Jump to content


Fotografije

Servis Freehub-a na Shimano nablama

freehub servis popravka podmazivanje

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
206 odgovora na ovu temu

#141 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 27 December 2017 - 03:15 PM

Ako se dobro sećam, XT-u hronično fali jedna kuglica tamo u ležaju i sve radi kao sat kad se ubaci.


  • 0

#142 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 December 2017 - 05:01 PM

Meni samo nije jasno kako su mi quando nable na kobri trajale 10+ godina bez da sam ih pipnuo, a ova xt zadnja počela da melje nakon nepunih 6 meseci voženja ... a ne verujem da je bila vožena više od mesec dana kada sam je kupio ...

 

Kupio si polovne?

Poznata istorija?

 

Fabrički nije čudno za Shimano nable (a i za ostale) da dođu pretegnute (ređe previše labave) i sa ne previše masti.

 

Ako je sam Freehub pravio problem - da li su Quando glave imale isti, ili je bio sistem sa račnom?

 

Moj neki (subjektivni) utisak (nemam uvek tačnu istoriju servisa i načina vožnje svih delova) je da delovi više klase uglavnom ne traju duže (većina delova), samo imaju manju težinu, nekad i na uštrb robusnosti.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#143 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 27 December 2017 - 05:35 PM

Polovne, malo vožene, kao nove :)

 

Nemam pojma koliko su tačno vožene, ali zaista su bile lepo očuvane ... i sad su jbg. Sam sam kriv, da sam ih poslao na servis čim sam ih uzeo, do ovoga verovatno ne bi došlo ... Al' kao što sam već puno puta ovde izjavio, nepismen sam glede mehanike, mada mi to naravno nije nikakvo opravdanje.

 

Quando je bila sa 7faz račnom, 14-nešto ...


  • 0

#144 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 December 2017 - 08:48 PM

Nemam onaj alat za otvaranje i cimanje mi je da pravim, jel ok da skinem FH isperem u uljanom razređivaču i napunim testerolom? To mi je najgušće i najlepljivije što imam, koristim ga za lanac i leti a pogotovo zimi, bez ikakvog razređivanja, kontam u zatvorenom FH sistemu da će potrajati neko vreme dok ne počne da tandrče. Više sam za mast ali servisiranje i akanje s kuglicama je veliko cimanje.

I da, FH se skida samo inbusom? Broj 10? Nisam do sada praktikovao. Drumska nabla u pitanju, R501


  • 0

#145 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 28 December 2017 - 08:19 AM

Ima fora, uzmes razredis malo mast u benzinu, da postane tecnija. Potom to sipas gde hoces, i ubrzo benzin ispari, a mast se zgusne .

Sto se tice podmazivanja, ako je mast dobra, i dobro zasticena nema potrebe da se menja, a nema potrebe ni da je bude previse, mozze da bude i kontra produktivno. Nable fabricki dolaze pretegnute, tu se slazem.

Servisni interval je jako rastegljivo za dobru mast i dobre semeringe, koji sprecavaju djubre da udje, prakticno je ogroman...


  • 0

#146 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 December 2017 - 08:39 AM

Nemam onaj alat za otvaranje i cimanje mi je da pravim, jel ok da skinem FH isperem u uljanom razređivaču i napunim testerolom? To mi je najgušće i najlepljivije što imam, koristim ga za lanac i leti a pogotovo zimi, bez ikakvog razređivanja, kontam u zatvorenom FH sistemu da će potrajati neko vreme dok ne počne da tandrče. Više sam za mast ali servisiranje i akanje s kuglicama je veliko cimanje.

I da, FH se skida samo inbusom? Broj 10? Nisam do sada praktikovao. Drumska nabla u pitanju, R501

 

Dok se "doktor" ne javi  :)

 

U postu #126 je Grbić već dao preporuku za to (prethodna strana):

http://www.2bike.rs/...blama/?p=227697

 

Ukratko - ispiranje što tečnijim i ispraljivijim razređivačem - benzin, ili sprej za čišćenje kočnica, pa natapanje uljem.

 

Umesto testerola, za takav sistem (gotovo zatvoren bez jake centrifuge i direktnog udara vode) bolje rešenje su gušće menjačko ulje (koje Grbić preferira, SAE 90), po meni još bolje "letnje" motorno ulje (SAE 50) - što niže API klase i za benzinske motore (manje aditiva za kupljenje prljavštine), ili, ako možeš da nabaviš u manjoj količini, verovatno najbolje rešenje je turbinsko ulje ISO VG 100 viskoznosti (nikako ređe).

 

Skudaju se uglavnom imbusom. Da li je 8, ili 10, ne bih sad mogao reći ni pod pretnjom smrću, ali mislim da je desetka.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#147 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 28 December 2017 - 04:08 PM

Ima fora, uzmes razredis malo mast u benzinu, da postane tecnija. Potom to sipas gde hoces, i ubrzo benzin ispari, a mast se zgusne ...

na tom principu rade masti u spreju...

nakon sto ispari razredjivac ostaje standardna...*tvrda*...zgusnuta mast

pa ostaje izbor litijumske, sinteticke, silikonske i ko zna kakve jos masti.

 

Nelepljiva gusta mast na bazi sintetickog voska se pokazala kao odlicno resenje za izlozene komponente

tj. transmisiju i kopce (i na obuci i na pedalama) na ciklokrosu u snezno/blatnjavim uslovima. :)


  • 2

#148 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 28 December 2017 - 04:38 PM

BTW čisto da dodam, na osnovu mirisa ne bih rekao da je onaj Virtov sprej za odmašćivanje kočnica išta drugo do apotekarski benzin.


  • 0

#149 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 December 2017 - 05:02 PM

Imamo kolegu zbog kog sam poceo da koristim wurth pa moze da objasni.

Sta god da je sastav odlicno sluzi pored kocnica za odmascivanje vec pomenutom fh, solja na nablama, zatvorenih lezajeva, lanac ako je bas bas mastan i jadan i jos ponecega ali sa izbegavanjem upotrebe na plastici i gumi.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#150 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Postavljeno 20 July 2018 - 01:49 PM

ajde ovde da pitam..

gledam da uzmem kljuc za kasetu kako se vec zove..

https://www.aliexpre...iceBeautifyAB=0

buni me pise i za freewheel i za kasetu kao i na slikama,hm?


  • 0

#151 vladagm

vladagm
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1410 posts

Postavljeno 20 July 2018 - 02:16 PM

Imao, probao, pukla na prvom koriscenju.

Bolje preskociti i platiti vise, da bi potrajalo...


  • 1

#152 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 20 July 2018 - 03:23 PM

JA koristim jednu te istu i za frewheel i za freeehub.


  • 1

#153 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 July 2018 - 04:46 PM

Za frivil su zubi nešto plići. Tako da ona može da se ugura i u  glavu za kasetu. Zabraviće, ali slabije. Kod kasete je manja površina naleganja (samo lockring se hvata, mm-dva debljine), tako da je bolje uzeti namenski alat za kasetu, sa dubljim zubima, koji bolje naležu na lockring.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#154 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Postavljeno 25 July 2018 - 12:34 PM

Dakle ovo moze da se iskoristi i za  kasetu ,iako pise da je za 6faz racnu?

https://www.totalbik...mano?sku=190260

kao i ovo za lanac 9faz,iako pise da je do 8faz?

https://www.totalbik...a-hw?sku=190307


  • 0

#155 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1709 posts

Postavljeno 25 July 2018 - 02:43 PM

Taj alat je krs


  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#156 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Postavljeno 25 July 2018 - 03:43 PM

znam,rekoh da uzmem i promenim sad jednom ili ipak da idem do nekog servisa :D


  • 0

#157 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 25 July 2018 - 05:13 PM

Oba ta krs alata ja korostim onako bas intenzivno, doduse nemam preko osmofaza nista. Jesu krs ali meni rade posao...
  • 1

#158 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 21 October 2019 - 08:12 PM

Да ли и колико је допуштен луфт у фрихабу?
  • 0

#159 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 22 October 2019 - 08:39 AM

Dopusten je, on e trpi nikakvo opterecenje na lezajevima, samo ne valja ako je suv, ili je usla voda.


  • 0

#160 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3335 posts

Postavljeno 22 October 2019 - 12:14 PM

Dopusten je, on e trpi nikakvo opterecenje na lezajevima, samo ne valja ako je suv, ili je usla voda.


Мислим да није ушла вода, него сам мењао касету па приметио мало мрдање под прстима. Реко ајд’ да питам :)
  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: freehub, servis, popravka, podmazivanje

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika