Jump to content


Fotografije

Servis prednjeg amortizera


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
152 odgovora na ovu temu

#101 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 10 May 2014 - 11:05 AM

Ljudi, molim za pomoć. U pitanju je jeftina vila SR Suntour XCTv4. Nešto ovako, samo bez lockout-a:

Postavljena slika

Nakon FG maratona vila je totalno blokirala, nije se dala pomeriti ni za milimetar. Skinuo sam noge, ocistio štapove, i kako nisam imao drugu mast pri ruci, stavio sam zelenu tovat mast... Amortizer radi, međutim posle današnje vožnje od 30-tak km, počeo je da škripi. E sad, da li jednostavno nisam stavio dovoljno masti ili možda treba neka druga mast manjeg viskoziteta? Hvala unapred.


Nisi podmazao opruge....One skripe
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#102 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 10 May 2014 - 11:34 AM

Hm, prvo treba da utvrdis odakle dolazi skripanje, mozda jednostavno nisi stavio dovoljno masti? Meni se cuo XCM v3 nakon jednog servisa isto tako posle par desetina km, da bih zakljucio da opruga malo kaci nogu iznutra. Nisam stavio dovoljno masti, kad sam otvorio i dodao, radi opet sve kako treba. Bas to sto kolega iznad kaze :)

Inace Planet Bike i nije bas azuran sto se rezervnih delova tice, pre 2 meseca kad sam radio taj servis hteo sam da zamenim i slider sleeves i dust seals... Pogadjate, nista nisu imali na stanju za moj xcm, koji je 2-3 godine star, uzas. Teram do kraja sezone, pa ako se previse osteti hrom na stapovima menjacu ga nekim drugim i kupiti rezervne delove unapred. Sada je jedan slider sleeve malo poceo da grebe levi stap i da ostavlja trag, zato sam i hteo da menjam sve.
  • 0

#103 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 10 May 2014 - 08:44 PM

Hvala na pomoći. Imam samo jedan problem, ja do opruge nemogu doći jer ne posedujem alat za otvaranje tog dela vile, jel ima neki alat kojim bi mogao otvoriti štap?

Sad ću opet namazati noge i štapove, pa ću videti kako će se sutra ponašati, ako počne opet škripati, znači da je opruga, ako ne, onda je sve ok...
  • 0

#104 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 12 May 2014 - 03:51 PM

Uzmes preko krpe i kljestima ili srafciger+cekic, i odvrnes :) Bar ja tako odvrtao do sada 3-4 puta, sve je i dalje ok. Samo polako i pazljivo da ne ostetis plastiku.
  • 0

#105 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 13 May 2014 - 06:39 AM

Verovao ili ne, tako sam skontao, pre jedno godinu dana, da se to može odvrnuti, jer sam mislio da mi je preload dugmence zapeklo, pa reko da ga odvrnem. Lepo krpu preko dugmeta i klešta dok nisam shvatio da se odvrće sve zajedno. Tada nisam znao ništa o tome, pa sam brže bolje to sve zavrnuo i ostavio :mrgreen: Hvala što si me podsetio, potpuno sam zaboravio da je tako moguće odvrnuti. :D
  • 0

#106 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 13 May 2014 - 09:24 AM

Ja sam svoje preload dugme tako prvi put sjebao (sad nema funkciju jer se plastika unutra rasula), ali je ostao amortizer sa preload-om koji mi odgovara pa mi nije problem. Inace se trudis onaj plasticni obruc oko dugmeta da odvrces (pre toga preload skroz u minus).
Ili je nesto sa mojom viljuskom u startu bilo lose pa je zato puklo, posto sam na par mesta procitao da moze da se odvrne direktno preko preload dugmeta. Vise se ni ne secam dal je meni to puklo prilikom skidanja ili prilikom vracanja, moguce da sam prilikom vracanja pretezao pa zato :)
  • 0

#107 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 13 May 2014 - 12:35 PM

Verovao ili ne, tako sam skontao, pre jedno godinu dana, da se to može odvrnuti, jer sam mislio da mi je preload dugmence zapeklo, pa reko da ga odvrnem. Lepo krpu preko dugmeta i klešta dok nisam shvatio da se odvrće sve zajedno. Tada nisam znao ništa o tome, pa sam brže bolje to sve zavrnuo i ostavio :mrgreen: Hvala što si me podsetio, potpuno sam zaboravio da je tako moguće odvrnuti. :D



Samo kad budes vracao ne stezi previse jako da bi lakse skinuo iduci put...
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#108 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 13 May 2014 - 04:29 PM

Hvala na savetu, a ja baš volim da zatežem stvari onako pošteno, da se "ne otkači" u vožnji :mrgreen: nekakav iracionalan strah valjda... Vodiću računa o tome da ću je otvarati još koji put.

@brko83 Dobro si dijagnostikovao kvar, škripa dolazi iz štapa sa amortizerom, što znači da je voda verovatno i tamo sprala mast. Hvala još jednom.
  • 0

#109 Imobile

Imobile
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 25 August 2014 - 07:37 AM

приметио сам да ми излази мало уља на штапу амортизера /ради се о сантур нцх аморту за трекинг/ на рупама где се качи предњи блатобран...са те стране се и закључава...сад ми се чини као и да мало слабије закључа.Аморт је скоро нов. Колико је то велики проблем и где би се у Новом Саду то могло решити ако не престане само од себе :)?


  • 0

#110 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 30 August 2014 - 06:52 PM

приметио сам да ми излази мало уља на штапу амортизера /ради се о сантур нцх аморту за трекинг/ на рупама где се качи предњи блатобран...са те стране се и закључава...сад ми се чини као и да мало слабије закључа.Аморт је скоро нов. Колико је то велики проблем и где би се у Новом Саду то могло решити ако не престане само од себе :)?

Probaj da zalepis zvaku :)

 

Nece prestati samo od sebe, crkle su ti gumice ili O ring pa je pocela da pusta ulje. Znaci zamena je jedina opcija. E sad kod suntoura ne znam da li se menjaju O ring ili mora ceo uljni ulozak da se zameni. Probaj da se raspitas u planet bike oni su zvanicni za suntour.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#111 Peloponez

Peloponez
  • Members
  • PipPipPip
  • 127 posts

Postavljeno 04 March 2015 - 07:36 PM

Da ne postavljam novu temu,iskoristicu ovu postojecu.

Naime, predhodnih dana muku mucim da u svom gradu pronadjem servis koji moze da odradi servis mog amortizera.Trazeci tako,nisam cak uspeo da pronadjem ni servis koji ima pumpu za amortizer,a kamo li sta drugo.

Imam problem sa lockout-om.Vrlo cesto kad jace pritisnem prednju kocnicu,vila propadne par cm.Kod mene je vec neko vreme i nije radjen servis,a veliko je pitanje da li je radnjen i ranije.Zbog toga sam mislio da je malo obradujem,a vala i sebe posto je ovo pocelo dobrano da me nervira.

Dakle servis u gradu nemam.Sam ne mogu(nemam alat),a iskreno i ne znam to da uradim.Pa sam mislio ako mozete da mi preporucite nekoga ko moze kvalitetno da odradi servis.Jos bolje ako je neko od ljudi sa foruma.

Amortizer je Manitou R7 Super Absolute 100mm.

Hvala!


  • 0

#112 Psihopata

Psihopata
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts

Postavljeno 04 March 2015 - 07:50 PM

Meni se to propadanje pri kocenju desavalo i prvog dana, tj isti dan kad sam doterao bajs kuci posle kupovine, Suntour XCT V4 29er je u pitanju. Sada posle 7-8 meseci i 700 km, manje ali opet mi je cudno to.


  • 0

#113 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 04 March 2015 - 07:57 PM

To je uobicajno kod hidraulicnih vila, nedostatak ulja moze biti jedan od razloga. MIslim da manitu niko ne radi zvanicno ovde, nedostatak delova je jedan od razloga.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#114 Psihopata

Psihopata
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts

Postavljeno 04 March 2015 - 07:59 PM

E, ajde da ovde pitam, je li normalno da na stapovima ostaju crne linije, kapiram od ulja ili necega? Tj. ostaje celim obimom stapa..


  • 0

#115 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 04 March 2015 - 08:11 PM

@Psihopata

Ne bi trebala da bude masna po stapovima osim ako ih ne podmazuje spolja


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#116 Peloponez

Peloponez
  • Members
  • PipPipPip
  • 127 posts

Postavljeno 04 March 2015 - 08:19 PM

Kad je otkljucan u off road voznji,radi sasvim ok.Po ravnom i uz padinu na asfaltu drzi lockout,ali kad idem niz padinu(asfalt) i posebno ako pritisnem prednju kocnicu,odjednom propadne.Kad sidjem u ravan on se opet vrati u pocetni polozaj i drzi.takodje kad upadnem u neku rupu na asfaltu zna da propadne.


  • 0

#117 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 04 March 2015 - 08:32 PM

@peloponez

odakle si?


  • 0

#118 Peloponez

Peloponez
  • Members
  • PipPipPip
  • 127 posts

Postavljeno 04 March 2015 - 08:34 PM

Valjevo


  • 0

#119 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 04 March 2015 - 08:45 PM

imas pm


  • 0

#120 Peloponez

Peloponez
  • Members
  • PipPipPip
  • 127 posts

Postavljeno 04 March 2015 - 09:03 PM

Nadam se da sam uspesno uzvratio pm.


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika