Jump to content


Fotografije

Zamena sajle i stelovanje zadnjeg/prednjeg menjaca


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
48 odgovora na ovu temu

#1 dobrinenad

dobrinenad
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 19 March 2016 - 07:32 PM

Zdravo.
Trazio sam po forumu, gledao po YouTube-u i nisam nasao tacne odgovore na pitanja. Mozda sam prevideo pa ako jesam, samo me uputite gde da gledam/citam, nije problem.

Kad se menja sajla zadnjeg menjaca ( moze i prednjeg, svejedno ), nakon zavrsene procedure samog menjanja, kada se sajla vezuje na zadnji menjac da li se on postavlja u najmanju, najvecu ( pa onda krece stelovanje ) ili nije bitno u kojoj je brzini ?

Isto me zanima za prednji menjac, samo jos me zanima osim postavke brzine, da li se H i L srafovi predhodno "resetuju" tj proizvoljno odsrafe na "pola hoda" da se tako izrazim pa se nakon kacenja sajle podesavaju L i H ili je i to skroz nebitno.

 

Gledao sam dosta klipova po tube-u ali sve prikazuju ovlas - tras, tras - gotovo.

Ako moze par smernica, unapred hvala 

 

 


  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 19 March 2016 - 07:41 PM

Prednji menjač, ovde, post broj #65:

 

http://www.2bike.rs/...i-menjac/page-4

 

Za zadnji ista procedura. S tim što se postavi menjač u najopušteniji položaj. Kod prednjeg je to uvek najmanji, dok kod zadnjeg može biti i najveći zupčanik (ako je onaj "rapid rise" menjač), mada retko.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 March 2016 - 09:54 PM

Prednji menjač, ovde, post broj #65:

http://www.2bike.rs/...i-menjac/page-4

Za zadnji ista procedura. S tim što se postavi menjač u najopušteniji položaj. Kod prednjeg je to uvek najmanji, dok kod zadnjeg može biti i najveći zupčanik (ako je onaj "rapid rise" menjač), mada retko.

Kad se sajla otkači menjač će se sam postaviti u svoj osnovni položaj, tj na najmanji zupčanik. Rapid rise će se postaviti obrnuto, na najveći zupčanik. Prilikom zamene sajli menjača burence za fino štelovanje sajle na menjaču i šifteru treba odviti za oko 3 kruga kako bi se menjač mogao fino naštelovati.
Prednji menjačće takodje otići na najmanji lančanik. Procedura je ista kao i za zadnji menjač.
Prilikom zamene sajli šifteri takodje trebaju biti na poziciji za najmanji zupčanik/lančanik.
Završno fino podešavanje je na samom šifteru.. okrećeš burence zub po zub - za zatezanje sajle u smeru odvrtanja, za otpuštanje u mseru zavrtanja. Ako imaš nekim slučajem rapid rise zadnji menjač onda se fino podešavanje obavlja u suprotnom smeru od klasičnog menjača.




Isto me zanima za prednji menjac, samo jos me zanima osim postavke brzine, da li se H i L srafovi predhodno "resetuju" tj proizvoljno odsrafe na "pola hoda" da se tako izrazim pa se nakon kacenja sajle podesavaju L i H ili je i to skroz nebitno.

Ako su pre zamene sajli menjači radili pravilno onda H i L šrafove ne diraš. Oni su samo distanceri koji ne dozvoljavaju da lanac spadne sa najmanjeg i najvećeg zupčanika.

Nije loše uz sajle da zameniš i bužire posebno ako su dosta stari. Kad je sve novo menjači mnogo lepše rade.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#4 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 March 2016 - 10:00 PM

Ako zajebeš nešto, popij pivo pa ispočetka   ;)


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#5 dobrinenad

dobrinenad
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 21 March 2016 - 06:48 PM

Hvala na pomoci, sad mi je jasnije a osim sajli, menjam i buzire naravno. :)


  • 0

#6 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 22 March 2016 - 08:01 AM

Мој ти је савет поред ових корисних савета погледај и неки клип,има их брдо.


  • 1

#7 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 01 August 2017 - 08:48 AM

Koncano da ukapiram za burence sta radi kad se odvija ili zateze.Meni tacnije pravi problem kad ide sa 1. na 6. brzinu tj. najveci lancanik.Prethodno sve na klik dobro stigne do 1. i kad kliknem 2. menjac se samo mrdne i nista.Posle preskace nazad do 6.Ovo kad burence kad se zavija tada se sajla opusta dok kad se odvija sajla se zateze,to vazi i na menjacu i sifterima?
  • 0

#8 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 01 August 2017 - 10:05 AM

Odvrtanjem burenceta, efektivno se povecava duzina buzira. Posto sajla ostaje iste duzine, time se ista zateze.
Zavrtanje burenceta proizvodi suprotan efekat.


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#9 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Postavljeno 02 August 2017 - 12:44 AM

Evo ovde da priupitam nesto,od skoro sam primetio da je  poceo da se cuje neki zvuk kad vozim na najtezem prenosu na mom bajsu 3x7 dakle kad vozim na 7 zupcaniku i idem preko 30km/h cuje se neki bas gadan zvuk tu nazad kod zupcanika/menjaca..pa me zanima da nije mozda zadnji menjac da je malo mrdnuo pa da treba da se dotera? sto se tice menjanja brzina nisam primetio neki problem..


  • 0

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 August 2017 - 05:33 AM

Evo ovde da priupitam nesto,od skoro sam primetio da je  poceo da se cuje neki zvuk kad vozim na najtezem prenosu na mom bajsu 3x7 dakle kad vozim na 7 zupcaniku i idem preko 30km/h cuje se neki bas gadan zvuk tu nazad kod zupcanika/menjaca..pa me zanima da nije mozda zadnji menjac da je malo mrdnuo pa da treba da se dotera? sto se tice menjanja brzina nisam primetio neki problem..

 

1. Proveri odakle se tačno čuje zvuk - metalni ram prenosi zvuk odlično i često se ispostavi da isti dolazi sa skroz drugog dela u odnosu na onaj za koji se isprva čini da pravi buku. Dobra caka je da, u tihoj ulici, neko vozi paralelno s tobom bajs (koji ne pravi buku :)  ) i pokuša čuti odakle tačno dolazi zvuk (ovo je malo teže ako se zvuk javlja pri 30 na sat, ako to radite svakako pazite na sebe).

 

2. Da li se i na stalku, kad vrtiš pedale brže, javlja zvuk u kombinaciji najveći napred - najmanji pozadi?

 

Može biti više stvari. Češanje lanca o kavez prednjeg menjača, loše podešen graničnik zadjneg menjača, pa da na najmanjem zupčaniku ne može lepo da legne lanac, češanje lanca o ram ako nema dovoljno prostora između najmanjeg zupčanika i rama, češanje o neki šraf na zadnjem delu rama, blizu lanca. To je ono što mi prvo pada na pamet.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 02 August 2017 - 06:44 AM

Два питањца: занима ме како то да на срам предњим мењачима (х5,х7 бар оним акоје ја имам) пише да им је опсег 44 зуба, а они се пакују фабрички са погонима са највећом шајбном 50 зуба? Какав је прича о компатибилности срам мењача и шимано ручица, односно да ли шимано ручице (мтб или друм) могу да повлаче срам мењаче? 


  • 0

#12 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 August 2017 - 06:52 AM

Два питањца: занима ме како то да на срам предњим мењачима (х5,х7 бар оним акоје ја имам) пише да им је опсег 44 зуба, а они се пакују фабрички са погонима са највећом шајбном 50 зуба? Какав је прича о компатибилности срам мењача и шимано ручица, односно да ли чимано ручице (мтб или друм) могу да повлаче срам мењаче? 

 

O kompatibilnosti sam (mislim) sve napisao ovde:

https://bicikl.bikeg...kompatibilnost/

 

Slženo je lepo, po vrsti dela (menjač, ručica menjača, kočnica i tako dalje), pa nađi za ono što te zanima.

 

U članku o kompatibilnosti prednjih menjača je objašnjeno i to što pitaš za broj zuba.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#13 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 02 August 2017 - 07:12 AM

O kompatibilnosti sam (mislim) sve napisao ovde:

http://www.bikegreml...kompatibilnost/

 

Slženo je lepo, po vrsti dela (menjač, ručica menjača, kočnica i tako dalje), pa nađi za ono što te zanima.

 

U članku o kompatibilnosti prednjih menjača je objašnjeno i to što pitaš za broj zuba.

Прочитао чланак о предњим мењачима ли нисам пронашао ништа везано за број зуба :)  Занима ме баш конкретно због чега би написали 44, а има их на већем броју погона са 50 зуба...П:С. Има и други чланак, тек сад видим :)  па да прегледам :)


  • 0

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 August 2017 - 07:16 AM

Прочитао чланак о предњим мењачима ли нисам пронашао ништа везано за број зуба :)  Занима ме баш конкретно због чега би написали 44, а има их на већем броју погона са 50 зуба...

 

Preskočio si poglavlje 3. u tom članku, ili je baš toliko nejasno napisano?

 

https://bicikl.bikeg...jaca-bicikla/#3


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 02 August 2017 - 07:20 AM

Preskočio si poglavlje 3. u tom članku, ili je baš toliko nejasno napisano?

 

https://bicikl.bikeg...jaca-bicikla/#3

Добро је написано, али је уопштено, мене занима конкретно. Наравно, остављам могућност да једноставно не разумем :), што значи да је до мене. Можда се случајно испоставило да ти срам предњи мењачи покривају разлику од чак 8 зуба ( у овом случају 6 јер пише 44, а ради на 50, али можемо претпоставити да их стављају и на мањи број, рецимо 42.


  • 0

#16 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 August 2017 - 07:24 AM

Stvarno ne umem bolje od toga objasniti. Što je veća razlika, to manje odgovara. Postoji granica preko koje je to neprihvatljivo loše. Kompromisi se prave zbog dostupnosti delova, uštede, kompatibilnosti sa ostalim komponentama...


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#17 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 02 August 2017 - 07:39 AM

Stvarno ne umem bolje od toga objasniti. Što je veća razlika, to manje odgovara. Postoji granica preko koje je to neprihvatljivo loše. Kompromisi se prave zbog dostupnosti delova, uštede, kompatibilnosti sa ostalim komponentama...

У реду је објашњење, него сам мислио можда неко има конкретно искуство баш са том ситуацијом срамових предњих мењача...Па да ми као дететеу ''нацрта''.   n2:2


  • 0

#18 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Postavljeno 02 August 2017 - 03:20 PM

@falloutboy

Evo slike,nema da cese lanac prednji menjac,ne cese ni ram,verovatno se menjac se poremetio?

 

http://imgur.com/a/Lar7Z


  • 0

#19 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 02 August 2017 - 10:18 PM

Meni se desavalo kad idem brze da se cuju bas bucno lezajevi u racni ali nisam siguran za problem kod tebe.

falloutboy pomogao si mi jedno 20 puta.Uglavnom sve namestim ali zadnji menjac mi zadaje veliki problem.ST EF-41 3x7, TX 55, racna 6 faz.Ja ovako radim.Prebacim na rucici 7 brzinu i burence na zadnjem menjacu odvijem oko tri kruga.Nasteluje se L i H tacno ispod. Nakon toga zategnem sajlu pomocu klesta ali ne preterano napetu sajlu jer rukom kad zategnem sajlu nikako nece da odma mrdne kad kliknem da prebacuje prema vecem zupcaniku.I dalje mi nije skroz jasno burence na zadnjem menjacu.Kad menjac nece ili se muci da prebacuje sa 6 prema 1. prvoj brzini ili 5 ili 4 prema vecem zucpaniku tada burence treba da odvijam pomalo jer tada sajla zateze i prebacuje na veci zupcanik. Kada se menjaju brzine sa veceg na manji lancanik onda kada se muci menjac da menja brzine onda burence po malo zavijam jer tada sajla treba da se opusti da bi spala na manji lancanik.Burence ne shvatam bas.Napisah roman :)Izvinite za ovakve postove ali zelim da koncano sve nastelujem da radi na klik.Lako je da se otera u servis ali nije to to :)
  • 0

#20 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 02 August 2017 - 10:40 PM

Ne moze racna 6 faz sa rucicom za 7 faz.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika