1 lik iz zemuna zaboravih ime
  • 0

#159 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 May 2020 - 11:56 AM

Pitam zato što bih hteo da probam da sredim patronu, zamenim ležajeve koji grebu a nisam siguran koja je dimenzija, to ću znati tek nakon što ih izbijem. Više puta je pisano na prvim stranama, IgorN je pominjao da je ležaj standardan 6805/61805 (37/25/7 mm) koji se može naći svuda za smešne pare (100 din).

Ali Grbić je kasnije pisao da su tanji, nestandardni, što mi je sasvim logično i vrlo realno, kačio je i slike šolja obrađenih na strugu. Navodno originalni ležajevi 37/25/6 mm.

Imam dve patrone, SM-FC4500 i SM-BB5700, godinama ih već koristim u rotaciji, zamenim kad jedna počne da se čuje (ranije je znalo i da se popusti navoj pa zato, ali sada se čuju baš ležajevi i to na obe). Nikad do sada nisam otvarao, mislio sam da je komplikovano. NIsam bio svestan koliko se to lako otvara i podmazuje. Na ovoj 4500 desni ležaj je odličan a u levi je voda uspela da prodre i malo grebe ali i on radi ok može da služi još. Isprao sam ih benzinom i podmazao, sad se bar ne čuje iako se ne vrti savršeno glatko kao desni.

Na ovoj 5700 je desni stradao tj grebe. Možda ću i da uparim šolje dve odlične a druge dve "grebuckave" za sekundarni bicikl.

Mada najradije bih zamenio ležajeve ali mislim da to zahteva cimanje strugara.


  • 0

#160 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 23 June 2020 - 05:37 PM

Kako sam se vec zalio, vec se culo krckanje, definitvno je iz patrone, nacepio sam malo silom uzbrdo i poceo je lezaj "propadati"
Dakle u pitanju je Truvativ GXP patrona i sad bih trebao savjete, ici na tu patronu, ici na bb52 za koju ne mogu naci adapter pa bih morao praviti ili mijenjati "lezajove" :)

Ako je neko pravio adapter pa mozda ostavio nacrtano znacilo bi mi, takodje bi mi znacilo da znam koji lezajevi idu u patronu

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: patrona

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika