Jump to content


Fotografije

Potreban pomoc oko zamene pogona

pogon lancanik prenos kaseta

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
13 odgovora na ovu temu

#1 markosss86

markosss86
  • Members
  • 5 posts
  • LocationNis

Postavljeno 19 May 2020 - 08:24 AM

Zdravo svima, 

 

Treba mi pomoc oko zamene kasete ili pogona :), naime vozim Trek Zektor 3 sa pogonom 50/34, a kaseta je 11/28, e sad to mi tesko za uspone pa sam hteo da pitam, posto nemam mnogo iskustva, sta je bolje da zamenim kasetu recimo da uzmem 34 ili 36 ili da menjam srednji pogon, da stavim neki sa tri prenosa posto menjac ima tri polozaja. 

 

Hvala unapred na pomoci :)


  • 0

#2 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4565 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 May 2020 - 10:00 AM

Zdravo svima,

Treba mi pomoc oko zamene kasete ili pogona :), naime vozim Trek Zektor 3 sa pogonom 50/34, a kaseta je 11/28, e sad to mi tesko za uspone pa sam hteo da pitam, posto nemam mnogo iskustva, sta je bolje da zamenim kasetu recimo da uzmem 34 ili 36 ili da menjam srednji pogon, da stavim neki sa tri prenosa posto menjac ima tri polozaja.

Hvala unapred na pomoci :)

Treba vise podataka, koje menjace imas na bajsu, shiftere itd.
Nije bas to tako jednostavno, jer zamena jedne komponente potencijalno povlaci zamenu još koječega.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#3 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 19 May 2020 - 10:21 AM

Zdravo svima, 
 
Treba mi pomoc oko zamene kasete ili pogona :), naime vozim Trek Zektor 3 sa pogonom 50/34, a kaseta je 11/28, e sad to mi tesko za uspone pa sam hteo da pitam, posto nemam mnogo iskustva, sta je bolje da zamenim kasetu recimo da uzmem 34 ili 36 ili da menjam srednji pogon, da stavim neki sa tri prenosa posto menjac ima tri polozaja. 
 
Hvala unapred na pomoci :)

Ако је позади друмски мењач, онда су и шифтери друмски, тако да би ти евентуално за касету 34 или 36 требао мтб мењач (или бар друмски са тзв. дугим кавезом), што повлачи и промену шифтера. Ако је садашњи погон двофаз, и предњи мењач ти је двофаз вероватно. Трећи положај је заправо међукорак који имају друмски предњи мењачи. Као што рече Видак, најбоље да наведеш компоненте које имаш.
  • 1

#4 markosss86

markosss86
  • Members
  • 5 posts
  • LocationNis

Postavljeno 19 May 2020 - 11:40 AM

Ovo je link do specifikacija bicikle

 https://archive.trek...hree_dk/details

 

S tim sto je bicikla dosla sa kasetom 11-25, ja sam zamenio na 11-28 ali mi je i to malo :), pa sam zato hteo da vidim da li moze 34 ili 36 :)


  • 0

#5 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 19 May 2020 - 02:42 PM

Nisam siguran sa slike koja je dužina kaveza, ali ako je GS (duža verzija, tzv. srednji kavez), onda je najveća kaseta 34 zvanično, a u praksi verovatno i malo jača. Da bi bio siguran, izmeri rastojanje između rolnica zadnjeg menjača, od centra rolnice do centra rolnice. SS bi trebalo da je 50 mm, a GS 74 mm.


  • 1

#6 markosss86

markosss86
  • Members
  • 5 posts
  • LocationNis

Postavljeno 19 May 2020 - 05:27 PM

Rastojanje je 55 mm, a ovo sam slikao zadnji menjac

https://www.dropbox....G-8394.jpg?dl=0


  • 0

#7 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 19 May 2020 - 10:26 PM

Znači to je 105 5701 SS. Loša vest je da je kratki kavez, ništa od kasete s 34 zuba. Dobre vesti su da može 30 zuba (ipak malo veće od 28), kao i da bez problema možeš da staviš bilo koji Shimanov devetofazni MTB zadnji menjač, a onda sa kasetama nemaš brige, može praktično šta hoćeš.

Neobično je samo što je menjač 105, a ne Tiagra kao po specifikaciji - desetofazna Tiagra i 105-ica ne bi trebalo da mogu da se mešaju koliko znam, a ne znam da postoje ručice za ravan volan za 105. Da li bi mogao da slikaš i ručice, kasetu i prednji menjač?
  • 0

#8 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3347 posts

Postavljeno 19 May 2020 - 10:42 PM

Мислим да могу шифтери тиагра из серије 4600 са десетофазним 105 мењачима. То би онда могло да значи да може као про кажеш, деветофазни мтб мењач позади и решио би питање веће касете.
  • 0

#9 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 19 May 2020 - 11:11 PM

Ja vozim drumasa sa ravnim volanom, siftere tiagra 4600 i 105 zadnji menjac (5701), sve se uklapa vrlo lepo. A sto se prenosa tice, najlaksi mi je 39/28 i nemam nameru da nabavljam lakse, pa je moja preporuka za markosss86 da ne trazi lakse prenose, vec da ojacava noge, 34/28 je dovoljan prenos i za nagibe od 20 stepeni.


  • 0

#10 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 19 May 2020 - 11:46 PM

Sa ovime se naravno nece vecina sloziti, ali licno mislim da je uvek bolje imati manjka maksimalnog nego minimalnog prenosa.

 

Ojacavanje nogu ne skodi, ali ne skodi ni laksi prenos. Ne radi se tu samo o snazi vec i o ocuvanju kolena, zglobova i tome slicno - nece se ostetiti jakim prenosom vec velikim opterecenjem usled manje kadence. Ko voli cesto da vozi brda i pritom nema prilike da trenira bas svaki dan, po mom misljenju nema niceg loseg u laksem prenosu, naprotiv.

 

@markosss86

Kao sto su kolege iznad rekle, kaseta i menjac bi ti verovatno zavrsili posao. Zamenu pogona ostavi kao poslednju soluciju, imas superkompakte 48/32 ili 46/30 (malo redji, uglavnom gravel pogoni).

Meni je ovaj kalkulator ok za proracune, ako bi da budes siguran oko izbora kasete/pogona:

http://www.bikecalc....peed_at_cadence


  • 1

#11 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 May 2020 - 04:59 AM

Мислим да могу шифтери тиагра из серије 4600 са десетофазним 105 мењачима. То би онда могло да значи да може као про кажеш, деветофазни мтб мењач позади и решио би питање веће касете.



Tiagra 4600 šifteri rade perfektno sa svim drumskim menjačima. Kod mene su u fabričkoj postavci Ultegra menjači i kaseta 11-27 upareni saTiagra šifterima 2x10.
Pre 3 ili 4 godine upravo kolega Fiery mi je sugerisao da nazad stavim MTB menjač i kasetu od 36 zuba što je i učinjeno.
XT771 za 9 brzina odlično funkcioniše sa Tiagra šifterima za 10 brzina.
Razlika izmedju kasete 28 i 36 je pozama0na i ide u prilog kolenima.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#12 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 20 May 2020 - 06:15 AM

Мислим да могу шифтери тиагра из серије 4600 са десетофазним 105 мењачима. То би онда могло да значи да може као про кажеш, деветофазни мтб мењач позади и решио би питање веће касете.

Nešto sam mislio da je 4600 još uvek bila devetofaz. Pošto ona specifikacija koji je @markosss86 stavio kaže desetka, pomislio sam da mora biti 4700. Moja greška. Znači nema problema, naći MTB menjač na oglasima i kaseta po želji.
  • 0

#13 markosss86

markosss86
  • Members
  • 5 posts
  • LocationNis

Postavljeno 20 May 2020 - 09:43 AM

Hvala na savetima, kao sto neko gore rece ja vise volim da imam visak laksih prenosa nego tezih i to je razlog zasto hocu to da sredim. E sad ja sam gledao oglase u medjuvremenu i nalazio uglavnom na 10-fazne menjace kao sto su ovi na linkovima ispod
i po njihovim specifikacijama koliko ja to razumem podrzavaju najveci prenos do 36T.
 
 
 
Naisao sam i na ovaj, na linku ispod, koji je 9-fazni ali po njegovim specifikacijam podrazava maksimalni prenos do 34T, pa me zanima da li menjac mora da bude 9-fazni da bi se uklopio sa ostalim komponentama ili moze i neki od ovih 10-faznih koje sam nasao. Meni nije toliko bitno da li je 9-fazni ili 10-fazni, bitno mi je samo da to radi kako treba.
 
 

  • 0

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8882 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 May 2020 - 10:11 AM

Tiagra 4600 je "stari 10-faz" - kompatibilan sa ostalim starim 10-faz sistemima (105 u 10-faz varijanti, Ultegra itd.), kao i sa Shimano MTB gupama za do 9 brzina (tj. zaključno sa 9 brzina).

 

Tiagra 4700 je kompatibilna sa novim 11-faznim drumskim komponentama, dok sa ostalim nije (105, Ultegra i Dura Ace u 11-faznoj varijanti).

 

Naravno, šifter za 10 brzina neće raditi sa 11-faznom kasetom, ali će na 10-faznoj kaseti raditi i sa 11-faznim drumskim menjačem.

 

Opširnije:

 

Kompatibilnost zadnjih menjača bicikala

 

Spisak svih članaka o kompatibilnosti - po vrsti komponente

 

Uputstvo za "upotrebu" članaka i tabela o kompatibilnosti - kako kombinovati


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png






Also tagged with one or more of these keywords: pogon, lancanik, prenos, kaseta

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika