Jump to content


Fotografije

Podmazivanje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
774 odgovora na ovu temu

#541 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 13 July 2015 - 04:57 PM

 

Motorno ulje 20w60 i miran si 60ak godina. Ovde sam elaborirao iskustvo:

 

http://www.bikegreml...-lanca-bicikla/

 

 

Koja je cena tog ulja? :D vidim sad u tekstu da ima, nisam pažljivo čitao :) Prilično povoljna varijanta.


  • 0

#542 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 July 2015 - 05:28 PM

500 dinara na NIS-ovim pumpama. Full sintetika je duplo skuplja.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#543 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 13 July 2015 - 06:54 PM

Motorno ulje 20w60 i miran si 60ak godina. Ovde sam elaborirao iskustvo:

 

http://www.bikegreml...-lanca-bicikla/

 

Тренутно сам задовољан и овим што користим,али пробаћу и то када се све ово потроши.За ово уље сам питао из знатижеље,пошто га имам,па рекох ако је неко користио да нам напише неке утиске.


  • 0

#544 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 July 2015 - 07:40 PM

Ja sam najzadovoljniji onim fabričkim mazivom kad izvadim nov lanac iz kutije :) nikakvo ulje ne može da se poredi s tim, ali traje 400-500km posle sledi dosadno odmašćivanje, mućkanje, sušenje, podmazivanje, brisanje, dodavanje... i konstantan aljkav masan i crn izgled :)


  • 0

#545 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 July 2015 - 08:39 PM

A onda sam otkrio keramiku

http://www.kolibrioi...in-lube-99.html

http://www.marly.com...ube-500-ml.aspx


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#546 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 July 2015 - 09:08 PM

Koliko dugo traje jedan ovak sprej? Deluje kao dobra stvar. Ali za neki ozbiljan bicikl :)

Mada ja i ovaj moj redovno održavam i perem ili barem prebrišem mokrom ili suvom krpom a posebno pre dužih vožnji onda i ceo pogonski sklop odmastim operem i podmažem. Iako je bitno samo da lanac nije suv i znam da će jednako dobro da radi i šalta, jednostavno ne mogu da vozim prljav i aljkav bicikl pa to ti je, a pogotovo da mi se čuje lanac ili tako nešto. Sad sam neki dan 60km od kuće štelovao menjač i popuštao sajlu jer nije više moglo na burencetu a pada mrak već kasnim. Ali me izluđivalo što lanac nije nečujan :) pa sam lego na sred puta, podesio sajlu, burence a i kuku proverio jer je od nekog mekanog materijala pa se može štelovati rukom :mrgreen:.


  • 0

#547 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 13 July 2015 - 11:02 PM

Skoro sam poceo da koristim, za sad sam na 250km i lanac se jos uvek ne cuje pri tom samo povrsinska necistoca koja se skida krpom. Ako je sve tacno sto su naveli u opisu boca od 500ml moze da potraje 2 sezone pa onda ispada da je investicija 1350 din sasvim ok.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#548 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 July 2015 - 11:16 PM

250km zvuči vrlo dobro s obzirom da je sprej u pitanju, a sigurno manje skuplja prljavštinu i ne stvara se toliko one guste crne masti...

Nikad nisam koristio sprejeve i tako tu fensi kozmetiku :) kako se podmazuje s tim, jel dovoljno da obrneš lanac jedan krug, od spojnice do spojnice? Jel uđe dovoljno toga među linkove a da ne izduvaš pola boce po zemlji i felni? :)

Ako se upotrebljava za lance motocikala kao što piše onda je sigurno odlično i za bicikle.


  • 0

#549 draganninkovic

draganninkovic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 380 posts

Postavljeno 14 July 2015 - 06:57 AM

Motorno ulje 20w60 i miran si 60ak godina. Ovde sam elaborirao iskustvo:

 

http://www.bikegreml...-lanca-bicikla/

Odličan članak,pohvala za blog,svaka čast majstore n2:smiley-score010


  • 0

#550 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 July 2015 - 06:58 AM

Тренутно сам задовољан и овим што користим,али пробаћу и то када се све ово потроши.За ово уље сам питао из знатижеље,пошто га имам,па рекох ако је неко користио да нам напише неке утиске.

Balistol je dosta skup i dosta redak. Radi posao dobro.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#551 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 14 July 2015 - 07:33 AM

Хвала на одговору.Јефтинији је од тефлона.


  • 0

#552 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 14 July 2015 - 07:35 AM

250km zvuči vrlo dobro s obzirom da je sprej u pitanju, a sigurno manje skuplja prljavštinu i ne stvara se toliko one guste crne masti...
Nikad nisam koristio sprejeve i tako tu fensi kozmetiku :) kako se podmazuje s tim, jel dovoljno da obrneš lanac jedan krug, od spojnice do spojnice? Jel uđe dovoljno toga među linkove a da ne izduvaš pola boce po zemlji i felni? :)
Ako se upotrebljava za lance motocikala kao što piše onda je sigurno odlično i za bicikle.


Uputstvo kaze naprskas pa pustih da odstoji neki minut, ja sam naprskao kod rolnice menjaca drzeci mlaz na sredini lanaca krug i nesto vise.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#553 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 14 July 2015 - 07:35 AM

Jel uđe dovoljno toga među linkove a da ne izduvaš pola boce po zemlji i felni? :)

 

Ја кад радим са спрејевима узмем крпу и држим је испод ланца где се прска и нема нереда  ;)


  • 0

#554 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 July 2015 - 08:46 AM

Isto radi motorno ulje, ali je puno jeftinije. I za razliku od spreja, može se naneti tačno gde treba.

 

Sprej je zgodan za "teže", "grublje" podmazivače, poput silikonske masti za lanac i slično, pošto je u spreju to sve rastvoreno sa rastvaračem, pa ucuri između pinova i rolnica, a onda isparivač ispari. Inače bi se mazivo, da nije u spreju, moralo zagrejati, rastopiti, pa lanac potopiti u mazivo, ocediti, prebrisati, vratiti na bajs. Tečna maziva je šteta nanositi sprejem - pola se baci.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#555 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 July 2015 - 09:01 AM

Jes, ali dok ja nakapam link po link pa dok izvrtim da kapilarno uđe i onda dok pokupim višak, smara, ubi me u pojam. A pre toga treba dobro axelom očetkati svih 11 lančanika jer bude strašno crno i usvinjeno od prethodnog ulja. Kontam da se sprej manje lepi, skuplja štroku i pravi tu pastu pa može više puta da se samo obriše krpom i doda/produva ponovo. Sa uljem to mogu jednom, posle već mora skidanje i mućkanje u razređivaču. Da mi nije žao para :mrgreen: prešao bih na taj sprej.

Viđao sam čak savete na YT da se koristi samo wd40 koji i nije mazivo već samo lagani lubrikant, što je u suprotnosti sa mnogim preporukama ali čini mi se čak da je to bio renomirani GCN kanal nisam siguran... sećam se da je bila neka ljuta mašina i da je lik rekao da wd radi extra u praksi, lanac ide glatko i tiho nema skupljanja štroke, jedino što treba češće produvati. Taman ujedno i izduva stare čestice što se nakupile, sa uljima je to nemoguće, uvek mi žao da samo dodajem i time uterujem pljavštinu u linkove.


  • 0

#556 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 14 July 2015 - 09:54 AM

WD ima citavu seriju proizvoda cak i za odrzavanje bicikla, tako da zavisi koji WD sprej koristis za sta, ne vazi vise ono ne prskaj WD-om.

OVO radi bolje od svih teflona silikona i ostalih dzidza bidza, na svakih 100~150 km psst-psst... 


  • 1

#557 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 14 July 2015 - 10:07 AM

 

 

OVO

je takodje odlican lubrikant a nije ni puno para


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#558 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 July 2015 - 10:56 AM

WD40 sprej i odvijač sprej nisu lubrikanti - tj. imaju malo lubrikanta u sebi. Lanac bude slabo podmazan.

 

Motorno ulje, ako se posle podmazivanja obriše sav višak s lanca (što se radi i sa svim drugim lubrikantima), ne lepi ništa više blata na sebe od ostalih lubrikanata, a dobro podmazuje.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#559 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 July 2015 - 11:06 AM

Sigurno da bolje podmazuje ali se teže i čisti i češće je potrebno, ja se sad popalio na ovaj sprej pa ću da uzmem jedan za probu. Ako bude mogao lanac da izdrži 100km a da ne cvrči to je super i posle samo krpa pa produvati ponovo. To mi treba. Jer kapanje link po link ubija u pojam, a ne umem da držim konstantan mlaz i mnogo prospem pa mi žao ulja da samo sipam i vrtim :)

Jedino kad idem negde dalje i ne vraćam se isti dan onda mi sprej ne vredi jer mi se ne vuklja sa sobom, ulje je dugotrajnije može i preko 300km da izgura.

U maju sam na brevet nosio bočicu ulja, 10ml od parfema, za svaki slučaj, nisam hteo da rizikujem da slušam lanac toliki put. Ali nije ni trebalo. A i naslušao sam se drugih cvrčanja i čangrljanja raštelovanih menjača :mrgreen: moja mašina još i prede

 

ps

Dušan aka biciklistički guru :) domaći Sheldon Brown :)

bio sam pre neki dan u onoj firmi za četke za epruvete tj za kasetu ;)

samo bilo zatvoreno, sledeći put


  • 0

#560 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 14 July 2015 - 11:21 AM

http://www.wd40bike.com/

 

@Gadjan  tako i ja, volim da odem da pitam uzivo mada znam da sam dzabe dolazio...

 

vidi ovde mozda ima nesto sto ti odgovara http://www.snajper.c...cenje/1#content


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika