Jump to content


Fotografije

Podmazivanje Patrone ili kako ublaziti uticaj skripanja na psihu bicikliste

patrona

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
256 odgovora na ovu temu

#121 joca93

joca93
  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • LocationNi

Postavljeno 25 March 2017 - 12:47 AM

Zdravo. Kupuo sam shimano un26 patronu i kada namontiram desnu stranu i stegnem osovina se teze okrece, a kada zasrafim i desnu plasticnu stranu, jos vise. Da li negde gresim? Koliko sam gledao u tutorijalima dovoljno je samo zasrafiti, niko ne prica o ovom problemu. Hvala.
  • 0

#122 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 25 March 2017 - 01:18 AM

...kada namontiram desnu stranu i stegnem osovina se teze okrece, a kada zasrafim i desnu plasticnu stranu, jos vise. Da li negde gresim?...

verovatno u tim stranama :(

 

Da li si sledio proizvidjacku preporuku za silu pritezanja. Jedino sto ovako mogu da zakljucim je da ili pretezes ili je fabricka greska


  • 0

#123 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 March 2017 - 05:15 AM

Nekad, kod nekih ramova, pomogne da se leva (plastična) strana uvrne par krugova, kao neka vrsta vođice, pa se tek onda desna uvrne do kraja. Na kraju se uvrne i leva do kraja, ili koliko ide.

 

Proveriti širinu školjke za patronu na ramu - da li se slaže sa dužinom same patrone. Obično su dimenzije 68 mm  za drumske i 73 mm za MTB, mada ima i egzotičnijih dimenzija.

 

Patrona neće moći da se okreće skroz lako, kao nabla točka, samo mora moći da se okreće rukom, bez da se upinje.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#124 milosbp

milosbp
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 13 June 2017 - 05:45 AM

Mozda si uzeo siru patronu, mislim na telo, 68 vs 73mm?

 

Moje su prilicno zategnute, UN55, pa se sve okrece kao u puteru, malo dete ih vrti.

 

 

U jednoj patroni, osetim da se nesto drobi, vrv pesak i voda usli. Moracu i tu turiti UN55. Kada mi je shaolin cetvrtka sa konusima i vencicima izdrzala 4-5000km, brda i svega, kontam da ce un55 trajati barem 2x duze.


  • 0

#125 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 June 2017 - 08:11 AM

Mozda si uzeo siru patronu, mislim na telo, 68 vs 73mm?
 
Moje su prilicno zategnute, UN55, pa se sve okrece kao u puteru, malo dete ih vrti.
 
 
U jednoj patroni, osetim da se nesto drobi, vrv pesak i voda usli. Moracu i tu turiti UN55. Kada mi je shaolin cetvrtka sa konusima i vencicima izdrzala 4-5000km, brda i svega, kontam da ce un55 trajati barem 2x duze.

 
Ležaj četvrtke traje dosta dugo - po 20.000 bez problema, barem su do sad srednje klase Shimana tako pravili.
 
Mana je spoj leve kurble i osovine - na delu spoja koji je zaklonjen samom kurblom desi se da pukne usled zamora materijala, iznenada, kada ti noga propadne i ideš naglo ka levo - pod kola ako te tada pretiču. Ne može se unapred znati kada će se desiti, a skidati kurblu svaki dan da se proveri je nemoguće - oštetiće se interfejs od čestog akanja.
 
oepsas.jpg
 
Octalink ima loše rešen interfejs kurble i nable sklon odvrtanju šrafa koji ih drži.
 
 
 
Dok Hollowtech ima dosta stanjenu, oslabljenu osovinu koja hoće da pukne unutar samog rama.
 
DSC00503.jpg
 
 
Isto je problematičan spoj same pedale sa kurblom. Kod svih pogona:
 
superrecordcrankcloseup-crop.jpg
 
Kada će i da li će proizvođači ovime da se pozabave ne zna se. Ovaj poslednji problem je relativno lako rešiv promenom interfejsa - da na početku bude konusan, kao kod šrafova za točkove automobila.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#126 milosbp

milosbp
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 13 June 2017 - 08:45 AM

"Octalink ima loše rešen interfejs kurble i nable sklon odvrtanju šrafa koji ih drži."

 

Imao sam ovaj problem sa shimano pogonom i cetvrtkom VP.

Sad sam stavio Suntour pogon, za sada radi sve. A shimano pogon sam poslao na reklamaciju.

 

Na cetvrtki se naravno nista ne vidi, dosta je tvrdja od kurble. Ali na levoj kurbli se vidi trag klizanja. Da li je fabricki nesto lose bilo, sam oblik i dimenzija konusa unutar kurble, ili sam je ja zblajznuo kada se prvi put odvrnuo saraf, ne znam, mada nisam vozio ni 5m, cim sam osetio da se nesto rasklimalo stao sam.

 

 

Zasto se octalink odvrce? To je jedina njegova mana?

 

I dalje po pitanju kvaliteta i sigurnosti kartu stavljam na cetvrtku i octalink. 

Ako imas dobre patrone, svakih 5-10,000 promeniti patronu, ne cekati tih 20,000 i da pukne nesto :)

Samo problem je sto sve manje ima kvalitetnih patrona cetvrtki, na kraju ce ostati samo jeftini kinezi.


  • 0

#127 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 June 2017 - 09:07 AM

"Octalink ima loše rešen interfejs kurble i nable sklon odvrtanju šrafa koji ih drži."
 
Imao sam ovaj problem sa shimano pogonom i cetvrtkom VP.
Sad sam stavio Suntour pogon, za sada radi sve. A shimano pogon sam poslao na reklamaciju.

Na cetvrtki se naravno nista ne vidi, dosta je tvrdja od kurble. Ali na levoj kurbli se vidi trag klizanja. Da li je fabricki nesto lose bilo, sam oblik i dimenzija konusa unutar kurble, ili sam je ja zblajznuo kada se prvi put odvrnuo saraf, ne znam, mada nisam vozio ni 5m, cim sam osetio da se nesto rasklimalo stao sam.


Kod četvrtke, ako nije fabrički nešto loše na osovini/kurbli, problem se javlja usled nepravilnog montiranja.
Treba podmazati osovinu (barem, verovatno i najbolje, montažnom pastom koja sprečava da zapekne), postaviti kurblu rukom da lepo krene, zatim dobro stegnuti šraf. I to je to. Ako se ne podmaže, ili se šraf ne stegne dobro, dolazi do rasklimavanja, koje, kada postane primetno, interfejs (spoj osovine i kurble) je već oštećen.

 

Zasto se octalink odvrce? To je jedina njegova mana?

U odnosu na Hollowtech II, mana octalinka je i veća težina, ali to nije ništa toliko strašno. Isto važi za nešto manju "krutost", koju ja lično ne uspevam da doživim kao velik problem, ali jakim vozačima može napraviti i osetnu razliku pri nekim (štopovanim) naporima.

 

Odvrće se zato što se kubla namakne bez predopterećenja. Može da šeta malo levo-desno. Kada pedalaš, pomeraš je malo ka napred. Kada stojiš na paralelnim pedalama, onda se ona koja stoji ka nazad odvrće na kontra stranu. Nemoguće je napraviti toliko precizno zube da se eliminiše taj mali luft koji se tad javlja. Čak i kod 100% precizno urađenog spoja, ako nema predopterećenja, usled elastičnosti materijala javiće se opet luft. Koji po malo radi i odvrće. Kada se šraf dovoljno odvrne i kurbla dovoljno sklizne, onda "iznenada" sleti uz oštećenje interfejsa.

Problem je Shimano pokušao rešiti Ocalink 2 patentom, sa dubljim zubima, totalno promašujući uzrok problema.

Tek sa Hollowtech 2, koji ima kurblu na rascepku, koja se nakon nameštanja dodatno steže, ovaj problem je rešen.
 

I dalje po pitanju kvaliteta i sigurnosti kartu stavljam na cetvrtku i octalink. 
Ako imas dobre patrone, svakih 5-10,000 promeniti patronu, ne cekati tih 20,000 i da pukne nesto :)
Samo problem je sto sve manje ima kvalitetnih patrona cetvrtki, na kraju ce ostati samo jeftini kinezi.


To je tačno za same ležajeve - može se predvideti kada će se potrošiti. Mada tu nije ni problem ako se potroše - javi se luft, malo se klima, ali ništa nema iznenada. Problemi pucanja o kojima sam pisao se javljaju usled zamora materijala. Veoma su nepredvidivi i iznenadni. Ne može se na vreme videti kada će do njih doći, a kada nešto pukne - možeš izgubiti kontrolu nad biciklom. Javljaju se i na 2000 km, i na 20.000, i na 40.000 - nema pravila i ne može se preventivnom zamenom preduprediti problem - osim ako ćeš da menjaš pogon svakih 1000 km, pa da si u velikoj meri siguran.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#128 milosbp

milosbp
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 13 June 2017 - 09:13 AM

Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru :)

 

Nisam nikad imao octalnk, a mislio sam da se i kod njega kurbla navlaci, kao kod cetvrtke.


  • 0

#129 p3dJ4

p3dJ4
  • Members
  • PipPipPip
  • 109 posts

Postavljeno 19 June 2017 - 03:26 PM

Primetio sam od skoro neko blago grebanje i osecam blagu vibraciju u obe kurble..sta moze biti sad nisam siguran dal na svakom prenosu je tako..


  • 0

#130 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 June 2017 - 03:30 PM

Primetio sam od skoro neko blago grebanje i osecam blagu vibraciju u obe kurble..sta moze biti sad nisam siguran dal na svakom prenosu je tako..

 

Pošto ram bicikla dobro prenosi zvuk, može biti bilo šta. Kreni sistemom eliminacije. Važi generalno za sve čudne zvuke:

 

Kreni prvo na stalku - da li se tada javlja? Može li se čuti/osetiti gde su vibracije i buka najjači?

Ako to ne urodi plodom, onda tiha ulica i vožnja, idealno da neko vozi paralelno bajs koji ne tandrče, jer će možda i pre skontati odakle zvuk dolazi.

Prvo bez okretanja pedala, zatim sa laganim okretanjem pedala. Ako se zvuk javlja samo kada se okreću pedale, onda nešto u pogonskom sklopu češe o nešto, ili je neki ležaj/spoj loš.

Ako se javlja samo pri snažnom pedalanju, onda je često teže utvrditi šta je. Treba pregledati sve spojeve na bajsu - korman, sedlo, ručke, pedale - kako je sve stegnuto i stoji li dobro.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#131 p3dJ4

p3dJ4
  • Members
  • PipPipPip
  • 109 posts

Postavljeno 19 June 2017 - 05:40 PM

Samo kad se okrecu pedala,kao da je u patronu uso pesak , nemam pojma tako me asocira , nema da pucketa , tropka ili slicno :D Znaci lanac ne pipa prednji menjac tako da nije to,inace kad uzmem i rukom mrdam  obe kurble  nema lufta u pogonu,pre neki dan sam odmastio,ocistio,oprao,podmazao lanac ,lancanike i zupcanije pa nije do toga da je prljavo pa da se cuje , sto zna da bude slucaj :D da li postoji mogucnost da je lanac zreo za promenu pa da je do toga? Sad sam se setio da mi se desavalo da kad recimo iz mesta hocu da krenem brzo u 21 brzini da se desi da 3-4 okretanja se cuje krcanje i posle nema :D i da pitam jos nesto da li moze da se skine onaj stitnik pogona/lancanika ili sta je vec samo mi smeta kad treba da ocistim najveci lancanik :D

130058.png


  • 0

#132 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2017 - 08:14 AM

Prokrckala izgleda i moja patrona. Da li neko može da preporuči alat za HT2, poželjno iz iskustva? Valjaju li oni jeftini nešto? Pa da onda jurim ležajeve kad budem siguran koji su i ako se isplati.

 

http://www.2bike.rs/...je#.WcDRIbjaqHt

http://www.2bike.rs/...u1#.WcDRMbjaqHt

http://www.2bike.rs/...-1#.WcDROrjaqHt

http://www.2bike.rs/...vu#.WcDRcLjaqHu

http://www.2bike.rs/...vu#.WcDRcLjaqHu

http://www.2bike.rs/...vu#.WcDRcLjaqHu

http://www.2bike.rs/...vo#.WcDRh7jaqHt


  • 0

#133 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 19 September 2017 - 08:48 AM

Drugi, mislim da sam bas od ovog prodavca uzeo. Obavlja posao dobro, ne spada kad se nakaci na patronu ili tako nesto. Nisam hteo da uzimam ove 7u1 alate sa lancem jer mi deluju dosta nezgrapno.
  • 0

#134 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2017 - 10:05 AM

Nešto sam zeznuo pa duplirao linkove, izostavio sam uniorov.

 

Da, i ja sam mislio taj drugi jeftini za 1000 din ili ovaj unior.

 

http://www.2bike.rs/...ne#.WcDqw7jaqHs

 

Razmatram i onaj treći samo ključ bez ručke. Kolega Zemunac nam je izgleda negde odpedalao pa nije tu da da svoj sud iz prve ruke :)

A ja uvek sve nađem u zadnji čas, pojurio bih to i ležajeve da zamenim nekako do vikenda jer imam bitnu dugoprugašku vožnju pa da me ne ubije u pojam krckanje.

 

Koliko su te HT2 patrone zajebane za skidanje, tj koliko jako stegnute, zapeknu li kao četvrtke? Pretpostavljam da ne. Mislim da li je ok ta ručka i dužina poluge, jel te dobro služi?


  • 0

#135 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 19 September 2017 - 10:35 AM

Dobar je uniorov, ali za koriscenje jednom u 2 godine i ovaj prosti zavrsava posao odlicno.

Koristio sam ga samo jednom kad sam fabricku menjao za novu i nije bilo nikakvih problema pri skidanju, samo proprati smer zatezanja.

Mislim da ti je najbolje da kupis komplet patronu, to se menja jednom u ko zna koliko hiljada km pogotovo ako je na drumasu, a spakovati je lepo nazad kao sto su uradili u fabrici, da se ne ostete plastike i ostalo, po meni previse pipavo i nepotrebno. Na stranu sto ti lezajevi nisu standardni koliko znam pa se mora skarabudziti da bi to funkcionisalo. Mozes da biras, uniorov alat ili ovaj no name i patrona za iste pare.

Proveri kad nabavis alat da se patrona nije samo malo popustila pa da zbog toga krcka, meni je pocela da se cuje nakon transporta bajsa pa se nadam da cu za vikend uspeti da sredim samo ciscenjem i podmazivanjem navoja i dotezanjem.
  • 0

#136 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2017 - 11:17 AM

Pa da ne moraju biti ležajevi, zato i hoću prvo da uzmem alat i razmontiram da vidim kako će to ići, da vidim hoću li uspeti da izbijem lako ležajeve, koji su tačno, da li oni stari nestandardni ili noviji 6805, u kakvom su stanju itd. Nije patrona skupa, Tiagra 1670 dinara ali kupio bih svakako i par ležajeva ako nađem povoljno.


  • 0

#137 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 September 2017 - 02:14 PM

Meni se ovakav pokazao veoma dobro:

 

http://probike.rs/Al...montažu-patrone

 

S tim da sam koristio termo bužir i nešto keper trake da podebljam ručku (ne volim raditi u rukavicama). Kroz rupu na kraju sam stavio šraf i maticu (da šraf ne viri), kako bih tu dobio malo proširenje - preko svega toga je onda išao termo bužir, pa malo keper trake.

 

Kod Uniorovog je super što se dobija metalni zatezač leve kurble (Shimanov je od plastike). Mana je što Uniorove ručke vremenom hoće da se razglave (taj plastični deo na alatu) - kod mnogih alata, za ovaj konkretno ne znam.

 

Da sad treba da kupim, po ovim cenama, nisam siguran za koji bih se odlučio.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#138 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 September 2017 - 10:14 PM

E zato čekam našeg servisera enciklopediju da da sud iz prve ruke ali izgleda otperjao negde daleko gde nema interneta hahaha


  • 0

#139 sajlonac

sajlonac
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 678 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 20 September 2017 - 06:49 AM

Jes otišo daleko :)
Elem, imam onaj s lancem, mislim da je prvi link. Za crvenu nema razloga da ga ne kupiš jer će ti pre ili kasnije trebati. Ja sam ga doduše uzeo više zbog lanca da bih skidao kasetu (patrone su mi već par godina unazad pressfit) ali koristio sam ključ za centerlock šrafove za diskove kao i kod drugara za patronu i super je.
Ti bi menjao samo lezajeve a ne celu patronu? Ja sam to radio kod mene na pressfit patroni ali to traži dodatni alat ako hoćeš da odradiš kako treba. Treba izbiti i nakucati te lezajeve.. :)
Lepo očisti i navoje na patroni, hoće zbog toga da krcka.
  • 0

#140 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 September 2017 - 07:06 AM

Proveri kad nabavis alat da se patrona nije samo malo popustila pa da zbog toga krcka, meni je pocela da se cuje nakon transporta bajsa pa se nadam da cu za vikend uspeti da sredim samo ciscenjem i podmazivanjem navoja i dotezanjem.



To je kod mene bio slucaj.. krc, krc. Skidao pedale, stavljao druge i opet isto. Krenemo sa skidanjem patrone ali se ispostavi da je bila olabavljena. Neverovatno koliko ram moze da prenese zvukove iz patrone, lezaja i koj zna cega jos. Da ne pominjem koliko krckanje ubija psihu.. cak instiktivno noge pocinju da vrse manji pritisak na kurblu koja je na toj strani gde je labavo.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353





Also tagged with one or more of these keywords: patrona

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika