Jump to content


Fotografije
- - - - -

Biciklistički bonton - pravila lijepog ponašanja


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
207 odgovora na ovu temu

#1 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 29 July 2010 - 10:20 AM

Pokrenut nekim izjavama, i ovdje na forumu, a i nekim događajima koji su mi se desili, našao sam:

Osnove lijepog biciklističkog ponašanja (Bonton)

Kada se vozite biciklom morate biti svjesni da niste sami te da postoje i drugi sudionici oko Vas. Kako bi biciklisti što ljepše proveli vožnju lijepo je da se pridržavaju pravila lijepog ponašanja. Na taj će nam način vožnja biti ugodnija i promovirat ćemo biciklizam u lijepom svijetlu. Evo nekih osnovnih pravila:

* budite uljudni i pridržavajte se pravila lijepog ponašanja;
* dok se vozite poštujte druge bicikliste, pješake i vozače;
* pridržavajte se prometnih pravila i znakova;
* dajte prednost pješacima i dovoljno prostora za kretanje;
* držite se svoje strane staze i držite dovoljna razmak između bicikla;
* budite spremni usporiti ili se zaustaviti;
* nemojte se voziti velikom brzinom zbog vlastite i tuđe sigurnosti;
* budite oprezni na križanjima i zavojima;
* upamtite da mnogi ljudi ne čuju i ne vide najbolje. Bicikl je tih i brz te stoga teško uočljiv;
* nosite i koristite biciklističko zvonce i rasvjetu;
* dajte prednost svima bez obzira o kojem se sudioniku radilo. To je zbog Vaše sigurnosti;
* budite uočljivi. Nosite odjeću svijetlih boja;
* obavezno koristite biciklističku kacigu i naočale;
* pozdravljajte druge bicikliste na cesti.

Opisane osnove nisu jedine. Jednom riječju budite dobri prema sebi i drugima i lijepo ćete se provesti.

Želimo Vam ugodnu vožnju!

izvor: Pedala.hr


Moje pitanje je: Da li pozdravljate druge bicikliste (znane i neznane) ?

..moj poslednji sustet sa drumašem, na drugoj strani ulice, iako se on i ja neznamo, protekao prilično galamljivo, a i nasmijali smo se fino... ma sve 5.
  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#2 Darkman

Darkman
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1333 posts
  • LocationBeograd, NBG

Postavljeno 29 July 2010 - 10:33 AM

Moje pitanje je: Da li pozdravljate druge bicikliste (znane i neznane) ?

Ma šta znam... nekako najčešće vozam na vrlo prometnim biciklističkim stazama gde sretnem još 100 rekreativaca. I onda njima se ne javljam, pola njih ne bi shvatilo zašto im klimam, mašem, vičem... :D A kad mrdnem van grada, onda da, nekako mi je super to: voziš nekom pustahijom, naiđe kolega u susret a ja legnem na svoju trubu pa mahanje... i za sad svi uzvraćaju :)
  • 0
22km u 2012 :P Cilj: diploma :D Do kraja: diplomski...
256km u 2011.
1592km u 2010.
1987km u 2009.

#3 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 29 July 2010 - 10:39 AM

Moje pitanje je: Da li pozdravljate druge bicikliste (znane i neznane) ?


UVEK, to mi dođe onako najnormalnije :)

p.s. sviđa mi se ovaj "pravilnik" i mislim da bi bilo dobro, da se istaknemo barem ponašanjem, jer kod nas, jelte, retko ko od vozača i motornih i ostalih vozila to čini! Nije teško biti fin!
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#4 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 29 July 2010 - 10:41 AM

van grada na asfaltnim prerijama, pozdrav, naravno :)
  • 0

#5 BogdanB

BogdanB
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 383 posts
  • Locationkragujevac

Postavljeno 29 July 2010 - 10:55 AM

ja jos nikom nisam a ni meni niko nije(mislim)
  • 0
Postavljena slika

#6 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 29 July 2010 - 11:05 AM

ja jos nikom nisam a ni meni niko nije(mislim)

Zato sto nisi naisao van grada na nekog starijeg skolovanog biciklistu. Ovi mladi "takmicari" su prevelike zvezde da bi te se javili. To im je ispod nivoa.
  • 0
.

#7 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 29 July 2010 - 11:13 AM

Zato sto nisi naisao van grada na nekog starijeg skolovanog biciklistu. Ovi mladi "takmicari" su prevelike zvezde da bi te se javili. To im je ispod nivoa.


slažem se sa ovim, i meni se to dešavalo ponekad... mada ne znam da li bi sebe mogao da nazovem školovanim starijim biciklistom, jer imam "samo" 18 godina, ali me to malo nervira kad je meni već ruka u vazduhu, a taj neko samo prozuji... no comment...
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#8 zeljkov

zeljkov
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1246 posts
  • LocationBanja Luka

Postavljeno 29 July 2010 - 11:19 AM

...bogdane, pokušaj.
A zare, imao sam susret i sa "mladom zvezdom". Idem ulicom, i obilazim mladog drumaša, i kad smo bili u paraleli, momka pozdravim sa: "...da pozdravim samo..." i dignutom rukom... Obiđem ga, pošto sam išao brže od njega... i na 50-tak metara kasnije iznenađenje. Momak daje petama gasa, kao da sam ga uvrijedio sa neznam s čim, i pređe me, i ode, kao da bježi od čopora (gladnih)pasa...
meni iznad glave upitnik. :-s
  • 0

2010: 3582.6 km 2011: 7022.0 km 2012: 6487.9 km 2013: 7271.3 km 2014: 6xxx km
http://zeljkov.wordpress.com


#9 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 29 July 2010 - 11:26 AM

Dobro sad, nije bitno da li si stariji ili ne ali je cinjenica da su stariji biciklisti postovali pravila ponasanja i to prenosili na mladje. Makar one koji su hteli nesto da nauce.

Opsta nekultura u drustvu se naravno prenosi i na sport tako da ovakve pojave uopste nisu slucajne i retke. Trenutno je u Kragujevcu takva situacija da se ove mlade "zvezde" iz Radnickog ne javljaju nikome. Verovatno nemaju vremena jer vredno treniraju ili im je puls 220 pa ne mogu da mrdnu glavom. Sto je najgore trener im se nije tako ponasao u voznji ali ocigledno oni nece da se jave.
Pricao sam sa par ljudi iz kluba o tome, i oni sami znaju za problem i lude zbog toga ali ne mogu da ih nateraju da se promene.

Onaj sto se hvali da je pokazao prst kao odgovor na pozdrav ima srece sto nije naisao na par "matoraca" ovde jer bi zavrsio u kanalu :mrgreen: .
  • 0
.

#10 BogdanB

BogdanB
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 383 posts
  • Locationkragujevac

Postavljeno 29 July 2010 - 12:06 PM

zare ipak je to radnicki,nemoj tako(salim se) :D
  • 0
Postavljena slika

#11 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 29 July 2010 - 12:25 PM

Ja van grada uvek,mada po gradu ni nevozim.Jednom prilikom me stigne lik i pita jel moze drustvo.Naravno,reko ja njemu.Ali kako je lik bio u kondiciji vecoj od mene jednog trenutka mi rece izvini ali odo ja polako i ode.Pogledam ja na brzinomer,moja brzina 27kmh.Smorio se lik...
  • 0
puno znoja,malo krvi

#12 BogdanB

BogdanB
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 383 posts
  • Locationkragujevac

Postavljeno 29 July 2010 - 12:34 PM

Ja van grada uvek,mada po gradu ni nevozim.Jednom prilikom me stigne lik i pita jel moze drustvo.Naravno,reko ja njemu.Ali kako je lik bio u kondiciji vecoj od mene jednog trenutka mi rece izvini ali odo ja polako i ode.Pogledam ja na brzinomer,moja brzina 27kmh.Smorio se lik...

:lol: :lol:
  • 0
Postavljena slika

#13 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 29 July 2010 - 12:37 PM

Ja se po pravilu javljam onima koji deluju ozbiljno (vidi im se po držanju, načinu vožnje... sigurno se ne javljam ovima što idu s pijace i što voze iznajmljene bicikle :D). E sad, količina pozdrava zavisi od uočene rekacije tog drugog na moju pojavu. Neko će da dobije samo klim glavom, neko mrdanje prstima, a neko padanje na grudi. Juče ,recimo, pod Avalom, javi se jedan čiča na specijali, solunac jbt, 100 godina ima, osušen k'o šljiva. Vidi se da je čoveku zaista milo što sreće braću po oružju, bacio kez od uveta do uveta.
Ili, pre jedno dve nedelje, sretnem dvojicu biciklista na drumu i svirnem im u mimoilasku, to ih zbuni, wtf neko nepoznat iz kola tu svira - osvrnu se i vide dva bajka na zadnjim vratima - i bace ruke u vazduh iako su bili već 50 m iza.

A ima i ovih koji te iskuliraju. Jbg, mislim, oni su u svom svetu i niti ja trebam njima niti oni meni.
  • 0

#14 sirenica

sirenica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 29 July 2010 - 06:36 PM

Što se tiče onih pravila lepog ponašanja nazvanog "biciklistički bonton"... mislim da ta pravila treba da važe u svim sferama života, a ne samo u biciklizmu. Drugim rečima, to je opšta kultura i kućno vaspitanje. Onaj ko to ima, taj se UVEK lepo ponaša, bez obzira da li je učesnik u saobraćaju (biciklista, vozač ili pešak), kolega na poslu, komšija ili nešto deseto. Onaj ko to nema, ne poštuje nikakva pravila, kao ni druge ljude oko sebe. Prema tome, ne postoje "fini" i "nevaspitani" biciklisti, postoje samo takve osobine kod pojedinih ljudi. :wink:

A što se tiče pozdravljanja drugih biciklista... pa, imam razna iskustva do sada, ali se uglavnom javljam... što kaže mixitron, procenjuješ po sopstvenom nahođenju kome i koliko srdačno ćeš se javiti. Dešavalo mi se da me neko pozdravi dubokim naklonom (toliko dubokim, da pomislim da radi vežbe za vrat), ali mi se desilo par puta i da mi ruka "ostane u vazduhu" pa ličim na kretena koji priča sam sa sobom (a uz to još nosi i naočare 8) ). I na kraju, imam jedno vrlo zanimljivo zapažanje: vrlo često mi se desi da se MTB bajkeri normalno jave, a da me ovi drugi, drumaši, totalno ignorišu, ni ne primete me! Upravo danas mi se to desilo ponovo. Btw, ja vozim MTB. E, sad... zašto je to tako, i da li se i u ovoj oblasti prave "separatističke" grupe, zaista se ne bih usudila da tvrdim, ali... što nije u redu - nije. [-X
  • 0

#15 lensovrodjak

lensovrodjak
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 205 posts
  • LocationFruska gora

Postavljeno 29 July 2010 - 07:07 PM

Uvek pozdrav :D,
naravno,vidi se ko je bajker,a ko je krenuo na pijacu,ili u komsiluk.
Vecina otpozdravi i to je ok,a za ostale ne marim.Ipak smo mi jedna "nacija",a ne treba zanemariti ni saobracajne propise i sve ucesnike u saobracaju,jer postovanjem istih prikazacemo se kao pozitivni,kulturni i nece(barem se nadam) gledati na nas kao na smetnju u saobracaju.
n2:smiley_bike
P.S.
Nisam uocio nikakve razlike u ponasanju drumskih i planinskih bajkera..barem u svom okruzenju(Novi Sad sa malo sirom okolinom) :wink:
  • 0
..

#16 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 29 July 2010 - 08:16 PM

Ovo što je sirenica pomenula u vezi sa drumašima i ja mogu da potvrdim, ALI, naravno nije reč o pravim biciklistima, koji već imaju nekoliko godina na točkovima, nego o nekim klincima koji kao treniraju, recimo u Vojvodini pa su oni neke opasne face (sa vunenim dresovima :mrgreen: ) ili šta već misle o sebi... uglavnom me to malo nervira, jer ima nas malo, pa još tu moramo tu da se separatizujemo, ili da se barem ne družimo ko' normalni ljudi... još jedan no comment od mene...
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#17 sirenica

sirenica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 438 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 29 July 2010 - 08:27 PM

Nisam uocio nikakve razlike u ponasanju drumskih i planinskih bajkera..barem u svom okruzenju(Novi Sad sa malo sirom okolinom) :wink:


Baš o NS i pričam... ali, eto, kažem, moje iskustvo je takvo... danas me dvojica drumaša obiđoše, a pri tom ni "zdravo" ni "ko te ..." :roll: A čak nisu ni klinci, imaju godina ihahaj... Mislim, sigurno u punoj biciklističkoj opremi ne ličim na tetkicu koja upravo ide sa pijace. :?
  • 0

#18 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 29 July 2010 - 08:57 PM

Nema pravila... nekad ni ljudi na MTB neće da se jave, a sećam se jednom davno, čitav peloton nekih momaka (njih petnaestak) na drumašima me baš onako srdačno pozdravio :)

Jednostavno, neko je mnogo za*eban što je seo na bicikl, a nekog raduje da vidi kolegu.
  • 0

#19 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 29 July 2010 - 09:33 PM

Region u kom ja vozim/živim u globalu ima jako malo bajkera tako da ih praktično ni ne srećem dok se vozim, jako je malo ljudi koji su uložili nešto u bajkove i koji voze iz ljubavi, ja znam samo troje u mom mestu. Uglavnom nikad mi se niko na bajsu javio nije, jednom sam samo sreo dvoje matoraca na trekovima sa gooooomilom bisangi (muž i žena verovatno) koji su mi se iskezili od uva do uva ali ništa više od toga???

Nego kad smo kod pravila, mene zanima kad se koristi prednje svetlo u režimu treptanja a kad treba stalno da sija? Proteklih dana praktikujem večernje vožnje te koristim i svetlo, prilično je blještavo pa ne znam kako deluje na vozače iz suprotnog pravca kad blica. (sigurno bolje primete kad su u daljini ali kad priđu bliže?)
  • 0

profilepic.gif


#20 durango

durango
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationDete sa Kriptona!!!!

Postavljeno 29 July 2010 - 09:54 PM

Meni se uglavnom svi van naseljenog mesta jave..Naravno, mislim na bicikliste, ne na one druge...
  • 0
Passo di Gavia




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika