Jump to content


Fotografije
- - - - -

Biciklistički bonton - pravila lijepog ponašanja


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
207 odgovora na ovu temu

#21 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 29 July 2010 - 10:36 PM

Nego kad smo kod pravila, mene zanima kad se koristi prednje svetlo u režimu treptanja a kad treba stalno da sija? Proteklih dana praktikujem večernje vožnje te koristim i svetlo, prilično je blještavo pa ne znam kako deluje na vozače iz suprotnog pravca kad blica. (sigurno bolje primete kad su u daljini ali kad priđu bliže?)


Odlicno da si to spomenuo. Jeste da su biciklisti sa trepcucim prednjim svetlom vidljiviji, ali mene to bas puno iritira.
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#22 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 29 July 2010 - 10:50 PM

Ne znam postoji li neko posebno pravilo. U nekim zemljama beše ne sme da trepće. Ja ga furam kao treptaljku tamo gde ima svetla i gde je samo poenta uočiti me, a van bandera-zone i kad hoću da prođem kao ozbiljno vozilo držim puno svetlo.

Moj Blackburn ima i tu zgodu da može da trepće pomoćnim diodama dok glavne rade bez prekida. Dve muve jednim udarcem :)
  • 0

#23 popedja

popedja
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 255 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 July 2010 - 07:25 AM

Jednostavno, neko je mnogo za*eban što je seo na bicikl, a nekog raduje da vidi kolegu.


n2:hahaha
=D>
  • 0

#24 LepaHelena

LepaHelena
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 282 posts

Postavljeno 30 July 2010 - 08:08 AM

Super je tema! Slažem se sa Sirenicom! To je, pre svega, opšta kultura. Uvek primetim biciklistu i ako ne stignem da ga pozdravim, klimenem glavom ili se bar nasmejem.
Najzanimljivije mi je kada prolazim seoskim putevima, a radnici na njivama me pozdravljaju. :D
  • 0
"Život je komedija za one koji misle, a tragedija za one koji osećaju." H. Volpol

#25 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 30 July 2010 - 08:09 AM

...e, ljudi, imao sam mali eksperiment jutros. Sjetio sam se ove priče taman kada sam prelazio raskrsnicu, i gledao u vozača koji treba da skrene u moju ulicu, pređe preko moje biciklističke trake, i meni presiječe put.
Imao je dosta vremena da prođe, ali čova je stao, bez obzira što su iza njega još dva-tri automobila, i sačekao da prođem. Ja podigoh ruku, ništa spektakularno, i pozdravih ga. A čova otpozdravi. Ekstra.

Ipak, mislim da je manji procenat onih, zbog kojih se treba živcirati. I biciklista, a i ostalih. Eto, mislim da bi nekako trebalo održavati taj "duh prijateljstva i normalnosti", pa bi se i ostali mogli lagano zaraziti...

U ovom thread-u, vidim da se pojaviše poznata lica sa foruma. :) A ovih novih, kojih je u poslednja dva mjeseca bilo oho-ho, nikog. Ma, dobro, biciklizam polako osvaja ove naše krajeve, pa ljudi još uvijek nemaju oformljeno baš nekakvo mišljenje o svemu tome... ali polako. Biće dana za megdana. :P

...htjedoh napisati rečenicu-dvije, a vidite šta je ispalo. :) ajd', neću gnjaviti više...
  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#26 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 30 July 2010 - 08:13 AM

...a što se tiče pozdravljanja naroda
...počesto imam momenat "seoska mlada":

npr: Pedalam uzbrdo, i na jednoj veelikoj krivini, koja se graniči sa jednim placem, na kojem jedno 5-6 ljudi radi, vidim da svi ostavljaju svoj posao, i okreću se, da vide ko to prolazi. I isprate pogledom. A ja, šta ću, nego lijepo, blago podignem ručicu, sve sa rukavicom :D i pozdravim ljude sa jednim "Dobar dan", a oni odzdrave... i nastavim dalje...

...i da: jedan osmjeh čuda čini.
  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#27 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 30 July 2010 - 08:26 AM

...isto tako kad vozim po Fruškoj Gori, sam ili sa društvom, i sretnemo planinare, uvek se pozdravljamo, a često bude da kad se sretnemo na vencu, gde uglavnom uvek sednemo da malo odmorimo i popijemo nešto, onda se malo i družimo, lepo je to jel... :)
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#28 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 30 July 2010 - 12:15 PM

Par puta mi se učinilo da mi neki biciklisti nisu otpozdravili jer su bili iznenadjeni mojim javljanjem.

Inače je definitivno tačno da se drumaši, pogotovo mladji, ne javljaju ni za živu glavu n:happy0192
  • 0

#29 Druid

Druid
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • LocationSvilajnac

Postavljeno 30 July 2010 - 12:18 PM

Par puta mi se učinilo da mi neki biciklisti nisu otpozdravili jer su bili iznenadjeni mojim javljanjem.

Inače je definitivno tačno da se drumaši, pogotovo mladji, ne javljaju ni za živu glavu n:happy0192


Nije tako :) samo sto drumasi mnogo brze idu od MTBajkera pa se nema vremena za pozdrav :twisted:
  • 0
Potpis

#30 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 30 July 2010 - 12:51 PM

Par puta mi se učinilo da mi neki biciklisti nisu otpozdravili jer su bili iznenadjeni mojim javljanjem.

Inače je definitivno tačno da se drumaši, pogotovo mladji, ne javljaju ni za živu glavu n:happy0192


Nije tako :) samo sto drumasi mnogo brze idu od MTBajkera pa se nema vremena za pozdrav :twisted:


:D
  • 0

#31 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 30 July 2010 - 01:06 PM

...a što se tiče pozdravljanja naroda


Znaš kako je, u tim, ajd' da kažemo, ruralnijim sredinama i zabitima, ljudi su naučeni da budu upućeni jedni na druge. Najnormalnija stvar mi je da pozdravljam sve koje sretnem po nekim pizdincima, bilo da se pentram uz planinu džipom ili pešice ili biciklom, i isto tako je najnormalnije da se svi jave, otpozdrave, štagod. Ko se ne javi, odma' se računa kao neko problematičan.

:arrow: Ako nećeš ni da se pozdraviš, kako ćeš da mi pomogneš da oteram vuke/hajduke/turke/dušmane/ponesem trupac, odglavim kola... i što bih onda ja tebi pomogao da...
  • 0

#32 pavle93

pavle93
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationNis

Postavljeno 30 July 2010 - 01:09 PM

Uvek se javljam onim bajkerima koji izgledaju kao bajkeri... I u gradu a i van grada.
  • 0
2010: 4215 km
2011: 6021 km
Google Picasa album: http://picasaweb.goo...avle.specijalac
Putopisi sa mojih ciklotura: http://pavlerandjelovic.wordpress.com/

#33 bobale

bobale
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1061 posts
  • LocationLeskovac

Postavljeno 30 July 2010 - 01:24 PM

U poslednje dve nedelje dva puta mi se javljali biciklisti a ja oba puta iskulirao ( :oops: ) pošto se oba puta javili na nekim jakim uzbrdicama dok sam verglao uzbrdo, pa nisam ni obratio pažnju, već je drug s kojim sam bio video da dižu ruke.

Zato sam rešio da ja krenem prvi da se javljam, i tako me juče iskuliraše dva starija drumaša :mrgreen:.
  • 0
Pre nego što pustiš jezik u pogon proveri da li ti je mozak uključen ;)

#34 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 30 July 2010 - 02:10 PM

Ipak, mislim da je manji procenat onih, zbog kojih se treba živcirati. I biciklista, a i ostalih.


Ne bik se složio, po mom iskustvu izgleda da se većina ponaša u fazonu "Zajebi protivnika!"
Recimo, na raskrsnicama su veće bankine ali ima onih spuštenih delova za bicikliste i invalidska kolica međutim ništa to nije obeleženo, nema slike bicikla ili slično i ljudi se večito tu naguraju kao da im je teško da spuste nogu 10tak santimetara, dok ja pustim sve njih da prođu upali se crveno!!!
Onda, idem ujutru na posao pored stadiona peške, direktno ispred stadiona je poveći parkin onda ide uža zelena površina pa pešačka staza pa put i večito na pešačkoj stazi parkirano 20tak automobila dok je parking 80% prazan??? još se svi nabiju što više na pešačku stazu da bi bili što dalje od puta da ih slučajno neko ne bi zagrebo možda, teško ima da žuljaju dupe u autu još dodatnih 100 metara i lepo odu na parking nego tako zajeba**ju pešaka, onda pešaci imaju izbor ili da idu putem ili da idu parkingom, skoro svako jutro mi dođe da izvadim ključ i lepo izgrebem seljacima kola u nizu.
  • 0

profilepic.gif


#35 sirenica

sirenica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 30 July 2010 - 02:40 PM

još se svi nabiju što više na pešačku stazu da bi bili što dalje od puta da ih slučajno neko ne bi zagrebo možda

Ne zato, već da "pauk" teško može da im priđe! :wink:

Mene je jedan pajkan uslikao tako, baš sa takvim parkiranim vozilom preko cele biciklističke, koliko je široka. :D Naime, vozim ja biciklističkom, nazad mi dete u sedištu, kad odjednom - kraj staze. Ops! Ispred mene ceo prednji trap nekog besnog auta, ne mogu da prođem...Ja lagano siđem s bajsa (ćera mi otežala, pa moram da pazim, da ne prevagne nazad), mučim se, pokušavam da ga zaobiđem preko bankine i trave, gurajući bajk sa detetom...a pajkan dotrčava sa sve foto-aparatom, kao paparaco: "E, to, to, to! Odlično!" - veli on, sav oduševljen što je nešto "ulovio" taj dan, i škljocne par puta... mene, kako se mučim sa bajkom i detetom na njemu, da prođem stazom.... Mislim se u sebi "šta je tu odlično, mamlaze jedan!?" OK, ajde, dobro je što je imao dokaz, pa može da mu zavari neviđenu kaznu, da mu više nikada ne padne na pamet da tako parkira. Ali, što brate nema ni malo saosećanja, pa da posle tog škljocanja pritekne u pomoć, da pridrži bajk ili bilo šta, nego se okrenu sav zadovoljan i kao da ja i ne postojim. :evil:

Toliko o "pravilima lepog ponašanja" naše policije. :roll:

skoro svako jutro mi dođe da izvadim ključ i lepo izgrebem seljacima kola u nizu.

Hahaha, lep je i osećaj kad mu ručkom kormana "odvališ" retrovizor (tamo gde možeš još da voziš). :mrgreen:
  • 0

#36 BogdanB

BogdanB
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 383 posts
  • Locationkragujevac

Postavljeno 30 July 2010 - 03:03 PM

pa niej murija toliko pametna :lol:
  • 0
Postavljena slika

#37 lensovrodjak

lensovrodjak
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 205 posts
  • LocationFruska gora

Postavljeno 30 July 2010 - 03:33 PM

Evo prodjoh po oglasima i forumu pa da se javim! :D n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye n:bye
  • 0
..

#38 zare81

zare81
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 796 posts
  • LocationBeograd, Bežanijska kosa

Postavljeno 30 July 2010 - 03:40 PM

Ja se uvek javim "ozbiljnim", a i oni meni.
Mada, imali smo nedavno Popedja i ja situaciju pred Avalom gde smo sreli grupu klinaca na drumašima koji treniraju i ja onako po navici dignem ruku, a oni me svi iskuliraju. Svi do jednog, njih 7-8. Klinci od 15 godina.

Kada su cikloturisti u pitanju, pored njih obavezno usporim i popričam, da vidim odakle su i gde idu, da dam neki koristan savet i pokupim neki ako mogu. Prekjuče sretoh četvoro Kanađana koji od Amsterdama idu za Istanbul. Nahvališe Beograd i biciklističke staze, a ja se pokidah od smeha.

O pešacima i parkiranim vozilima na bici stazi radije ne bih, iznerviraću se. Uglavnom idem ulicom i radije se borim sa taksistima i busevima, nego sa pešacima koji vole baš po bici stazi da "šaraju".
  • 0

#39 gilgames

gilgames
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 805 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 30 July 2010 - 03:44 PM

Ovo za pozdravljanje ljudi u selu i ja praktikujem. Ako zaluta neka mlada devojka na putu ne govorim ništa da me slučajno neki momak iz dvorišta ne pojuri :!: :D
  • 0

#40 pavle93

pavle93
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationNis

Postavljeno 30 July 2010 - 04:23 PM

Sto se tice sela evo ovako. Posto nemam neku ambiciju da se trkam/takmicim i sl, nego se bavim vise cikloturizmom, obavezno kad zastanem u neko selo da odmorim/pojedem/popijem nesto popricam sa seljacima. Ja mislim oni ce kratko, taman dok ja obavim posao. Ali ne, prica se uvek oduzi. Pricaju u sinovima, unucima, politici, o tome kako je selo za vreme Tita zivelo, a sad nista... U svakom selu slusam istu pricu. Al sta ces, mala sela, nemaju ljudi s kim da progovore, sve isto, i onda kad im naidje tako neko nov u selo, pocnu da ga obasipaju informacijama i svojim problemima.
Sta ces, tako je ovde na jugu. :|
  • 0
2010: 4215 km
2011: 6021 km
Google Picasa album: http://picasaweb.goo...avle.specijalac
Putopisi sa mojih ciklotura: http://pavlerandjelovic.wordpress.com/




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika