Jump to content


Fotografije

Materijali ramova - čelik, aluminijum, karbon


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
664 odgovora na ovu temu

#501 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 03 June 2021 - 12:37 PM

U pravu si, ne treba po svaku cenu. Sretao sam vrhunske alu ramove zaista. Gledajući ovaj naš (visoko) amaterski nivo možda je i bolja priča dobar alu ram, zbog održavanja, padova, osetljivosti prilikom transporta i generalno osetljivosti.
Jedino u profi biciklizmu je karbon ipak nezamenjljiv jer tamo nema alu ramova tj tu prednosti u performansama dolaze do izražaja.
Dobra oba bajsa uzgred budi rečeno.
  • 3

#502 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 03 June 2021 - 08:09 PM



... ultravioletna sunčeva zračenja mogu da nepovoljno utiču na strukturu karbon ugljeničnih vlakana...


To što si napisao nije tačno. Ultavioletni opseg je uticao ranije na smolu ne na karbon (ramovi od pre 15 godina), rešavano lakovima. Odavno je hemija tih smola promenjena tako da ultravioletno zračenje ne pravi nikakav problem.

Gde je to toliko aluminijum bolji? Na istoj kilaži aluminiumski ram (1kg) je jednostavno slabiji naspram karbonskog rama (1kg). Koje održavanje ima karbon (u čemu je zahtevniji) u odnosu na alu?
Transport. Bicikl se ne transportuje u kartonskoj kutiji mora da ide u torbu/kofer i onda je skoro uvek sve ok (odnosi si se na oba materijala).
Udarac u karbon može izazvati (zavisi od jačine) razdvajanje slojeva i pucanje karbona, takođe, ako snaga nije bila dovoljna, apsorbovaće udarac kao da se ništa nije desilo. Alu se uvije ali, za razliku od čelika, ne može da se ispravi i vrati u pređašnje stanje. Pući će na mestu ispravljanja. Aluminijum apsorbuje mnogo manje sile.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#503 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 03 June 2021 - 08:40 PM

Moguće da si u pravu za tu smolu, ako tako kažu najnovija istraživanja.

Nigde nisam naveo da je aluminijumski ram bolji. Karbon je trenutno najbolji materijal za izradu ramova za bicikle. Fora je u tome što nije svemoguć i savršen kako se zapravo misli i gura kroz marketing. Brojni primeri pokazuju kako i karbonski ramovi puknu. Nema savršeno, i razlike između materijala nisu ni blizu tako nebo i zemlja kao što se misli....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#504 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 03 June 2021 - 08:55 PM

Karbon mozes da zalepis ako pukne osim kad eksplodira :) (link)


  • 0

#505 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 04 June 2021 - 05:45 AM

...

Nigde nisam naveo da je aluminijumski ram bolji...

To je bio odgovor na Milan777 post.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#506 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 06:03 AM

Mislim da je Milanov post bio na foru da ne treba po svaku cenu juriti karbonski ram, nego da dobro izbalansiran bicikl može da bude jako dobar čak i ako je napravljen od aluminijuma (bolji ramovi), uklopljen sa nekom finom grupom i dobrim točkovima. Jeste taj ram kilu na kilu slabiji od karbonskog, ali najveći deo vozača neće uspeti da ga napregne do te mere da pukne, a oni koji to uspeju, slomili bi najverovatnije i karbonski.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#507 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 07:58 AM

  Ali jednu stvar karbon ima sto ni jedan materijal nema. A to je da moze da se napravi nesto da bude u isto vreme i kruto i udobno. O tome sam vec pisao. 

  Ovaj zadnji karbonski ram Scottov sto sam napakovao, ima toliko stanjene zadnje viljuske na odredjenim mestima da ima ulogu amortizera.  Na zadnjoj viljusci cak i pise "shock absorber". Plus sa debljinom materijjala i razlicitim smerovima tkanja na razlicitim mestima, dobija se da se ram ne uvija a da gde je to potrebno, opet bude udoban. 

Ostale prednosti se vec znaju. A sto se tice loma ako se slucajno desi, videli smo da se i to uspesno popravlja.


  • 0

#508 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 09:29 AM

Ko je iole u biciklizmu zna da je karbon materijal broj 1 ali smo napomenuli samo da za ljude koji ne voze profesionalno i dobro odrađen alu ram i te kako radi posao i zna da bude konkurentan u tom domenu.
  • 1

#509 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 12:51 PM

Ko je iole u biciklizmu zna da je karbon materijal broj 1 ali smo napomenuli samo da za ljude koji ne voze profesionalno i dobro odrađen alu ram i te kako radi posao i zna da bude konkurentan u tom domenu.

   

  Da ali u PB su bili do skora na rasprodaji karbonski ramovi i drumski i MTB u rasponu cena od 250-400 e. Za te pare nema da se kupi ni neki bolji al. ram. Ne pricamo vise o neki nedostupnim ciframa. Ne moramo vise da budemo profesionalci da bi sebi priustili karbonski ram i sve benefite koji idu iz njega, a ima ih puno.

  Ja sam svoj prvi nov karbonski ram platio 2013 preko 600 e. Sada su cene skroz ok. I evo  posle skoro 9 godina voznje i preko 80000 km, ram  je kao i prvog dana. 


  • 0

#510 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 01:12 PM

Sta je bolje, alu ram i karbonski tockovi ili obrnuto?


  • 0

#511 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 01:51 PM

Pravo pitanje.
Ovo 1.
  • 0

#512 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 01:59 PM

Imam ubedjenje da bi MTB enduro i DH odabrali drugu opciju...


  • 0

#513 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 02:17 PM

Imam ubedjenje da bi MTB enduro i DH odabrali drugu opciju...

  

Slazem se. Po meni je u razvoju bicikla nekako neprimereno staviti karbon tockove na Al ram. Jednostavno to stoji ko piletu sise.

 

 Druga stvar karbonski tockovi su nenormalno skupi, za razliku od ramova koji su vec skroz prihvatljivi cenom..

 Trece da zivimo u Italiji il Francuskoj pa ajde, ali po ovim nasim kraterima od puta,bilo bi me strah da ne polomim te tockove.

 Zatim tu stoji i nabavka i paknova specijalno za karbon felne.

  Sada dal bi se dobilo nesto na krutosti, ne znam, nisam vozio. Ali cena dobrih tockova je stravicna.

  I zadnje a ne meni nevazna stvar je estetika. Ti tockovi jednostavno idu uz ove nove moderne karbonske ramove, bili bi mi smesni na al. pogotovu one starije  generacije.


  • 0

#514 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 03:41 PM

Ja sam ga razumeo da je pitao samo u smislu funkcionalnosti, onako teoretski jer kad uključimo ostale parametre ne biva da neko stavi ovu 1. varijantu.
  • 0

#515 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 03:52 PM

Ja sam ga razumeo da je pitao samo u smislu funkcionalnosti, onako teoretski jer kad uključimo ostale parametre ne biva da neko stavi ovu 1. varijantu.

 

 Po bilom kom kriterijumu da gledas ta kombinacija je besmislena. Pogledaj proizvodjace novih bicikla. Imas karbonski bicikl sa al tockovima, a mogu da se kupe i sa karbonski tockovima. I to je skroz ok. Ali kombinacija al. bicikl sa karbonski tockovima, ja to nisam bas nesto vidjao, mozda ima na nivou statisticke greske. 

  Jednostavno najvaznija stvar na biciklu je ram. Moze da bude najbolja mehanika na svetu ako ram nije pravi, po dimenzijama i mateijalima to nije to. Uvek bi ja pre izabrao karbonski ram sa npr .105 mehanikom, nego al. sa dura ace. 

   Tako da ta kombinacija alu ram, karbonski tockovi su stvarno nesto po meni glupo.


  • 0

#516 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 04:04 PM

Za drum su točkovi bitniji od rama po svakom kriterijumu sem pozeraja :-D

Uticaj rama na merljive performanse bicikla je zanemarljiv u odnosu na uticaj točkova (pod uslovom da je veličina i geometrija odgovarajuća).
  • 3

#517 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 04:08 PM

E to sam upravo hteo reći, to je poenta Dušanovog pitanja, šta je bitnije.
A to je jasno kao što reče Fiery
  • 0

#518 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 04:16 PM

Za drum su točkovi bitniji od rama po svakom kriterijumu sem pozeraja :grin:

Uticaj rama na merljive performanse bicikla je zanemarljiv u odnosu na uticaj točkova (pod uslovom da je veličina i geometrija odgovarajuća).

  

 Na osnovu cega si dosao do tog zakljucka? Veliki deo snage odlazi nepovratno u savijanju rama upravo u predelu pogona. Tu je karbonski ram u velikoj prednosti, jer moze da bude neuporedivo kruci u tom delu od al. rama. Ako mislis na aero dinamiku tockova, umereno aero dinamicni karbonski tockovi, postoje i u al. verziji. Znaci aero dinamika ne igra neku presudnu uligu jer mogu da budu slcnih profila. Naravno da je i tu karbon u prednosti, ako pricamo o bas extrmno visokim felnama.

 Ali opet gubitak snage na uvijanje rama je po meni presudan. 

Ako nije tako, sto ne prave tu kombinaciju?


  • 1

#519 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 07:44 PM

I alu ramovi se kao i karbonski prave tako da su cevi najvećeg prečnika baš kod pogona, baš za dobijanje maximalne krutosti i izbegavanja uvijanja rama.

Postoje naravno lošiji alu ramovi koji se više uvijaju, ali oni vrhunski su tako dobro urađeni da ako uvijanja i ima, faktički je nemerljivo.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#520 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 04 June 2021 - 07:58 PM

  Ako znas nekog ko ima neki vrhunski al ram, probaj da stanes pored rama, drzi rukama volan i sediste i onda nogom polako guraj pogon. Iznenadices se koliko se to uvija. Ja sam imao vrhunski u to vreme alu mtb ram i sada imam karbonski. Razlika je ogromna i merljiva. i stvar je sto se to desava sa svakim okretajem pedala.

 

 Ako bi slucajno nasli top alu i top karbonski ram, opet bi velika prednost bila na strani karbonskog. A ako bi smo napravili test da taj karbonski bude tezak kolko i taj aluminijumski, tek bi tu bio show u razlici na uvijanje.

 

 I nije kod karbona  stvar u precniku cevi, nego razlicitih smerova pletenja, slojeva itd. To moze da sanja svaki drugi materijal.


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika