Jump to content


Fotografije

Vegetarijanstvo i sport


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
285 odgovora na ovu temu

#61 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 29 August 2013 - 01:18 PM

Meso truli i raspada se u crevima, covek je za razliku od mesojeda vegan ima dugacko tanko crevo, mesojed kratko, ostre zube za kidanje i posebne kiseline u zeludcu.Prilikom truljenja mesa u crevima oslobadjaju se toksini koji dolaze u krvotok i ceo organizam se podize u zastitu kao kod alergije, izdrzava tako nekoliko god. i onda dolazi do bolesti gde se onda preporucuje detox ili vracanje na covekovu pravu hranu a to su u slucaju amino kiselina orasasti plodovi;badem, lesnik, orah itd. kao i zelena soja, leblebije isl.Meso se moze jesti u retkim prilikama i to iskljucivo od pasne stoke.

Propaganda je propaganda, s koje god strane da dođe.

Čovek je, kao i njemu srodne vrste, svaštojed već milionima godina unazad. Mislim da je čak dobro pitanje da li je i jedan direktan predak čoveka ikada bio nešto što bi se moglo nazvati čistim biljojedom.

Uzgred, odakle vegani u prirodi dobijaju vitamine iz B kompleksa?
  • 0

#62 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 29 August 2013 - 01:33 PM

Odakle oćeš. Pogledaj onaj tvoj nutrition facts sajt. :)

Ja lično ne konzumiram pivo jer me boli glava od njega. Nažalost, pivo zbog alkohola nije dobar izvor B vitamina jer ethanol inhibira apsorbciju thiamine (B1), al imaš i taj kvasac. Prirodni i najbolji izvor komplexa B vitamina.

Postavljena slika
Treba se malo navići na ukus isprva, al je skroz ok sa mlekom.

Good sources for B vitamins include kombucha, whole grains, potatoes, bananas, lentils, chili peppers, tempeh, beans, nutritional yeast, brewer's yeast, and molasses. sa wikija.

Zaboravih na žitarice. Volim svakakve. Razne musli. Pod uslovom da nisu GMO. (propaganda oko glutena je kranje sumnjiva recimo)
  • 0
Hibridni drumaš

#63 milanbike

milanbike
  • Members
  • PipPipPip
  • 136 posts

Postavljeno 29 August 2013 - 01:37 PM

Imam par pitanja za zagovornike veganstva ili već kako se zove:
-Creva-mene su učili u školi (ako nisu lagali komunisti "majku im božju")da su creva i ceo probavni sistem čoveka ni tamo ni vamo već negde između biljojeda i mesoždera (dužina creva , sistem varenja....)
-Zubi-evo u mojoj vilici ima sekutića, očnjaka i kutnjaka. Ima svega, široko :)
-darvinizam/kreacionizam-ako smo od majmuna, što smo počeli da jedemo meso ako nismo predviđeni (nisam čuo za kravu i slona koji su počeli da jedu meso, doduše mesojedi travu jedu ponekad). ako smo od boga stvoreni, onda tu nema dileme, jedino tema sa varijacijama oko krave, svinje i ovce :)
-meso u mom stomaku truli a praziluk kad pojedem mi iz dupeta klija :)
-proteini-da li se iz mesa i iz biljaka baš isto apsorbuju u organizam?


to je otprilike to

-nisam neki preteran ljubitelj mesa kao što sam bio kao mlađi, sad više preferiram povrće, ne iz nekog specijalnog razloga. meso mi je dosadilo (uvek ima isti ukus, manje više) dok svako povrće ima specifičan ukus.

umerenost u jelu i piću je mera a ne razna kojekakva istraživanja
  • 0

#64 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 29 August 2013 - 01:43 PM

Hm. 366g sirove tikvice sam pojeo. Ajd neka bude 300 bez kore.

http://nutritiondata... ... cts/2639/2

12g Vitamina A
3g Kalcijuma
84g Vitamina C !
6g gvožđa

I gomilicu Thiamin, Niacin, Phosphorus and Copper, and a very good source of Dietary Fiber, Vitamin K, Riboflavin, Vitamin B6, Folate, Magnesium, Potassium and Manganese. I gomilu dijetalnih vlakana.

wow!
  • 0
Hibridni drumaš

#65 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 29 August 2013 - 01:50 PM

@milanbike Ne znam. Samo tvoje srce zna pravi odgovor. Izgleda da je bilo nekog stranog upliva, ili da takav upliv postoji i danas.

Možda smo svi zaraženi vampirizmom i možda se prelaskom na vegeterijansku ishranu lečimo od toga. Možda nismo. Možda evoluiramo u mesojede. A možda kad bi živeli i hranili se onako kako je to namenjeno za nas, živeli 300 godina. Priroda pokušava da ti kaže da nema pravila. I gorila ima očnjake, a Gelada babuni koji jedu samo travu imaju i dvaput veće očnjake od lava.

IMa jedan dobar grafikon sa nekog univerziteta, (nije to tajna, to se uči u školama) u kom nas sve telesne karakteristike nedsvosmisleno stavljanju na stranu biljojeda. (mislim da sam ga okačio ovde na temi)

Možda i imamo tela svaštojeda, al možda to nije poenta. Baš kao kad bi jednog dana svi živeli u prelepom čistom svetu u kom automobile punimo vodom, a možda bi ti automobili mogli da idu na naftu, al to niko u tom svetu ne bi voleo. To ne bi bila poenta.

Možda bi svim životinjicama zapravo trebalo da bude lepo sa nama na planeti. Kao u nekom raju.
A možda smo mi samo đavoli u njihovom paklu u kom se mi koji smo đavoli ciklično rađamo u telima životinjica da prolazimo kroz pakao čijeg smo sami deo.

Izbora je mnogo. Samo ćeš ti znati koji je pravi. Ili nećeš. I to je prava poenta i to od boga. Kad već spominješ boga, ja koji iako volim da kažem da sam ateista da bi se ogradio od crkvenih dogmi i praznoverja, imam svoju viziju boga. U toj viziji, bog te baca ovde gde smo, daje ti čekić i daje ti nešto najvrednije što postoji u univerzumu, i daje ti slobodnu volju. Da li ćeš ti zamahnuti čekićem i razbiti to najvrednije, ili ćeš napraviti sklonište da čuvaš to što je vredno, to je do tebe.

Bog se nada da te je napravio dobrog i da ćeš sam uspeti da shvatiš šta i kako.
Dobro, priznajem da je moja odluka da postanem vegan, delom zasnovana i na zadovoljstvu da više neću nauditi nijednoj životinji sem što se osećam bolje i zdravije. Pre 3 godine sam video taj famozni Earthlings. Bilo mi je loše 3 meseca posle tog filma. Ne preporučujem da ga gledate. A ako ga odgledate, ne preporučujem da donosite važne životne odluke bez dubokog ispitivanja i istraživanja jer današnji svet nije najsrećnije mesto za vegana. :)
  • 0
Hibridni drumaš

#66 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 29 August 2013 - 02:40 PM

Good sources for B vitamins include kombucha, whole grains, potatoes, bananas, lentils, chili peppers, tempeh, beans, nutritional yeast, brewer's yeast, and molasses.

Ništa od ovoga sem kvasca ne sadrži B12 nažalost.

Gde u prirodi nalaziš kvasac? Nisam siguran da na drveću rastu te fino upakovane teglice :)

IMa jedan dobar grafikon sa nekog univerziteta, (nije to tajna, to se uči u školama) u kom nas sve telesne karakteristike nedsvosmisleno stavljanju na stranu biljojeda. (mislim da sam ga okačio ovde na temi)

Grafikon nije ni sa kakvog univerziteta već iz rada jednog lekara koji je vegan i koji se bavi promovisanjem veganstva. Nije objavljen u naučnom glasilu i nije prošao proces recenziranja koji naučni radovi moraju da prođu. U pitanju je propaganda i ne predstavlja konsenzus koji se uči na školama.

Ako već želiš da se baviš preispitivanjem stvarnosti, počni od preispitivanja svojih izvora. Nije tačno sve što je alternativno.


-Creva-mene su učili u školi (ako nisu lagali komunisti "majku im božju")da su creva i ceo probavni sistem čoveka ni tamo ni vamo već negde između biljojeda i mesoždera (dužina creva , sistem varenja....)
-Zubi-evo u mojoj vilici ima sekutića, očnjaka i kutnjaka. Ima svega, široko :)
-darvinizam/kreacionizam-ako smo od majmuna, što smo počeli da jedemo meso ako nismo predviđeni (nisam čuo za kravu i slona koji su počeli da jedu meso, doduše mesojedi travu jedu ponekad). ako smo od boga stvoreni, onda tu nema dileme, jedino tema sa varijacijama oko krave, svinje i ovce :)

Ljudi su svaštojedi. Svi čovekoliki majmuni sem gorile su takođe svaštojedi. Većina primata uopšte su svaštojedi. To ne znači da apsolutno mora da se jede sve i da od svega mora da se jede jednako - ali znači da ako želiš da neke stvari izbaciš iz ishrane, treba da se dobro informišeš šta si tačno izbacio i da li nečim treba to da nadoknadiš, kao što neu3no objašnjava.
  • 0

#67 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 29 August 2013 - 02:52 PM

... Sad tek vidim da se količina proteina računa i per calorie...

Ako čoveku treba 3500 kalorija i pojede toliko spanaća, dobiće 51% proteina u toliko kalorija. A ako želi da pojede istu toliko količinu proteina iz mesa, dobiće 15 puta više kalorija... i biće debela svinja. :)

Hvala na pojašnjenju.

Samo, koliko je proteina dnevno potrebno organizmu? Koliko je to mesa i koliko je to kalorija? :wink:
  • 0

#68 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 29 August 2013 - 10:00 PM

Verovatno zavisi koliko se ko troši. Neki standardi sigurno postoje. Problem današnjice je što kalorija ljudi unose više nego što im treba, a često im i pored toga nedostaju vitalne hranjive materije. Stomačina kod muškarca se smatra potpuno normalom pojavom čim malo ostari. Evo, ja imam 40 godina i stomak mi je nestao bez ikakvih problema. Imao sam ogromnu bojlerčinu koja nikako nije htela da se skine. :P Naravno, vozam ja i bajs, ali ne onoliko koliko bi voleo.

Vegenterijanci nisu oni koji jedu samo nešto što je izraslo u prirodi već oni koji izbegavaju životinjsko meso, prvenstveno sisara. Ipak, često jedu ribu, školjke, jaja, sireve i mleko i nemaju problema sa nedostatkom B12 vitamina (Cobalamin) i dalje se smatraju vegeterijancima.

B12 je poznat kao najveći i najkompleksniji vitamin. I mala deficijencija B12 vitamina može dovesti do anemije, slabosti, manije, depresije, a dugoročni nedostatak i do trajnog oštećena mozga i centralnog nervnog sistema. B12 vitamin se stvara isključivo od strane bakterija, ima ga u mesu životinja, ribi, morskim plodovima, jajima, sirevima, mleku. Postoje i sintetički oblici B12 vitamina (ovo konzumiraju vegani). B12 se može konzumirati u velikim količinama jer ili se višak izbacuje, ili se skladišti u jetri.

Nedostatak B12 vitamina može da prođe bez nuspojava i do 6 godina, ali u nekim slučajevima se njegov nedostatak ukazuje i ranije.

B12 vitamin je osetljiv na svetlost. :)= vampiri.

Odličan tekst o B12 vitaminu. http://www.veganhealth.org/b12/plant
  • 0
Hibridni drumaš

#69 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 30 August 2013 - 10:56 AM

Prdlozio bih clanovima da sami pogledaju po netu termin zdrava ishrana da mi ovde ne razvlacimo temu i da ne broje kalorije i vitamine vec da se hrane raznovrsno po intuiciji.
  • 0

#70 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 30 August 2013 - 06:12 PM

pa ovo ti je na netu. :)
  • 0
Hibridni drumaš

#71 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 August 2013 - 06:15 PM

Net nije autoritet :) Net-u ima pristup svako, a postoji i problem sa razumevanjem napisanog pogotovu ako neko nije iz branse od interesa. Kada je zdravlje u pitanju cenim da se treba obracati profesionalcima sa ozbiljnim obrazovanjem, iskustvom i rezultatima i to licno.
  • 0
Postavljena slika

#72 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 30 August 2013 - 11:30 PM

Tebi treba malo citat Alvina Toflera u nepismenima i o učenju. Nađi ga sam. :)
  • 0
Hibridni drumaš

#73 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 31 August 2013 - 06:58 AM

Zasto sirova presna hrana;http://www.cps.org.r...vlje/nacela.htm
  • 0

#74 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 August 2013 - 07:42 AM

Tebi treba malo citat Alvina Toflera u nepismenima i o učenju. Nađi ga sam. :)

Znas kako itekako ja (samo)ucim i sa neta i sa drugih strana, a to ucenje ume da mi donese veoma lepe troskove :) Sa tim nemam problema! Ni da razbijem zvono menjaca jer nisam podglavio homokinetik u zupcanike poluosovina, ni da spalim racunar jer sam koristio idiotsku metodu dijagnostike ... . Samoucenje to samo po sebi donosi jer iskustvo po definiciji mora da kosta. No kad je u pitanju moj licni materijal, my own flash and blood, e onda to slobodno zajebi, taj metod ostavljam hrabrijim i pametnijm od sebe, jer nisam u mogucnosti da nabavim nove delove :)
  • 0
Postavljena slika

#75 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 31 August 2013 - 08:21 AM

Primeni te iste principe ucenja i za sebe i svoje telo. To ti je brat bratu, najvazniji deo tebe. :)

Evo sta je rekao Alan:

“The illiterate of the 21st century will not be those who cannot read and write, but those who cannot learn, unlearn, and relearn.”

Mnogo toga su nas ucili pogresno. Pa secas se kad su nam domove gradili od azbesta? Da je fluorid zdrav za zube, da su teflon tiganji super, da je plastika bezbedna, itd. Primera ima milion. Da ne sirim pricu dalje. Vegeterijanstvo je potpuno 100% ne samo bezbedno, vec uz kvalitetnu i raznovrsnu ishranu izuzetno zdravo i pogodno za ljudski organizam. To vise ne krije ni konvencionalna medicina.

Veganstvo je malo komplikovanije i potrebni su dodatni suplementi, a raw vegan je pomalo svako od nas svaki put kad jede salate, povrce, voce i semenke. :)
  • 0
Hibridni drumaš

#76 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 31 August 2013 - 08:48 AM

Ne bih sad da navodim primere mladalackog izgleda u 70god. i to da je ljudski vek dat 150god. pod uslovom da ne odstupa od ishrane koja je prirodna kao i cinjenicu da nije evoluirao zadnjih 70k god. kada je jeo sirovo.Sve sto je potrebno za zdrav zivot se dobija od energije sirove hrane i sunca, ostala industrijska, kuvana mrtva hrana itd. skracuje vek i uzrokuje bolest.Tu je takodje i zagadjenost sredine, kakav vazduh udisemo, hronicno pada chemtrails prasina ili tzv. sneg?To je posebna tema ali sigurno jos jedan razlog za zdravu ishranu koja je i detox.
  • 0

#77 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 August 2013 - 09:15 AM

Primeni te iste principe ucenja i za sebe i svoje telo. To ti je brat bratu, najvazniji deo tebe. :)

I sta kad sjebem zvono menjaca i racunar na sebi, a to je u procesu samoucenja gotovo pa neminovnost, gde cu da pazarim nova? :)

Moje polaziste je sledece. Dovoljno sam tehnicki pismen da imam veoma fin filter kojim mogu da odbacim nebuloze i gluposti, takodje i sasvim dovoljno sposoban da razumem ono sto me zanima iz tema te prirode. Sa druge strane jako mi nedostaju fundamentalna znanja iz hemije, biologije, mikrobiologije, fiziologije, anatomije itd. da bih mogao ono sto radim sa tehnikom da radim sa sobom.

Ja sam jesam video izvesan broj ljudi koji neverovatno izgledaju za svoje doba, ali sam isto tako video i sada blazenopocivse pokusaje.
  • 0
Postavljena slika

#78 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 August 2013 - 09:32 AM

Ne bih sad da navodim primere mladalackog izgleda u 70god. i to da je ljudski vek dat 150god.


Ljudski vek je 30 godina, sve preko toga je čist bonus. Zahvaljujući tehnologiji, odeća, topla kuća i te stvari. Sa 15 kad uganeš članak prođe za nedelju dana, sa 50 prolazi mesecima. Sve se usporava, lakše kvari i teže popravlja. Čovek koji živi 100 godina je kao ker koji živi 15 - redak fenomen u idealnim uslovima. Jedeš, spavaš, kenjaš. Gde su tu sport, kafanske tuče, stres na poslu?!
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#79 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 31 August 2013 - 09:42 AM

Moze da bude 30god. ako primenjuje metode programa ishrane od kojih ulazi u pubrtet sa 10, celavi sa 20, postaje klijent lekara u 25god. i posle dokle izdrzi sve te otrovcine iz industrijske hrane.Nasuprot tome postoje brojni slucajevi koji ukazuju na pravilo da je moguce biti zdrav i dugovecan u uslovima ciste sredine i ishranom prirodnom nezagadjenom hranom iz svog okruzenja.
  • 0

#80 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 August 2013 - 09:52 AM

Nasuprot tome postoje brojni slucajevi koji ukazuju na pravilo da je moguce biti zdrav i dugovecan u uslovima ciste sredine i ishranom prirodnom nezagadjenom hranom iz svog okruzenja.

Ti uslovi su itekako postojali u dobu daleko pre naseg, pa su ljudi mahom bivali sretni ako prezive tu pomenutu 30u godinu cak i bez ucesca u ratovima ili uticaja epidemije kuge ... :)

U pricipu vegeterijstvo u bilo kojoj formi nije nikakvo resenje samo po sebi, a moze biti u konkretnom ili nizu konkretnih slucajeva. Ja mogu da potpisem da ne bih sastavio ni godinu dana da predjem na taj nacin ishrane, a opet verujem da ima ljudi koji se prelaskom na taj nacin ishrane osecaju odlicno upravo onako kako je Neu3no pisao :)
  • 0
Postavljena slika




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika