Jump to content


Fotografije

Podmazivanje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
774 odgovora na ovu temu

#561 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 July 2015 - 11:21 AM


WD40 sprej i odvijač sprej nisu lubrikanti - tj. imaju malo lubrikanta u sebi. Lanac bude slabo podmazan.

Motorno ulje, ako se posle podmazivanja obriše sav višak s lanca (što se radi i sa svim drugim lubrikantima), ne lepi ništa više blata na sebe od ostalih lubrikanata, a dobro podmazuje.

Upravo ovo sto covek rece.. Nema tog lubrikanta koji ne lepi na sebe necistoce,nekad je i muka ocistiti dobro lanac,sajbne i kasetu,pa i tu ostane necistoce.. Sto se tice kapanja link po link,ne razumem cemu to? Nabavi se mala bocica sa uskim otvorom na vrhu,u nju motorno ulje,i vrtis lanac unazad a bocicu proslonis uz lanac i lagano sipas..kada zavrsis prebrises visak i kraj filozofije.. Sprej jeste dobra stvar,ja sam koristio motip,neverovatan,kao da plastificira lanac,cak nema ni sta da se prebrise posle,osim ako ga ne okupas istim :)
ImageUploadedByTapatalk1436872909.874483.jpg
  • 0

#562 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 July 2015 - 11:39 AM

Ma meni Cvijićeva svakako bila usput pošto stalno prolazim bulevarom Despota Stefana od Višnjice ka centru i NBG. Videću i ove četkice za puške. Samo da je dovoljno uska da se uvuče među lančanike na kaseti i da je čvrsta dlaka.


  • 0

#563 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 14 July 2015 - 12:18 PM

Тражи ако имају за ваздушну комплет,малокалибарску или 6,35,за 6,35 имаш сигурно,а за ово остало питај комплет је чини ми се око 500 дин,имаш три врсте четки,две грубље и једну финију,те грубље ће ти трајати,мада ону једну ти не бих препоручио да са њом трљаш по деловима јер је доста груба.


  • 0

#564 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 July 2015 - 12:48 PM

Upravo ovo sto covek rece.. Nema tog lubrikanta koji ne lepi na sebe necistoce,nekad je i muka ocistiti dobro lanac,sajbne i kasetu,pa i tu ostane necistoce.. Sto se tice kapanja link po link,ne razumem cemu to? Nabavi se mala bocica sa uskim otvorom na vrhu,u nju motorno ulje,i vrtis lanac unazad a bocicu proslonis uz lanac i lagano sipas..kada zavrsis prebrises visak i kraj filozofije.. Sprej jeste dobra stvar,ja sam koristio motip,neverovatan,kao da plastificira lanac,cak nema ni sta da se prebrise posle,osim ako ga ne okupas istim :)
attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1436872909.874483.jpg

Kap po kap zato što treba kanuti samo između pina i rolnice. Ostalo je samo nepotrebno mašćenje lanca. Kad se lanac vrti, postoji šansa da kap ne dođe gde treba, a da spolja bude sav mastan.

 

Što se lubrikanata tiče, postoje i suvi lubrikanti. Ne lepe prašinu, ali slabo traju na kiši. Lanac mora biti 100% čist, odmašćen pre nanošenja. I da, koštaju k'o svetog Petra kajgana, ako se i nađu u Srbiji.

 

Evo, koga zanima:

 

http://www.whiteligh...o.com/products/

 

"Clean ride".  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#565 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 July 2015 - 01:11 PM

Ja kap po kap zato što manje imam posle da skupljam krpom a i pre svega ne vidim dobro i nisam siguran kako sam podmazao, pošto koristim gusto sae90 ulje cele godine ne ide ravnomerno iz bočice, nekad sune mnogo a nekad može da preskoči neki link jer sporo teče. Sa retkim uljem nema problema to samo sipaš i ne misliš, kao na ovom jednom od mojih omiljenih klipova (natpis "super lube") n2:hahaha

 


  • 1

#566 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 14 July 2015 - 03:54 PM

Ja kap po kap zato što manje imam posle da skupljam krpom a i pre svega ne vidim dobro i nisam siguran kako sam podmazao, pošto koristim gusto sae90 ulje cele godine ne ide ravnomerno iz bočice, nekad sune mnogo a nekad može da preskoči neki link jer sporo teče. Sa retkim uljem nema problema to samo sipaš i ne misliš, kao na ovom jednom od mojih omiljenih klipova (natpis "super lube") n2:hahaha

 

uh, drumaška himna!!!


  • 0

#567 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 14 July 2015 - 04:58 PM

.. Nema tog lubrikanta koji ne lepi na sebe necistoce...

IMHO suvise opsta izjava jer...postoje *cvrsti* tj *tvrdi* lubrikanti/podmazivaci koji sigruno ne skupljaju prljavstinu,

npr sinteticki vosak u spreju, ptfe iliti teflon (DuPont trademark) u spreju, silikon u spreju i sl.

Pitanje je koliko su ovi lubrikanti pogodni za podmazivanje odredjenih bici komponenti u odredjenim uslovima.

Svakako nisu za univerzalnu primenu ali za odredjene uslove su odlicna resenja.


  • 0

#568 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 14 July 2015 - 07:33 PM

IMHO suvise opsta izjava jer...postoje *cvrsti* tj *tvrdi* lubrikanti/podmazivaci koji sigruno ne skupljaju prljavstinu,

npr sinteticki vosak u spreju, ptfe iliti teflon (DuPont trademark) u spreju, silikon u spreju i sl.

Pitanje je koliko su ovi lubrikanti pogodni za podmazivanje odredjenih bici komponenti u odredjenim uslovima.

Svakako nisu za univerzalnu primenu ali za odredjene uslove su odlicna resenja.

Kakav god lubrikant koristio za MTB, onoga trenutka kada uđeš u šumu, ne bitno jel blato ili prašina, svaki navuče prljavštinu na sebe. pitanje je samo koliko će dugo sa tom prljavštinom da izdrži. Posle svake vožnje prebrišem lanac i podmažem ponovo sa onim Motip uljem, a posle svake 4-5te vožnje skidam lanac, čistim šajbne i kasetu, a nekada to radim i češće. Bajs mi je uglavnom blatnjav i prašnjav, al su pogonski delovi i diskovi čisti ko suza :D


  • 1

#569 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 14 July 2015 - 07:48 PM

Kakav god lubrikant koristio za MTB, onoga trenutka kada uđeš u šumu, ne bitno jel blato ili prašina, svaki navuče prljavštinu na sebe. pitanje je samo koliko će dugo sa tom prljavštinom da izdrži.

Sam ulazak u prljavu sredinu podrazumeva da ce na biciklu da se zadrzi prljavstina u nekoj meri. Poenta ja da podmazivac radi svoj posao, a to je da podmazuje, a istovremeno ne uvecava tu kolicinu prljavstine vec da je po mogucstvu i smanji, bez (ili sa malo) negativnog uticaja na efekat podmazanja.

 

Sinteticki vosak na lancu sprecava (smanjuje) lepljenje blata dok isovremeno odlicno podmazuje lanac idealan za hladne uslove kao sto su sneg, led, zaledjeno blato, sve to definitivno se ne (citaj *mnogo manje nego bez*) lepi na njega.

 

Receno mi je da je ove godine na MTB trkama na FG primeceno da neki (strani) vozaci prskaju neki (ispostavilo se silikon) sprej na bocne strane svojih pneumatika i na unutrasnjost (zadnjih) viljuski cime su primetno smanjili kolicinu blata koja se nahvatala(vala) na tim povrsinama i na taj nacin umanjili masu (ukupnu i rotacionu) bicikla sto je (izmedju ostalih faktora) rezultiralo *boljim* vremenima...tu podrazumevam i vreme provedeno na pranje bicikla posle trke :)

Mozda gresim ali meni je i to podmazivanje :)


  • 0

#570 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 14 July 2015 - 07:59 PM

Zanimljiva informacija za ovo prskanje guma i viljuski, meni se redovno nakupi tona blata u tim delovima  n2:smiley-angry019


  • 0

#571 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 July 2015 - 08:05 PM

Možda je onaj svemirski ultra ever dry sišao u narod :) tj postao dostupan i smrtnicima

 

 


  • 0

#572 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 14 July 2015 - 09:54 PM

Kakva je ovo hemija bog te mazo :-):-) kad se nista ne lepi:-) a da li moze to cudo da podmazuje ;)

Sent from my K013 using Tapatalk
  • 0

#573 damir78

damir78
  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts

Postavljeno 29 November 2015 - 04:49 AM

https://youtu.be/QvzVRxlIUL0

Ja sredjujem bajk po ovom receptu
  • 0

#574 PedjaKTM

PedjaKTM
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 04 September 2017 - 11:18 AM

Posto nemam takozvanu ''brzu'' spojnicu koja bi mi pomogla pri ciscenju lanca, malo sam muckao glavom i dosao do ovog neverovatno smesnog i jednostavnog resenja.

Rasecete flasu na pola i napravite ovakav zarez kroz koji prolazi lanac.
dscn2375.jpg

Napunite posudicu naftom/benzinom/razredjivacem/odmascivacem... i postavite na zadnji menjac. Polako okrecite pedale unazad i lanac pocinje da se cisti. Savetujem vas da zastitite zadnji tocak, a mozete koristiti i neku krpicu da obrisete lanac ako ne zelite da vam odmascivac ide po kaseti. Ne prska mnogu ukoliko ne okrecete pedale kao nenormalni. :mrgreen:
dscn2376.jpg

Rezultat je ovo:
dscn2378.jpg

Lanac je savrseno cist i iznutra i spolja. Ako vam je lanac bas mnogo zaprljan, onda promenite tecnost i ponovite postupak. Ukoliko radite benzinom, kao ja, onda obrisite lanac, i ostavite bajk na suncu nekih 5-6 minuta da benzin ispari, a onda podmazite.
Nadam se da sam bar nekome pomogao sa ovom ''aparaturom''. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Zdravo Uroše,

Izvini, možeš li molim te opet da postaviš te slike?

Želeo bih da vidim kako izgleda ovo tvoje rešenje, ali su slike izgleda u međuvremenu izbrisane, nažalost.

Mada, nije ni čudo, prošlo je samo 5 godina. :-)

Hvala.


  • 0

#575 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 23 September 2017 - 07:42 PM

Kupio sam neke wellgo pedale od 1000 din, kada ih vrtim rukom, naprave samo dva kruga i osetim lezajeve pod rukom. Je li to normalno da se pedale ovako vrte? Do sada sam kupovao one kineske za 200-300 din, vozio s njima par godina dok se ne razvale, pa nisam ni obracao paznju na to.  

 

 

Ima li neko video ili slike koje pokazuju kako se cisti lanac bez skidanja, sa rasecenom plasticnom flasom? Neko je spominjao na pocetku teme kako je dosao do jednostavnog resenja, ali su linkovi mrtvi. Gledao sam nesto sa cetkicama za zube i flasom, ali pretpostavljam da to nije isto...


  • 0

#576 angel1_z

angel1_z
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 19 April 2021 - 04:05 PM

Kojim uljem bih mogao da podmazujem lanac a da ne skuplja mnooogo prasinu jer uglavnom vozim po seoskim putevima/kozjim stazama gde ima dosta svega? :D

Nema tog ulja druze...cim je ulje lepi se prasina...prosto cisti lanac cesce i to je....imas one bio odmascivace koji su dobri i mogu se kupiti na litar a nisu skupi...cetkica zakrivljena za radijator (100 dinara) i lepo sednes na hoklicu neku i ocistis lanac lepo i isperes vodom nakapas ulje samo na zblobove (ne kao lud:)) i milina....brzo to ide :)


  • 0

#577 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1817 posts

Postavljeno 23 April 2021 - 07:22 PM

Ahahahahaaaa :D


  • 0

#578 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1336 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 April 2021 - 07:56 PM

Ahahahahaaaa :D


Ma idi bre komšinice! :D
  • 0
The sea, the sea

#579 Dany6

Dany6
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 176 posts

Postavljeno 05 August 2021 - 05:48 PM

Koje bi ste ulje preporucili od navedenih,do sada sam koristio sam neku masinsko cini mi se ali je opet fino i niske viskoznosti,ali posto uzimam nov lanac reko da uzmemi namjensko ulje za lanac...da bude bude manje viskoznosti,tj sada za ove suhe tople dane.
1.https://www.m-bikesh...nca-80ml-force/
2. https://www.m-bikesh...tf2-ulje-125ml/
3.https://www.m-bikesh...formance-100-m/ Kakvo je ovo
"All weather lube",jeli puno viskozno od samo suvih?
4. https://www.m-bikesh...me-100ml-force/
5. https://www.m-bikesh...re-100ml-03407/
6. https://www.m-bikesh...rd-force-100ml/
Samo me malo zbunjuje ulje pod 4,pise visoko viskozno i da smanjuje prijanjanje prljavstine,a zar visoka viskoznost ne prijanja/lijepi vise prljavstine/prasine?
  • 0

#580 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 05 August 2021 - 06:06 PM

Ne treba ti nijedno, nov lanac dolazi podmazan sa najboljom mascu jedino ga OBRISI krpom spolja da ne bude masan.


  • 1




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika