Jump to content


Fotografije

Podmazivanje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
774 odgovora na ovu temu

#601 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 10 September 2022 - 02:21 PM

Vi što koristite Squirt, sa ovim podmazujete? d6b1bd8d5c055343767d5890128a97ae.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 2

#602 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 10 September 2022 - 03:33 PM

Da li sa njim podmazujete i menjače i rolnice?

Ne, samo lanac

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#603 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 September 2022 - 05:42 PM

Prvu bočicu Squirta sam platio 1300 dinara preko berze, drugu 9 evra iz Nemačke (beše neka akcija), a treća je mislim 11 evra (ta tek treba da stigne). Kad kupujem sa drugim stvarima, poštarina ispadne manje nego kod nas.
Neko mi je pominjao i da u PB ima neko sredstvo za podmazivanje lanca na bazi voska. Kome je nezgodno da nabavi Squirt, može da proba i to, verujem da je slično.
  • 0

#604 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 11 September 2022 - 07:38 AM

Ja posle prve (nije još skroz prazna) bočice Squirt-a sam hteo da probam Muc-Off Dry Lube. MODL je isto na bazi voska ali ima malih razlika u odnosu na Squirt-a. Najveća je čekanja posle podmazivanja (3 do 5 sati) i brisanje posle čekanja. Lanac se isto prlja kao i kod squirt-a samo ostaje nečujniji (oko 150km-a) dok se squirt čuje posle 15km-a. Čišćenje je isto, plastična činija i skuvanih 1,5l vode u kuvalu i četka. Posle dva ili tri prelivanja vrelom vodom i korišćenjem četke za farbanje lanac je čist.
U suštini meni na MTB-u se muc-off bolje pokazao od squirt-a.


Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#605 Rok

Rok
  • Members
  • PipPipPip
  • 153 posts

Postavljeno 12 September 2022 - 03:17 PM

Uzeo sam od druga koji je profi triatlonac i nastupa za Srbiju neki W5 isto iz Lidla. Bicikl ide kao preporodjen. Podmazan je lanac sprejem, kocnice i samaraljke. Daleko daleko manje, ali opet se cuje sitno skriputanje, po mom osecaju kao rolnice na zadnjem menjacu. Bicikl ide kao munja, sve je mnogo brze nakon podmazivanja, ali se opet sitno, a za moj mozak puno cuje sitno skripucanje nakon nekoliko okretaja pedala. I to samo dok okrecem. Cuje se nesto cesce kad dodjem do brzine oko 50 km/h. I sad posto je bajs generalno dobar i nema nijedan drugi problem, pokusavam da provalim sta bi moglo biti, ali ne ide mi. Sve vitalne komponente su podmazane, a visak obrisan (nesto malo na felni i ramu). Iskljucivo se zvuk cuje iz zadnjeg dela, pa kad spustim glavu cujem da je zadnji menjac. Sta moze jos dovesti do skriputanja ? Ima li neko ideju ? Znam da je grupa stara Tiagra 2x9 ali izuzetno ocuvana kao i ceo bajs. A da odem kod servisera ne bi imali pojma sta im pricam, osim ako neko ne sedne i ne razveze bajs

Edit: I rolnice su spricnute
  • 0

#606 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 September 2022 - 03:39 PM

Uzeo sam od druga koji je profi triatlonac i nastupa za Srbiju neki W5 isto iz Lidla. Bicikl ide kao preporodjen. Podmazan je lanac sprejem, kocnice i samaraljke. Daleko daleko manje, ali opet se cuje sitno skriputanje, po mom osecaju kao rolnice na zadnjem menjacu. Bicikl ide kao munja, sve je mnogo brze nakon podmazivanja, ali se opet sitno, a za moj mozak puno cuje sitno skripucanje nakon nekoliko okretaja pedala. I to samo dok okrecem. Cuje se nesto cesce kad dodjem do brzine oko 50 km/h. I sad posto je bajs generalno dobar i nema nijedan drugi problem, pokusavam da provalim sta bi moglo biti, ali ne ide mi. Sve vitalne komponente su podmazane, a visak obrisan (nesto malo na felni i ramu). Iskljucivo se zvuk cuje iz zadnjeg dela, pa kad spustim glavu cujem da je zadnji menjac. Sta moze jos dovesti do skriputanja ? Ima li neko ideju ? Znam da je grupa stara Tiagra 2x9 ali izuzetno ocuvana kao i ceo bajs. A da odem kod servisera ne bi imali pojma sta im pricam, osim ako neko ne sedne i ne razveze bajs

Edit: I rolnice su spricnute

Pa rasturi rolnice menjača, verovatno ima štroke u njima, lako se rastura, izvadi, očisti i podmaži biksne u rolnicama i ostavi malo masti u poklopcima na rolnicama, skini i operi lanac u uljanom razređivaču ili špiritusu, može i nitro razređivač da posluži, sve jedno šta god imaš dostupno, a umesto spreja podmaži lanac uljem.
Znači skineš, potopiš u nekoj tegli ostaviš neko vreme uz povremeno mućkanje. Onda izvadiš osušiš i podmažeš po jednu kap ulja na svaku kariku. Provrtiš jedno pola minuta pedale da ulje uđe u svaku kariku i nakon toga lanac prebrišeš krpom, vrtiš pedale dok krpu držip u ruci i lanac prolazi kroz krpu koja skida višak ulja sa lanca.
Možda bi pre svega trebalo da podmažeš lanac uljem dok je još na bajsu i ako nestane zvuk znači da je loš sprej ili si ga premalo naneo. Ili ima neke prašine i štroke u lancu.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#607 Rok

Rok
  • Members
  • PipPipPip
  • 153 posts

Postavljeno 12 September 2022 - 03:51 PM

Hvala ti vidak na detaljnom odgovoru. Ja ne znam sam rasturiti menjac. A nisam ni vezbao jer nemam jos jedan pored. Sta je tacno stroka?

Ako bih skinuo lanac (9speed a nema link) i uvalio ga npr u dizel (a nisam to radio) izmuckao ga, koje ulje da koristim ? Najgore sto ja nisam mehanicar pa sve moram da ucim of nule. A delom nemam ni alat. Koristim ovaj sprej iskljucivo jer lanac, kaseta, lancanici izgledaju "cisto". Jedino sto sam pre toga probao na "zenskom drumasu" je motorno ulje od 200 din koje je radilo kao Bog, a predvidjeno je i za bicikl. Imam neku zelju da bicikl bude vizuelno cist sto i jeste, ali ubih se naci sta je najpametnije.

Ako bih negde i skinuo lanac i ocistio ga i turio mu isto motorno ulje koje je barem na "zenskom" daleko bolje bilo, da li bi prestao taj zvuk ? Lanac je bas nasprican kao i rolnice tim W5 ali ne mogu da dodjem do toga da zadnji menjac ili kaseta ili lanac budu bas tihi. Stalno se cuje sitno pijuckanje iako su brzine podesene savrseno.
  • 0

#608 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 September 2022 - 04:08 PM

Hvala ti vidak na detaljnom odgovoru. Ja ne znam sam rasturiti menjac. A nisam ni vezbao jer nemam jos jedan pored. Sta je tacno stroka?

Ako bih skinuo lanac (9speed a nema link) i uvalio ga npr u dizel (a nisam to radio) izmuckao ga, koje ulje da koristim ? Najgore sto ja nisam mehanicar pa sve moram da ucim of nule. A delom nemam ni alat. Koristim ovaj sprej iskljucivo jer lanac, kaseta, lancanici izgledaju "cisto". Jedino sto sam pre toga probao na "zenskom drumasu" je motorno ulje od 200 din koje je radilo kao Bog, a predvidjeno je i za bicikl. Imam neku zelju da bicikl bude vizuelno cist sto i jeste, ali ubih se naci sta je najpametnije.

Ako bih negde i skinuo lanac i ocistio ga i turio mu isto motorno ulje koje je barem na "zenskom" daleko bolje bilo, da li bi prestao taj zvuk ? Lanac je bas nasprican kao i rolnice tim W5 ali ne mogu da dodjem do toga da zadnji menjac ili kaseta ili lanac budu bas tihi. Stalno se cuje sitno pijuckanje iako su brzine podesene savrseno.

Pa ne znamo odakle potiče zvuk, ali ako se čuje samo dok okrećeš pedale definitivno je nešto oko lanca ili rolnica ili freewheela.
Rolnicu drži jedan jedini šraf koji je ujedno i osovina, odšrafiš ga i rolnica je skinuta. Imaš dva metalna poklopca na rolnici i kada ih skineš videćeš da li unutra ima prljavštine.
Očistiš sve lepo, podmažeš i vratiš na bajs.
E da rolnice skidaj i vraćaj jednu po jednu, lakše je nego kad skineš obe odjednom.
Nikakva specijalna znanja za to ne trebaju.
Lanac operi dok je na biciklu, ako već ne možeš da ga skineš, četkom i nekim razređivačem, nemoj naftom, bolje benzinom.
Nalij ga dobro i isperi pa onda podmaži.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#609 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 12 September 2022 - 06:34 PM

Ima li šta na YT na tu temu, slika ili tek video govori više od reči


  • 0

#610 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 13 September 2022 - 11:05 AM

Ima li šta na YT na tu temu, slika ili tek video govori više od reči

Ima na tone!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#611 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 13 September 2022 - 06:29 PM

Kad smo već kod podmazivanje, moj nedeljni ritual čišćenja i podmazivanja8a2a20b40d8ba6a7e1a95a3907be1d0e.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#612 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 13 September 2022 - 06:42 PM

Čitam neki dan ovu temu i setim se nešto da rolnice i zadnji menjač (pokretne delove) nisam podmazao 2 godine. Zaboravio skroz, dok lanac redovno podmazujem. 

Ne znam da li mi se činilo ali ja sam išao 20% brže i bolje na toj vožnji. Ne znam da li je to sugestivno ili stvarno i realno ima toliko uticaj podmazivanje navedenog. Sad sam se primio pa bi nekako i šamaraljke podmazao i sajle i sve


  • 0

#613 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 September 2022 - 09:00 PM

Čitam neki dan ovu temu i setim se nešto da rolnice i zadnji menjač (pokretne delove) nisam podmazao 2 godine. Zaboravio skroz, dok lanac redovno podmazujem. 
Ne znam da li mi se činilo ali ja sam išao 20% brže i bolje na toj vožnji. Ne znam da li je to sugestivno ili stvarno i realno ima toliko uticaj podmazivanje navedenog. Sad sam se primio pa bi nekako i šamaraljke podmazao i sajle i sve


Malo ti duvao vetar u leđa a ti previše razmišljao o rolnicama...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#614 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 September 2022 - 09:01 PM

Kad smo već kod podmazivanje, moj nedeljni ritual čišćenja i podmazivanja8a2a20b40d8ba6a7e1a95a3907be1d0e.jpg
Sent from my LYA-L29 using Tapatalk




Šta god radio na bajsu, nikad, nikad, ali NIKAD ga ne okreći tako naopačke da stoji na šamaraljkama. To je svetogrđe. :)
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#615 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 13 September 2022 - 09:24 PM

Malo ti duvao vetar u leđa a ti previše razmišljao o rolnicama...

Ма знам, него очекујем да ћу пронаћи да је неко чудо у питању :) 


  • 0

#616 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 935 posts

Postavljeno 14 September 2022 - 05:57 AM

Šta god radio na bajsu, nikad, nikad, ali NIKAD ga ne okreći tako naopačke da stoji na šamaraljkama. To je svetogrđe. :)

Znam, rekao si mi. Ja mu I tepih prostrem i nežno kao dete položim. Kupiću do kraja godine stalak, definitivno mi treba

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#617 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 14 September 2022 - 06:05 AM



... 8a2a20b40d8ba6a7e1a95a3907be1d0e.jpg

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk


Off-topic, imaš potrebu za tako širokim pedalama ili? Znam da se kaže: "Ako nemaš ništa lepo reći bolje ćuti", meni te pedale izgledaju užasno na drumskoj bicikli.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#618 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2022 - 06:29 AM

Šta god radio na bajsu, nikad, nikad, ali NIKAD ga ne okreći tako naopačke da stoji na šamaraljkama. To je svetogrđe. :)



I ja tako okrećem jer drugačije ne može. Kako npr negde pored puta skinuti točak ada ga ne okreneš ovako?
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#619 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2022 - 07:32 AM

Slažem se, i ja radim isto. Bicikl se neminovno aka, a to da će u nekom momentu popiti neku ogrebotinu na šamaraljki ili ovom ili onom delu je manje-više sigurno. Te stvari mu spadaju u rok službe, a na sreću ne kupujem bicikle koji vrede mnogo pa da se stresiram oko toga da li će mu vrednost bitno opasti zbog jedne ogrebotine.

Sa druge strane, ne okrećem bicikl uopšte kada čistim/podmazujem ili skidam/stavljam lanac, tada stoji na točkovima.


  • 0

#620 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 September 2022 - 07:46 AM

I ja tako okrećem jer drugačije ne može. Kako npr negde pored puta skinuti točak ada ga ne okreneš ovako?



A kako ne skinuti? Bilo da je prednji ili zadnji točak u pitanju, otpustiš quick release, otkočiš kočnice ako su kaliper, samo povučeš bicikl na gore i vuala... Skinuto je. Bicikl položiš sa strane na travu, na stranu kontra od pogona i gotovo.


Nek radi ko kako hoće ali ja nikad do sada nisam okretao bicikl naopačke a kako mi se čini neću ni u buduće.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika