Jump to content


Fotografije

Razne LED lampe, sve o njima


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
4289 odgovora na ovu temu

#3441 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 18 December 2018 - 07:08 PM

Nema ih mnogo zato što nisu efikasne.

Realno, ne treba ti toliko svetla + na najčajem će da posrče bateriju očas posla a ako je staviš na slabiji režim izgledaće ti kao da je slabija od recimo XML2 lampe jer ima OP reflektor pa će rasipati svetlo jače nego da je XML2 dioda u istom reflektoru.

Mada je mislim da ih nema najviše zbog potrošnje, 6-to ćelijske baterije je minimum za takvu lampu.


  • 0

profilepic.gif


#3442 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 December 2018 - 10:13 PM

Pa znam, i ove od oko 1000 lumena nisu za saobraćaj, izbijaju oči. Samo za šumu


  • 0

#3443 vidramon

vidramon
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Postavljeno 20 December 2018 - 12:34 AM

Ne, mislio sam tacno ono sto sam i napisao, predmet koji u velikom procentu odbija svetlost je OGLEDALO a ne reflektor. Postoje ravna, konkavna i konveksna ogledala. Ne postoje ravna sociva, iz toga si takodje mogao da zakljucis da nisam pogresio vec da sam mislio na ogledala a ne sociva.

 

Kontam konacno sta si hteo reci a zasto nisam skontao ranije, pa ti ne znas razliku izmedju ogledala i reflektora to je tvoj problem kao i generalni problem ovde sto pricas koje kakve netacne stvari, odakle vadis sve ovo vise majke ti ? Jos bolje pitanje je mozes li da prestanes da pises ove nebuloze stvarno cu pomisliti da trolujes ?
 
Ogledalo i reflektor su dva razlicita pojma, bar ovi reflektori koji se koriste u lampama o kojima mi pricamo i pisemo ovde, opet mi oduzimas vreme na osnovne pojmove. Ali ajde nece mi biti prvi put da te ispravljam i poducavam.
 
Kako je napravljeno ogledalo i od cega je, cemu sluzi ? Ogledalo je uglavnom napravljeno od cistog stakla, glatka ili izglancana porvrsina koja je na jednoj strani premazana sa tankim reflektujucim slojem, koja moze da reflektuje samo svetlo i tako prikaze ono sto se nalazi ispred nje.
Nacelno gledajuci ogledalo moze da bude bilo koja povrsina koja upija dovoljnu kolicinu svetla i reflektuje dovoljno svetlosti nazad da su predmeti jasno vidljivi u njima. Recimo samo jedan primer prvi koji pada na pamet je voda u noc pod mesecinom, ako se pogledas videces svoj odraz, ali za vodu ne mozemo da kazem da je ogledalo..
 
Reflektor je nesto drugo, postoji vise vrsta reflektora ali ja cu se skoncentrisati na one koji se nalaze u ovim lampama o kojima pricamo ovde. Reflektor je nesto sto ne da samo odbija i reflektuje svetlost, nego takodje reflektuje toplotu kao i zvuk a sto ogledalo ne moze da reflektuje ! Takodje na lampama nigde neces naci niti ni na jednoj napravljeno ogledalo od stakla i stavljeno da bude reflektor nego reflektor koji je napravljen ili od aluminijuma u nekih 95% slucajeva ili od plastike u 5% slucajeva, mozda lupam brojke ali cinjenicno je stanje da se jako tesko nalaze lampe u kojima su reflektori od plastike, neki Finiksovi modeli imaju plasticne reflektore recimo a ja na svim brojnim lampama koje imam samo na dve su reflektori napravljeni od plastike, tako da ih ima znatno manje nego aluminijumskih.
 
Dalje, reflektor na lampama je 99.99% u obliku parabole a kao sto sam rekao izradjen je od aluminijuma i preko tog aluminijuma od kojeg je izradjen je prevucen sloj sa aluminijumsko-reflektivnom zavrsnom obradom ili su hromirani, sad koji je kakav i koji je bolji to nemam pojma to su vec mnogo napredni detalji i koliko sam ja upucen to niko do sada nije testirao niti iznosio ista vezano za to, konkretno bez ikakvih testova i pokaznih smernica jedni tvrde kako su hromirani bolji, drugi tvrde kako nema razlike. Tako da poliranje aluminijuma vs hromiranje je nerazjasnjeno za sada sta je bolje.
 
Nigde, ponavljam apsolutno nigde neces naci da je iko ikada ( sem nekih padobranaca mozda koji upadnu kao ti, mada ni to nisam video ), rekao da se na lampama nalaze ogledala nego reflektori, znaci reflector nigde neces naci mirror, zasto neces naci, pa zato sto ljudi znaju razliku izmedju ogledala i reflektora prosto je. Gore navedene razlike pokazuju svrhu jednog i svrhu drugog, znaci pored razlicite namene, da se u ogledalima prikazuje ono sto se nalazi ispred njih, a da reflektori skupljaju i koncentrisu svetlost u tacku ili rasipaju u odredjenom pravcu, kao sto imaju sposobnost da prenose toplotu i zvuk, tako isto preko zavrsne obrade koja je drugacija to jest imaju dve vrste za reflektore a to su kako sam rekao poliranjem aluminijuma ili hromiranjem, koliko ja znam ogledala se ne hromiraju.
 
U ovim svim lampama o kojima pricamo postoje dve konfiguracije reflektora a mislim da to svi znaju SMO i OP. SMO skracenica od smooth ili ti glatki, uglancani koji se koristi za veci dobacaj i OP ili orange peel sto u prevodu znaci pomorandzina kora ili ti naborani koji vise rasipa svetlost i koristi se u lampama koje imaju siri snop sto je korisno kod lampi za bicikle.
 
Kod OP ima vise podvrsta i koliko ja znam svi se vode pod OP nema nekih dodatnih naziva, pomorandzina kora zato sto podseca najvise na istu, i on izgleda ovako :
 
nBtPzjA.jpg
 
No postoje i druge podvrste OP reflektora kako sam rekao evo naprimer nesto ovako :
 
0tX97Qo.jpg
 
Itd itd, uglavnom zakljucujes i sam u njima se ne mozes ogledati ;)
 
E sada ima tu jos mnogo stvari da se doda i da se napise kao sto su nacini na koji reflektor prikuplja i rasipa svetlost ili odbija, a to zavisi od samog tipa reflektora, kako je napravljen, sirok, uzak, dubok, kakav je tip suzavanja, osnova itd itd.. ali ja naprosto nemam vremena za to, nadam se da je svako od nas svestan da niko nikome nije nista duzan da odgovori ( kao sto Dusan meni nije odgovorio na postavljeno pitanje ) i da svoje vreme ili slobodno vreme mozemo da koristimo kako hocemo, tako da @mirek200 ako ti kazem da nemam vremena onda ga stvarno nemam, imam mnogo posla, radim i sa racunarima ne znam kuda bijem sto bi se reklo, pratim mnogo drugih domacih kao i inostranih foruma a dosta vremena mi oduzima konverzacija sa strancima takodje. Odgovoricu ti sutra sa posla nadam se.

  • 0

#3444 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 20 December 2018 - 01:00 AM

Ogledalo je povrsina koja se koristi za refleksiju svetlosti. Da bi povrsina koja reflektuje svetlost(posto je jako tanka) bila zasticena od grebanja stavlja se providan predmet ispred nje (u vecini slucajeva stako ili plastika). Zato i lampe imaju staklo/plastiku ispred ogledala (polirane aluminijumske povrsine).
Reflektor je uredjaj koji se sastoji od izvora svetlosti i ogledala. Ove slike koje si postavio iznad su ogledala.

  • 0

#3445 trista_cuda

trista_cuda
  • Members
  • PipPipPip
  • 135 posts
  • LocationBG

Postavljeno 20 December 2018 - 08:43 AM

 Nikako se ne može koristiti izraz "Ogledalo" n2:Heristical. Svaka površina koja služi za reflektovanje izvora svetlosti se zove reflektor. I katadiopter je ustvari reflektor n2:cool2  . Reflektor nije uređaj. Gore na slikama su refletujuće površine reflektora a ne ogledala. Retrovizor ima ogledala, biciklistička svetla  i sve ostale lampe imaju reflektore.
 


  • 2

#3446 vidramon

vidramon
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Postavljeno 20 December 2018 - 09:09 AM

Ogledalo je povrsina koja se koristi za refleksiju svetlosti. Da bi povrsina koja reflektuje svetlost(posto je jako tanka) bila zasticena od grebanja stavlja se providan predmet ispred nje (u vecini slucajeva stako ili plastika). Zato i lampe imaju staklo/plastiku ispred ogledala (polirane aluminijumske povrsine).
Reflektor je uredjaj koji se sastoji od izvora svetlosti i ogledala. Ove slike koje si postavio iznad su ogledala.


Hahahahhahahhahahaha reflektor je uredjaj hahahahhahaha, koji si ti meni kralj zapravo, imas potencijal da pokrenes neku humoristicku emisiju, ili eventualno osnujes neku grupu zabavnog i humoristickog sadrzaja.

Mislim da sam prilicno jasno i detaljno objasnio sta je sta i zasto je sto sta, pazi i glup covek moze da razume samo ako razmislja pa ti sad vidi koji je stadijum tacno kod tebe, ja nisam kompetentan da procenim, ali vidim da nije dobro nikako.
  • 0

#3447 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 December 2018 - 10:28 AM

Ne vidim razlog za vređanje - nije lepo. Što se definicije tiče, da ne teramo mak na konac. Wikipedia kaže da reflektor može koristiti i sistem ogledala. :)

 

https://hr.wikipedia...tor_(razdvojba)


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3448 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 20 December 2018 - 01:14 PM

To vam je fizika iz osnovne skole, sferna ogledala i kao specijalan slucaj sfernih ogledala parabolicna ogledala koja imaju jednu tacku fokusa. Oblici ogledala koja se stavljaju u rucne lampe se rade po toj formuli koja se uci u osnovnoj skoli. Ni u jednom udzbeniku iz fizike kod nas i u svetu se ne pominje reflektor.

Da trista_cuda, i retrovizor i uredjaji za osvetljavanje puta imaju u sebi ogledalo, samo retrovizor nema izvor svetlosti ispred ogledala a pogadjas svetla na biciklu i vozilima imaju svetlosni izvor ispred ogledala pa se mogu nazivati reflektori. Tacno je da ce englezi kada ih pitas da li imaju reflektor prvo pomisliti na "macje oci" ili katadioptere a ne na ogledalo u lampi, takodje oni rucne lampe zovu blicsvetlo (eng. flashlight) ili recimo ono sto mi zovemo reflektorima oni nazivaju tackastosvetlo (eng. spotlight) ali nas sva sreca vidramon ne tera da ispravljamo nas srpski izgovor da bismo bili "englezi" kao ljudi sa kojima se rado druzi po stranim forumima.

 

@vidramon  Nisam hteo da ti odgovaram na pitanje sta bolje "propusta" svetlo plastika ili staklo da ne bismo bez potrebe sirili temu ti verovatno mislis da je to plastika a ja staklo evo ti link ka Zeiss (link)

 

"Natural glass has a clear advantage here: Its refractive index range extends from 1.5 to 1.9, while the refractive index range of organic glass (= plastic) is only 1.5 to 1.74"


  • 0

#3449 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 20 December 2018 - 02:16 PM

Поред рефрактора, у основне типове оптичких телескопа спада и рефлектор. Разлика између ова два типа телескопа је у томе што рефлектор за сакупљање светлости уместо система сочива користи систем огледала.

 

Mala ispravka-reflektor se zove i uredjaj koji skuplja svetlost,ne samo uredjaj koji odasilje svetlost.


  • 0

#3450 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 20 December 2018 - 03:22 PM

@mirek2000  Tacan naziv za teleskop koji koristi ogledala za stvaranje slike je teleskop reflektorskog nacina prikaza slike, ovo "reflektorskog" oznacava da koristi refleksiju svetlosti o ogledalo i u zargonu se mogu koristiti izrazi teleskop reflektor ili teleskop refraktor ali to ne znaci da je reflektor uredjaj koji skuplja svetlost, samo koristi princip refleksije o ogledalo. Uredjaj koji proizvodi i odasilje usmerenu svetlost je u srpskom jeziku poznat kao reflektor, npr. reflektori na fudbalskim stadionima, a uredjaji koji sluze da skupe svetlost od sunca fokusiraju u jednu tacku radi paljenja vatre ili zagrevanja jela se cak i na engleskom zovu parabolicna ogledala (link)


  • 0

#3451 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 20 December 2018 - 06:02 PM

Bas tako kao sto sam napisao,teleskop reflektor radi na principu ogledala koje skuplja svetlost, i sto je veceg precnika ogledalo to ce biti jaci, samo je problem kod tih vise metarskih ogledala uvijanje savijanje itd,zato su to izuzetno skupi uredjaji reda i stotine miliona dolara.Nije Habl  toliko dobar samo zato sto je u svemiru gde nema prasine on i nema neko ogledalo velikog precnika,nego i zato sto nema gravitacije pa ne moraju da hidraulikom stalno bazdare ogledalo stabilno je nema cak ni vlage  koja se stvara na zemlji zbog razlike u tempararuri. Pa kad ga usmere u nekom pravcu mogu expoziciju da drze i nedeljama.(vidi se da trenutno ne vozim bicikl, jos ima dosta leda i snega tamo gde ja vozim) n2:party-021


  • 1

#3452 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 21 December 2018 - 09:22 AM

Evo da vam pokazem kako se mogu led lampe imati na biciklu,a da kosta vrlo malo. Ja imam dve kineske led lampe koje rade preko ispravljaca i stabilizatora napona na dinamu na biciklu. To radi non-stop vec dve godine,znaci i danju i nocu kada vozim bicikl,a ovaj bicikl mi sluzi samo kada idem u prodavnicu ili kada vozim naslednika. Nije neka estetika ali i ne treba da bude da ne pada u oci da neko ne pozeli da ga  ukrade.Moze i lepa kutija da se napravi sto i imam na  biciklu za trening. Znaci mene ukupno sve ne kosta vise od 2000 din(sa dinamom)A svetla su dosta jaka ne bi se zastidela da rade i na nekom drumasu.Zasto to govorim? pa dosadi mi da stalno citam te ovo te ono sa Alija i slicnih sajtova,niko nista da napise-eto to sam ja napravio, da da neku ideju. Jedino sam malo procitao interesantno od forumasa Himza kojije i prikazao semu punjaca za telefon na dinamu. 

 

Ovim pozivam sve koji imaju nekih ideja a ticu se led lampi i rucnog rada da daju neke predloge.Da osvetlimo obraz Nikole Tesle, a ne samo da ga pominjemo kada se treba busati u grudi.

 

SSA56460.JPG SSA56461.JPG SSA56462.JPG SSA56464.JPG

 

Inace te kineske lampe su kostale 300 din komad i imaju tri moda (slabiji ,jaci i trepcuci) ali svaki pud kada stanem sa biciklom i krenem promeni se automatski i mod.

 

 


  • 0

#3453 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 21 December 2018 - 05:29 PM

Za 2000din bolje da si kupio zanflare f1 ili convoy a ne ovaj skarabudz.


  • 0

#3454 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 21 December 2018 - 05:53 PM

Za 2000din bolje da si kupio zanflare f1 ili convoy a ne ovaj skarabudz.

Ta tvoja lampa je otpad posle nekoliko godina  a i pre,a ovo je ukljuceno non stop i ne razmisljam a dinama ce trajati verovatno najmanje 10-20 god.. Uostalom poenta je bila da nesto sam skarabudzis,jel ti to umes? cisto sumnjam.


  • 0

#3455 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 December 2018 - 06:11 PM

n2:Heristical  Znamo mnogi da napravimo svašta, i karabudžimo ali nekad nije vredno vremena i novca


  • 0

#3456 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 21 December 2018 - 06:32 PM

Uostalom poenta je bila da nesto sam skarabudzis,jel ti to umes? cisto sumnjam.

Ovako kao ti da skarabudzim 2000din u ove plasticne lampe stvarno ne umem, skidam kapu za umece, pravi si majstor!


  • 0

#3457 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 22 December 2018 - 07:30 AM

Ovako kao ti da skarabudzim 2000din u ove plasticne lampe stvarno ne umem, skidam kapu za umece, pravi si majstor!



Voleo bih da malo razmislis,2 lampe kostaju 600 din a mogu da se upotrebe i kao kucne . Sve ostalo je trajno. Znaci ti si zaboravio,da te podsetim, dinama kosta 1000din. Ja sam je servisirao, i verovatno ce sluziti i mojim unucima, elektronika u toj "budzevini kosta oko 400 din. Znaci i bez nje ja mogu da kupim polovnu super novu i da imam na obicnom biciklu svetlo o kojem ti mozes samo da sanjas,ali sta ce mi to na obicnom biciklu,ja super novu drzim na trekingu. Znaci za ovaj tip bicikla po meni je najbolje ovo ,jer je trajno resenje,nema menjanja punjenje ili kupovina baterija.

 

I nema potrebe za sarkazmom ukoliko nisi sposoban da das neki kreativni predlog za led  svetla na biciklu koja bi bila rucni rad ,pa da razmenjujemo iskustva., Ma makar bi to bio i savet kako elektroniku upakovati u lepsu kutiju. n2:redbull

 

Evo ja sam raspolozen ako hoces ja cu skinuti elektronski sklop da vidis kako sam uradio,mozda ce nekom biti od koristi. Imam stabilnu jedmosmernu struju  0.5A  napon 5V. znaci snaga oko 2.5 W


  • 0

#3458 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 29 December 2018 - 08:04 AM

Valjda nije OT. Gde kupujete 18650 ali da su originali i kvalitet? Case ima na Aliju to je ok, ali baterije? Ima puno oglasa...


  • 0

#3459 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 December 2018 - 08:24 AM

Često neće da šalju u Srbiju. Meni su tražili da odustanem od porudžbine (i vraćali novac) jer navodno naša carina dozvoljava baterije u uređajima ali ne i samostalne baterije. Ovaj je uspeo da pošalje, ali još nije stiglo: https://s.click.alie....com/e/cEHOBIxm
  • 0

#3460 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 29 December 2018 - 03:46 PM

@bockokg   Probaj ovde (link) nisam kupovao od njih pa ne mogu da garantujem da su original. Ja sam original 18650 baterije kupovao u prodavnici za e-cigarete.


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika