Jump to content


Fotografije

Podmazivanje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
774 odgovora na ovu temu

#581 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 05 August 2021 - 06:26 PM

Ne treba ti nijedno, nov lanac dolazi podmazan sa najboljom mascu jedino ga OBRISI krpom spolja da ne bude masan.

A za kasnije podmazivanje?
  • 0

#582 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 05 August 2021 - 07:27 PM

Ja lanac prvo obrisem vlaznim maramicama a zatim prskam nekim sprejom za podmazivanje (bilo koji). Jedino moras zastiti ostale delove bicikla (felne, rotore disk kocnica) od spreja. Posle obrisem spolja lanac.


  • 0

#583 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 05 August 2021 - 08:09 PM

Ja kad lanac cistim uvjek cistim i kasetu,nakon 100km ako lanac ne djeluje previse zaprljano vlaznim maramicama i uzmem krpicu i kasetu i izmedju zupcanika prebrisem,a nakon 200km detaljno vrela voda i sat vremena detaljno :D.A ponekad ako je bas nakon i 100km zaprljan lanac,wd-40,vrela voda i ostalo....Zadnji put ostao sat vremena ga glanjcao i na kraju uzmem pogresno ulje,ista boca samo ljepljivo.Izvozao ga 30km i opet sve ispocetka.


  • 0

#584 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 05 August 2021 - 08:28 PM

Aaaaa, onda smo dva razlicita sveta, mozda je bolje da poslusas savet od nekog perfekcioniste nego od mene.


  • 1

#585 LordSoru

LordSoru
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 354 posts

Postavljeno 05 August 2021 - 08:38 PM

Napraviste filozofiju od čišćenja lanca.

Vozim samo brdo, posle tri, četiri vožnje operem ceo bajs. Tom prilikom naprskam lanac i kasetu Akrom, isperem. Naprskam opet kasetu a lanac i prođem onom mašinicom sa Aliexpress-a gde unutrašnjost takođe naprskam malo Akrom. Isperem. Obrišem. Kap ulja za auto kočnice na svakom linku. Prebrišem i to je to. Posle par vožnji opet.


Ranije sam se udarao sa skidanjem, čišćenjem u benzinu, podmazivanjem sa fency uljem od 2k dinara koje traje desetak podmazivanja i shvatio da kako god da ga čistim i koju god klasu lanca da kupim, pri mojoj vožnji sa istegne posle 1500-2000km.

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
  • 0

~be here now~


#586 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 August 2021 - 08:44 PM

Aaaaa, onda smo dva razlicita sveta, mozda je bolje da poslusas savet od nekog perfekcioniste nego od mene.


Perfekcionisti raskariče ceo lanac u delove, sve odmaste, operu i osuše.. i spoje ponovo sve karike, da ne kažem "zakariče". E to je detaljno čišćenje :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#587 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 05 August 2021 - 08:50 PM

Meni je samo vazno da lanac ne skripi a menjam ga kad pocne zadnji menjac da zeza...


  • 0

#588 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 05 August 2021 - 10:40 PM

Ne perem benzinom nikad :/,zapravo samo jednom jesam kada mi je lanac bio malo zahrdjao pa ga morao skidati i u dva navrata cistiti.Ali se zato caklio kao nov.

Mislim da nismo napravili filozofiju oko toga (bar ne ja).

Vozim samo cestom i samo po suvom vremenu,nakon nekih 100-120km prebrisem lanac vlaznim maramicama i kao sto reko kasetu preletim krpom i tu ostanem jedno 10 minuta,a nakon 200-220km radim generalku,perem ga detaljno.Ako sam pripremio sve za pranje zasto onda nebi ostao duze od 15-20 min da ga ocistim kako treba.A naravno tu je skoro uvjek moj komso preko ograde koji mi pojede jedno 15-20 minuta :D,ali sta cu kad covjek ima zanimljive price.

Prvo prelijem bicikl samo vodom,onda mu lanac isperem spuzvom potopljenom u neki deterdzent pa onda par puta provucem lanac kroz cetkice za zube jer nemam tu masinicu namjensku,spuzvom perem pogon i prebacujem se nazad na kasetu i mjenjac (pulije/tockice cetkicom predjem),kasetu kad cistim skinem zadnji tocak i onda nju krpom posebno cistim i usput operem oba tocka,ocistim cetkicom kocnice najvise ispod jer se pohvata dosta prljavstine.Vratim tockove,jos jednom samo brzinski spuzvom preletim lanac i onda petominutno pranje rama,isperem cijeli bicikl i cekam da se isuši....

Zaboravi reci na pocetku da prvo prespricam lanac sa wd-40 i prednji pogon malkice.

Kad mu radim generalku ocu da sve ocistim jbg.A ne lanac ocistim pulije zanemarim,kocnice vodom prelijem i malo spuzvom predjem pa kad sve zavrsim ono ispod i po oprugama prljavstine opet.

A ne prelazim svaki dan bog zna koliko pa da mi je bas toliko mrsko da ga detaljno i duze cistim,jos ako se kisa oduzi na par dana...Jednom ili dva puta sedmicno predjem 45-50km,a ostale pretezno 30-35 km ili ponekad i 40....


  • 0

#589 Rok

Rok
  • Members
  • PipPipPip
  • 153 posts

Postavljeno 10 September 2022 - 09:56 AM

Pozdrav ekipo, citao sam ovu temu, pa imam jedno pitanje. Uvek sam podmazivao lanac sa nekim jefitinim motornim uljima i to je radilo kao Bog, ali su lanac i kaseta bili prljavi. Kad sam kupio drumasa dosao je nepodmazan, detaljno ociscen hemijom. Kupljen je silikonski sprej za zastitu lanca u Lidlu, no vise ga nema na stanju. Posto je lanac poprilicno suv, nakon 1200 km, dosli je vreme za podmazivanje. S obzirom da su lanac i kaseta jako cisti, a zelim da tako i ostane (plus lepo izgleda) hocu da putem neta porucim neko sredstvo za podmazivanje posle kog ce lanac isto ostati cist kao i kaseta. Posto sam picajzla zao mi da turim motorno ulje. To radi super, ali izgleda ruzno. Moze li mi neko nekim konkretnim linkom predloziti neko mazivo ? Bitno mi je da lanac i kaseta ostanu cisti. Gledao sam u fanaticu neke sprejeve od oko 2000 din i vise, pa me zanima da li da dajem te pare plus ptt ili ima neka jeftinija varijanta ? U Lidlu je silikon kostao svega 300 din.
  • 0

#590 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 10 September 2022 - 10:36 AM

Pa to je lako rešiti. Imaš samo 2 opcije ako hoćeš da ti lanac uvek bude savršeno čist i podmazan:

 

1. opcija: opereš, podmažeš, voziš, opereš, podmažeš, voziš, opereš, podmažeš, voziš, opereš, podmažeš, voziš...

2. opcija: nema 2. opcije.


  • 0
.

#591 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 September 2022 - 10:50 AM

Ne perem benzinom nikad :/,zapravo samo jednom jesam kada mi je lanac bio malo zahrdjao pa ga morao skidati i u dva navrata cistiti.Ali se zato caklio kao nov.
Mislim da nismo napravili filozofiju oko toga (bar ne ja).
Vozim samo cestom i samo po suvom vremenu,nakon nekih 100-120km prebrisem lanac vlaznim maramicama i kao sto reko kasetu preletim krpom i tu ostanem jedno 10 minuta,a nakon 200-220km radim generalku,perem ga detaljno.Ako sam pripremio sve za pranje zasto onda nebi ostao duze od 15-20 min da ga ocistim kako treba.A naravno tu je skoro uvjek moj komso preko ograde koji mi pojede jedno 15-20 minuta :D,ali sta cu kad covjek ima zanimljive price.
Prvo prelijem bicikl samo vodom,onda mu lanac isperem spuzvom potopljenom u neki deterdzent pa onda par puta provucem lanac kroz cetkice za zube jer nemam tu masinicu namjensku,spuzvom perem pogon i prebacujem se nazad na kasetu i mjenjac (pulije/tockice cetkicom predjem),kasetu kad cistim skinem zadnji tocak i onda nju krpom posebno cistim i usput operem oba tocka,ocistim cetkicom kocnice najvise ispod jer se pohvata dosta prljavstine.Vratim tockove,jos jednom samo brzinski spuzvom preletim lanac i onda petominutno pranje rama,isperem cijeli bicikl i cekam da se isuši....
Zaboravi reci na pocetku da prvo prespricam lanac sa wd-40 i prednji pogon malkice.
Kad mu radim generalku ocu da sve ocistim jbg.A ne lanac ocistim pulije zanemarim,kocnice vodom prelijem i malo spuzvom predjem pa kad sve zavrsim ono ispod i po oprugama prljavstine opet.
A ne prelazim svaki dan bog zna koliko pa da mi je bas toliko mrsko da ga detaljno i duze cistim,jos ako se kisa oduzi na par dana...Jednom ili dva puta sedmicno predjem 45-50km,a ostale pretezno 30-35 km ili ponekad i 40....

Kupi Squirt, biće čist i podmazan.
Odlična stvar.
Prodavao je neko na berzi, potraži u oglasima.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#592 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 10 September 2022 - 10:56 AM

Kaži mu koliko to košta i koliko je "veliko" pakovanje ;).


  • 0
.

#593 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 936 posts

Postavljeno 10 September 2022 - 11:10 AM

Sprej kakav god da je mi nije opcija jer usereš sve oko lanca I ne možeš kontrolisati mlaz.
Ja jedanput nedeljno čistim lanac vlažnim maramicama a podmazujem uljem za šivaću mašinu
https://www.wobyhaus...6566-ulje-100ml
, a posle podmazivanja, provrtim lanac i opet ga prebrišem.
Par puta godišnje lanac (i zadnju kasetu) skidam, odmašćujem sa Axelom I posle podmazivanja ponovo vraćam.
Bozaro (ima bike servis na Ušću) mi je objašnjavao da je za čišćenje najbolja mešavina benzina i nafte, dao mi je i "recept" ali je za mene to "too much"

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#594 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 10 September 2022 - 11:22 AM

Sprejom podmazuješ donji deo lanca od pogona prema zadnjem menjaču. Odmah ispod lanca držiš parče novine na koju prska višak spreja. Okreneš pedale tj. pomeriš lanac pa opet isprskaš lanac celom dužinom novina. Traba ti ceo minut da podmažeš sve što treba a da ne isprskaš sve što ne treba. 

 

Bitna stvar, mislim na sprej koji ima dugačku cevčicu za usmeravanje mlaza npr. Weldite TF2 sa teflonom. Ako nema cevčicu to leti na sve strane. ništa ne pomaže. 


  • 0
.

#595 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 September 2022 - 11:25 AM

Kaži mu koliko to košta i koliko je "veliko" pakovanje ;).

E nemam pojma zaboravio sam cenu, nije veliko pakovanje, ali to baš dosta traje i sigurno ispadne jeftinije od spreja.
E sad ako ćemo jeftino, onda mašinsko ulje, ima ga na oglasima KP za 5e litar i traje baš dugo možda i pola života, ali masti i prlja lanac i kasetu kao i svako ulje.
Squirt je tečni vosak i lanac je uvek čist kao i kaseta.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#596 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 September 2022 - 11:46 AM

Squirt 120ml košta oko 10 evra. Meni traje jednu sezonu - oko 7-8 hiljada kilometara. Čišćenje maramicama i podmazivanje svakih 200km (na svaku rolnicu). Lanac skidam i perem dva-tri puta godišnje.
Ako vozite po kiši, treba odmah posle vožnje novo podmazivanje jer ga kiša ispere.
  • 0

#597 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 September 2022 - 11:58 AM

Motip teflon sprej, 500ml oko 650-700 din. Uz sprej ide i cevčica sa kojim se eliminiše prskanje na sve strane.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#598 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 10 September 2022 - 12:02 PM

Squirt 120ml košta oko 10 evra. Meni traje jednu sezonu - oko 7-8 hiljada kilometara. Čišćenje maramicama i podmazivanje svakih 200km (na svaku rolnicu). Lanac skidam i perem dva-tri puta godišnje.
Ako vozite po kiši, treba odmah posle vožnje novo podmazivanje jer ga kiša ispere.

 

Gde ima kod nas za taj novac? To je cena i to često minimalna na stranim sajtovima. 


  • 0
.

#599 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 September 2022 - 01:10 PM

I meni je Squirt odlična stvar. Nije da se lanac i kaseta ni malo ne prljaju kad se koriste, ali realno jedno 10x manje nego upotrebom ulja. I što je jako bitno, kod brisanja lanca i kasete ne treba nikakav odmašćivač.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#600 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 10 September 2022 - 01:50 PM

Da li sa njim podmazujete i menjače i rolnice?


  • 0
.




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika