Jump to content


Fotografije

Podmazivanje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
774 odgovora na ovu temu

#621 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1403 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2022 - 08:02 AM

Da li ti se okretanje bicikla naopako ne sviđa zbog opasnosti od ogrebotina (što razumem), ili je u pitanju nešto drugo? Ja sam pretpostavio da su ogrebotine razlog, ali pošto sam sad ponovo pročitao postove vidim da si to nazvao svetogrđem, pa rekoh možda razlog ipak nije toliko prozaičan.


  • 0

#622 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 14 September 2022 - 08:02 AM

Ja ipak razumem okretanje bicikla. Ne kažem da to radim niti podržavam ali razumem. Ima nas ovde sa malo većim stomakom i savitljivošću tela malo bolje od krede plus ima ljudi koji su u godinama... Sve to na skup i deo kada treba da se saviješ da dohvatiš/skineš/montiraš točak ili nešto drugo prestavlja tehnički izazov.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#623 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 945 posts

Postavljeno 14 September 2022 - 08:19 AM

Off-topic, imaš potrebu za tako širokim pedalama ili? Znam da se kaže: "Ako nemaš ništa lepo reći bolje ćuti", meni te pedale izgledaju užasno na drumskoj bicikli.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Bicikl mi je fantastičan ali mi je za broj veći. Kraća lula I sedište skroz napred ne pomažu koliko sam mislio. Zato će se zimus menjati (verovatno za isti u L veličini) a sa njim će doći i nove pedale. Za sada ne diram kada znam da će doći nov

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#624 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4413 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2022 - 09:54 AM

A kako ne skinuti? Bilo da je prednji ili zadnji točak u pitanju, otpustiš quick release, otkočiš kočnice ako su kaliper, samo povučeš bicikl na gore i vuala... Skinuto je. Bicikl položiš sa strane na travu, na stranu kontra od pogona i gotovo.
Nek radi ko kako hoće ali ja nikad do sada nisam okretao bicikl naopačke a kako mi se čini neću ni u buduće.



Ništa mu se neće desiti ni naopačke jer izmedju šamaraljki i podloge je guma. Ako položim na desnu stranu naslanjam zadnji menjač.. ako je leva onda rizikujem možda oštećenje prednje kočnice. Tu je i vila koju možeš lako ogrebati što je veća šteta od grebanja šamaraljki koje na taj način ne možeš ni ogrebati. Uz sve to mnogo lakše je montirati zadnji točak ako je okrenut naopačke pogotovo kad je disk u pitanju.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#625 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 14 September 2022 - 09:55 AM

Da li ti se okretanje bicikla naopako ne sviđa zbog opasnosti od ogrebotina (što razumem), ili je u pitanju nešto drugo? Ja sam pretpostavio da su ogrebotine razlog, ali pošto sam sad ponovo pročitao postove vidim da si to nazvao svetogrđem, pa rekoh možda razlog ipak nije toliko prozaičan.



I svetogrđe i ogrebotine. :D


Iskreno nikad nisam osećao neku posebnu potrebu da ga okrećem naopako, ali kako Serbian Spirit pomenu stomak, savitljivost i godine, onda tako i ima neke logike. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#626 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4413 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2022 - 10:05 AM

I svetogrđe i ogrebotine. :D
Iskreno nikad nisam osećao neku posebnu potrebu da ga okrećem naopako, ali kako Serbian Spirit pomenu stomak, savitljivost i godine, onda tako i ima neke logike. :)



Mlad si, još možeš da se saginješ. Zahebano je kad ima stomaka, pa se sagneš a ručak krene na kontra stranu.. i onda ostaneš bez vazduha pa se preznojiš. Dodje ti da bic gurneš u najbliži kanal i da odeš kući ptevozom :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#627 zoksi

zoksi
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 277 posts

Postavljeno 14 September 2022 - 12:52 PM

Iz mog iskustva,kod busenja gume na putu nije pametno naslanjati bajs na levu stranu.
IMG_20220914_142619.jpg IMG_20220914_142355.jpg IMG_20220914_142125.jpg IMG_20220914_142017.jpg
Posledice se jasno vide.
  • 1

#628 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 14 September 2022 - 01:15 PM

I svetogrđe i ogrebotine. :D


Iskreno nikad nisam osećao neku posebnu potrebu da ga okrećem naopako, ali kako Serbian Spirit pomenu stomak, savitljivost i godine, onda tako i ima neke logike. :)

Svetogrdje naravno, pogotovo dostojanstva jednog drumaša :)


  • 0

#629 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1403 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2022 - 01:28 PM

Kakve vi to bicikle vozite, kakvo bre dostojanstvo? Moji bicikli bi se prodali za jedno dobro brdo, kakvo dostojanstvo n2:party-021


  • 0

#630 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4413 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2022 - 08:35 PM

A kako ne skinuti? Bilo da je prednji ili zadnji točak u pitanju, otpustiš quick release, otkočiš kočnice ako su kaliper, samo povučeš bicikl na gore i vuala... Skinuto je. Bicikl položiš sa strane na travu, na stranu kontra od pogona i gotovo.
Nek radi ko kako hoće ali ja nikad do sada nisam okretao bicikl naopačke a kako mi se čini neću ni u buduće.



A vidi, može mi se jer imam ja i rezervne gume za šamaraljke.. doneo mi jedan dobar prijatelj. Pričaću ti o njemu jednom kad se sretnemo ;)
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#631 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1374 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2022 - 10:21 PM

Bicikl položiš sa strane na travu, na stranu kontra od pogona i gotovo.


Može sa strane da bude blato, šikara, tucanik, beton itd... Ne kapiram taj o.c.d. da ne sme bicikl naopako, pogotovo drumaš. Bajs sa ravnim volanom može da bude osetljiviji i da se izgrebu ili ogule stvari nakačene na korman, a gume od šamaraljki se uglavnom samo isprljaju. Ja imam bele gume na šamaraljkama pa opet okrećem bajs naopako... više ih isprljam rukama masnim od lanca i petljanja sa gumama nego što pokupe sa zemlje, očisti se to sve, a ispod sica mogu rukavice, krpa i sl. da se ne ošteti.
  • 0
The sea, the sea

#632 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 September 2022 - 04:06 AM

Pa jbg ako je strane blato, šikara, tucanik ili šta ti ja znam, pa neću odmah tu da položim bajs. Hvala Bogu može se produžiti malo dalje i naći pogodno mesto.

Nek okreće bajs ko kako voli, nego ja ne kapiram uopšte šta se dobije kad se bicikl okrene naopačke? Navikao sam da točak skidam dok bicikl normalno stoji i nikako ne vidim šta je sad tu lakše kad je naopako. Čak mi deluje komplikovanije...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#633 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 945 posts

Postavljeno 15 September 2022 - 06:31 AM

Jednom sam montirao gumu na bicikl okrenut naopačke (naravno ). Nešto su mi misli otišle na tekuće probleme, bio dekoncetrisan skroz. Uglavnom, triput za redom skinuo, stavio i napumpao gumu sa pogrešnim smerom rotacije gume. Tada kad nisam polomio točak, neću nikada.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#634 dbic

dbic
  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 September 2022 - 10:13 AM

Kao da su videli diskusiju...

 

image_2022-09-15_121331789.png


  • 0

#635 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 16 September 2022 - 07:12 AM

img01.jpg


  • 8
Pozdrav

#636 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 September 2022 - 07:43 AM

Hahaha... Eto, ja napisao da ne treba tako i odma' me napali. :)
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#637 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 16 September 2022 - 09:11 AM

Za to treba imati doživljaj, ne može na pamet da se nauči. :)

Pravi biciklista intuitivno oseća da to ne ide, samo po sebi.  :)


  • 1

#638 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3361 posts

Postavljeno 19 September 2022 - 08:32 PM

Имам утисак да ми се вила малкице теже окреће лево-десно, па сам мислио да је демонтирам и подмажем шта треба. Вила је карбонска са карбонским вратом (оригинални поклопац Кењон, неки пластиканац са танким шрафом који га притиска одгоре је пукао па сам ставио обични - повремено ми делује да је недотегнут, а повремено да сам гапретегао и да је довољно само један окретај да неутеалише луфт) паме занма да ли за подмазивање (лежаја, шољица, места контаката и причвршћивања, целог врата) треба користити посебну пасту за карбон или треба комбиновати - карбонску пасту само нанети по врату и местима где се притеже лула, а обичну маст за лежаје и кућиште виле?
  • 0

#639 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 19 September 2022 - 08:39 PM

карбонску пасту само нанети по врату и местима где се притеже лула, а обичну маст за лежаје и кућиште виле?

 

Baš tako. Karbonska pasta ne služi za podmazivanje nego da spreči klizanje karbonskih delova.


  • 0
.

#640 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 September 2022 - 05:26 AM

Karbonsku pastu ne treba nanositi na spoj vrata viljuške i lule.

 

To treba montirati "na suvo."

 

Ako proklizava, proveriti je li spoj odmašćen.

I proveriti kojim obrtnim momentom je zategnuta lula (obično je specifikacija na oko 5 Nm, ali to zavisi od modela lule - videti preporuku proizvođača).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





2 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika


    Google (1)