Jump to content


Fotografije

Kupovina drumaša za početnika

Drumaš početnik

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
58 odgovora na ovu temu

#21 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 February 2021 - 02:48 PM

Šta ti je konkretno toliko bolje na Utelgri 6700? Samo funkcionisanje menjača ili ergonomija?
 

Ergonomija je subjektivna stvar, oblik menjača, kormana, sedišta, dok ne probaš razne stvari, ne možeš da znaš da li ti odgovara. Mehanika je po meni unapređena. Preciznije su promene, same ručice imaju lakšu akciju, ali za početnika to nije toliko bitno. Novija generacija bi trebalo da ima više preostalog radnog veka, pod uslovom da je bajs održavan i da nema ozbiljnih padova. Celokupan bajs izgleda mlađe i očuvanije (što ne znači da nema skrivenih mana), ako bih išao na slepo, uzeo bih novije. Dušanov predlog ide u istom smeru, nov je, dobija garanciju, može da ga proba, meni bi samo bilo bezveze da ne uzmem malo starije, ali dosta bolje za iste pare.

Ako ga ne mrzi, može da proba ovako nešto. Možda je slabija oprema, ali je i cena prikladna. https://www.2bike.rs...-2#.YCk3Q1Mo9Pw
  • 0
The sea, the sea

#22 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 02:53 PM

Čovek ima 100 kila i nije u životu seo na drumaša a kupuje na slepo. Recept za propast.



Znam kako to deluje na papiru, kad kažeš da je neko 180 i da ima 100 i kusur kila, ali kum je malo nestandardne građe. Dosta dugo je išao u teretanu tako da od tih 100 kg veliki deo je i mišićna masa a dosta je sportski tip. Igra mali fudbal a nekad i basket ali u poslednje vreme slabije. Međutim na jednom lekarskom pregledu su mu doktori ustanovli da ima uvećano sportsko srce i da bi zbog toga bilo jako korisno kada bi se redovno bavio nekim aeorbnim aktivnostima. S tim u vezi jeste on težak ali nije totalno van forme i nije baš da je nerazgiban i smotan. Svakako za drumski bajs treba određen period privikavanja ali mislim da to generalno neće biti problem ako zavoli biciklizam.

Ako imaš još neki predlog za neki drugi bajs, ili bilo ko drugi, slobodno predložite...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#23 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 02:55 PM

Bolje da ode, vidi i proba nekoliko bicikala u okolini bez obzira da li su mu mali ili veliki. Da stekne bar kakvo-takvo "iskustvo". 


  • 1
.

#24 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 03:54 PM

Kum je visok 182 cm, ima oko 105 kg. Ja sam izbor sveo na dve opcije.

 

https://www.kupujemp...-99975117-1.htm

 

 

https://www.2bike.rs...je#.YCjeZHkxkcQ

 

 

 

Da imam kumovu kilazu, ne bih rizikovao sa prednjim tokovima sa 18 zica na nasim putevima, pogotovo sto kum nema iskustva sa drumasima.


  • 0

#25 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 04:28 PM

Nisu ti točkovi od 18 žbica toliko slabi kao što se misli. Da, oni sa više žbica jesu nešto jači ali realno sve ih je teže i teže naći. A na kraju krajeva, točkovi se naknadno uvek mogu promeniti...


Slažem se da je najbolje probati više različitih bajseva da bi se pronašlo ono što odgovara ali mnogi ljudi koji se ne bave biciklizmom i tek treba da uđu u te vode to teško shvataju... Da je bicikl kao obuća i mora savršeno da legne da ne bi bilo kompromisa. To će i on sam shvatiti vremenom kada krene više da vozi i bude obraćao pažnju na finese i na osnovu toga sam skapira šta mu odgovara a šta ne. Međutim, meni se nekako čini da je za taj neki prvi bajs jako bitno da se pogodi ta neka okvirna veličina, pa čak i ako je ram za nijansu manji ili veći, može dohvat uvek da se koriguje lulom. Ako ja mogu da vozim i ram 58 ali takođe i 52, čini mi se da neće biti promašaj ako njemu preporučimo ram od 54 do 56 cm u zavisnosti od geometrije.

Šta mislite o ovoj opciji?


https://www.2bike.rs...co#.YClPOB61KSQ
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#26 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 05:23 PM

Da se ne lažemo, 100 kila je 100 kila. Na prste da prebrojiš točkove koji su predviđeni za tu kilažu.

 

Čija je to marka NSR uopšte, viđao sam ih ali ne znam ništa o njima?

Šticna ima veliki offset, Campagnolo volan i ručice su dosta dugači, taj bajs uopste nije kratak bez obzira što je 54cm. Ako treba da se krati, ima mogućnosti. Jedino što je vrat viljuške dosta kratak, ako bude nizak, što je vrlo verovatno za početnika, biće problema. 

Baš i ne obožavam točkove sa grupisanim žicama ali ih ima relativno dosta i nije previše veliki razmak između grupa.


  • 0
.

#27 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 08:15 PM

Ni ja nemam pojma ništa o toj marki bicikla, ali ako je bajk razumno lagan - valjaće.

I meni se sa slika čini da nije kratak a to za razliku između visine sedla i kormana definitivno stoji. Međutim, ako bih mu preporučio neki baš početnički bajs onda bi trebalo da ima neku endurance geometriju sa dosta višim head tube-om, a takvih koliko vidim nema u oglasima.
Na tom sivom bajsu se meni lično sviđa to što je Campagnolo grupa i provereno znam da su te i starije grupe bruka kvalitetno napravljene. Delovi jesu skupi ali to traje i traje. A ako mu bude bilo šta trebalo od potrošnih delova za Campy sve mu ja donosim od preko bez problema. Sviđa mi se što je i pogon kompakt jer on standard na brdu nema teorije da može duže da gura sa tom kilažom. E sad jedino kaseta ne znam koja je, sa slika se čini da je to možda neka sa maksimum 27 zuba.

Zanima me još nešto, vi iskusniji to sigurno znate... Znam da novije 11-fazne Campy grupe isto prave menjače sa dugim kavezom što prihvataju kasete od 32 zuba. Netipično za Campy ali eto i oni su popustili potrebama korisnika. Zanima me da li i stariji bilo koji 10-fazni Campa menjači mogu imati dugi kavez na menjaču ili su svi rađeni sa kratkim koji je mogao da podrži maksimum one Campy ili Miche kasete do 29 zuba?

Bilo bi jako lepo kad bi bila mogućnost da se na Campy menjač montira velika kaseta. Nije da treba u svakodnevnoj vožnji ali ponekad na onim 150 + km vožnjama kad su noge i telo već umorni, nama teškima ti prenosi dođu ko budali šamar. Sačuvaju kolena...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#28 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 10:49 PM

Desetofazni Campagnolo bi trebalo da ima verzije menjača s dugom kavezom za upotrebu sa tripl pogonom. Ostaje pitanje koja je najveća kaseta koji podržava, pošto su ti stari menjači optimizovani za raspon napred, a ne pozadi.
  • 1

#29 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 February 2021 - 04:16 AM

Jeste, u pravu si. Sad sam gledao i najveća kaseta koja može da se nađe za Campy sa deset brzina je 13-30, mada je i to dosta retko, češće je 13-29.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#30 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 February 2021 - 05:13 PM

Lik što prodaje crni bajs kaže da je visok 178 a bajs je podešen po njegovim merama. Znači ima drugaru sigurno dobro da legne. Jeste to bajs od 10+ godina ali iz ličnog iskustva znam da te više serije Shimano mogu mnogo toga da izdrže i dugo da traju ako se iole normalno koriste i nema ozbiljnih padova. Ići će da pogleda taj crni a verovatno i sivi bajs pa će odlučiti koji mu bolje legne.

Inače smršao kumela malo, ima sad 97! Uz bajs ima on za par meseci da dotera do 90 kg, tad već može kako tako u bicikliste. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#31 Unaiana

Unaiana
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 07 March 2022 - 08:33 PM

Mnogo bi mi značilo Vaše mišljenje o Capriolo fire bird3? Vozila bih u s toku meseca od 300 do 500 km. Da li postoji mogućnost ugradnje širih guma?
  • 0

#32 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 08 March 2022 - 11:44 AM

Najveći problem kod tog bajka je, koliko se sećam, jako ograničen raspon veličina u ponudi kao i neodgovarajući prenosi za brda za početnike.

U svakom slučaju, pogledaj u Dekatlonu Triban bicikle, pogotovo Triban rc120 običan i sa diskovima. Jako lepo ukomponovan bicikl za razuman novac, sa prenosima prilagođenim i onima totalno bez kondicije i sa opcijom za montažu širih guma, onaj da diskovima se lako konvertuje u gravel bajk.

Ja upravo razmišljam da povučem obarač i uzmem taj sa diskovima, toliko mi se sviđa....
  • 2

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#33 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 March 2022 - 11:50 AM

Najveći problem kod tog bajka je, koliko se sećam, jako ograničen raspon veličina u ponudi kao i neodgovarajući prenosi za brda za početnike.

U svakom slučaju, pogledaj u Dekatlonu Triban bicikle, pogotovo Triban rc120 običan i sa diskovima. Jako lepo ukomponovan bicikl za razuman novac, sa prenosima prilagođenim i onima totalno bez kondicije i sa opcijom za montažu širih guma, onaj da diskovima se lako konvertuje u gravel bajk.

Ja upravo razmišljam da povučem obarač i uzmem taj sa diskovima, toliko mi se sviđa....

 

Lično merkam onaj obični triban (model 100 valjda) - koliko vidim ima rupe za montiranje klasičnog pak-tregera (što je meni obavezno, ne mogu bez toga, čak i na drumašu), samo još da napecam neke bar-end šiftere, ili nađem način za montiranje down-tube šiftera na tu široku alu cev.  :)

 

Koliko shvatam, fabrički dolazi sa 1x sistemom, ali ima na ramu napravljene stopere i za bužir prednjeg menjača.

 

Deluje kao dosta jak i krut alu ram, možda ne najlakši, ali što teže, to rekreativnije - što kaže Srdjoni!  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#34 bjanko

bjanko
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 175 posts

Postavljeno 08 March 2022 - 12:34 PM

Triban skroz ok bajs imam ga odlican bajs ja imam gravel Triban ima deblje gume 1x10 odlican bajs jak ,lepo izgleda udoban
  • 0

#35 bjanko

bjanko
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 175 posts

Postavljeno 08 March 2022 - 12:38 PM

Triban

Attached Thumbnails

  • 20220306_142905.jpg

  • 1

#36 bjanko

bjanko
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 175 posts

Postavljeno 08 March 2022 - 12:56 PM

Boja vojna spreman za vojne akcije
  • 0

#37 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 08 March 2022 - 02:04 PM

Lično merkam onaj obični triban (model 100 valjda) - koliko vidim ima rupe za montiranje klasičnog pak-tregera (što je meni obavezno, ne mogu bez toga, čak i na drumašu), samo još da napecam neke bar-end šiftere, ili nađem način za montiranje down-tube šiftera na tu široku alu cev. :)

Koliko shvatam, fabrički dolazi sa 1x sistemom, ali ima na ramu napravljene stopere i za bužir prednjeg menjača.

Deluje kao dosta jak i krut alu ram, možda ne najlakši, ali što teže, to rekreativnije - što kaže Srdjoni! :)


Imam ja Tribana 100 već nekoliko godina. Bajs je stvarno OK za svaki dan, i uz te deblje gume baš višestran. Za grad, prirodu, rekreaciju, ali ima ograničenja. To je pre svega u tom šifteru na sredini kormana koji je neergonomičan i ne baš zgodan za stalno šaltanje, u po tome što ima samo 1x7 prenos. Ok je to za grad i poneke manje uspone ali već i na manjoj planini uz taj prednji lančanik od 48 zuba duša se od tela oprašta.

Baš zato mislim da je Triban 120 mnogo bolja opcija. Ram je isti, oko 1900 grama, dakle teži i robustan, ali se dobija viljuška od karbona sa čak brezonima za prednji pak treger, zatim prenos 2x8 sa šamaraljkama koji uz kompakt pogon i kasetu od 34 zuba stvarno pruža pregršt mogućnosti. ČAk je i korman na tribanu 120 ergonomičniji i bolji nego kod jeftinijeg modela. Ja bih lično išao na model sa diskovima zbog mogućnosti montaže guma do 38mm što opet malo otvara offroad horizonte, a i disk kočnica van puta mnogo dobro dođe jer je jača i neće toliko strugati blato i prašinu prilikom kočenja. U svakom slučaju, za malo više para dobije se Triban 120 koji je po meni dosta bolji bicikl.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#38 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 08 March 2022 - 02:25 PM

Još da stigne u Decathlone po Srbiji.

Prodavac mi reče da su krenuli polako da poručuju i da će ih biti ove godine, zvaničan odgovor na upit mejlom je da nemaju informaciju kada će biti dostupni.

 

a i ja sam se zagrejao za 120, drumaš ili gravel, nisam siguran.


  • 0

#39 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 08 March 2022 - 08:22 PM

Triban


Dobar ti je Tribanko. Lepo uklopljen bicikl, nema šta. Međutim, ovo je tipačan gravel bajs sa samo jednim lančanikom napred, a sa ogromnom kasetom pozadi. Ako na ovaj bajk neko poželi da stavi drumske gume/točkove i da to tera po asfaltu, bajs će svakako biti mnogo življi, ali ostaju veliki skokokovi između brzina što je malo problem pri drumskoj vožnji da se nađe uvek odgovarajuća kadenca. Za to bi trebala sitnija kaseta, ali onda uz jedan lančanik napred malo je nepraktično za duge drumske uspone.

Po meni je idealan odnos za cross/gravel bajk napred 46/30 a nazad 11/34. Na taj način se pokriva veliki raspon brzina i na asfaltu i van njega.

Inače, i u Nemačkoj Tribanova još od Korone nema ni za leka. Tu i tamo sevnu po neke veličina u oglasima, to se brzo razgrabi i onda se opet čeka mesecima na novu isporuku.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#40 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 March 2022 - 09:49 PM

Inače, i u Nemačkoj Tribanova još od Korone nema ni za leka. Tu i tamo sevnu po neke veličina u oglasima, to se brzo razgrabi i onda se opet čeka mesecima na novu isporuku.



Malo mi je ovo nelogično. Ajd da razumem ako bi bilo nedovoljno automobila na lageru, ali čini mi se da je malo neobično da bude nedovoljno bicikala i da se čeka mesecima. U odnosu na automobil to je prosta naprava koja se lako i brzo napravi.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353





Also tagged with one or more of these keywords: Drumaš, početnik

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika