Jump to content


Fotografije

Izbor guma


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
763 odgovora na ovu temu

#1 endimon

endimon
  • Members
  • 2 posts
  • LocationMostar, BiH

Postavljeno 23 September 2011 - 07:21 PM

Zdravo svima,
nakon nekih cca 2000kilometara vožnje po asfaltu gume ne mogu više, istrošene, izlizane, klempave, svakakve. Điram TREK 7.3 FX 28'' felge, Spectra su gume kako piše na njima 622x37.
Da li mogu pri kupovini novih guma uzeti gume 700x28, koliko je moguće odstupanje u tim veličinama? Jesu li to varijacije na temu u vezi različitih standarda mjerenja ili je neka drastična razlika u pitanju? Čitao sam po nekim forumima kao i na oficijelnom sajtu da su nativne 700x32 kod ovih TREK-ova, pa neki kažu da se mogu nabaciti i 700x28, 700x25, čak su neki probali i sa 700x22. Ne bih da 'silujem' felgu nekim eksperimentima iovako svako malo centriram zadnju felgu. Inače radi se o Bontrager felnama. Nadam se da sam bio jasan, zahvalan unaprijed.

Pozdrav

edit: možda je moglo pod "Servis", novi sam, nisam upratio još sve rubrike, neka modovi prebace ako sam ukrivu :)
  • 0
half of the books are bullshit - the other half are all lies

#2 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 23 September 2011 - 07:39 PM

Tanje gume mozes da stavis,ja sam skinuo 622x40 i stavio 622x23 na felnu 622x17,ali mi je sad guma u ravni sa felnom pa postoji veca mogucnost da se felna zakaci na neki cosak.Ali ako su ti sad felne osetljive na krivljenje,sa tanjim gumama ce biti jos vise posto se tanje gume duvaju na veci pritisak.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#3 endimon

endimon
  • Members
  • 2 posts
  • LocationMostar, BiH

Postavljeno 23 September 2011 - 08:35 PM

Tanje gume mozes da stavis,ja sam skinuo 622x40 i stavio 622x23 na felnu 622x17,ali mi je sad guma u ravni sa felnom pa postoji veca mogucnost da se felna zakaci na neki cosak.Ali ako su ti sad felne osetljive na krivljenje,sa tanjim gumama ce biti jos vise posto se tanje gume duvaju na veci pritisak.


Toga sam svjestan, ali isto tako dobro naduvana guma drži krutost i same felne, barem bi trebalo da se smanji pritisak na felnu kada je i pritisak gume veći(nego kad je poluizduvana guma)???

Skontao sam i felge konačno... 622x18 bontrager Camino erd 603.

Koje veličine mi preporučujete na ovu felnu, da su manje od 622x32 koje sad imam???
  • 0
half of the books are bullshit - the other half are all lies

#4 pekar

pekar
  • Members
  • PipPip
  • 37 posts

Postavljeno 09 December 2011 - 07:25 AM

da ne otvaram novu temu imam hibrida sa 700x32 gumama stavio bi uze bicikli bukvalno vozim samo po gradu stavio bi uze mislim da na felni pise 18 mm koju gumu da stavim da lakse vozim ,i kojeg proizvodjaca ,ili da ostavim ove balonke :)
  • 0

#5 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 December 2011 - 07:48 AM

Zdravo svima,
Da li mogu pri kupovini novih guma uzeti gume 700x28, koliko je moguće odstupanje u tim veličinama? Jesu li to varijacije na temu u vezi različitih standarda mjerenja ili je neka drastična razlika u pitanju?


Generalno, kada izmeriš unutrašnji prečnik felne, može se staviti guma širine od 1,5 puta širina felne, do 2,5. Nekada i malo izvan toga.

Ovde ćeš naći sve odgovore, sa slikom i brojevima:

http://www.schwalbet...tire_dimensions
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#6 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 09 December 2011 - 10:32 PM

da ne otvaram novu temu imam hibrida sa 700x32 gumama stavio bi uze bicikli bukvalno vozim samo po gradu stavio bi uze mislim da na felni pise 18 mm koju gumu da stavim da lakse vozim ,i kojeg proizvodjaca ,ili da ostavim ove balonke :)

Za manji otpor u vožnji, za nas rekreativce, nije toliko bitan prečnik gume koliko da nema krampone i da bude elastična. Naročito ako voziš po gradu, bitno je da guma može da izdrži ivičnjake, kaldrmu i rupe, tramvajske šine i slično, kao i staklo, komade žice i ostalo smeće na koje se neizbežno nailazi.

Sad, koji proizvođač i koji model, to zavisi od budžeta i mogućnosti nabavke. Schwalbe ima par modela koji bi se odlično uklopili u gore navedeno po mom mišljenju; na primer Marathon Supreme u 700x28 ili 700x32, Kojak 700x35 ili Marathon Racer 700x30. Supreme ima jaču šaru nego druge dve ali ima i bolju zaštitu od bušenja, Kojak je najšira ali čist slik, bez šare, a Racer ima sasvim plitku šaru i uža je nego Kojak.
  • 0

#7 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 April 2020 - 02:45 PM

Pozdrav, zanima me da li neko ima iskustva sa Michelin Pro3 race i Michelin Lithion 2 gumama? Trenutno imam Michelin Dynamic sport pa očekujem sa su obe opcije bolje od trenutne, čitam po internetu da bi trebalo da je PRO3 ozbiljnija guma, a u Dekatlonu su skoro iste cene pa sam malo u nedoumici.
  • 0
The sea, the sea

#8 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 April 2020 - 03:26 PM

Naravno da je ozbiljnija guma ali nije baš da su iste cene, 1800 vs 2700, to je 50% što nije malo..


  • 0

#9 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 April 2020 - 04:18 PM

Moja greška, video sam cenu Lithiona za par. Onda mogu da preformulišem, da li je Lithion osetno bolji od Dynamic sporta ili se razlika primeti tek sa PRO3?
  • 0
The sea, the sea

#10 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 26 April 2020 - 06:15 PM

Moja greška, video sam cenu Lithiona za par. Onda mogu da preformulišem, da li je Lithion osetno bolji od Dynamic sporta ili se razlika primeti tek sa PRO3?

Pro3 najbolja guma koju sam vozio, drži jako dobro, ali jako im je kratak vek.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#11 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 April 2020 - 07:30 PM

A otpotnost na busenje? Jel ti se busila guma cesto?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#12 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 April 2020 - 07:34 PM

Pro3 najbolja guma koju sam vozio, drži jako dobro, ali jako im je kratak vek.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk



Svaka guma koja dobro drži na asfaltu kratko traje zbog mekše smeše. I obrnuto tvrdja guma duže traje.. i sa njom se lako padne.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#13 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 26 April 2020 - 07:35 PM

A otpotnost na busenje? Jel ti se busila guma cesto?

Nije, odlicna po tom pitanju ali nije za teze vozace, bas se jako brzo trosi.
Zanimljivo je da sam te gume dobio uz novi Capriolo speedster prve generacije, to im je nabolji bajs uz firebird prve generacije.
Profilisan aero ram, truvativ komponente (lula, volan, šticna) omega mach točkovi, michelin pro3 gume, tiagra komplet grupa i cena od 320e za nov bajs i bio je oko 10kg tezak.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#14 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 27 April 2020 - 05:20 AM

Eto vidis, a kazu da novo ne valja nikako. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#15 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 April 2020 - 08:10 AM

To su davno prošla vremena i retke situacije i izuzetci.


  • 0

#16 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 27 April 2020 - 09:55 AM

Haha, sto sam imao osecaj da ces se bas ti javiti? :)

Nisu svima isti prioriteti kod kupovine bicikla. Nije svakom svaki gram bitan niti to da mu pod obavezno na opremi bicikla pise xt ili ultegra. Mnogi ce ceniti sto na nov bicikl dobijaju garanciju, mozda besplatna 2,3 prva servisa, cinjenicu da su svi delovi na biciklu novi i da nista nije ni malo pohabano i istroseno, da bicikl nema nijednu ogrebotinu. Mnogo toga novo nazalost ne mozemo sebi da priustimo (nov auto, nova kuca, nov stan), ali zato ono sto mozemo, kad kupimo novo ima svoju draz...

Ajde da se oko jedne stvari slozimo, a to da danas nov bicikl, za 300 eura a da valja za ozbiljnu voznju, ne moze da se kupi. Dakle slazem se. :)
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#17 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 20 May 2020 - 12:19 AM

Ima li neko preporuku za 700x30 ili 700x32, eventualno 700x28 na papiru koja je u praksi malo sira? Pritisak oko 5 - 5.5bar, sumnjam da bih isao preko 6bar zbog udobnosti.
Treba mi sledece, ovim redosledom:

1. Sto bolje prijanjanje po suvom asfaltu (ovo mi je bitno jer klizanje prednjeg pogonskog tocka na rekumbentu bude izrazeno na vecem nagibu). Shodno ovome, trajnost nije presudan faktor.
2. Da ima barem neku zastitu od busenja, ne mora da bude marathon plus, ali bar nesto da ima.
3. Da su bezbedne po mokrom uz smanjenu brzinu - samo da nisu mnogo lose.
4. Foldable je prednost zbog lakse montaze/demontaze, ali nije uslov.

Ono sto sam ja gledao je sledece, ali nemam pojma kakve su
Schwalbe G-One Speed Evolution 30-622 (ne svidja mi se sto nisu skroz slik, ne znam kakva im je smesa)
Continental GatorSkin 32-630 (sem sto nisu foldable, ne znam zbog cega su oznacene kao 630, da li ce to odgovarati na standardne tockove?)
Continental Contact Speed 32-622
Continental Grand Prix 5000 32-622 (ili 28-622, iako za 28 nisam siguran da li bi mogla na 6bar)
Continental UltraSport 3 28-622 (mozda i zicana 32-622 verzija, nemaju navedenu eksplicitnu zastitu, ali je 180TPI...)

Naredne dve su mi verovanto presiroke iako mi se obe svidjaju
Schwalbe Kojak Performance Asphalt 35-622
Continental GrandPrix Urban 35-622

Probacu uskoro Kojak 700x35 ali mislim da nece proci kod najnizeg dela viljuske. One su mi bile inace prvi pik, ali je proizvodjac rama izmenio viljusku pa sad primarno trazim nesto uze...
  • 0

#18 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 20 May 2020 - 01:49 AM

Imas i Vittoria Corsa Control dugotrajne (link) i tubeles ako zelis bolju zastitu od busenja sipas tecnost za zaptivanje (link)


  • 1

#19 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 20 May 2020 - 05:22 AM

Ima li neko preporuku za 700x30 ili 700x32, eventualno 700x28 na papiru koja je u praksi malo sira? Pritisak oko 5 - 5.5bar, sumnjam da bih isao preko 6bar zbog udobnosti.
Treba mi sledece, ovim redosledom:

 

Mislis da ce ti na 5.5-6 bara, biti udobnije? n2:Heristical


  • 0

#20 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 May 2020 - 05:37 AM

Koliko sam razumeo do sada, covek pravi bicikl da ga vozi po asfaltu a ne da sa njim raznosi mleko i novine po kraterima i oranicama.

6 bara je sasvim dovoljno za normalnu voznju.

Moj glas ide za Conti GP. Ako mozes da nabavis i onu malo stariju seriju 4000 S2, i to ti je odlicna guma, jako lagana i sa odlicnim gripom, a opet dosta jeftinija od najnovijeg modela 5000.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika