Jump to content


Fotografije

Kako napraviti alat za freehub ili budi sam svoj majstor

freehub freewheal alat praviti popravka kljuc racna kaseta shimano tutorial

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
34 odgovora na ovu temu

#1 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 July 2014 - 09:20 AM

Na netu sam nasao odlican tutorijal za pravljenje kljuca za otvaranje freehub-a pa cu ga podeliti ovde sa vama.

 

Potrebno je sledece:

 

- gedora 21, po mogucnosti 12-o ugaona iznutra zbog obelezevanja

- krep traka (molerska), moze izolir, selotejp ili kakvu vec imate

- marker

- subler, moze i obican lenjir 

- stega (ovo je default alatka)

- brusilica, tanka ploca za secenje

- pljosnata turpija za metal

- 30 minuta vremena 

- dobra volja

- OBAZRIVOST ZBOG RADA SA BRUSILICOM!!!

 

1. Ispod gornje ivice oko 3-4mm oblepiti gedoru i to je linija po kojoj secemo (videti slike)

2. Pre nego isecemo markerom nacrtati dva zuba jedan nasuprot drugog, sirina zuba za pocetak neka bude 5mm a posle sa turpijom doteramo na 3,5mm (videti slike) 

3. Postaviti gedoru u stegu (dobro zategnuti jer hoce da klizi prilom secenja)

4. Prvo zaseci po linijama zuba koje smo nacrtali markerom sa gornje strane

5. Isecemo po liniji krep trake do zareza za zube i alat je 80% gotov

 

NE DODIRIVATI GEDORU RUKAMA NAKON SECENJA JER JE BEZOBRAZNO VRELA

 

Sad stupa na scenu pljosnata turpija, subler i strpljenje

6. Pljosnatom turpijom turpijamo horizontalno sa jedne pa sa druge strane zuba na taj nacin obradjujemo donju ivicu i zub.

 

TREBA OBRATITI PAZNJU DA PRILIKOM TURPIJANJA ZUBI OSTANU NA SREDINI NASEG NOVOG ALATA

 

Dimenzije na koje treba obratiti paznju:

 

- Sirina alata 28-29mm ( gedora 21 je idealna, mada alat moze da se napravi i od neKe cevke tog precnika s`tim da se vodi racuna da debljina zida cevi bude 1 - 2mm

 

- Visina zuba treba da bude  3 - 5mm

 

- Sirina zuba 3,5mm, moze i nijansu sire pa ukoliko vam jedna stane ispadne 3.4 a druga 3,7 budite bez brige kljuc ce raditi jedino sto mu estetika nece biti savrsena :)

 

MOLIM DA OBRATITE PAZNJU NA SLEDECE:

 

Rad sa brusilicom je opasan narocito kad treba precizno seci male komade pa MOLIM one koji nisu vicni tome da secenje brusilicom prepuste profesionalcu, da bi izbegli povrede. Meni licno je sekao majstor bravar, a ja sam posle doterivao dimenzije turpijom.

 

Slike ne prate tutorijal u potpunosti ali iz njih se moze zakljuciti sta treba da se radi

Attached Thumbnails

  • 20140722_110909.jpg
  • 20140722_110914.jpg
  • 20140722_110927.jpg
  • 20140722_110935.jpg
  • 20140722_110942.jpg

  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#2 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4570 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 22 July 2014 - 10:31 AM

Lep tutorial, 'ajde napravi i tutorial ili pošalji link na kome se vidi kako se upotrebljava taj alat, tj. kako izgleda rasklapanje freewheel-a i šta ima unutra, i kako se posle sklapa i popravlja.


  • 0

#3 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 July 2014 - 11:20 AM

Nemam trenutno vremena, ali planiram posle vikenda da postavim temu sa objasnjenjem kako se servisira freehub. 


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#4 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4570 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 22 July 2014 - 11:49 AM

hvala unapred, vrlo korisno znanje ako budes nasao vremena da ga podelis na forumu...
  • 0

#5 jebivetar

jebivetar
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts
  • Location011

Postavljeno 22 July 2014 - 03:01 PM

Odlicna fora mnogo volim ssm alate

Samo par saveta

Cev ne bi koristio zbog mekoce materijala, gedore se obicno prave od jaceg celike nego cevi

Vertikalne rezove ne bi sekao brusiicom vec bonsekom zbog vec pomenutog zagrevanja koje menja strukuturu celika i oslabljuje ga jeste da iziskuje vise vremena i rada ali ce alatka biti daleko kvalitetnija i dugotrajnija

 

Gedora 21 je kljuc za svecice


  • 0

#6 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 July 2014 - 03:14 PM

Ako je gedora 21 kljuc za svecice onda je stvar jos jednostavnija jer dobijas i polugu. Nemam pojma ja ceo zivot vozim dizela :)

Vertikalni rez nije problem ako se koristi neka dobro ploca za rezanje i onda je zagrevanje minimalno, veci problem oko zagrevanja predstavlja secenje po horizontali.

Generalno kako god da se napravi odlicno je za amatersku upotrebu. Hvala na savetima


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#7 Filip89

Filip89
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVinca, Beograd

Postavljeno 22 July 2014 - 06:35 PM

Gedora 21 je kljuc za svecice

e nije nego 20.8 :P

prave se od hrom vanadiuma :P

 

i bonsek moze da zagreje materijal, mada u tom slucaju se poliva uljem ili vodom zbog hladjenja.


  • 0

#8 jebivetar

jebivetar
  • Members
  • PipPipPip
  • 120 posts
  • Location011

Postavljeno 22 July 2014 - 06:55 PM

i bonsek moze da zagreje materijal, mada u tom slucaju se poliva uljem ili vodom zbog hladjenja.

 

Onda seces laganim pokretima na dobro provetrenoj lokaciji i na svaka tri poteza potapas u vodu


  • 0

#9 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 July 2014 - 08:07 PM

To sa hlađenjem materijala i mučenjem bonsekom jedino ako treba za neki freewheel na spejs šatlu :). Jel vi to pričate o račnama na navoj sa 6/7 brzina, ja ne kontam?! To ne da ne vredi praviti ključ i upropastiti gedoru nego i da imaš ključ ne isplati se gubiti vreme i otvarati. Naspe se ulja unutra ako baš treba i gotovo. A čak i da je želja za otvaranjem baš velika :) to ide čekićem i ekserom za 5 sekundi.

 

Nije da se nisam zamajavao time, nema se unutra šta zanimljivo videti, samo možeš lako da pogubiš kuglice :). A nakon pedantog servisa i punjenja mašću radi isto kao i kad samo nagneš bajs i naspeš malo ulja s obe strane. I to je najnebitniji ležaj na biciklu i ne nosi nikakvo opterećenje. Ima sve ovde:

http://sheldonbrown....tml#disassembly

http://sheldonbrown.com/mega7/


  • 0

#10 Filip89

Filip89
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVinca, Beograd

Postavljeno 22 July 2014 - 09:15 PM

Onda seces laganim pokretima na dobro provetrenoj lokaciji i na svaka tri poteza potapas u vodu

ma opusteno, srafcigere ne smes ostriti na brusilici i tako te tanje alatke, sve ostale sam brusio po svojim potrebama i namenama i nista im ne fali. samo moras da znas koliko smes da opterecujes kljuc


  • 0

#11 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 July 2014 - 09:46 PM

To sa hlađenjem materijala i mučenjem bonsekom jedino ako treba za neki freewheel na spejs šatlu :). Jel vi to pričate o račnama na navoj sa 6/7 brzina, ja ne kontam?! To ne da ne vredi praviti ključ i upropastiti gedoru nego i da imaš ključ ne isplati se gubiti vreme i otvarati. Naspe se ulja unutra ako baš treba i gotovo. A čak i da je želja za otvaranjem baš velika :) to ide čekićem i ekserom za 5 sekundi.

Nije da se nisam zamajavao time, nema se unutra šta zanimljivo videti, samo možeš lako da pogubiš kuglice :). A nakon pedantog servisa i punjenja mašću radi isto kao i kad samo nagneš bajs i naspeš malo ulja s obe strane. I to je najnebitniji ležaj na biciklu i ne nosi nikakvo opterećenje. Ima sve ovde:
http://sheldonbrown....tml#disassembly
http://sheldonbrown.com/mega7/

Ležaj kao ležaj je samo pomoćno sredstvo da se freewheel okreće, ako se već otvara magnet je default alat ako nećeš da skupljaš kuglice, mada kuglice nisu skupe pa ih je zgodno zameniti. Ono što je bitno to su ona dva jezička koja prave onaj lepi zvuk kad ne vrtiš pedale pa je njih zgodno očistiti i podmazati. Jer ako oni zaribaju (a umeju npr. pranje bicikla kompresora, vožnja po kiši itd) pedale vrtiš u prazno. Inače u freewheel ide jako malo masti i to isključivo na "nebitne" kuglice, na jezičke ide samo bukvalno kao na vrh čačkalice, ostatak punimo sa gustim uljem može i ono za lanac mada ja u tu svrhu koristim ulje za menjače. Nakon takvog servisa zvuk se menja tj. postaje tiši, a u zavisnosti od načina vožnje postepeno će se pojačavati. Na sreću svi imamo svoja mišljenje i treba da ih podelimo.
Vezano za račnu sam u potpunosti saglasan sa tvojim mišljenjem jer za 700 dindži ne vredi truda.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#12 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 July 2014 - 09:48 PM

Ležaj kao ležaj je samo pomoćno sredstvo da se freewheel okreće, ako se već otvara magnet je default alat ako nećeš da skupljaš kuglice, mada kuglice nisu skupe pa ih je zgodno zameniti. Ono što je bitno to su ona dva jezička koja prave onaj lepi zvuk kad ne vrtiš pedale pa je njih zgodno očistiti i podmazati. Jer ako oni zaribaju (a umeju npr. pranje bicikla kompresorom, vožnja po kiši itd) pedale vrtiš u prazno. Inače u freewheel ide jako malo masti i to isključivo na "nebitne" kuglice, na jezičke ide samo bukvalno kao na vrh čačkalice, ostatak punimo sa gustim uljem može i ono za lanac mada ja u tu svrhu koristim ulje za menjače. Nakon takvog servisa zvuk se menja tj. postaje tiši, a u zavisnosti od načina vožnje postepeno će se pojačavati. Na sreću svi imamo svoja mišljenje i treba da ih podelimo.
Vezano za račnu sam u potpunosti saglasan sa tvojim mišljenjem jer za 700 dindži ne vredi truda.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#13 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 July 2014 - 01:21 AM

Aha znači tema se odnosi na freehub s kuglicama, sad tek vidim naslov... U prvom postu se pominje freewheel pa posle naizmenično što unosi zabunu :) freewheel je račna a freehub kasetni mehanizam.

U slučaju nekog problema to svakako vredi otvarati i pokušati osposobiti jer je u suprotnom nabla zrela za kantu :) a još i sleduje cimanje s preplitanjem točka ili nabavkom identičnog freehuba.

 

A oko zvuka koji prave ta dva jezička su podeljena mišljenja, neki ga mrze i vole što tiše a nekima je to muzika za uši :).

 

Ja inače imam problem s freehub-om, ponekad vrlo glasno pukne odatle, dosta jezivo... a nekad čini mi se i preskoči mada ne znam kako je to moguće, otvarao sam par puta opruge su jake i perca rade perfektno, ima ih tri komada. Probao sam i s više i sa manje masti i samo sa uljem...


  • 0

#14 Filip89

Filip89
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVinca, Beograd

Postavljeno 23 July 2014 - 05:59 AM

da, i ja imam slicni problem, ponekad  posle sprinta se na trenutak zaglavi frajlauf i onda nastavi da radi kako treba. da li za dtswiss ima posebna alatka ili moram da pravim kao ovu sto je grbic napravio?


  • 0

#15 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 July 2014 - 09:10 AM

da, i ja imam slicni problem, ponekad  posle sprinta se na trenutak zaglavi frajlauf i onda nastavi da radi kako treba. da li za dtswiss ima posebna alatka ili moram da pravim kao ovu sto je grbic napravio?

Ako je freehub isti kao kod shimana onda ti je potreban kljuc da ga rasturis, ako je kao kod mavic-a onda ti treba imbus 4 ili 5 i kljuc 17.

Naime imam dva bicikla za razlicite namene, jedan je za gradsku voznju i na njemu je zadnja nabla rm30 koja na sebi ima standardni freehub, na drugom je zadnja glava mavic koja ima freehub za koji ne treba ovaj kljuc iz naslova. MIslim da to ima veze sa tim da li nabla koristi koglice i industrijski lezaj. pokusaj na netu da nadjes.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#16 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 July 2014 - 09:26 AM

Aha znači tema se odnosi na freehub s kuglicama, sad tek vidim naslov... U prvom postu se pominje freewheel pa posle naizmenično što unosi zabunu :) freewheel je račna a freehub kasetni mehanizam.

U slučaju nekog problema to svakako vredi otvarati i pokušati osposobiti jer je u suprotnom nabla zrela za kantu :) a još i sleduje cimanje s preplitanjem točka ili nabavkom identičnog freehuba.

 

A oko zvuka koji prave ta dva jezička su podeljena mišljenja, neki ga mrze i vole što tiše a nekima je to muzika za uši :).

 

Ja inače imam problem s freehub-om, ponekad vrlo glasno pukne odatle, dosta jezivo... a nekad čini mi se i preskoči mada ne znam kako je to moguće, otvarao sam par puta opruge su jake i perca rade perfektno, ima ih tri komada. Probao sam i s više i sa manje masti i samo sa uljem...

Koju nablu imas kad koristi 3 jezicka ili perca kako si ih nazvao?

Ako imas problem sa pucanjem u freehub-u onda kada ga rasturis pogledaj sa unutrasnje strane one male zupcanike koje se nalaze sa unutrasnje strane tela da nije neki ostecen. Trakvo ostecenje moze da se desi ukoliko je freehub neko vreme bez lubrikanta tj kad se stvara trenje izmedju dva metala dolazi do zagrevanja i naravno brzeg habanja ta dva dela. 

Prstom nanesi jako tanak sloj litijumske masti (mozes i grafitne) na te male zupcanike preko kojih klize perca, a posle freehub napuni sa uljem i mislim da ces resiti problem sa pucnjem osim ako ni je u pitanju mehanicko ostecenje. 


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#17 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 July 2014 - 01:40 PM

Ovo je dotična nabla:

http://www.delovizab...9-brzina-assess

Freehub se inače lako odbaja od tela čim se odvrne kontra matica samo se svuče s osovine. A unutra je par R8 colovnih ležajeva, dok su u nabli po jedan 6000 i 6200. "Genijalan" dizajn, jedna nabla tri različite dimenzije ležaja :roll:

 

Inače nije ni mehaničko oštećenje niti je ikad bio suv freehub, nešto misteriozno je u pitanju. Kad probaš rukom on cakće i hvata perfektno, ne mogu da izazovem problem kad želim, čak ni kad silujem u sprintu. Jednostavno u vožnji se ponekad desi ali je vrlo neprijatno jer pukne kao iz puške, misliš puko ram ili felna :). Najčešće kad vrtim konstantno jedno vreme pa zastanem i pređem na coasting, onda pukne, kao da se nešto vrati na mesto, preskoči nki žljeb, slegne se nekako...

Ne znam da li ležaj može da puca tako ako mu se lateralno pomera unutrašnji cilindar?


  • 0

#18 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 23 July 2014 - 02:12 PM

Ma jesi li suguran da taj cudni zvuk sto te iznenadi dolazi bas odatle?

A sto se tice assess glava nema bas nikakvo iskustvo. 

Da ti neko ne stavlja petardu vremeski tempiranu hehehehehe


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#19 Filip89

Filip89
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 185 posts
  • LocationVinca, Beograd

Postavljeno 23 July 2014 - 03:39 PM

Ako je freehub isti kao kod shimana onda ti je potreban kljuc da ga rasturis, ako je kao kod mavic-a onda ti treba imbus 4 ili 5 i kljuc 17.

Naime imam dva bicikla za razlicite namene, jedan je za gradsku voznju i na njemu je zadnja nabla rm30 koja na sebi ima standardni freehub, na drugom je zadnja glava mavic koja ima freehub za koji ne treba ovaj kljuc iz naslova. MIslim da to ima veze sa tim da li nabla koristi koglice i industrijski lezaj. pokusaj na netu da nadjes.

 

da, koristi kuglicni lezaj(industrijski)


  • 0

#20 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 July 2014 - 03:43 PM

Pa prilično sam siguran jer nema šta drugo a patrona stavljena nova. Sumnjam ili na mehanizam ili na ležaj u freehabu. Ima malo lufta ali moram da ga ostavim jer ako zategnem bez lufta onda se oseti da ležajevi zapinju. Videću kad ih zamenim.

Baš se oseti i na pedalama mala prenesena vibracija koliko je jako. A javlja se još od kad je točak bio nov. Slično kao žica kad pukne. A i jesu mi pukle dve svojevremeno jer je prodavac potpuno pogrešno upleo žice ali ja sam se toliko navikao na taj zvuk da sam to ignorisao, primetio tek kad je i druga pukla :). Posle sam prepleo točak i nema više problema s žicama ali ovo pucanje iz nable nema sile da se otkloni. Tačno ne znam šta bih kupio kad budem menjao, nabla mi je inače super, bolji brendovi slične konstrukcije su dosta skuplji a ne bih ni isti problem sa novom ovakvom. A nešto mi se ne vraća na konus i kuglice.

 

Kakva su tvoja iskustva s industrijskim nablama i freehabovima, ima li nešto povoljno a da mehanizam radi dugo i pouzdano?


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: freehub, freewheal, alat, praviti, popravka, kljuc, racna, kaseta, shimano, tutorial

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika