Jump to content


Fotografije

Materijali ramova - čelik, aluminijum, karbon


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
664 odgovora na ovu temu

#441 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 26 February 2021 - 09:27 AM

Da nije pogodio zato što je 90% Scott karbonaca u Srbiji danas žuti RC? :grin:

Ima iskustva dosta, vecinom tu pucaju. Isto kako kada su se pojavili  prvi karbonski  kod  nas  mislim Scott addict, oni su svi pucali gde se kaci prednji menjac. Ima svaki ram neku slabu tacku. To su sve bile konstrukcijske greske i preterivanja u skidanju tezine.


  • 0

#442 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 26 February 2021 - 09:30 AM

Vez iz skije moze da se iscupa samo ako je fabricka greska, ili nestrucna montaza.
  • 0

#443 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 26 February 2021 - 09:40 AM

Da, i ja mislim da je to pošto ih ima mnogo. Pa toliko sam hvalospeva čitao i slušao o tom ramu sa razlogom verovatno, ne kažem, a sad najgori.
Možda je to ona priča o svetlosnoj brzini lošeg glasa i ćutanju miliona zadovoljnih korisnika.
  • 0

#444 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 26 February 2021 - 10:26 AM

  Ostao sam duzan da napisem kako se polomio. To je ona prica da karbon ne trpi neke sile za koje nije projektovan i da je mnogo slabiji nego druge vrste materijala kada se to desi.   Ovo sto se desilo desava se redovno na nekim drugim materijalima pa ne pucaju. Da se razumemo, ja obozavam karbon i uvek sam za njega, al ovo mu bas nije trebalo.

  Vozili smo i nesto razgovarali, nismo isli brze od 25-30 km/h. Kako smo se zapricali, njemu je napred bio lanac na velikoj sajbni i pozadi je stavio na najveci lancanik. Kada je video da je dosta ukrstio lanac, hteo je da prebaci napred na malu sajbnu, ali je tog trenutka i ustao sa sedista i nagazio dosta jako. Lanac posto je vec bio dosta iskosen i nategut,u trenutku saltanja je preleteo malu sajbnu i spao na ram. u sekundi su mu blokirale pedale i samo se culo glasan prasak. 

Jbg poklopile se neke stvari u trenutku.


  • 0

#445 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 February 2021 - 10:39 AM

Zanimljivo... Kako izgleda ram, ja sam stekao utisak kao da je upao u neki krater od vulkanske erupcije. Kad ono hteo čovek da promeni brzinu.

Šta bi se tek desilo da takav ram dohvate recimo one sivonje od olimpijskih biciklista što guraju u sprintu preko 2000w? Ostao bi od rama samo prah i pepeo.

A kad se setim da sam se i ja nosio mišlju da pazarim ovaj ram, doduše samo na kratko....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#446 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 26 February 2021 - 10:40 AM

img01.png


  • 4
Pozdrav

#447 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 26 February 2021 - 11:14 AM

Zanimljivo... Kako izgleda ram, ja sam stekao utisak kao da je upao u neki krater od vulkanske erupcije. Kad ono hteo čovek da promeni brzinu.

Šta bi se tek desilo da takav ram dohvate recimo one sivonje od olimpijskih biciklista što guraju u sprintu preko 2000w? Ostao bi od rama samo prah i pepeo.

A kad se setim da sam se i ja nosio mišlju da pazarim ovaj ram, doduše samo na kratko....

 

 

Voleo bi čuti mišljenje ljudi koji ga imaju i voze...

Ne kudi konja kojeg nisi jahao, doslovno :)

 

Ja znam čoveka koji ga je vozio kao takmičar na trkama kroz Srbiju, pre nekih 7-8 godina. On ga hvali Bog zna kako ... pa sad...


  • 0

#448 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 February 2021 - 04:32 PM

Šta bi se tek desilo da takav ram dohvate recimo one sivonje od olimpijskih biciklista što guraju u sprintu preko 2000w? Ostao bi od rama samo prah i pepeo.

 

Misliš oni neki poput Kevendiša? Jel on beše neki sprinter? :D


  • 1

#449 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 February 2021 - 06:30 PM

Ne baš. Pre sam mislio na one likove tipa Förstemana. Ali dobro, takvi likovi i nisu baš reper za poređenje niti su takvi bicikli koje oni voze standardni.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#450 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 26 February 2021 - 07:33 PM

Pa olimpijski biciklisti svakako ne sprintaju na drumskim biciklima :) pogotovo ne na najlakšim brdaškim modelima :D pa eno ga onaj poznati video gde olimpijac pomera onaj masivni statični wattbike dok sprinta 2300 W a gde neće razvaliti sve živo na drumskom bicklu, bilo kojem kamo li onom pravljenom za likove od 60-70 kg i skroz drugačiju namenu. Ima dobar komentar na videu, "Head movement alone is like 400 Watts" n2:Heristical

Posle je na pokušaju sprinta na drumskom biciklu otkinuo lanac na keca. I rekao da zato i ne koristi drumaša za trening jer je poslednji put otkinuo ceo menjač sa sve kukom.

 


  • 0

#451 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 26 February 2021 - 07:51 PM

Znam Gadjane, jasno je to meni. Zato i jesam napisao da to nije reper za poredjenje. Ali daleko od toga da olimpijski biciklisti ne voze drumske bicikle, samo ne na svakom treningu i ne za svaku namenu.

Ali bilo kako bilo nije to tema. Nešto razmišljam, onaj razlog pucanja rama bi možda mogao da se podvede pod pogrešno rukovanje s obzirom da nijedan od proizvođača mehanike čisto sumnjam da preporučuje da se u momentu promene sa velikog na mali lančanik i to još kad je ukošen lanac stojeći nagazi na pedalu. Ali opet sa druge strane, puče ko šibica....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#452 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 26 February 2021 - 08:03 PM

Koliko se sećam Mark Cavendish je vozio na velodrome-u. Mislim da je sa track trkanja prešao na road.

Karbon ram u istoj težini kao alu je čvršći. Zato se dosta delova na avionima radi od karbona. Razlika (bici/avio) je u kvalitetu izrade ne u materijalu. Najveći problem kod karbona je zarobljen vazduh između slojeva karbona koji nije istisnut pritiskom. Ni jedna fabrika ne proverava ultrazvučno svaki ram. Da realno, cene su previsoke ali sa druge strane u cenu su uračunati troškovi dizajna/prepravljanje dizajna, cene logistike plus cena marke/imena

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#453 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 26 February 2021 - 10:05 PM

"Razlika (bici/avio) je u kvalitetu izrade ne u materijalu"

Razlika je i u materijalu i to ohoho...


  • 0

#454 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 27 February 2021 - 08:20 AM

Karbon vlakna proizvodi možda 10 fabrika na celom svetu za smole ne znam. Kod aviona horizontalne a i vertikalne površine se rade od komposita (krila, repne površine), dok se napadne ivice najčešće rade od titanijuma. Stajni trap se često proizvodi mešavinom čelika i karbona.
U kompozite se često dodaje (pored karbona) grafit, staklena vuna i/ili druge vrste vlakana da bi se dobila odgovarajuća svojstva tražena projektom.
Kod bicikala je skoro isto stanje, razlikuju se mašenja u kalupima (tolerancija) kao način prostiranja vlakana. Spezialized je u neke svoje ramove pored karbonskih dodavao grafitna vlakna.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#455 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 February 2021 - 09:11 AM

Da ne gresimo dusu u vezi ovog rama. Izdrzao je on dosta maltretiranaja. Preskako je ovaj moj kolega od 100 kg , lezece policajce milion puta i zadnja viljuska je izdrzala. Jednostavno namestilo se u sekundi par stvari istovremeno, verovatno ni jedan karbonski ram to ne bi preziveo. Samo da je sedeo ne bi se ovo desilio, ili da nije bas iskrivio lanac u te 2 krajnje pozicije isto se ne bi desilo, jos i saltovanje bas u toj sekuni i ode. Inace on je jak covek ono kada stisne bas ga lomi.

  Odosmo sad na voznju sa MTB, javljam ako jos nesto polomi  n2:gitara


  • 0

#456 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 27 February 2021 - 09:35 AM

Nov ram je narucen, u utorak ga pakujem.


  • 0

#457 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 02 March 2021 - 07:20 PM

Sada mi se javio covek, da ga nesto posavetujem. Kupio Scotta isto zuti, koji je popravljan, on je polomljen na dva mesta. Horizontalna glavna cev i ona kosa sto ide od vrata do pogona. Uglavom vrati ce ga,. Potvrdjuje se sto je rekao ovaj tip sto ih popravlja.


  • 0

#458 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 March 2021 - 07:51 AM

Da li neko razmišlja i o statistici? Verovatnoća da neki od tih žutih Scott-ova bude havarisan (i da to šira javnost sazna) je drastično povećana činjenicom da ih poseduje svaki peti biciklista...
  • 0
The sea, the sea

#459 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 03 March 2021 - 08:53 AM

Svaki peti biciklista da, ali isključivo u Srbiji jer su kod nas bili na debelom popustu. A koliko biciklistista pa još drumaša ima u Srbiji? Nisu baš desetine hiljada u pitanju.

Javljaju se ljudi sa havarijama tog rama, i što je još gore ne puca svima na istom mestu. Meni to liči na neku promašenu seriju....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#460 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 March 2021 - 11:28 AM

Jesu li bolji oni što su kupljeni ranije, dok je još bila cena od 600e? :D Dok nisu bili na debelom popustu. xD

Za debeli popust verovatno misliš na onu zadnju cenu čak ispod 300e ali to je bilo kratko i poslednji komadi da ih se konačno rastosiljaju, pa neće doveka da ih drže, svake godine dolaze noviji mlađi, tržište je već mnogo zasićenije karboncima nego pre nekoliko godina, svi redom su prešli ili prelaze na karbonce. Neko ko hoće karbon ram logično da se neće odlučiti za taj koji je skroz van ovog vremena osim ako je baš povoljna cena zato je i morala biti spuštena.

A i kako misliš samo su kod nas bili na debelom popustu? Zašto bi samo mi bili posebni, naprotiv uopšte nismo biciklistička zemlja. Prodavali su se svuda okolo, i po evropskim zemljama i po našem okruženju. Evo ti samo dva primera po 300e, koja znam iz glave jer sam svojevremeno dosta čitao o tom ramu i iskustva, na ww sajtu ih ima dosta, a na bugarski sam naleteo kad sam guglao size chart za taj ram i dvoumio se između 54 i 56.

 

https://weightweenie...ic.php?t=147862

 

https://scott.bg/en/...2010-frame.html


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika