Jump to content


Fotografije

Sve o nablama


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
231 odgovora na ovu temu

#141 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 December 2015 - 04:27 PM

ja bih prebusio ovu prednju sa 18H na zadnju sa 36H  :)

8d2360743e7bbec8699c28ff6c559d26.jpg

 

:)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#142 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 03 December 2015 - 05:00 PM

8d2360743e7bbec8699c28ff6c559d26.jpg

 

:)

sto? Pa nije to moderna profilisana sa posebnim integrisanim ojacanjima za zbice/niple

vec je ta EC90 felna uradnjena koristeci staru tehnologiju gde su prvo pravili

felnu pa busili rupe za zbice napred 18 a nazad 20. Jako mooodo, ne bi bila prva :)


  • 0

#143 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 December 2015 - 05:33 PM

A biće i lakše felne za bar još 18 grama kad se izbuši malo materijal.   :)

 

Opet... žbice su čelične...

 

Najbolje izbušiti još 18 rupa i ostaviti s nablama od 18 rupa... a otvore prekriti tankim, laganim najlonom, da ne narušavaju aerodinamiku.

 

 

wileface.gif


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#144 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 03 December 2015 - 06:37 PM

A biće i lakše felne za bar još 18 grama kad se izbuši malo materijal.   :)

 

Opet... žbice su čelične...

 

Najbolje izbušiti još 18 rupa i ostaviti s nablama od 18 rupa... a otvore prekriti tankim, laganim najlonom, da ne narušavaju aerodinamiku.

 

 

wileface.gif

ne kontam, o cemu ti.

 

Ja sam krenuo da nadjem resenje za tocak, da se lakse upari sa glavom...

...bar kolko se secam lakse je naci glavu sa 36 rupa nego sa 18 rupa tj 20. rupa.

 

Smolik u svojo knjizi Fahrradtuning ima dijagram pletenja glave sa 36 rupa na felnu sa 20 rupa i garantuje da to radi posao. 

Prosli put sam se taman naostrio da probam al je covek doneo onu ludacku Specialized glavu Roval Fusee sa 20...navoja za zbice!!!

 

Tako da bih zadnju felnu sa 20h prebacio napred da bude prednja sa 36 na 20h, dok bih prednju sa 18h prebusio na 36h i usnirao nazad.

Za sve ukupno 2 dana gotovi tockovi, sa nabavkom glava od 36 rupa, premeravanjem, nabavkom i eventualnim narezivanjem zbica.


  • 0

#145 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 December 2015 - 06:56 PM

Verujem da može, samo... kad se već prave točkovi, uvek bih pre napravio kako treba, sa dobrim felnama, glavama i žbicama, bez budženja. Ispravi me ako grešim, ali Krypton felne mi ulivaju više poverenja od tih karbonskih.  :/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#146 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 03 December 2015 - 07:01 PM

Verujem da može, samo... kad se već prave točkovi, uvek bih pre napravio kako treba, sa dobrim felnama, glavama i žbicama, bez budženja. Ispravi me ako grešim, ali Krypton felne mi ulivaju više poverenja od tih karbonskih.  :/

to je sad druga prica, te EASTONke su postavka zadatka i od toga sam krenuo...


  • 0

#147 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 posts

Postavljeno 03 December 2015 - 07:06 PM

I ja sam se razmisljao da prebusim felne na 36 rupa pa da stavim neke shimano nable 36H. Imam jos dva prednja tocka ec90sl 30mm sa 18 rupa pa to mozda odradim na njima kasnije. Problem je kod nas sto takve tockove posle niko nece da kupi svi beze od budzenja. Takodje sam proces busenja mora da se izvede vrlo precizno na stonoj busilici. Videcu kako ce da ispadne ovo sa Kinom. Ne moze biti lose. Ni moje Mavic SLR koje trenutno vozim nemaju nesto veci broj zbica pa evo vec skoro 4500km uspesno se kotrljaju sa mojih 88kg.
  • 0

#148 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 05 December 2015 - 03:02 PM

Moze jedna konsultacija.

Remontovao sam staru Sach nablu sa ind.lezajevima, kupio sam nave FAG lezajeve, sve to lepo sklopio o zatvorio, lepo se vrti.

MEdjutim ja osecam minimalno luft u tocku, i to 100 posto sam siguran, da se usled velikog kraka tocka oseca luft koji ima sam industrijski lezaj, da li je to uobicajeno.

Sve drugo je jako stegnuto, da li je moguce da je do kvaliteta lezajeve, uzeo sam najbolje u radnji, da li je neko imao slicnu situaciju?

 

Gledam i stare fabricke lezajeve, od kojih je jedan malo losiji, drugi je u top stanju, i oni imaju taj luft, pod rukom...


  • 0

#149 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 30 December 2015 - 09:46 PM

Ajde da malo pokrenem mehanicare i servisere. Zna li neko koje su tolerancije izrade kuglica za Shimano nable odnosno koje su preciznosti. Vec sam pronasao po internetu neke podatke, medjutim slabo potkovane cinjenicama, vise nagadjanja. Ako neko ima proverenu informaciju, molio bih da je podeli ovde sa nama.


  • 0

#150 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 December 2015 - 08:00 AM

Koliko znam, celi Shimano ležajevi upadaju u ABEC 3 toleranciju (±0.0050 mm), dok su same kuglice ±0.0025 mm.

Ali isto da se ogradim - nije Šimanov podatak "zvanični".
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#151 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 31 December 2015 - 01:50 PM

Ovih 0,0025 mislis na precnik kuglica, ili na razliku izmedju najvece i najmanje kuglice u jednoj seriji?


  • 0

#152 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 December 2015 - 03:16 PM

Mislim na toleranciju.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#153 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 31 December 2015 - 03:22 PM

Znam da mislis na toleranciju, ali toleranciju precnika kuglice, ili toleranciju razlike najvece i najmanje kuglice u seriji? :)


  • 0

#154 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 December 2015 - 03:36 PM

Odstupanje u odnosu na nominalnu veličinu. Teoretski najveća razlika između dve kuglice je onda 0.0050 mm.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#155 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 31 December 2015 - 03:52 PM

Sve je meni to jasno, nego se kuglice klasifikuju i po jednoj i po drugoj toleranciji pa sam zato pitao. I ja sam nasao da je otprilike taj nivo tacnosti. Vidim da od nasih radnji nema vajde, pa cu da porucim da imam za nekoliko zamena.

 

P.S Jeste teoretski najveca razlika izmedju dve kuglice tolika, ali se ne misli bas na to :)

https://en.wikipedia...(bearing)#Grade


  • 0

#156 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 31 December 2015 - 04:21 PM

Grade 25. Ista tura ima manja odstupanja. Mada je i maksimalno odstupanje sasvim OK za točkove bicikla - ne vrte se na par hiljada obrtaja u minutu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#157 axynikolic

axynikolic
  • Members
  • PipPip
  • 44 posts
  • LocationNis

Postavljeno 10 April 2016 - 12:07 PM

Pozdrav svima. Hocu da skinem zadnju kasetu kako bih detaljno ocistio zadnju nablu, jer malo zapinje kad drzim osovinu u ruci i vrtim tocak, ali nemam odgovarajuci alat. Da li neko zna gde ima da se kupi ili je isplativije da se odnese kod majstora? Hvala

Sent from my SM-G900V using Tapatalk
  • 0

#158 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 April 2016 - 03:26 PM

Koja je nabla u pitanju, ako je shimano trebace ti i kljuc za konuse. Na duze se isplati da kupis kljuc za jedanput se ne isplati, a i nije skupo to uraditi kod majstora, pa treba i oni da zive od necega.
Trebaju ti kljucevi za konuse, za kasetu treba kljuc sa lancem i za maticu kasete, mast i kuglice. Kad sve to kupis izaci ce dosta para i velika je mogucnost da nesto ne uradis kako treba, zato pravac dobar majstor i kao gospodin platis i vozis. Mislim da je servis obe nable oko 1000din. a kljucevi osrednjeg kvaliteta oko 600-700din. po komadu plus mast plus kuglice verovatno moras dva kljuca za konuse plus dva kljuca za kasetu plus mast, znaci bez 3000-3500din u startu ne mozes da prođes.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#159 axynikolic

axynikolic
  • Members
  • PipPip
  • 44 posts
  • LocationNis

Postavljeno 10 April 2016 - 04:53 PM

Koja je nabla u pitanju, ako je shimano trebace ti i kljuc za konuse. Na duze se isplati da kupis kljuc za jedanput se ne isplati, a i nije skupo to uraditi kod majstora, pa treba i oni da zive od necega.
Trebaju ti kljucevi za konuse, za kasetu treba kljuc sa lancem i za maticu kasete, mast i kuglice. Kad sve to kupis izaci ce dosta para i velika je mogucnost da nesto ne uradis kako treba, zato pravac dobar majstor i kao gospodin platis i vozis. Mislim da je servis obe nable oko 1000din. a kljucevi osrednjeg kvaliteta oko 600-700din. po komadu plus mast plus kuglice verovatno moras dva kljuca za konuse plus dva kljuca za kasetu plus mast, znaci bez 3000-3500din u startu ne mozes da prođes.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Nabla je FH-M665. Oteracu kod majstora za prvi put. A posle cu uzeti kljuceve. Samo mi reci gde ima da se kupe ti kljucevi? Sto se tice kljuca sa lancem to cu da napravim sam, nije neka nauka,ali kljuc za osigurac kasete moram da kupim.

Sent from my SM-G900V using Tapatalk
  • 0

#160 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 April 2016 - 05:18 PM

U radnji za bicikle planetbike capriolo i u svakoj bolje snabdevenoj radnji

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika