Jump to content


Fotografije

Servis prednjeg amortizera


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
152 odgovora na ovu temu

#81 mikeli74

mikeli74
  • Members
  • PipPipPip
  • 106 posts
  • LocationKraljevo

Postavljeno 09 March 2013 - 10:32 AM

Postavljena slika

Moj damper je isti kao ovaj na slici. I deo gde se kaci sajla poplock - a je isti.
  • 0

#82 mikeli74

mikeli74
  • Members
  • PipPipPip
  • 106 posts
  • LocationKraljevo

Postavljeno 09 March 2013 - 10:48 AM

Moracu da rastavim ceo damper. Kada zarotiram samo donji metalni deo za 180 stepeni, damper je otvoren po pola i kada ga zakljucam i kada ga odkljucam. Zasto prosto, kada moze i komplikovano! :twisted:
  • 0

#83 TaZ

TaZ
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 09 March 2013 - 11:24 AM

ma nije to nikakav problem napraviti....javi kako je prošlo :D
  • 0

#84 mikeli74

mikeli74
  • Members
  • PipPipPip
  • 106 posts
  • LocationKraljevo

Postavljeno 09 March 2013 - 02:30 PM

Uspeo sam da sredim damper, a da ga ne otvaram! :P Donji metalni deo koji naleze na plastiku dampera moze da se okrece u krug u odnosu na deo sa druge strane koji ulazi u osovinu. Malo okretao dok nisam podesio da damper bude otvoren kada je otkljucan, a skroz zatvoren kada je zakljucan, i ola, sada sve radi perfektno! Puno hvala kolegi biciklisti TaZu na pomoci. Bez njegove pomoci, slika i linka ne bih resio ovaj problem. n:anim_32

Sipao sam ovo ulje u amortizer:
25.jpg

Inace, nisam neki ekstremni vozac i ne izlazem amortizer nekom velikom opterecenju, pa me interesuje da li ce ovo ulje da vrsi posao za ovakav vid voznje, ili da pokusam da nabavim neko drugo ulje?

I jos jedno pitanje. Ima ili gde kod nas u Srbiji osim u Caprijolu da se nabavi set gumica za RS REBU?
  • 0

#85 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 09 March 2013 - 03:14 PM

Uspeo sam da sredim damper, a da ga ne otvaram...
Sipao sam ovo ulje u amortizer...
I jos jedno pitanje. Ima ili gde kod nas u Srbiji osim u Caprijolu da se nabavi set gumica za RS REBU?


svaka cast na majstorisanju! :)

RS fabricki u svoje dampere sipa ulje "tezine" 5WT. Promena "tezine" ulja daje i promenu karakteristike rada amortizera, sto sam pokusao da objasni u nekom od predhodnih postova. Promena "vrste" tj "tipa" ulja moze da dovede do problema stoga preporucujem da ipak nadjes ulje za amortizerske viljuske.

Nikad nisam koristio ovo ulje specijalno dizajnirano za Citroenove hidraulicne (kocenje i vesanje) sisteme, bas iz tog razloga, jer je dizajnirano za nesto drugo. Koja mu je tezina, pise li negde? Da je stetno, i koliko, ne bih znao da kazem ali znam da nisi jedini koji ga je stavio u vilu. Sigurno je bilje od vode koja kod nemarnih vozaca zbog neredovnog odrzavanja i servisiranja udje unutra i napravi dar-mar (reklama B92) a znam da ga neki koriste u kocnicama, uglavnom Magurinim. Da li ga stavljaju i tiganj, ne znam :)

Da li to znaci da u Capriolu ima gumica? I sta podrazumevas pod setom gumica? Koliko znam postoje tri seta, za vazdusnu uprugu u levom stapu, za damper u desnom stapu i set "prasinara" i sundjerastih prstenova koji se nalaze unutar "plovka" gde stapovi ulaze. Sta od toga trazis?
  • 0

#86 bomber

bomber
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 276 posts

Postavljeno 09 March 2013 - 03:31 PM

#-o #-o #-o #-o #-o #-o
A trebao si prije pitati koje ulje da sipas,a ne sad
Sad lepo izvadi to ulje i nadji neko konkretno ulje za amortizere.
To ulje sto si ti sipao je mineralno ulje koje se koristi za hidrauliku u citroneu, tacno, i magurinim kocnicama, kao i kod shimana i svim ostalim kocnicama koje koriste mineralno ulje (meni se pokazalo bolje od orig shimanovog) ali nikako nije za amortizere na biciklu
Zasto, jbg, to je sad vec drugo i opsirno...ukratko nije napravljeno da se nosi s pjenusanjem i ostalim stvarima koje je potrebno da zadovolji damper u amortizeru. A koje je gradacije pitaj boga :)
Odi u neki moto shop, i tamo trazi ulje za amortizere, koliko znam RS preporucuje u svojim vilicama gradaciju 5wt
Dobro je sto vec trazis set novih gumica i brtvi, pitanje kako ce se provesti postojece nakon ovog tretmana. Ili to je poceo pustati nakon izmjene ulja :D
  • 0

#87 TaZ

TaZ
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 236 posts

Postavljeno 09 March 2013 - 03:31 PM

Citroenovo ulje odlično je i za Shitmano kočnice....:)
  • 1

#88 brko83

brko83
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationKV !!!

Postavljeno 09 March 2013 - 04:46 PM

Zemo,idi u Pontis motori preko puta neoplante i kupi ulje za amort....
  • 0
Kupujem avid arch rival jednu ili obe celjusti!

Kupujem jedan xtr paralelogram u ocuvanom stanju(bez lufta)!

#89 mikeli74

mikeli74
  • Members
  • PipPipPip
  • 106 posts
  • LocationKraljevo

Postavljeno 09 March 2013 - 04:56 PM

Da li to znaci da u Capriolu ima gumica? I sta podrazumevas pod setom gumica? Koliko znam postoje tri seta, za vazdusnu uprugu u levom stapu, za damper u desnom stapu i set "prasinara" i sundjerastih prstenova koji se nalaze unutar "plovka" gde stapovi ulaze. Sta od toga trazis?


Potreban mi je set gumica za damper, ali u Caprijolu (koji je inace generalni zastupnik RS za Srbiju) nemaju nikakve gumice.

Sad lepo izvadi to ulje i nadji neko konkretno ulje za amortizere.
Dobro je sto vec trazis set novih gumica i brtvi, pitanje kako ce se provesti postojece nakon ovog tretmana. Ili to je poceo pustati nakon izmjene ulja :D


Ulje je pocelo da izlazi pre "tretmana" :roll: ,zato mi nije ni radio lockout. Posto ovo ulje nije adekvatno za amortizer, isti necu ni montirati na biciklu dok ne nadjem ulje 5Wt, i zamenim i njega i gumice.

Citroenovo ulje odlično je i za Shitmano kočnice....:)


Ovaj TOTAL LHM + mi je ostao od zadnjeg menjanja ulja u Simano kocnicama. :lol:
  • 0

#90 mikeli74

mikeli74
  • Members
  • PipPipPip
  • 106 posts
  • LocationKraljevo

Postavljeno 09 March 2013 - 04:59 PM

Zemo,idi u Pontis motori preko puta neoplante i kupi ulje za amort....


Zemo, sta bi ja bez tebe! =D> Upravo sam hteo da guglam da nadjem gde ima tog ulja. Ovako, odoh odma do PONTIS -a da vidim imaju li ulja.
  • 0

#91 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 09 March 2013 - 05:46 PM

Zemo,idi u Pontis motori preko puta neoplante i kupi ulje za amort....


Zemo, sta bi ja bez tebe! =D> Upravo sam hteo da guglam da nadjem gde ima tog ulja. Ovako, odoh odma do PONTIS -a da vidim imaju li ulja.


5wt za damper (mislim da ide 110ml)
15wt za plovke i vazdusnu komoru (15+15+5ml)

imas pm :)
  • 0

#92 bomber

bomber
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 276 posts

Postavljeno 09 March 2013 - 07:47 PM

Bitno ti je za damper da kupis odgovarajuce, a ono sto ide u noge sto se sipa odozdo kroz otvore za vijke, i za vazdusnu komoru moze i obicno motorno, bilo koje, cak je i bolje od ovog za amort
  • 0

#93 lesa

lesa
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 April 2013 - 02:53 PM

Da li neko moze da mi da savet u vezi problema.Nemam iskustva sa amortizerima ali sam primetio nesto cudno.Kad dignem prednji tocak,cujem i osetim amort kad se razvuce do kraja,lepo se cuje-"tak!".Da li je to normalno,sta to moze da bude?Inace nista ne curi,ne primecujem nikakav luft...Navratio sam onako usput do kaprijola i pitao za savet,pritisnuo je par puta amort i rekao da je "prosvirao".Pitao sam ga za savet oko servisa,kaze da postoji servis u BG-u i da ce me kostati oko 30 evrica.Nisam razumeo sta je to prosviralo
Amortizer je marzocci bomber mx pro lo.
  • 0
saleobradinovic

#94 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 29 April 2013 - 05:10 PM

Da li neko moze da mi da savet u vezi problema...osetim amort kad se razvuce do kraja,lepo se cuje-"tak!".Da li je to normalno,sta to moze da bude?...Amortizer je marzocci bomber mx pro lo.


kao i kod auta tako i kod amorta treba s vremena na vreme promeniti ulje jer od upotrebe ali i od stajanja (doduse manje) gubi svojvstva. Ne znam da li je Profa iz TerranoTeam moze da ti pomogne: Zoran Božić - Profa Terrano Team, Beograd, [email protected]
  • 0

#95 lesa

lesa
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 April 2013 - 06:40 PM

aha,terano tim,tako mi je i rekao serviser iz kaprijola. sada kad i od tebe cujem isto to je vec preporuka. fala na savetu,idem tamo pa sta mi bog da.
  • 0
saleobradinovic

#96 lesa

lesa
  • Members
  • PipPip
  • 68 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 May 2013 - 08:23 PM

Bio sam kod Profe u teranotimu. Amortizer je potpuno ispravan ali je bio prenaduvan. Ispustio mu je pritisak na tri bara i sada radi kao sat i nema vise "tak!".

Treba paziti gde se odlazi na servis,eto ja sam prvo otisao u jedan servis gde nemaju pojma i gde su mi ga preduvali,pa su mi u drugom gde isto nemaju pojma rekli da je razjeban,i na kraju nije mu nista.
  • 0
saleobradinovic

#97 miso88ni

miso88ni
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 31 May 2013 - 10:31 AM

Treba mi pomoc oko servisa Marzocchi 55 ATA 2009 amortizera. IMao sam problem sa ATA stapom posto je vazduh uso iz komore pozitivnog pritiska u komoru sa negativnim pritiskom. Vila nije htela da se vrati na 160mm zbog toga. Naso sam na netu da je problem u o-ringu koji se nalazi izmedju ove dve komore. Zamenio sam o-ring (stavio sam za skoro 1mm veci) sada se vila vratila u svoj prvobitni polozaj. Ali sada se javio problem da vila u voznji polako propada i ne vraca se u prvobitni polozaj dok ne prestanem da je koristim. (cim sidjem sa bajka ona se vrati na 160 mm). Da nije problem u o-ringu koji sam stavio i da mu on ne dozvolava posto je veci od prethodnog?
Ako neko zna nesto o ovome i ako mu se desavalo nesto slicno neka kaze....

Pozdrav,
miso
  • 0

#98 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 01 June 2013 - 07:32 PM

imam prednji amortizer logan 780 i kada naidjem na rupe amortizer lupa,šta to može da bude?
  • 0

#99 chunga

chunga
  • Members
  • PipPipPip
  • 116 posts

Postavljeno 22 April 2014 - 08:43 AM

Da li ima neko neki kontakt telefon od Profe Terrano team-a? Vidim da mu je onaj stari fiskni promenjen, a i koliko sam cuo vise se ne nalazi u Takvskoj...
  • 0

#100 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 10 May 2014 - 09:41 AM

Ljudi, molim za pomoć. U pitanju je jeftina vila SR Suntour XCTv4. Nešto ovako, samo bez lockout-a:

Postavljena slika

Nakon FG maratona vila je totalno blokirala, nije se dala pomeriti ni za milimetar. Skinuo sam noge, ocistio štapove, i kako nisam imao drugu mast pri ruci, stavio sam zelenu tovat mast... Amortizer radi, međutim posle današnje vožnje od 30-tak km, počeo je da škripi. E sad, da li jednostavno nisam stavio dovoljno masti ili možda treba neka druga mast manjeg viskoziteta? Hvala unapred.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika