Jump to content


Fotografije

Kupovina drumaša za početnika

Drumaš početnik

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
58 odgovora na ovu temu

#1 pudgebutcher037

pudgebutcher037
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 02 September 2020 - 07:16 PM

Pozdrav svima! Relativno sam nov u svetu biciklizma, počeo sam malo ozbiljnije od prošle godine. Imao sam neki stariji trekking bicikl, koji je bio u super stanju i sa solidnom opremo(većinom Deore), što je meni sasvim ok. Pošto sam shvatio da je 99% moje vožnje po asfaltu, ture su oko 40km, razmišljao sam da kupim drumski bicikl, koji bi trebalo da je baš za tu namenu. Budžet mi je oko 300e. U ponudi sam od novih video Capriolo Eclipse 4.0 i Capriolo Firebird, koji se uklapaju u moj budžet. Da li mislite da su ovi modeli dobri za početnika i da li su dobra podloga za neku kasniju nadogradnju u smislu bolje opreme, ili da tražim nešto polovno sa boljom klasom opreme(mada je tu rizik da previdim neki nedostatak, pošto nemam baš iskustva). Nadam se da mi možete pomoći, i bilo koji savet je dobrodošao. Hvala!
  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 03 September 2020 - 11:50 PM

Ja bih ostao na trekingu dok korona ne prodje, uzmi neke dobre tanje slik spoljne gume i to je to. Nisu ovi Caprioli dobra osnova za nadogradnju a nisu ni znacajno brzi od trekinga.


  • 1

#3 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 04 September 2020 - 04:25 AM

Nisu Capriolo drumasi toliko losi koliko su teski, jer 11kg i nije neka tezina kojom bi se cak i pocetnicki drumski bicikl mogao pohvaliti.

Najveci problem kod tih biciklova je u tome sto imaju prenose koji su totalno neprilagodjeni za pocetnika, za voznju u brdima, koje da bi vozio ili moras biti ekstra lagan ili bas utreniran ili najbolje oba.
Prema tome, nisu bas najsrecnije resenje za brda, pa ako ih i kupis, odma treba racunati da treba staviti manje lancanike, novu kasetu i lanac.

Kao sto kolega rece, nisu bas najsrecnije resenje za kasniju nadogradnju jer su ramovi teski. Ja sam doduse imao Firebird na koji sam stavio 3x10 Shimano 105 i to je super radilo. Medjutim, cim sam seo na drugi bajs cak i sa losijom opremom, odmah sam osetio razliku.

Dakle ako mora novo, nije toliko lose ali pogonski sklop treba prilagoditi brdima.
U svakom slucaju ima za iste pare, polovno a bolje da se nadje...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#4 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 04 September 2020 - 06:09 AM

Moraš da računaš na to da smo mi svi ovde opterećeni raznim sitnicama i da ne uzimaš sve zdravo za gotovo...

Znači - Polar Furia.
Dugo na početku vozio, hiljade km prešao bez ikakvih problema, najbolje preporuke.
  • 1

#5 pudgebutcher037

pudgebutcher037
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 04 September 2020 - 07:13 AM

E pa to što napred ima 2 lančanika i mene plaši, jer to znači da nema dovoljno niskih prenosa(bar za mene, jer nisam u nekoj top formi). Svakako sam planirao da kupujem za sledeću sezonu, jer se nadam da preko zimu budu neki popusti. Ima za 350-400e lepih( prema nekoj mojoj proceni) lepoh drumaša, a možda i njima cena padne kad se završi sezona...
Video sam posle i neke u Decathlon radnji, šta mislite o njima, tu su oko 50000. Jedino mi se be sviđaju jer imaju neke menjače za koje nikad nisam čuo...
  • 0

#6 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 04 September 2020 - 07:16 AM

?

Pošto sam shvatio da je 99% moje vožnje po asfaltu, ture su oko 40km, 

Odgovor

Nisu Capriolo drumasi toliko losi koliko su teski, jer 11kg i nije neka tezina kojom bi se cak i pocetnicki drumski bicikl mogao pohvaliti.

Najveci problem kod tih biciklova je u tome sto imaju prenose koji su totalno neprilagodjeni za pocetnika, za voznju u brdima, koje da bi vozio ili moras biti ekstra lagan ili bas utreniran ili najbolje oba.
Prema tome, nisu bas najsrecnije resenje za brda, pa ako ih i kupis, odma treba racunati da treba staviti manje lancanike, novu kasetu i lanac.

 

Ja bih rekao,da je ovo-Baba sumom,deda drumom :grin:


  • 0

#7 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 04 September 2020 - 09:54 AM

?

Odgovor

Ja bih rekao,da je ovo-Baba sumom,deda drumom :grin:



Kada sam napisao voznja u brdima, mislio sam prevashodno na asfaltirana brda, ne na sumske staze i oranice.

Imajuci to u vidu, sta ti konkretno nije jasno??
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#8 pudgebutcher037

pudgebutcher037
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 04 September 2020 - 10:06 AM

Shvatio sam ovo za brda, sve je u redu
  • 0

#9 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 05 September 2020 - 06:15 PM

E pa to što napred ima 2 lančanika i mene plaši, jer to znači da nema dovoljno niskih prenosa(bar za mene, jer nisam u nekoj top formi). Svakako sam planirao da kupujem za sledeću sezonu, jer se nadam da preko zimu budu neki popusti. Ima za 350-400e lepih( prema nekoj mojoj proceni) lepoh drumaša, a možda i njima cena padne kad se završi sezona...
Video sam posle i neke u Decathlon radnji, šta mislite o njima, tu su oko 50000. Jedino mi se be sviđaju jer imaju neke menjače za koje nikad nisam čuo...



Ne mora striktno da bude tripl. Moze i dubl sa 2 lancanika napred, ali obavezno da bude komapkt pogon, sto znaci veliki lancanik 50 zuba a mali 34. To ti je inace najsitniji pogon kod dubla a da je standardan, drumski. Medjutim, ako ce biti dubl napred, onda treba da ima minimum 9 ili vise brzina na kaseti, da ne budu preveliki skokovi izmedju dve susedne brzine, a da kaseta bude dovoljno velika za jace uspone (28 do 32 zuba).

Sto se tice Decathlonovog drumasa za 500 eura nije los skroz. Za tu cenu dobijas i karbonsku viljusku sto je u tom cenovnom rangu retkost. Sto se Microshift menjaca tice, malte ne su podjednako pouzdani kao Shimano menjaci nize klase. Robusni i laki za podesavanje, ali malo tezi. Moj kolega je prosle godine uzeo bas takav bajs u Decathlonu i nakon sto smo bajs podesili, dotegnuli i nastelovali sve kako treba, nije imao nikakvih problema. Za pocetnika sasvim solidan bicikl...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#10 pudgebutcher037

pudgebutcher037
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 05 September 2020 - 08:34 PM

Da li može da se stavi kaseta sa npr 9-10 lančanika, ako je bicikl fabrički sa npr 8?
Inače hvala na pomoći do sad. Čekam da prođe sezona pa da vidim cene. Da li budu obično na sniženju, pošto nisam ranije pratio to?
  • 0

#11 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 06 September 2020 - 08:33 AM

Više puta rečeno da od tih decathlon drumasa nema ništa.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 0

#12 AljosaFMD

AljosaFMD
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 10 October 2020 - 09:03 PM

Ja sam kupio Capriolo Eclipse 4.0 pre 2 meseca. Prelazio sam sa njim i do 100 km na dan. Generalno gledano, nije toliko los bajs za te pare. U polovon bajs moras da ulazes, ne znas ko ga je i kako vozio, itd... Novo je novo... A imas i servis, garanciju... Ako si spreman da odvojis vise para naravno da mozes da se raspitas i za bolji bajs. Ovaj svakako nije sa najboljom opremom na svetu. 

 

Mora malo da si u kondiciji. Ne ocekuj da sam ide uzbrdo. Opet, jeste tezak 11 kg i ima samo 14 brzina. Ali smrsaj bolje 5 kg, nabi malo kondicije i eto ti :)

 

Sada, svako ce da ti preporuci ono sto je on uzeo da bi opravdao svoj izbor.  Nisam ni ja nesto iskusan biciklista, kao ni ti. Ako ima neko stariji i iskusniji nesto da doda na ovo sto sam ja rekao i ja bih bio zahvalan.

 

Pozdrav


  • 0

#13 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 11 October 2020 - 06:01 PM

11kg ima možda bez točkova.


  • 1

#14 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 08:28 AM

Kum želi da kupi prvi drumski bicikl, da malo smrša, nabije kondiciju, i počne da uživa u čarima biciklizma. Ja sam mu odmah preporučio klasičnog drumaša jer je daleko veći izbor nego nekih laganih hibrida sa drumskom mehanikom i ravnim volanom.

 

Pregledao sam oglase i realno gledano nije neki izbor, mrka kapa. Ili krševi, ili precenjeni bicikli, ili za veće pare može da se uzme dobar karbonski bajs, ali je njegov budžet 500 eura. Mislim da za prvi drumski bajs nema ni svrhe ići dalje od toga. Kum je visok 182 cm, ima oko 105 kg. Ja sam izbor sveo na dve opcije.

 

https://www.kupujemp...-99975117-1.htm

 

 

https://www.2bike.rs...je#.YCjeZHkxkcQ

 

 

 

Prvi bajs je nešto stariji, ali sa karbonskim ramom. Matora Ultegra 6600 ali ako nije bajs prešao Boga oca trebalo bi da radi kao švajcarski sat. Drugi alu Focus, sa jednom generacijom novije Ultegre. Isto deluje kao da nije previše vožen, eventualno rekreativno. Kao što se vidi iz slike, malte ne za iste pare. Šta je bolji izbor po vama? Ja ne mogu sam da se odlučim a kum čeka da mu javim šta da radi. Hvala na mišljenju....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#15 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 February 2021 - 08:43 AM

Glasam za Focusa, onaj karbonac deluje umorno. Svakako treba pogledati uživo i probati. Ja sam imao 6600 pa prešao na 6700 na starom bajsu, oseti se razlika, mislim da će mu više to značiti nego karbonski ram starije generacije.
  • 1
The sea, the sea

#16 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 08:59 AM

Šta ti je konkretno toliko bolje na Utelgri 6700? Samo funkcionisanje menjača ili ergonomija?

 

 

Meni se npr na onom Eybl bajsu generalno ne sviđa oblik kormana. Skontao sam da mi ubedljivo najviše pašu oblici kompakt kormana gde ručice mogu da se nameste tako da su i stoj ravni sa volanom, a ne da tako naglo koso padaju na dole. Da kažem tako jednostavnije, mislim da je korman na Focusu daleko bolje erfgonomski profilisan, mada se za male pare možeti uzi drugi korman i problem rešen.

 

Još nečije mišljenje možda?

 

 

P.S. Zaboravio sam da spomenem, lik što prodaje Focusa je iz Raške a kum iz okoline Novog Sada. Znači da bi otišao da ga pogleda treba da prevali 400 km, što je previše. Možda je glupo pitanje, ali ako se odluči za Focusa da li da ide na kartu da kupi bajs na neviđeno? Lik bi ga poslao lepo upokovanog brzom poštom....

 

Sa druge strane, ovaj Eybl je iz Bg-a i u slučaju da se za njega odluči, išao bi lično da ga vidi i proba. Mada se kum ne razume gotovo upošte u bajseve, ali bar može da vidi da li je ram OK i da li šamaraljke lepo menjaju brzine. Sve ostalo je manje bitno/skupo.


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#17 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 09:40 AM

Bolji je onaj čija mu veličina bolje odgovara. Deluje mi da je karbonac malo manji ram nego alu; da li je to bolje ili lošije neće znati dok ne proba. Ne bi trebalo ništa da kupuje na neviđeno.

Treba računati da se sedlo, volan, lula menjaju rutinski. Često ljudi misle "platio sam toliko para, mora sve da odgovara", ali to jednostavno nije realno. Znači uključiti ovo bar u srednjeročni budžet i ne praviti kompromis na drugim stvarima samo radi fine periferne opreme.
  • 0

#18 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 09:53 AM

Apsolutno se slažem sa tobom. Jedino što je tu problem što kum nikad nije seo na drumski bajs pa ni ne zna šta mu odgovara, šta je preveliko a šta premalo. Ja ne mogu sa njim da odem da proba jer nisam u Srbiji, ali je on tek 2 cm niži od mene tako da teoretski šta paše meni trebalo bi da paše i njemu uz eventualno neku korekciju dužinom lule....

Ali on baš ne zna šta mu paše tako da je i to problem....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#19 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4266 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 11:48 AM

Čovek ima 100 kila i nije u životu seo na drumaša a kupuje na slepo. Recept za propast. 


  • 0
.

#20 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 14 February 2021 - 02:12 PM

(link)


  • 1





Also tagged with one or more of these keywords: Drumaš, početnik

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika