Jump to content


Fotografije

Izbor guma


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
763 odgovora na ovu temu

#221 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 07:52 PM

Neki proizvođači navode maksimalni pritisak koji guma može da izdrži. To ne znači da je to preporučeni pritisak, a sasvim sigurno optimalni pritisak nije isti za vozača od 50 i 100kg. Čak i za istog vozača, optimalni pritisak će varirati u zavisnosti od toga da li je hladno, mokro i prioritet je grip ili su uslovi idealni, a bitna je brzina i samo brzina, a udobnost je nevažna...


Slažem se ja sa tobom ali opet ne vidim što se ne bismo držali preporuka proizvođača. Ako oni kažu da se guma duva od 6 do 8 bara a ja imam 95 kila, logično je da ću je duvati bliže maksimumu da bih izbegao "snake bite" efekat, a isto tako onaj što ima 60 kila neme potrebe da ide na 8 bara. Moja konstatacija se odnosila na to da preporuke proizvođača od minimuma do maksimuma itekako imaju smisla. Sad naravno ne treba svaki vozač da duva podjednako gume nego to dosta zavisi od težine vozača, ali generalno gledano treba se držati preporuka...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#222 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 20 June 2021 - 08:39 PM

Izvinjavam se što upadam ovako, al' kad ste već tu... :)

Da li su mavic crossride 622/19c točkovi namenjeni za off ili drum, i koju max. širinu guma mogu da nose?
  • 0

#223 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 09:57 PM

Proizvođačke oznake su često tu samo da zadovolje advokate, da spreče koliko je moguće da se neko ko baš uopšte ne zna šta radi ne povredi. Viđao sam da gume isti model a 5 mm razlike u širini imaju isti preporučeni pritisak, verovatno jer je bilo jeftinije ne menjati kalup. Meni je iskustvo iz prakse je relvantnije od bilo kakve oznake na gumi.

Sa 7 lepo ide, malo je krut u vožnji a i dalje izgleda da bi moglo bar još malo da se napumpa.

Varljivo je procenjivati kako guma izgleda na oko, naročito odozgo s pozicije vozača, naročito kod relativno uskih guma. Ja bih na tvom mestu za minimalan pritisak gledao samo da ne udara u felnu na neravninama.
  • 0

#224 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 286 posts

Postavljeno 21 June 2021 - 06:49 AM

Nisam baš potpuni laik, imam šest bicikla u kući i svi se voze.
Sve pijačarske gume na njima, nemam iskustva sa profi gumama kao sto sam rekao.
Sad ako može još neka preporuka za dimenziju 700X35C, znači vozim po starom asvaltu iz doba tita.
  • 0

#225 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 21 June 2021 - 12:19 PM

Izvinjavam se što upadam ovako, al' kad ste već tu... :)
Da li su mavic crossride 622/19c točkovi namenjeni za off ili drum, i koju max. širinu guma mogu da nose?


Da odgovorim samom sebi, kad već niko drugi neće.Dakle, jesu za off, ali lagani xc, a prihvataju gume od 1.5 do 2.3".
Eto...
  • 1

#226 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 286 posts

Postavljeno 22 June 2021 - 07:16 AM

Za kendu je max 9bara.
Stavio sam na prednjem točku Schwalbe Delta Cruiser Plus i naduvao na 5,5bara pa ću experimentisati i probati da osetim razlike u vožnji.
  • 0

#227 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 02 July 2021 - 07:24 PM

Jutros krećem na posao mojim omiljenim prevoznim sredstvom, jel te, biciklom. Odem u biciklanu i izvadim bajs sa onog držača u kojem je bio prednji točak kad ono puff... Prednja guma skroz izduvana. Pošto naravno nisam imao vremena, uskočim u auto i pravac na šljaku. Danas popodne rešim da osposobim bajs, da skontam u čemu je problem i eventualno okrpim gumu. Skinem prednji točak da vidim šta se dešava, kad ja tamo a ono međutim: prednja unutrašnja guma pocepana jedno bar 5 cm uzdužno po onom mestu gde se ivica gume spaja za drugi kraj gume. Sad nešto razmišljam i setim se da sam pre jedno godinu i po dana imao identičnu situaciju samo sa zadnjom gumom i tada sam istu zamenio novom. Nego ne mogu da skontam šta je izazvalo ovo takoreći pucanje gume po "šavovima" . Da nema to neke veze sa starenjem i poroznošću materijala? Vaše neko mišljenje?

Attached Thumbnails

  • IMG_20210702_2105489.jpg
  • IMG_20210702_2105338.jpg

  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#228 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 02 July 2021 - 07:40 PM

Meni lici da je nesto napravilo tanak rez u toj duzini na spoljnoj gumi pa je posle odredjenog vremena unutrasnja guma ispustila dusu. Sumnjam na ivicu felne, spoljasnje gume ili alat za skidanje gume.


  • 0

#229 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 02 July 2021 - 10:04 PM

Mislio sam da je nesto napravilo tanak rez u toj duzini na UNUTRASNJOJ GUMI a ne spoljasnjoj kako sam napisao, moja greska.


  • 0

#230 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 July 2021 - 06:09 AM

Definitivno treba pregledati stanje felne, trake za felnu i unutrašnju stranu spoljne gume.

Mada može biti i do falične unutrašnje. Dešavalo mi se da naiđe loša serija i da velik procenat guma iz iste ture ima slične probleme.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#231 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 03 July 2021 - 07:29 AM

Mislim da nije isečena...
Po mom iskustvu ovo Može da se desi iz dva razloga,
- usled prepumoanosti, ali posto nisi vozio pa ne verujem i to....
-losa jeftina guma, to mi se dešavalo na gumama koje sambkupovao iz nemačke na paket, one njihove robne marke tipa 5 guma za 5 eura i sl

One traju otprilike godinu dana i onda se odjednom pocepa, nekako su neelasticne u odnosu na običnu gumu ali su jeftine pa to kompenzuju cenom.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#232 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 03 July 2021 - 02:42 PM

Fora je u tome što sam prošli vikend rotirao gume da im produžim vek. Zadnju na prednju a prednju na zadnju i možda nešto kontam da nije do montaže problem? Ali opet, posle zamene guma sam vozio još 50,60 km bez ikakvih problema.

Ne znam... Možda sam ja oštetio unutrašnju prilikom montaže ali je to jako malo verovatno pre svega jer sam gumu menjao mnogo puta i znam šta radim, drugo uvek koristim plastične montirače baš zato da ne bih oštetio gumu i treće, kao što spomenuh, da je do loše montaže pokazalo bi se odmah a ne posle 60 km.

Ja sve mislim da je Bakara u pravu, da je jednostavno falična guma u pitanju. U svakom slučaju zamenuću je novom.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#233 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 03 July 2021 - 03:46 PM

Gume ne bi trebalo rotirati, zadnja se baca, prednja ide nazad a nova ide napred.
  • 0

#234 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 03 July 2021 - 07:31 PM

To pravilo pre važi za motore. Za bajs može i ne mora. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#235 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 03 July 2021 - 07:54 PM

@Smasher   Sad kad si otkrio sta je problem nije zgorega i nama ostalima reci koje unutrasnje gume su u pitanju i gde su kupljenje, da ih izbegavamo...


  • 0

#236 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 03 July 2021 - 09:36 PM

Treba ti bolja guma napred mnogo više nego nazad. To važi za spoljne gume.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#237 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 03 July 2021 - 10:04 PM

Upravo tako, bio bicikl ili motor.
  • 0

#238 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 03 July 2021 - 11:15 PM

@Smasher Sad kad si otkrio sta je problem nije zgorega i nama ostalima reci koje unutrasnje gume su u pitanju i gde su kupljenje, da ih izbegavamo...


Gume nisam siguran koje su, pretpostavljam da su one koje su došle uz bajs kad sam ga polovnog kupio, a bajs je Decathlonova budžet opcija Gravel bajsa. Međutim, ja sam i ranije kupovao te Decathlon unutrašnje gume po ceni od čini mi se 3 eura po komadu i nisam imao nekih problema koliko se sećam. Pošto sam bajs uzeo polovan ne znam koliko su te unutrašnje stare a može biti da je jednostavno neka loša serija.

ŠTo se prednje gume tiče ne znam šta bih vam rekao. Znam ja tu filozofiju da je za tzv grip najbitnije da je prednja guma jako dobra ali u praksi to ne pije tako mnogo vodu. Ako gledate profesionalne trke, videćete ponekad da profesionalci u krivinama padnu ko pokošeni, proklizne im prednja guma ko od šale a ako neko ima vrhunske gume to su oni. Ja sam to i na ličnom primeru video. Imao sam odlične obe gume, više klase Conti GP 5000, vožene manje od 1000 kilometara pa mi u krivini na spustu proklizao prednji točak kao da ga neko rukom povukao, a ja pao i slomio ključnu kost. Nekad se pri padu kockice tako poklope da malte ne ništa na to ne može da utiče, ma kakve gume vi imali na bajsu.

Druga stvar, te gume koje sam rotirao su mi na bajsu koji koristim od tačke do tačke B, koristim ga po gradu kao prevozno sredstvo i gotovo nikad sa njim ne idem preko 30, najčešće oko 25. ČIsto sumnjam da će na bajsu koji se koristi za takve vožnje neka vrhunska nova prednja guma da pravi neku bitnu razliku. Ovako kad se potroše obe, obe zamenim i ćiao...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#239 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 04 July 2021 - 05:25 AM

Ok je to naravno za sporija bicikla kao i da se može proklizati uvek i sa svake gume..
Setih se sada, gledah TDF neki dan i baš priča Radomir Pavlović za tu stvar i izmedju ostalog spominje da u slučaju defekta prednje gume obavezno se pada dok sa zadnjom to nije slučaj pa je kaže uvek bitnija prednja guma, naravno on tu razvija celu zanimljivu priču o tome. Dok ispunjava vreme kada nema nekih dešavanja u trci mnogo korisnih stvari kaže. Pored same trke koja je ove godine izuzetno zanimljiva komentatori su takođe deo cele predstave. U tom smislu da pomenem i nekadašnjeg komentatora na Euro sportu Djordja Pejkovića koji je takodje bio vrhunski poznavalac ovog sporta
  • 0

#240 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 July 2021 - 09:25 AM

Ako pricamo o busenju u najvecem broju slucajeva se busi zadnja guma zbog vece tezine koja je na njoj. Plus sto prednja guma zna nesto da podigne i to podleti pod zadnju gumu. Onda je bolje da je sa jacom sarom zadnja.

 

Ako dodje do defekta u krivini velika je veravatnoca pada bilo da se probusi zadnja ili prednja, to je sve jedno. Ja uvek idem da je bolja sara na zadnjoj.


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika