Jump to content


Fotografije
* * * * * 2 glasovi

Mi i automobili


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2936 odgovora na ovu temu

#2841 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 02:56 PM

Zaustavna isprekidana linija na kolovozu (link)


  • 0

#2842 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 02:57 PM

Koliko mi je poznato, kod nas ne postoji puna i isprekidana zaustavna linija. Prvenstvo ide po važnosti: policajac, semafor, znak, pravilo desne strane. Obzirom da nema ni policajca, ni semafora, ni znaka...


  • 2

#2843 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 02:57 PM

Nije izmisljena postoje 4-5 takve ovde gdje zivim https://www.youtube....h?v=JEqcN0yCAvM ako ja lazem,ne laze snimak :D.


  • 0

#2844 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 02:58 PM

Medjutim kada bi se desio sudar bio bi kriv, ovaj pod brojem 1, jer nije postovao signalizaciju. Da podsetim postoji horizontalna i vertikalna signalizacija. 

 

Ovde je samo problem sto bi verovatno oba stajala cekajuci da propuste ovog drugog.


  • 0

#2845 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 03:02 PM

Sa' ce @vidak da obnovi znanje :) To bi @chamade znao sigurno ali oterasmo ga sa foruma.


  • 0

#2846 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 03:06 PM

Sad Guglam, izgleda da su ubacili nove stvari u pravilnik o signalizaciji, mada ima različito navedenih stavki. Neisprekidana je kao isto što i Stop znak, a isprekidana kao obrnuti trougao.

 

https://www.putevi-s...gnalizaciji.pdf

https://autoskolasto...ke-na-kolovozu/


  • 0

#2847 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 03:07 PM

Koliko mi je poznato, kod nas ne postoji puna i isprekidana zaustavna linija. Prvenstvo ide po važnosti: policajac, semafor, znak, pravilo desne strane. Obzirom da nema ni policajca, ni semafora, ni znaka...

Oznaka na kolovozu je "znak"


  • 0

#2848 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 03:11 PM

Sad Guglam, izgleda da su ubacili nove stvari u pravilnik o signalizaciji, mada ima različito navedenih stavki. Neisprekidana je kao isto što i Stop znak, a isprekidana kao obrnuti trougao.

 

https://www.putevi-s...gnalizaciji.pdf

https://autoskolasto...ke-na-kolovozu/

 

Nije to novo, nego je opet ponavljam problem  sto postujuci te oznake, oba auta moraju da stanu.


  • 0

#2849 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 03:13 PM

@ske

Nije.

 

Pod saobraćajnom signalizacijom, u smislu ovog pravilnika se podrazumevaju:
1) saobraćajni znakovi;
2) oznake na putu;
3) semafori;
4) branici, odnosno polubranici na prelazu puta preko železničke pruge;
5) privremena saobraćajna signalizacija;
6) svetlosne oznake na putu;
7) druge oznake na putu (u daljem tekstu: oprema puta).

 

@milovuk1967

Bukvalno prvi put vidim isprekidanu zaustavnu liniju.


  • 0

#2850 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 03:19 PM

@ske

Nije.

 

 

@milovuk1967

Bukvalno prvi put vidim isprekidanu zaustavnu liniju.

 

Isti djavo i sa njom i bez nje. I da nema isprekidane, oba bi morala da stanu da puste ovog drugog. A u slucaju sudara bi bio kriv ovaj sto ima punu liniju ispred sebe.


  • 0

#2851 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 03:47 PM

Mislim da se u Srbiji definitivno ne upotrebljava ova isprekidana linija. Mada po ovom linku stoji da je isprekidana linija isto kao i trougao, a da je puna linija isto kao stop. Što znači da je raskrsnica besmislena jer sa jedne strane ima stop a sa druge trougao, ispada da niko nema pravo prvenstva prolaza. Uz ogradu da nemam pojma kako je to regulisano saobraćajnim pravilima u Bosni, možda postoje neke druge odrednice, ali bi meni ovde bilo logično da važi pravilo desne strane ukoliko su oznake ovako kako sam ih shvatio. Osim ako ne podrazumevaš da borj 1 mora da se zaustavi pred punom linijom na kolovozu pa zato treba da propusti broj 2. Ali mi deluje da ako se tako u Bosni obeležavaju raskrsnice onda isprekidana linija ima malo drugačije značenje jer je besmisleno praviti raskrsnice gde je iz jednog pravca trougao iz drugog stop, to prosto nema logike, neko bi morao da ima prvenstvo jasno definisano. 


  • 0

#2852 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 04:03 PM

Ma glup zakon skroz.
Moj komšija, policajac inače, imao udes kao sa one slike gore. Čovek mu izađe sa desne i on ga udari. Medjutim na sudu se slepo drže, pravila, po kojima, ovaj sto mu je izleteo nije poštovao punu liniju.
Medjutim nije ni policajac po meni neduzan. On nije mogao da zna da je ovaj imao punu liniju. Pa je morao da stane pošto mu je dolazio sa desne strane.
Po meni je bilo pošteno da je bila podeljena krivica, ali nije.
  • 0

#2853 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 30 October 2021 - 04:49 PM

Ja ove isprekidane zaustavne linije nisam viđao do sada...
Ima li ih po Beogradu?
Jbt pa ja godišnje pređem 50000km po gradu i ne videh ovakve linije...


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#2854 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 05:01 PM

I mene to mnogo zbunjuje zasto su postavljene signalizacije tako kako jesu...
Ali sta znam,mozda nisu imali drugog rijesenja kako da rasporede signalizacije...
Puna zaustavna (ili stop) moras se zaustaviti u potpunosti sto bi znacilo 1-2 sekunde do ponovog kretanja,isprekidana zaustavna (ili obrnuti trokut),mora se zaustaviti i dati prednost ako za to postoji potreba,sto bi po mom misljenju br 2 i trebao uraditi...
Ako naidju na na rask. bas u isto vrijeme oba se moraju zaustaviti s tim sto br 1 krece prvi jer mu dvojka dolazi sa lijeve strane...
Jbt jel vi mene zezate,ja mislio da ih svugdje po Bg-u ima (isprekidane).
  • 0

#2855 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 05:14 PM

I mene to mnogo zbunjuje zasto su postavljene signalizacije tako kako jesu...
Ali sta znam,mozda nisu imali drugog rijesenja kako da rasporede signalizacije...
Puna zaustavna (ili stop) moras se zaustaviti u potpunosti sto bi znacilo 1-2 sekunde do ponovog kretanja,isprekidana zaustavna (ili obrnuti trokut),mora se zaustaviti i dati prednost ako za to postoji potreba,sto bi po mom misljenju br 2 i trebao uraditi...
Ako naidju na na rask. bas u isto vrijeme oba se moraju zaustaviti s tim sto br 1 krece prvi jer mu dvojka dolazi sa lijeve strane...
Jbt jel vi mene zezate,ja mislio da ih svugdje po Bg-u ima (isprekidane).

 

 

 

Kako da 1 krene prvi, kada zbog pune linije koja je kao da je znak stop, mora sve da pusti, pa da krene?

Zato sam i rekao, treba da stoje dokle neko ne popizdi.


  • 0

#2856 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 05:26 PM

im da 1 krene prvi, kada zbog pune linije koja je kao da je znak stop, mora sve da pusti, pa da krene?
Zato sam i rekao, treba da stoje dokle neko ne popizdi.

Pa zbunjuje me to jer ovaj drugi ima trokut,pa po tome sam pretpostavljao da mora propustiti keca...
Evo ovde sam bas nasao https://www.qld.gov....s/road/give-way ima video dole.
Sad samo ne znam jel ima veze to sto na videu koriste obrnute smjerove kretanja (kao u Engleskoj).
  • 0

#2857 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 05:28 PM

@ske

Nije.

 

 

@milovuk1967

Bukvalno prvi put vidim isprekidanu zaustavnu liniju.

Pa kako nije? Eto, lepo pise, saobracajna signalizacija pa pod brojem 2. oznake na kolovozu.

Zato sam i stavio navodnike. Neke oznake na kolovozu  imaju svoje znacenje i tezinu  isto kao i vertikalni saobracajni znak. Lepo je neko rekao da ima horizontalni i vertikalni znakovi. Vertikalni su oni "metalni" a horizontalni su oznake na kolovozu. Puna zaustavna linija je "metalni" stop.

Na gornjoj raskrsnici vozilo sa punom zaustavnom linijom je duzno da se zaustavi, obavezno, bez obzira dal ima drugih ucesnika u saobracaju ili ne. Vozilo sa isprekidanom zaustavnom linijom ne mora da se zaustavi, mora da propusti druge ucesnike koji imaju prednost u odnosu na njega. Posto vozilo 1 stoji prednost ima vozilo br. 2


  • 0

#2858 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 31 October 2021 - 10:20 AM

Pa kako nije? Eto, lepo pise, saobracajna signalizacija pa pod brojem 2. oznake na kolovozu.
Zato sam i stavio navodnike. Neke oznake na kolovozu  imaju svoje znacenje i tezinu  isto kao i vertikalni saobracajni znak. Lepo je neko rekao da ima horizontalni i vertikalni znakovi. Vertikalni su oni "metalni" a horizontalni su oznake na kolovozu. Puna zaustavna linija je "metalni" stop.
Na gornjoj raskrsnici vozilo sa punom zaustavnom linijom je duzno da se zaustavi, obavezno, bez obzira dal ima drugih ucesnika u saobracaju ili ne. Vozilo sa isprekidanom zaustavnom linijom ne mora da se zaustavi, mora da propusti druge ucesnike koji imaju prednost u odnosu na njega. Posto vozilo 1 stoji prednost ima vozilo br. 2

Mislim da sada razumijem heh,a npr da broju 2 dolazi neko iz suprotnog pravca i presijeca ga tj skrece ulijevo posto oba imaju isprekidanu onda bi se primjenilo pravilo desne strane jel tako?
  • 0

#2859 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 31 October 2021 - 02:39 PM

A šta ako ja ne mogu da vidim šta onom drugom piše na asfaltu? Iz bilo kog razloga. Najčešće se "obrisala" linija ili se jedva vidi i onom ko nailazi na nju. 


  • 1
.

#2860 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 31 October 2021 - 03:53 PM

A šta ako ja ne mogu da vidim šta onom drugom piše na asfaltu? Iz bilo kog razloga. Najčešće se "obrisala" linija ili se jedva vidi i onom ko nailazi na nju.

Da sam na tom mjestu,usporio bi ispred raskrsnice,ako ne bi primjetio tu obrisanu liniju na jednoj strani mogao bi zakljuciti pogledom na drugu stranu,a ako su obe izbrisane onda prosao .
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika