Jump to content


Fotografije
* * * * * 2 glasovi

Mi i automobili


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2936 odgovora na ovu temu

#2821 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 September 2021 - 05:52 AM

Vozeći se po srpskim putevima, pretežno po Vojvodini u proteklih nekoliko nedelja, uspeo sam da se prisetim kakva nezaboravna iskustva biciklista na drumu u Srbiji svakodnevno proživljava.
Zanimljivo je to da ako nema nikoga na putu, automobil te obilazi u širokom luku i skoro bespotrebno potpuno pređe u levu traku. Rekao bi neko, e to je savestan vozač. Međutim ako kojim slučajem ide vozilo u susret i ako se jasno vidi da će se u momentu mimoilaženja i biciklista naći na putu, ne postoji ta sila koja tu konjinu za volanom može naterati da na jedan sekund prikoči i omogući bezbedno kretanje biciklisti na putu. Devet od 10 vozača će to uraditi, svega mi, kao da ih je ista P... donela na ovaj svet.
Ne kapiram stvarno kako ta stoka za volanom ne može da ukapira da ne mora da udari prednjim delom auta u bicikl, da je dovoljno da ga dokači retrovizorom, očeše vratima, da čovek nezgodno padne, slomi kičmu vrat... Jel moguće da je ljudima toliko teško da shvate kako lako sranje može da se desi?
Nazovite me i paranoikom, ali moje lično mišljenje je da prosečan drumski biciklista u Srbiji, pogotovo kad vozi sam u okolini većih gradova na prometnijim putevima radnim danom, svaki put kada zajaši bicikl delimično stavlja sopstvenu glavu u torbu.
Potrebno je da prođe još jako, jako puno vremena da se mentalitet prosečnog srpskog vozača i njegovo ophođenje prema biciklisti u saobraćaju korenito promeni... Nažalost...



Mislim da se to u ovom životu neće desiti. Možda za nekih 50 godina, ali i to je pitanje.
Nedavno vozio kroz Makedoniju i primetno je da su njihovi vozači znatno strpljiviji i tolerantniji. Uz to 2 dana vozio u jednom delu Grčke.. šta da kažem.. kad Grk nije siguran šta ću ja da uradim dok se krećem na biciklu on jednostavno stane i sačeka. Bez sviranja, bez nervoze, bez žurbe. Ako je potrebno čak će i izaći da pomogne.
Naši sugradjani tek treba da uče od drugih iz okolnih zemalja. I pre nego počnu prditi protiv drugih treba prvo da srede stanje kod sebe.
Da me neko ne razume pogrešno, nismo mi loša nacija ali smo u mnogo čemu dosta bahati i previše opušteni.
  • 1

#2822 marvas

marvas
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 464 posts
  • LocationBeograd/Surcin

Postavljeno 27 September 2021 - 07:50 AM

Pošto nisam nikada vozio bicikl u inostranstvu, a kolima isao samo turistički pa to nije merodavno, zanima me koliko su biciklisti rasprostranjeniji u saobraćaju? Tj da li je problem do naše bahatosti ili jednostavno vozači nisu naviknuti na bicikliste u saobraćaju... Koliko sam primetio NS i severni deo Srbije ima vozače mnogo tolerantnije ka biciklistima u saobraćaju, a isti su gore dosta rasprostranjeniji.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
  • 0

#2823 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 September 2021 - 09:28 AM

Nema tu "nije navikao". Zakon je jasno precizirao prava i obaveze svih učesnika. I svi imaju pravo na korišćenje puteva onako kako je zakon propisao. Da li je pešak, biciklista, zaprežno vozilo itd, nebitno je. Niko nema pravo da svojim načinom vožnje ugrozi ostale učesnike.
Ubedjen sam da se prosto rečeno radi o bahatosti odredjenog broja vozača.
Jednostavno mnogi misle da su nedodirljivi i da su na putu Bog i batina. Mrzi ih da popuste gas, da istolerišu sporijeg od sebe. I što jači auto to je sve izraženije. Naša raja pati od tog automobilskog sindroma "Audi, BMW" i slično. Stavlja se 1,5 tona gvoždjurije ispred ljudskog života. Moralne vrednosti polako sve više tonu u ovoj zemlji.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2824 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 27 September 2021 - 09:34 AM

Mama moja, ako su u Novom Sadu i okolini vozači tolerantniji prema biciklistima, kako li je onda tek u drugim delovima zemlje? Doduše vozio sam ja bajs malo i po istoku, zapadu, malo i po jugu Srbije ali u društvu, a kad vozači vide dvojicu, trojicu biciklista na putu, uglavnom se drugačije ponašaju.

Još jedna situacija, sa poslednjeg breveta. Vozimo se nas trojica po putu, uglavnom jedan iza drugog, a u suprotnoj traci stoji kamion, upalio sva 4. Mi se mimoilazimo sa kamionom a u tom momentu auto iz suprotne trake koji stoji iza kamiona kreće da ga obilazi i naravno svira nama. Ne samo što je on ušao u traku nas da seče umesto da nas propusti, još nam i svira. Kompletan idiot potpuno nesvestan svoje sopstvene greške...

Kad je u pitanju poređenje zemalja zapadne Evrope, pa ne mora da bude ni zapadne nego nekih drugih krajeva Evrope, situacija je drastično bolja nego kod nas. Pomenuću konkretno Nemačku jer 80% svoje godišnje kilometraže pravim upravo tamo. Prvo i osnovno ima mnogo biciklističkih staza koja povezuju susedna mesta, potpuno odvojena od drumskog saobraćaja i zaranjenih za isti. Tamo gde ih nema i gde biciklista mora da se kreće kolovozom, obično ima traka minimum metar širine odvojena belom linijom. Tamo gde nema ni te trake a biciklista sme da se kreće, vozači su jako pažljivi sa biciklistima. Obilaze ga u širokom luku gotovo uvek bezbedno i veoma, veoma retko sviraju. Neretka je situacija da se biciklom penjem na neki uspon i krećem svega 12, 13 na sat a iza mene ide ne jedan nego kolona auta istom tom brzinom. Voze se i čekaju momenat da me bezbedno obiđu kad vide da iza krivine ne dolazi niko u susret. U takvim momentima ja obično njima dam znam rukom kad mogu da obiđu, a oni kad prođu upale sva 4 da se zahvale i teraju dalje.

Kad se čovek navikne na tako nešto i opet malo tera bajs po našim putevima, na može da se ne zapita a zašto i mi ne možemo tako da imamo strpljenja i razumevanja jedni za druge? Za to nam bar ne trebaju pare, samo malo ljudskosti i dobre volje....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2825 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 468 posts

Postavljeno 27 September 2021 - 09:41 AM

Niste vi vozili u okolini Preševa, Bujanovca i Vranja

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#2826 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 445 posts

Postavljeno 27 September 2021 - 10:18 AM

Sigurno da što ima više biciklista ima i veće tolerancije vozača ka njima jer prosto više ljudi ima brata/sestru/mamu/tatu/prijatelja koji voze bicikl pa nije baš taj nivo bahatosti. E sad kod nas je generalno trenutno situacija sa vožnjom automobila dostigla neviđene razmere bahatosti i nepoštovanja bilo čega i bilo koga, biciklisti su tu samo više ugroženi. Pritom kada pričam o bahatosti učesnika u saobraćaju pričam o svima, od kamiona i automobila, pešaka, pa do samih biciklista - gomilu puta vidim ljude na biciklu koji bez pardona prolaze na crveno na vrlo prometnim raskrsnicama. I ne poredim sad sa Švajcarskom bahaćenje u saobraćaju, nego smo trenutno gori od Rusa čijim se klipovima sudara smejemo... Šta je tačno razlog svega toga ne znam, ali bih rekao da je kombinacija nedovoljne edukacije počev od osnovnih škola (verujem da se mnogi ovde sećaju u osnovnoj školi Ponike i saobraćajnog poligona na časovima OTO) i auto-škola, slabe primene zakona, činjenica da MUP prekršaje piše po sistemu "treba mi ovoliko za danas", a ne po tome gde je najveći problem i drugo, ima toga mnogo... 

 

Naravno ima i ovoga što Smasher kaže da što je bolja infrastruktura je prosto lakši suživot automobilista i biciklista. Aj da ne uzmemo primer recimo Holandije, ali sam bio poprilično prijanto iznenađen u Londonu pre dve godine kada sam bio koliko su zapravo rasprostranjene biciklističke staze i koliko to dobro funkcioniše u smislu svakodnevnog prevoza ljudi. Ono što je mene posebno iznenadilo jeste da je većina biciklističkih staza zapravo samo ofarban deo kolovoza, ali da takođe na semaforu postoji poseban prostor za bicikle ispred automobila/autobusa, kao na slici u prilogu. Kad se malo bolje pogleda to i jeste logično i bezbednije, ali mislim da bi kod nas to bilo poprilično nepopularno izvesti. Opet oni kažu da im se nije dobro pokazalo rešenje gde su biciklističke i kolovozne trake odvojene samo bojom i da se dešava da vozači automobila pređu u biciklistički deo (dakle nije priča kod nas sve užas kod njih svi kulturiška) tako da sada uvode da će biciklističke staze biti odvojene onim fleksibilnim stubićima. 

 

Cyclists at traffic lights.jpg

 

london-cycle-detection-system-traffic-light-trial.jpg

 

 

 


  • 0

#2827 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 27 September 2021 - 11:22 AM

Eto ima recepta za nas. Jel  dao 3000 din za one koji se vakcinisu, neka obeca svima koji redovno voze bicikl isto tako , bice kod nas biciklista koliko hoces,jos ce se i busati u grudi kao da su rodjeni na bajsu i kako ga oduvek koriste   O:)

 

Salu na stranu ali opste je misljenje da je bicikl nesiguran vid transporta i ljudi  ga izbegavaju,pogotovo u gradovima. Morala bi vlada bilo koja, da poradi na edukaciji stanovnistva,jer u krajnjem slucaja bi imala zdraviji narod,sto fizicki sto psihicki,i ustedela bi na duge staze.

 

Sta bi falilo bar obeleziti posebnom trakom onaj metar sto nam sleduje,bar za pocetak? Moraju ljudi da shvate da je to neminovnost kad tad,jer se u svetu sve viise forsira ekoloski vid transporta. Ja kad vidim nekog da bukvalno 300m autom ide do prodavnice,smejem se njegovoj budalastini ( ili njenoj).

 

Inace nista ne prepustam slucaju,znam ja gde zivim. Siti bajk i danju rade svetla i napred i pozadi,plus na zadnjoj korpi sam zakacio deo od fluoroescentnog prsluga na pola metra vrha pecaljke da viori kao zastava. DOk na ovim drugim biciklima uvek nocu dva svetla i napred i pozadi sto na kacigi ili klasicne blinkalice-za svaki slucaj,jbg rokne me dobice godinu dana,ne kazem, nece niko namerno da udari biciklistu,ali sigurnije je svetleti nocu kao bozicna jelka.


  • 0

#2828 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 11:47 AM

Moze mi neko pomoci oko ove nejasnoce,ispraviti me ako nisam u pravu i objasniti kako zasto?
Ko na sliki ima prvenstvo prolaza,95% mislim da broj jedan jer br 2 mu dolazi sa lijeve strane,i br 2 ima isprekidanu (sto je kao i obrnuti trokut jel tako?).Ili zbog tih 5% kojih me "kopka" ipak ja drugi krecem jer stajem na punu zaustavni i obavezan sam se zaustaviti,nebitno sto mi br 2 dolazi sa lijeva...
Bio bi puno zahvalan na savjetima .
  • 0

#2829 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1059 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 30 October 2021 - 12:07 PM

Moze mi neko pomoci oko ove nejasnoce,ispraviti me ako nisam u pravu i objasniti kako zasto?
Ko na sliki ima prvenstvo prolaza,95% mislim da broj jedan jer br 2 mu dolazi sa lijeve strane,i br 2 ima isprekidanu (sto je kao i obrnuti trokut jel tako?).Ili zbog tih 5% kojih me "kopka" ipak ja drugi krecem jer stajem na punu zaustavni i obavezan sam se zaustaviti,nebitno sto mi br 2 dolazi sa lijeva...
Bio bi puno zahvalan na savjetima .

O kojoj slici pričaš?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#2830 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 12:14 PM

Ups,zaboravih je okaciti pardon hah.
Evo je.
Nebitno znaci da li br 1 skrece desno,nastavlja pravo ili skrece lijevo...

Attached Thumbnails

  • IMG_20211030_141428.jpg

  • 0

#2831 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 30 October 2021 - 12:36 PM

Ups,zaboravih je okaciti pardon hah.
Evo je.
Nebitno znaci da li br 1 skrece desno,nastavlja pravo ili skrece lijevo...

Važi pravilo desne strane u raskrsnicama ako drugačije nije regulisano znakom.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#2832 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 12:39 PM

Važi pravilo desne strane u raskrsnicama ako drugačije nije regulisano znakom.

Sto bi znacilo da br 1 ima prvenstvo prolaza jelda.
  • 0

#2833 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 30 October 2021 - 12:41 PM

Sto bi znacilo da br 1 ima prvenstvo prolaza jelda.

Pa da

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#2834 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 01:07 PM

Bukvalno me onda predavac krivo naveo,ali nisam htjeo opet nista reci kako ni ja nisam 1000% siguran bio.Ali grijesimo svi nekad...
Hvala
  • 0

#2835 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 02:40 PM

A oznake na kolovozu?

 Zar puna linija , zaustavna, nije nesto kao stop?

Mada mislim da je ovo izmisljena raskrsnica samo da bi mi sad nesto mrsili i da ne postoji u realnost


  • 0

#2836 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 02:40 PM

Jednima je puna zaustavna linija drugima nije, verovatno to utice na prvenstvo.


  • 0

#2837 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 02:41 PM

Pa to. Onda nije pravilo desne strane


  • 0

#2838 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 02:43 PM

Verovatno ukljucivanje sa sporednog puta na glavni.


  • 0

#2839 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 02:45 PM

Na slici su putevi iste vaznosti.


  • 0

#2840 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 30 October 2021 - 02:48 PM

Ovaj sto ima punu zaustavnu mora da stane da sve propusti, medjutim i broj 2 mora da stane da propusti broj 1, posto mu je on sa desne strane, a ne moze da zna da on ima punu liniju.

To bi u realnosti znacilo da ako postuju propise i jedan i drugi bi stajali, cekajuci da ovaj drugi prodje.

Tako da je  ovo, ono od onih trik pitanja.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika