Jump to content


Fotografije

Servis Freehub-a na Shimano nablama

freehub servis popravka podmazivanje

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
206 odgovora na ovu temu

#181 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 July 2020 - 06:01 AM

'Spušta naniže'? Misliš, gubi tenziju sa gornje strane?
  • 0
The sea, the sea

#182 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 05 July 2020 - 06:26 AM

Sad kako sam imao ove sve probleme skontao da sam imao i lose podesen zadnji mjenjac. Primjetio sam takvo ponasanje lanca, onda sam izmedju ostalog kontrolisao i mjenjac. Sad imam stalak pa je sve lakse i tako skontam da nikad nisam imao mjenjac nastelan dobro. Ovo nisam nigdje upratio da je neko naveo kod podesavanja zadnjeg mjenjaca. Uvijek mi je radio dobro, medjutim sad sam skontao da kad se dobije da radi dobro sajlu treba zategnuti jos par zubaca na burencetu, da se dobije najcistiji zvuk lanca, najlakse na mjenjacu dotezati i otpustati i slusati zvuk dok okreces pedale, kad je najtisi to je to. Znaci podesio si da prebacuje ekstra onda jos taj zvuk na najfinije i to je to, vrtio napred ili nazad to sve lijepo ide, nema skokova i sl



Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#183 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 July 2020 - 07:32 AM

Imam jedno pitanje. Kada se vrte pedale unazad i lanac krene da spada na momente, tj ne spada sa pogona ili kasete, nego krene da se spusta nanize, kao da freehub zabaguje na delic sekunde. Jel to do freehuba ili lose nastelovanog menjaca?

Ako sam dobro razumeo, ovo je znak da voziš iskošenog lanca (veliki napred/veliki nazad). Pošto lanac stoji koso, a sa gornje strane nema točkića menjača da ga zadrži na velikom zupčaniku nazad, lanac krene da pada u desno jer ga na tu stranu vuče prednji lančanik.
Ako lanac stoji pravo, a spada, onda ne bih znao šta ga vuče dole.
  • 0

#184 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 05 July 2020 - 08:31 AM

Ako ovo nešto pomaže:

 

Napolju se nekad može naći zamenski freehub mehanizam za nablu (treba naći za dati model nable). Nekad ne može.

 

Što se servisa tiče (rasklapanje, čišćenje, podmazivanje) - alat za otvaranje Shimano freehuba ne znam ima li igde danas da se kupi, ali u prvom postu ove teme Grbic je pokazao kako je isti improvizovao:

https://www.2bike.rs...m-svoj-majstor/

Taj alat se moze naci na Aliju, kosta 10-ak dolara.


Elem, prilikom otvaranja XT nable,uspeo sam da izgubim jednu kuglicu iz freehub-a . 
Vozim i bez te jedne kuglice, nisam primetio nikakav problem medjutim kopka me i nervira podsvesno sto je nema.
Gledao sam na Fallout-ovom sajtu tabelu koji sve precnici kuglica postoje medjutim ove nisam nasao jer su manje od najmanjih koje su navedene. Grubom procenom su odprilike oko 2mm.
Da li neko zna o kojim kuglicama se radi?


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#185 PapaHet

PapaHet
  • Members
  • PipPipPip
  • 167 posts

Postavljeno 05 July 2020 - 08:36 AM

'Spušta naniže'? Misliš, gubi tenziju sa gornje strane?

Da, upravo to.

 

Ako sam dobro razumeo, ovo je znak da voziš iskošenog lanca (veliki napred/veliki nazad). Pošto lanac stoji koso, a sa gornje strane nema točkića menjača da ga zadrži na velikom zupčaniku nazad, lanac krene da pada u desno jer ga na tu stranu vuče prednji lančanik.
Ako lanac stoji pravo, a spada, onda ne bih znao šta ga vuče dole.

Ne, ne. Nikad ne vozim iskosen lanac. 
Ne spada lanac, nego gubi tenziju sa gornje strane, bas kako je Woody naveo iznad. 


  • 1

#186 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 05 July 2020 - 10:23 AM

Imam identican problem koji se pojavio nakon zamene kasete i lanca.


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#187 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 05 July 2020 - 07:05 PM

Da, upravo to.

 

Ne, ne. Nikad ne vozim iskosen lanac. 
Ne spada lanac, nego gubi tenziju sa gornje strane, bas kako je Woody naveo iznad. 

Условно се јавља код непрофилисаних касета са 40+ зуба. Овако може да се јави због потрошеног ланца, лоше касете, лоше линије ланца, лошег (бар мора бити доста лош) фрихаба, дужег ланца, лоше подешеног мењача. 


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#188 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 05 July 2020 - 09:13 PM

Nekom logikom ako su mjenjani kaseta i lanac pa pocelo da se desava moze biti i da je pogon za mijenjanje
Iz nekog drugog iskustva ovo, ne biciklistickog, desavalo mi se recimo na poslu da promijenim elektromotor a mrzilo me da skidam zupcanik sa ovog sto je izgorio nego samo nabacim ispravan koji na sebi ima zupcanik, isti korak, precnik i broj zuba al radio manje ili vise i odmah se vidi na lancu da to nije to, nakon nekog vremena "legne" i bude ok

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#189 PapaHet

PapaHet
  • Members
  • PipPipPip
  • 167 posts

Postavljeno 05 July 2020 - 09:25 PM

Ma nije nista menjano, vozim tako evo vec peta godina. :) Nego sam skidao zadnji menjac, ispravljao kuku, menjao sajlu. Mozda ga nisam dobro nastelovao pa se zato to desava. 


  • 0

#190 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 05 July 2020 - 10:05 PM

Ma nije nista menjano, vozim tako evo vec peta godina. :) Nego sam skidao zadnji menjac, ispravljao kuku, menjao sajlu. Mozda ga nisam dobro nastelovao pa se zato to desava. 

 

Мистерија скоро па решена. Свакако питање није за тему о фрихабу па да је не затрпавамо


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#191 veljo1981

veljo1981
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 830 posts

Postavljeno 06 July 2020 - 04:57 AM

Ja nisam uspio da skinem fh, imbus 10 malen a 12 velik, malo i srece za mene, ne volim tu sicu da rastavljam

Poslano sa mog KING_KONG_3 koristeći Tapatalk
  • 0

#192 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 August 2020 - 01:03 PM

Jel otvarao neko freehub na R500 ili R501, koliko perca treba da ima unutra 2 ili 3?

Čudna situacija pa više nisam siguran da li je neko pre mene otvarao i izgubio jedno perce ili je tako fabrički, što mi opet nije logično.. ima tri ležišta raspoređena u jednakostranični trougao, a samo dva perca, jedno ležište je prazno. Nema mi logike zašto bi tako napravili, ali sad kad ponovo pogledah video od ovog RJ The Bike Guy i kod njega fali jedno perce.. :-k


  • 0

#193 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 23 December 2020 - 05:17 PM

Pocelo je ozbiljno da me nervira sto mi je freehub lepljiv. 
U body sam stavljao mast, jako malo medjutim ispak se sve ulepilo itd. U svakom slucaju, ide mi na zivce.
Hocu sve da rasklopim, ocistim i da stavim ulje u sam body a kuglice u soljama ce biti u masti. 
Spominjete ulje za menjace ali izbor je veliki, razlicitih karakteristika, oznaka.
Koje konkretno ulje da kupim?


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#194 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 23 December 2020 - 05:54 PM

Pardon, zaboravio sam jos nesto da pitam.
U FH body-ju ima gomila jako sitnih kuglica. Nemam alat da izmerim tacne dimenzije ali odokativnom metodom, radi se o jako sitnim kuglicama, mozda najvise 2mm u precniku.
Da li neko zna tacnu oznaku?


  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#195 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 23 December 2020 - 06:11 PM

Da li znas tacnu oznaku nable?


  • 0

#196 shoshonex

shoshonex
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 266 posts

Postavljeno 28 December 2020 - 09:10 PM

Da li znas tacnu oznaku nable?

Naravno
M775
Pokusao sam da nadjem, gledao sam po SI dokumentaciji ali te male kuglice iz tela FH nisam pronasao.
  • 0

 

 

Ljudi lete na mesec,na sta bi licilo da mi ne znamo srediti kocnicu od neke ponike

 


#197 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 28 December 2020 - 09:59 PM

Ove su precnika 2.38mm (link) ali cini mi se da ih je vise u telu freehub-a, znaci trebaju ti dve kesice. Najbolje da poneses neku kuglicu u prodavnicu gde prodaju kuglicne lezajeve pa nadjes identicne, ove sa linka su precnika 3/32". Jeftinije Shimano nable imaju kuglice precnika 1/8" u telu freehub-a.


  • 0

#198 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 December 2020 - 12:11 AM

Jel nemaš mogućnost da uzajmiš od nekog šubler? Si siguran da nisu 3 mm nego 2?

Ne znam za tu konkretnu nablu ali ja sam baš skoro rasturao i servisirao freehub kod mene na drumskoj Shimano i unutra su ovakve, te iz Capriola sam i stavio jer su originalne oštećene zbog prodora vode (ko me ter'o da eksperimentišem s uljem u freehabu #-o). Zaboravio sam broj kuglica ali mislim da je 50tak, po 25 u dva reda. Ta dimenzija je i u račnama na navoj.

Trebam i na mtb-u da otvorim Acera RM70 freehub jer je takođe zaribao, zaglavio, to me čeka odavno, nadam se da ću uskoro pa ću videti. Mada očekujem da i tu budu 1/8".

 

https://www.capriolo...8-3175mm-144kom

 

One sićušne mislim da idu u pedale.


  • 0

#199 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 29 December 2020 - 02:58 AM

(link) 2.38mm (3/32") Shimano XT nabla, po mom proracunu trebalo bi da bude 66 kuglica.


  • 0

#200 Niikoolaa

Niikoolaa
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 02 April 2021 - 09:58 AM

Zdravo,

Imam nov bicikli sa obicnim lezajevima ne toliko kvalitetnim ali posle predjenih 1000 km menjao sam odredjene delove:

- srednja glava stavio monoblok, lancanik i kurblu u Shimano

- zamenuo zadnju kasetu i nablu u Shimano stim da je bilo 6 brzina a sad sam stavio sa 7 brzina

- stavio novi Shimano lanac

 

Prilikom svih radova pratio sam upustva od BikeGremlin gde je sve dobro objasnjeno.

Bicikli sam sklopio i sve lepo sredio ali prilikom probe samo na najbrzoj brzini 7 osecam strujanje tj. vibracije prilikom okretanja pedala (iste vibracije se osecaju i kad rukom rucno okrecem predale) ali ne znam zbog cega to nastaje?

Jedino ostaje zadnji menjac koji nisam menjao a radi se o "Shimano Tourney TZ 6 speed " ali na internetu sam nasao da je kompatibilan i za 7 brzina.

 

Zahvalan bih bio ako mi mozete pomoci da resim vibracije koje nastajuprilikom okretanja pedala.


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: freehub, servis, popravka, podmazivanje

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika