Jump to content


Fotografije

Sve o nablama


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
231 odgovora na ovu temu

#181 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 September 2016 - 08:58 PM

Naravno da ležaj ulazi do kraja. Snimiću sutra video koliko to lako upada. Isto je i sa aluminijumskim navrtkama jedna se nasađuje knap unutar ležaja i trebaš malo da se potrudiš kod izvlačenja, druga upada ko od šale. E sad kod obe stvari mislim da ja tu ne mogu da osetim neki luft, nije to toliko, ali čim upada lako mislim da nije dobro.


  • 0

#182 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 September 2016 - 09:02 PM

@nipheus
procitaj moj drugi post u temi.
na to sam mislio. zato nema osetne razlike izmedju tvojih i indusyrijskih. nabla koja osetno zapinje je druga prica, mada je i tu pitanje koliko zaista usporava.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#183 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 September 2016 - 02:14 PM

Evo ga, kvalitet je loš jer je samsung aparat očigledno krš, džabe mu što je ogroman i samo izgleda ozbiljno. Čim se naoblačilo kvalitet ko s telefona. Džabe fensi cifre za navlačenje mase, hd video, 20mpix, 26x optički zum... Još jede AA baterije, uh al sam se iznervirao :)

 

Nego, svi ležajevi ulaze i naležu do kraja, dalje ne može, malo sam i kucnuo čisto da demonstriram ali nema potrebe. Prvi je originalni francuski skf explorer, drugi codex treći fag.

Druga strana nable je ok, da bi ležaj lego do kraja mora se načukati gedorom i čekićem i ne može se istresti obrtanjem točka niti izvaditi rukama. Mora se isto tako iščukati gedorom kroz nablu sa druge strane. Ne znam samo kako je moguće da se ležište proširi... zaključak mavic krš, pre ću ubuduće voziti shimano r501 nego ksiriume. Da su čvrsti jesu, lepo izgledaju i to je to.

Ovde ipak ne znam šta drugo nego da ubacujem nešto između ako može. Ne znam ni kako ovo može da uzrokuje onako glasno lupanje i pucanje. Zvuk definitivno ne dolazi iz samih ležajeva kao što sam prvo mislio

 


  • 0

#184 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 05 September 2016 - 02:26 PM

Koliko vidim sa snimka, mesto za lezaj je za nijansu uze od otvora same nable pa to daje neke mogucnosti. Predlazem da se posavetujes sa nekim strugarom i vidis da li moze da obradi ovo ulezistenje tako da mu poveca precnik. Tako ces moci da ubacis prsten dovoljne debljine i cvrstoce sa odgovarajucim otvorom kako bi lezaj usao sa odgovarajucim preklapanjem. Tu ne mora da se struze neka velika kolicina materijala, dovoljno bi bilo da se postojeca rupa prosiri za milimetar ili dva kako bi se prsten ubacio.


  • 0

#185 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 05 September 2016 - 03:04 PM

Probaj sa Loctite http://www.loctite.c...aining-4052.htm

 

http://www.henkeladh...g_chart_web.pdf


  • 0

#186 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 06 September 2016 - 09:05 AM

Ja sam uzimao FAG lezajeve za neke nable, to sve ima lufta vec u samom lezaju iako se ne oseca kad uzmes sam lezaj u ruku...., ja sam digao ruke od toga...


  • 0

#187 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 September 2016 - 09:24 AM

Ja osetim mali luft kod novih ležajeva i dok su u ruci. Kod fag manje nego kod codexa ali ga ima.

Problem je što ne mogu da "dignem ruke" jer mi bicikl treba više puta nedeljno, a polovnih shimano točkova nema, samo nekih retro što ne dolazi u obzir.

Ovo moram da rešim, za luft levo desno me više ni ne interesuje hoće li ga biti ali lupanje i pucanje mora da nestane.

Uz to, nisam siguran ni da je ovo kako treba, da ovako lako treba da upada.

 


  • 0

#188 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 September 2016 - 09:35 AM

Ja sam našao neke pristojne kineske felne za ispod 1000 dinara komad. Više su jeftine, nego što su loše. Tj. glavna mana je nešto veća težina od skupljih.

 

Iskoristiš popust u Planetu za par dobrih nabli i DT žbica za iste i napraviš sebi dosta dobre točkove za svaki dan.

 

Pogotovo ako uzmeš MTB nable (ako mogu da stanu u viljušku pozadi). Nable nekih 3000 par i žbice s niplama do 5000 - imaš za manje od 5000 po točku prilično neuništive točkove bez lufta, mada ne najlakše na svetu, naravno.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#189 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 06 September 2016 - 10:56 AM

 

Uz to, nisam siguran ni da je ovo kako treba, da ovako lako treba da upada.

 

Sasvim ok, Pritegne ga QR.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#190 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 September 2016 - 11:41 AM

Ok lateralno. Ali mislio sam kad tako lako upada i ne nasađuje se, ne pravi nikakav otpor, onda je to zapravo malecki radijalni luft, koji do duše ne može da se oseti rukom. Ali isto je i sa ležajem u telo nable. Zašto je tamo ovo problem, a ovde nije?

Inače jedini ležaj u koji ovo aluminijumsko teško ulazi je bio pijačni ali on je toliko odstupao da kako se to teško nasađivalo i ležaj je počeo da zapinje a aluminijumski deo sam na jedvite jade izbio i sačuvao ga čitavim, dok su ležajevi završili u kanti bez i jednog pređenog kilometra.


  • 0

#191 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 06 September 2016 - 12:05 PM

Loctite 641 


  • 0

#192 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 September 2016 - 12:36 PM

Ovo savetuješ između ležaja i nable ili između ležaja i aluminijumske navrtke koja ide na osovinu i u ležaj? Ili oba?

 

Vidim kaže rešava problem u 95% slučajeva, ja bih garantovano bio u onih 5 jer sam sklon da mi se zalome ovakve koske što se drugima ne dešava.


  • 0

#193 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 06 September 2016 - 04:31 PM

zeleni loctite, retki 603 za zazor do 0.15 ili gusti 620 za zazor do 0.20mm

ujedno i zaptivaju oko lezaja gde msm da se u mikronskom zazoru skuplja prljavstina

koja pod pritiskom pomalo pucketa pa zvuk prenose ostali elementi tocka/bicikla


  • 0

#194 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 06 September 2016 - 04:56 PM

"Zeleni" je super jak, koristi se gde nije predvidjen servis delova. Nema veze koliki je zazor u njegovom slucaju, zalepice ga loctite svakako. 641 se koristi kad je potrebno servisirati delove u njegovom slucaju izbiti lezaj koji je zalepljen, mada kako ce to uspeti da uradi veliko je pitanje. Zato prvo proveri da li se krckanje cuje iz nable, prebaci prednji tocak na drugi bicikl pa probaj, ako se cuje onda je verovatno loctite 641 jedino jednostavno resenje dok ne skupis pare za novu nablu ili ceo tocak.

 

Nadji neku jeftinu nablu pa prepleti tocak http://www.chainreac...6/rp-prod144681


  • 0

#195 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 06 September 2016 - 06:23 PM

Gadjane, ti uradi kako mislis da je najbolje, ali moj savet je da se ne zavitlavas sa ovim zaptivacima kojima je prvenstveno namena u industriji gde su sva ulezistenja mnogo jaca nego ova na tocku od bajsa. Ne znam uopste kakva ce biti procedura kad jednog dana budes morao da isteras taj lezaj jer su ovi lepkovi poprilicno jaki bez obzira da li su blagi ili jaki. Ukoliko ti se ne obradjuje nabla, bolje da onda nadjes neki lezaj koji ce tesnje da legne nego da ga lepis pa da posle ne znas kako da ga isteras.


  • 0

#196 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 September 2016 - 06:38 PM

Upravo to i radim što Dušan kaže, testiram da li je caktanje zbog tog zazora pre nego što eventualno zalepim. Ni ne daje mi se 1300din bezveze za 10ml tog 641 lepka ako ne moram. A i nisam još siguran da bi to rešilo problem, niti da ću stvarno moći da izbijem ležaj kasnije iako tako reklamiraju. Inače nemam pri ruci drugi bicikl da probam točak ali sigurno je dolazilo iz nable, osetilo se čak i na viljušci i na luli kad podigneš pa zavrtiš. Mada glasan zvuk je išao tek kad se sedne i vozi dakle pod opterećenjem.

 

Danas sam izvadio fag ležajeve da ih sačuvam dok su novi da ne stradaju, nek stoje za rezervu. Ubacio sam jeftine codex. Na desnoj strani je problem, leva se lepo načukava. Limenka od fante nema teorije da stane, to je ko vlas kose. Zalepio sam krug selotepa (i to sam ga nateglio da se još stanji) na ležaj i načukao ga u nablu. Malo teže je čak išlo čukanje nego na levoj tako da je sad bolje. Od ona dva aluminijumska dela, na videu se i vidi da drugi mnogo lakše ulazi u ležaj a i vidim na njemu kao da je malo ostrugan, da se razlabavio okretao pa da se aluminijum malčice potrošio (trebali su to napraviti od čelika, nekoliko grama nije faktor). Na taj aluminijumski deo sam takođe namotao krug selotepa i gurnuo u ležaj. Začuđujuće čak i tada je relativno lako upalo što govori da tu zazor nije tako mali. I pre mislim da je to uzrok zvuka, nego onaj manji zazor između ležaja i nable. Sada sam se vratio sa 25km vožnje nije se ništa čulo. Ali to još nije garancija jer zna to tako da nestane zvuk kad otovrim i istumbam okrenem ležajeve, obrnem osovinu... pa onda opet počne kasnije kad se sve slegne.

Sutra vozim 250km pa ako sve bude tiho, vadim codex jer imaju mali luft, stavljam fag isto sa selotepom pa ću dokumentovati. Ne bih ništa lepio za sad ako ne moram.

A tek ne bih pleo drugi točak dosta bi koštalo i opet bi bio raspar ili smešan sa mnogo žica. Jedino bih možda kupio prednji r501 ali toga nema. Idu samo u paru i novi su 150e što je po meni previše za takve točkove. Samo felna je 5000, žice 300 din kom a nabli ni nema...

Najisplativije je osposobiti ovo. Posle toga najsmislenija opcija je par polovnih dobrih točkova.


  • 0

#197 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 September 2016 - 06:48 PM

Po mojim merilima & kriterijumima, ako se dosta voziš i ne ostavljaš bajs zaključan na ulici, najisplativije je isplesti dobar točak (sa dosta žbica :)  ) i biti miran narednih 10+ godina.  :)


  • -1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#198 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 September 2016 - 07:13 PM

I ove ću ja još dugo godina da vozim, odlični su za mene tako da neka hvala :), ovih 24 i 20 žica se veoma dobro pokazalo a dosta vozim i uopšte ne štedim bicikl.

Za touring svakako, ali drumski svi bolji točkovi imaju isto ili još manje. Drugar na retro drumašu ima po 36 komada i češće mu se se razdese točkovi a prelazi bar pet puta manje nego ja. Ja sam moje centrirao jednom za godinu dana i to više iz perfekcionizma nego što je moralo (imam 80kg btw). I sad bi kao trebalo malo dopikati (po rečima kolege Grbića) ali kad sam pre neki dan hteo to da uradim, jednostavno ne vidim nikakvo bacanje koliko je to malo pa sam batalio. Jedino da umesto pakni montiram šrafove koje koristim za to pa onda po zvuku mic po mic, ali ne cima mi se, ovo su po mom mišljenju pravi točkovi. Tek kad bude vidljivo bacalo kao kod drugara. Nedavno je mavic sa 20 žica uleteo u krater, osim snejkbajta ništa se nije desilo.

 

A ovo za ostavljanje bajsa zaključanog ne razumem, ako misliš na vrednost točkova, i ovi najniži r500 i axium nisu uopšte jeftini a kamo li ksyrium, rs10, 30, ultegra...

Ne znam koliko mogu da izađu pleteni ali ja niti bih vozio točkove koji su skuplji od ostatka bicikla niti bih ikad pleo skupe točkove od skupih nabli, žica... samo budžetske. Pogotovo za drumaša, ne mogu ja da napravim bolji točak nego neki fabrički, mogu da napravim samo (bespotrebno, overkill) jači, sporiji i ružniji :)

 

E da, a bicikl po gradu naravno ne ostavljam zaključan. Pošto mi se ne vuklja sajla, ostavljam ga otključanog. Ako ulazim u lokal gde imam optičku vidljivost kroz izlog i samo sam par koraka odatle uvek se setim scene iz prljavog harija "do you feel lucky, punk?"

A nedavno sam morao ući na jedno mesto nije bilo tako blizu u nekoliko koraka, pa sam skinuo spojnicu s lanca, tako da sam opet brži i mogu stići da intervenišem


  • 0

#199 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 September 2016 - 07:18 PM

I ove ću ja još dugo godina da vozim, odlični su za mene tako da neka hvala :), ovih 24 i 20 žica se veoma dobro pokazalo a dosta vozim i uopšte ne štedim bicikl.
Za touring svakako, ali drumski svi bolji točkovi imaju isto ili još manje. Drugar na retro drumašu ima po 36 komada i češće mu se se razdese točkovi.


Zato što su loše felne (ne duplozidne alu, verovatno čelične) ili loše žbice, loše upletene, loše zategnute, ili više tih stvari u isto vreme.
 

Ja sam moje centrirao jednom za godinu dana i to više iz perfekcionizma nego što je moralo (imam 80kg btw). I sad bi kao trebalo malo dopikati (po rečima kolege Grbića) ali kad sam pre neki dan hteo to da uradim, jednostavno ne vidim nikakvo bacanje koliko je to malo pa sam batalio. Jedino da umesto pakni montiram šrafove koje koristim za to pa onda po zvuku mic po mic, ali ne cima mi se, ovo su po mom mišljenju pravi točkovi. Tek kad bude vidljivo bacalo kao kod drugara. Nedavno je mavic sa 20 žica uleteo u krater, osim snejbajta ništa se nije desilo.
 
A ovo za ostavljanje bajsa zaključanog ne razumem, ako misliš na vrednost točkova, i ovi najniži r500 i axium nisu uopšte jeftini a kamo li ksyrium, rs10, 30, ultegra...
Ne znam koliko mogu da izađu pleteni ali ja niti bih vozio točkove koji su skuplji od ostatka bicikla niti bih ikad pleo skupe točkove od skupih nabli, žica... samo budžetske. Pogotovo za drumaša, ne mogu ja da napravim bolji točak nego neki fabrički, mogu da napravim samo (bespotrebno, overkill) jači i ružniji :)

 

Za ostavljanje mislim upravo to da ako se ostavlja zaključan, da se može maznuti bajs, ili samo točak, onda što jeftiniji, ne isplati se ulagati.

 

To za bolji, zavisi od prioriteta i afiniteta.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#200 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 September 2016 - 07:37 PM

Zato što su loše felne (ne duplozidne alu, verovatno čelične) ili loše žbice, loše upletene, loše zategnute, ili više tih stvari u isto vreme.

 

To je onaj što je bio kod tebe da mu menjaš kasetu i centriraš točak. Nije ništa loše upleteno, fabrički točkovi, 105 nable dobre nerđajuće žice a felne nisu čelične, aluminijumske su, neke Araya. Pre par nedelja kad sam bio kod njega vidim i on se zbunio ti si ga ubedio pa misli da su jednozidne :) ja sam ubeđen da su duple ako se dobro sećam kad je kupio bajs, po jednom savetu s foruma motali smo krep traku jer je valjda zaštitna bila loša. Sad me on ubeđuje da je jednozidna i da traka ide direkt preko nipli a ne preko rupa... mislim da je pobrkao sa krš mtb točkovima s kojima smo petljali na selu. Sad me živo zanima, kad odem u ns ima da mu izduvam gumu da vidim.

Inače ni ne vozi, samo po gradu, skupi hiljadarku za sezonu pa se ipak razdese. Ja pređem pet puta više pa nema problema i to skačem preko ležećih iz zajebancije jer je zabavno, i vozim po svakakvim krš putevima.

Kad je kupio bajs, jesu bile labavije žice, ja sam mu jednom centrirao i dotegao, moglo je i trebalo to verovatno još ali nisam smeo da preterujem s tenzijom i nisam imao iskustva tad pre par god. Kako vidim na točkovima s manje žica to je ko struna. Kad su žice kvalitetne može to pošteno da se nategne. Ja navikao na one od 10 din/kom uglavnom s takvim točkovima petljam pa me strah jer znam da su niple i felne uglavnom krš


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika