Jump to content


Fotografije

Izbor guma


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
763 odgovora na ovu temu

#201 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 April 2021 - 06:52 PM

Mozda je mesecario (vozio u snu) pa se ne seca :)


I da jeste probudio bi se na onoj ledenoj kiši :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#202 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1386 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 April 2021 - 09:02 PM

Да ли је неко користио ове гуме на неким путовањима, турама, возећи по овим нашим путевима и са бисагама рецимо? Пробао бих на тежем бајсу, али нисам сигуран у заштиту од бушења, делује танушно.
attachicon.gif9ABC4F8E-236E-40A2-88E8-87BFBFD7F375.jpeg

Nisam ih nikada imao niti probao, ali sam nekoliko puta čitao o njima kada sam razmišljao koje gume da kupim za svoj gravel. Koliko znam, to su gume koje bi trebalo da su odlične za suvo vreme i to za asfalt i relativno utabane staze van asfalta. Što se tiče tura, ja lično ne bih to vozio pod većim opterećenjima i na truckavim putevima, a posebno na višednevnim vožnjama gde možda ne znaš šta te tačno čeka iza ugla ili za dan-dva. Mada, iskreno, nemam nikakvih dokaza da bi to sigurno bila loša ideja. Jednostavno, gume nisu za to pravljene i pitanje je koliko mogu da izdrže, a čisto sumnjam da ima mnogo ljudi koji ih koriste u te svrhe pa da možeš da očekuješ dovoljno korisnih informacija. 

 

Ja lično na ture volim da idem na sigurno i uvek ću krenuti sa nečim što sigurno pokriva situaciju koju očekujem a onda se eventualno pitati da li mi je možda to previše. Pitanje "Da li da ovu gumu koristim na turi, deluje mi tanušno?" za mene uvek ima samo jedan mogući odgovor, dok god imam mogućnost izbora, a to je ne. Prosto, ne volim da čačkam mečku jer tura već sama po sebi nosi rizike i nema potrebe unositi dodatni.

Što, naravno, ne znači da ne bi mogao da ih voziš na turama i nikada ne doživiš nikakav problem sa njima. Nikad se ne zna. Ja sam se nabušio Marathon Plus Tour guma za sve pare, iako su one najbolje za tu svrhu...


  • 1

#203 Ophiuchus

Ophiuchus
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 11 May 2021 - 03:06 PM

Pozdrav, potrebna mi je mala pomoc oko izbora guma nista se ne razumem bukv, imam scout discovery koji napred ima BRZO SKIDAJUĆU 36R ram , i pozadi NAVOJ 36R 10mm, fabricke gume su bile SP.700X28C(28-622)C740C (sto meni nista ne znaci tj ne kapiram) pitanje je koje gume deblje od toga moigu da stavim bajs je za gradsku voznju.


  • 0

#204 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4264 posts

Postavljeno 12 May 2021 - 11:36 AM

To 28 u 28x622 je sirina gume, tj. 28 mm. A da li moze da stane sira guma, zavisi od rama.


  • 0
.

#205 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 May 2021 - 07:28 PM

Pozdrav, potrebna mi je mala pomoc oko izbora guma nista se ne razumem bukv, imam scout discovery koji napred ima BRZO SKIDAJUĆU 36R ram , i pozadi NAVOJ 36R 10mm, fabricke gume su bile SP.700X28C(28-622)C740C (sto meni nista ne znaci tj ne kapiram) pitanje je koje gume deblje od toga moigu da stavim bajs je za gradsku voznju.

 

Standardi označavanja dimenzija guma i koja širina staje na ram


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#206 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 284 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 04:29 AM

Pozdrav svima. Trenutno na bajsu (hibrid Gent 95) imam kendine gume 32-622 700x32c-28/1 5/8 x 1 1/4.
Hoću da stavim neke kvalitetnije gume jer sam počeo više da vozim al za nijansu šire
(ima još dosta mesta) jer su putevi uzasni (stradaju krsta).
Nemam baš nikakva iskustva sa kupovinom nekih kvalitetnijih i odgovarajućih guma, vozim po seoskom starom i ispucalom asfaltu.
Šta biste mi preporučili?

  • 0

#207 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 04:40 AM

(link) (link)


  • 0

#208 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 284 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 04:45 AM

Ove su dobre, max 6 bara?
Kendine pumpam na 7 bara i kad sednem deluju kao da nisu dovoljno napumpane a to mi najviše i smeta.
  • 0

#209 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 06:06 AM

Gume širine 32mm bi trebalo da su na asfaltu, kakav god on bio, i više nego udobne. To kažem iz ličnog iskustva jer na komuting bajsu imam gume baš te širine. Ako bajsom upadaš u takozvane kratere na putu, nikakve gume ti neće spasiti krsta. Problem je verovatno na načinu kojim apsorbuješ te udarce. Ako samo sediš na bajsu i puštaš da svaki udar ide preko tvog tela dok si zakucan na sicu, nema pomoći. Svaku veću džombu i neravninu trebalo bi preći tako što se biciklista izdigne na pedale i dopusti da bicikl apsorbuje šok udara a ne njegova kičma.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#210 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 284 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 06:18 AM

Dižem se na pedale, moram šta ću, al korman baš trese ubija a tu pedale ne pomažu.
Verujem da je 32 dovoljno al za neke gume sa manje bara.
  • 0

#211 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 June 2021 - 08:07 AM

Čekaj, ti 32mm gumu pumpaš na 7 bara? Ako na njoj piše max 7 bar, to ne znači da je to preporučeno.
Ja 30mm zadnju pumpam na 85 psi što je manje od 6 bara, prednju na 80 psi. Za 9000km sam imao jedno bušenje i to kada sam zaboravio da napumpam gume nakon pauze od 2 meseca pa je pritisak pao ispod 60 psi.
  • 1

#212 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 08:52 AM

Definitivno prvo korigovati pritisak. Koliko si težak?
  • 0

#213 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 284 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 10:59 AM

90kg. Probao sam sve kombinacije i 7bara jedino moze da prođe.
Pre ovih kendinih imao sam Schwalbe neke stare (stigle sa bajsom) njih sam pumpao na 5,5 a i to je bilo previše.
  • 0

#214 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 11:34 AM

I meni je malo čudno da se gume od 32mm pumpaju na 7 bara. Ja na 7 bara pumpam gume od 25mm i retko kad imam bušenje, Bogu hvala. Gume od 32mm za neki kao gravel, sa sve kramponima sa strane pumpam zadnju na 6 a prednju na 5,5 bara i isto nikakav problem. A na gumi piše maksimum 6 bara.


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#215 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 01:55 PM

Ove su dobre, max 6 bara?
Kendine pumpam na 7 bara i kad sednem deluju kao da nisu dovoljno napumpane a to mi najviše i smeta.

Mislim da su okej preporuke i trebalo bi da pomognu što se tiče udobnosti. Šta piše sa strane ne bih mnogo gledao u vezi pritiska.

Čisto radi informacije da bolje razumem, zašto ti deluje da nisu dovoljno napumpane? Kako se ponašaju na 7 bara?
  • 0

#216 acarr

acarr
  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 02:14 PM

Ja imam Continental contact travel 700x42.
Prezadovoljan sam.
Pokazale su se pouzdane na svim terenima i po svim vremenskim uslovima.
  • 0

#217 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 284 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 05:05 PM

Mislim da su okej preporuke i trebalo bi da pomognu što se tiče udobnosti. Šta piše sa strane ne bih mnogo gledao u vezi pritiska.

Čisto radi informacije da bolje razumem, zašto ti deluje da nisu dovoljno napumpane? Kako se ponašaju na 7 bara?

Sa 7 lepo ide, malo je krut u vožnji a i dalje izgleda da bi moglo bar još malo da se napumpa.
  • 0

#218 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 20 June 2021 - 05:34 PM

Mislim da su okej preporuke i trebalo bi da pomognu što se tiče udobnosti. Šta piše sa strane ne bih mnogo gledao u vezi pritiska.
Čisto radi informacije da bolje razumem, zašto ti deluje da nisu dovoljno napumpane? Kako se ponašaju na 7 bara?


Zašto ne bi mnogo gledao šta piše sa strane gume? Ako se ne držimo preporuke proizvođača oko odabranog pritiska za gumu, čega onda uopšte da se držimo?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#219 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 June 2021 - 06:28 PM

Neki proizvođači navode maksimalni pritisak koji guma može da izdrži. To ne znači da je to preporučeni pritisak, a sasvim sigurno optimalni pritisak nije isti za vozača od 50 i 100kg. Čak i za istog vozača, optimalni pritisak će varirati u zavisnosti od toga da li je hladno, mokro i prioritet je grip ili su uslovi idealni, a bitna je brzina i samo brzina, a udobnost je nevažna...
  • 0

#220 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 June 2021 - 06:28 PM

Zašto ne bi mnogo gledao šta piše sa strane gume? Ako se ne držimo preporuke proizvođača oko odabranog pritiska za gumu, čega onda uopšte da se držimo?

 

Fizike (masa & gravitacija).  :)

 

Max. pritisak nije preporučivo prekoračivati, ali ne znači da gume treba duvati na max. preporučeni pritisak.

Na koliko onda? Ovde sam pisao o tome:

 

Na koliki pritisak da naduvam gume?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika