Jump to content


Fotografije

Servis Freehub-a na Shimano nablama

freehub servis popravka podmazivanje

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
206 odgovora na ovu temu

#161 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 22 October 2019 - 05:52 PM

Да ли и колико је допуштен луфт у фрихабу?

generalno sto manje to bolje.

Veci zazor u telu freehuba/freewheela moze da dovede do nepreciznijeg menjanja brzina

tako sto se kasetni lancanik pomera iz ose u koju zadnji menjac dovodi lanac radi promene brzine.


  • 0

#162 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 October 2019 - 07:12 PM

Да ли и колико је допуштен луфт у фрихабу?

 

Na tu temu:

 

https://www.bikegrem...1/#comment-1307


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#163 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 22 October 2019 - 07:41 PM

Na tu temu:
 
https://www.bikegrem...1/#comment-1307

Сад ми само преостаје да одредим да ли луфт спаса у мање или оне што су већ проблем. Приметио сам при замени касете, док приликом окретсња точка на бициклу нисам...Под прстима се малкице помера :)
  • 0

#164 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 October 2019 - 08:42 PM

Сад ми само преостаје да одредим да ли луфт спаса у мање или оне што су већ проблем. Приметио сам при замени касете, док приликом окретсња точка на бициклу нисам...Под прстима се малкице помера :)

 

Kad okreneš kasetu ka napred (kao da pokreće točak), trebalo bi da se sve "zabravi" i da, dok vršiš taj pritisak, kaseta ne mrda levo-desno.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#165 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 October 2019 - 09:04 PM

Нискобуџетне набле, шимано нижих класа тај "луфт" имају фабрички те се претпоставља да је у границама толеранције.  Може се пробати, уколико је физички могуће, додати једну куглицу на страну до точка и тако смањити луфт. На наблама са индустријом та проблематика је непозната. 

 

 

Ако пођемо од тога да је све то половно и да је вожено неко време, а све ради како треба онда јес ситуација јасна... Возиш и не "поправљаш" ништа-


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#166 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 22 October 2019 - 09:13 PM

Kad okreneš kasetu ka napred (kao da pokreće točak), trebalo bi da se sve "zabravi" i da, dok vršiš taj pritisak, kaseta ne mrda levo-desno.

Манифестује се као горе-доле, али кад снажно ,,забравим” скоро га и нема.

Нискобуџетне набле, шимано нижих класа тај "луфт" имају фабрички те се претпоставља да је у границама толеранције.  Може се пробати, уколико је физички могуће, додати једну куглицу на страну до точка и тако смањити луфт. На наблама са индустријом та проблематика је непозната. 
 
 
Ако пођемо од тога да је све то половно и да је вожено неко време, а све ради како треба онда јес ситуација јасна... Возиш и не "поправљаш" ништа-

Тако нешто :)
  • 0

#167 Tasman

Tasman
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 15 June 2020 - 09:53 PM

Pozdrav svima.

 

Poslednjih par puta u toku vožnje se čulo povremno puckanje prilikom pedalanja.

Bio sam ubeđen da zvuk dolazi iz srednjeg pogona. Ali, na poslednjoj vožnji mi se desilo da sam zavrteo pedale u prazno :)

Znači pedale se vrte ali se to ne prenosi na zadnji točak. Lanac nije spao :)

Nakon par krugova okretanja pedala u nekom trenutku "zakače" i zavrti se i zadnji točak.

Pretpostavljam da je tu neki problem sa tim percima (ako se tako zovu)...

 

Kada vrtim pedale unazad nema nikakvog otpora.

Takođe kada se bajs kreće bez okretanja pedala ne čuje se onaj karakterističan zvuk koji bi inače trebao da se čuje.

 

Bio sam do servisa, rekli su mi kako misle da je otišao freewheel ali da ne mogu sada da prime bajs jer su u velikoj gužvi i trenutno nemaju delova.

 

Pokušali su samo da naprskaju taj deo oko zadnje nable i delovalo je da je to rešilo problem ali se ubrzo opet vratio. Mada je sad nešto bolje nego što je bilo u smislu da brže "kači", ali više nisam ni siguran :)

 

Kaseta je: Sunrace CS-M98, 11-36T, 9-Speed Cassette

GdgOwD0.jpg

 

Da li imate neki predlog kod koga bi mogao da odnesem bajs (zadnji točak)? Negde na području Beograda, mada dolazi sve u obzir jer treba da vozim Puteve Sokola i morao bi ovo da rešim čim pre :) 


  • 0

#168 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 June 2020 - 10:28 PM

Probaj kod Radeta, bicikl servis 'Brdo' na Čukarici.
  • 0
The sea, the sea

#169 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 15 June 2020 - 11:06 PM

Ja bih kupio novu kasetu i lanac i sa njima vozio Puteve Sokola a staru kasetu i lanac popravis kad se vratis pa neka sluze za rezervu.


  • 0

#170 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 15 June 2020 - 11:25 PM

Kakve veze imaju kaseta i lanac za problemom koji ima? Iz price mi deluje da je ovo sto su mu majstori rekli, dakle nema veze sa kasetom/lancem, mozda gresim.


  • 0

#171 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 15 June 2020 - 11:56 PM

Pravo kazes, pobrko ja freewheel i freehub. Gledam sliku kasete pa pogresih. A i on napisa freewheel...


  • 0

#172 Tasman

Tasman
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 16 June 2020 - 06:50 AM

Hvala ljudi.

Meni rekoše freewheel, verovatno su permutovali. A ni ja nisam neki veliki znalac, pa mi je trebalo da se podsetim koje su razlike.

E sad, ako je "otišao" freehub da li to znači da se menja cela nabla?

Ako je tako onda mislim da sam tek u problemu.

Ova nabla ima "lepe" dimenzije, 141x9 qr.

Svojevremeno sam pisao DT Swissu, da proverim kako bi sutra mogao da nabudžim neki nablu sa tim dimenzijama.

Oni su rekli da je nezvaničan odgovor da se promene krajevi na nable 12/148 sa krajevima 5/135 sa nable 135/142.

Reklo bi se da je ovo skupa rabota.

 

Imate li kakvih predloga za to? Naravno ako uopšte treba da se menja nabla, možda sam otišao daleko? :)


  • 0

#173 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 June 2020 - 07:59 AM

Ako ovo nešto pomaže:

 

Napolju se nekad može naći zamenski freehub mehanizam za nablu (treba naći za dati model nable). Nekad ne može.

 

Što se servisa tiče (rasklapanje, čišćenje, podmazivanje) - alat za otvaranje Shimano freehuba ne znam ima li igde danas da se kupi, ali u prvom postu ove teme Grbic je pokazao kako je isti improvizovao:

https://www.2bike.rs...m-svoj-majstor/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#174 vladetaub

vladetaub
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 465 posts
  • LocationUb

Postavljeno 16 June 2020 - 09:33 AM

Imao sam ovakav "slučaj" koji ima Tasman, na sinovom mtb-u. Vremenom se zaprlja(od prljave masti) perce-krilce i neće da radi,ostane u jednom položaju.Potrebno je sve rasklopiti,očistiti,podmazati gde,čime i kako treba(važno) i radi kao sat. Poželjno koristiti magnet za kuglice. Sve ovo važi ako nema mehaničkih oštećenja,što je ređi slučaj. Za skidanje nisam našao da se prodaje ključ,kolega mi je napravio od fi metala a kasnije mi je bravar napravio od gedore,ne sećam se koje,vidi se koja leže,možda 21?


  • 0

#175 Tasman

Tasman
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 18 June 2020 - 07:21 AM

Samo da javim da je problem rešen.

Pukla je oprugica koja izbacuje perca.

Nešto ovako (slika sa neta):

IvhwL0A.png

 

Hvala @Woody na preporuci za servis.

Rade se prihvatio tog pipavaog posla i uspeo da pronađe oprugicu koja radi posao.

 

Ps.

Ne znam da li postoji sitniji deo od ovog koji može da "onesposobi" ceo bajs :)


  • 0

#176 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 June 2020 - 08:15 AM

Samo da javim da je problem rešen.
Pukla je oprugica koja izbacuje perca.
Nešto ovako (slika sa neta):
IvhwL0A.png
 
Hvala @Woody na preporuci za servis.
Rade se prihvatio tog pipavaog posla i uspeo da pronađe oprugicu koja radi posao.
 
Ps.
Ne znam da li postoji sitniji deo od ovog koji može da "onesposobi" ceo bajs :)


Nema na čemu, Rade je sjajan tip, drago mi je da ste rešili problem.

Uzgred, to na slici je prsten koji drži perca, a opruge se nalaze ispod, u tim udubljenjima gde perca utonu.
  • 0
The sea, the sea

#177 Tasman

Tasman
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 18 June 2020 - 08:42 AM

Ta oprugica što je pukla je bila kružnog oblika i mislim da je zatvarala više od 180 (pola kruga).

Kad je ona zamenjena perca su se podigla.

Da li svako perce ima svoju oprugu? Ovde je ta oprugica podigla sva perca. Mada moram priznati da nisam baš detaljno zagledao. Možda grešim negde.

 

U svakom slučaju problem je rešen, i što mi je takođe bitno rešen je u roku od odmah.

U jednom drugom servisu su rekli da tu nema popravke i da se mora sve to menjati...

Što je mene malo uplašilo jer je nabla 141x9.

Ali sam juče saznao da ne bi bio problem da na taj ram ide 142...


  • 0

#178 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 June 2020 - 10:39 AM

Nisam pratio (ako si naveo) koja tačno nabla je u pitanju? Takva prsten-oprugica se uobičajeno sreće na jeftinim račnama na navoj (6-7) brzina i dosta je čest slučaj da pravi problem jer hoće da se deformiše ili pukne. Na kasetnim (freehub) nablama ne znam koliko je zastupljen taj prsten, nemam previše iskustva ali uglavnom sam češće sretao pojedinačne opruge (federe) koji izbacuju perca. U svakom slučaju na freehub nablama je takav kvar ređi pretpostavaljam jer su nable i delovi unutra kvalitetniji (koliko para toliko muzike). Sigurno da i onaj sistem sa prstenom može dugo i pouzdano da služi ako je valjano napravljen i od dobrog materijala (neke matore nable više klase).


  • 0

#179 Tasman

Tasman
  • Members
  • Pip
  • 25 posts

Postavljeno 18 June 2020 - 11:38 AM

All Terra je nabla.

Jedinu specifikaciju koju sam pronašao na netu je:

Hubs: All Terra Center Lock, QR (F) Alloy Disc with Boost 110, ® Alloy Cassette Disc with Boost 141

Bicikl je GT Pantera 2017 (Comp oprema)

https://www.evanscyc...n-bike-EV281695


  • 0

#180 PapaHet

PapaHet
  • Members
  • PipPipPip
  • 167 posts

Postavljeno 04 July 2020 - 11:35 PM

Imam jedno pitanje. Kada se vrte pedale unazad i lanac krene da spada na momente, tj ne spada sa pogona ili kasete, nego krene da se spusta nanize, kao da freehub zabaguje na delic sekunde. Jel to do freehuba ili lose nastelovanog menjaca?


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: freehub, servis, popravka, podmazivanje

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika