Jump to content


Fotografije

Problem sa menjanjem brzina

3x7 kaseta srednji pogon srednji menjač zadnji menjač

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
54 odgovora na ovu temu

#1 thedjole

thedjole
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 22 August 2017 - 08:19 PM

Pozdrav svima. Pre svega da napomenem da sam laik kada su bicikli u pitanju, pa nemojte da mi zamerite ako budem upotrebio neki pogrešan izraz n2:sorry

Elem, nakon dve godine izvukao sam svoj MTB iz podruma i doneo ga sa sobom na teren (građevinac sam  :grin: ). Do sada sam bicikl vozio u takvom stanju u kakvom jeste - problem sa prednjim menjačem (nikad ili retko ubacuje u prvi stepen, najmanji zupčanik; kada je lanac na najvećem zupčaniku, sam menjač se dosta klima kada se uhvati prstima), problem sa zadnjim menjačem (račna ona kineska sa 7 brzina, lanac često preskače srednje zupčanike; na određenim brzinama, za petu znam sigurno, za ostale koje rade nisam obratio pažnju, lanac se trlja o susedni zupčanik, onaj manji, spoljni u odnosu na onaj na kome je lanac).

Pre dve godine sam vozio bicikl kod jednog majstora da mi našteluje menjače (inače jedinog u mestu gde sam bio smešten  :grin:), ali mu to nikako nije pošlo za rukom, jednostavno je rekao da ne može da provali u čemu je problem. Skidao je i štelovao prednji menjač, štelovao zadnji, ali bicikl je i dalje funkcionisao onako kako sam gore opisao. Obzirom da je bajk kupljen polovan, palo mi je na pamet da možda delovi na biciklu nisu međusobno kompatibilni.

Od opreme ima sledeće:

- ručice menjača SHIMANO V-BRAKE 7 speed CI-DECK PLUS

- prednji menjač SHIMANO ACERA FD-M330

- zadnji menjač SHIMANO ACERA RD-M840 (ova zadnja oznaka je ugravirana na menjač, ali nisam uspeo takav da nađem na netu)

- srednji pogon SHIMANO SIS 24-34-42 (aluminijumski, na najvećem zupčaniku nije vidljiv broj zubaca, ali pretpostavljam da je 42)

- račna kineska 7 brzina

U pitanju je bicikl KTM Country YS. 

Znam da sam bio opširan, da ćete mi reći vozi bicikl majstoru (na žalost nema majstora nigde u okolini), ali značilo bi mi ako je ikako moguće da mi kažete šta bi ovde mogao biti potencijalni problem, pa da pokušam sam da ga otklonim, ako je moguće. Ili bar da mi kažete da li ove komponente idu jedne s drugim, možda je tu problem?

U svakom slučaju, unapred hvala na pomoći.


  • 0

#2 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 22 August 2017 - 08:31 PM

Slikaj prednje zupcanike i racnu,mjenjace...Tako ce ti onaj ko se razumije lakse pomoci.
  • 0

#3 thedjole

thedjole
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 22 August 2017 - 09:02 PM

Evo i nekoliko slika...

Attached Thumbnails

  • IMG_20170822_224754.jpg
  • IMG_20170822_224834.jpg
  • IMG_20170822_224840.jpg
  • IMG_20170822_224854.jpg
  • IMG_20170822_224903.jpg
  • IMG_20170822_224916.jpg

  • 0

#4 lowzyyy

lowzyyy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 315 posts

Postavljeno 22 August 2017 - 09:32 PM

U kom smislu preskace na zadnjim zupcanicima ? Preskace lanac kad zapinjes ili trazi da ode u vecu ili nizu brzinu ?
Ako ti prednji menjac nece da prebaci na najmanji onda ti je zategnuta sajla.
Takodje moras imati u vidu da treba te sajle lepo podmazati tankim slojem masti i da buziri nemaju nagle uglove
  • 1

#5 thedjole

thedjole
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 22 August 2017 - 10:37 PM

Pa recimo kada je u sedmoj, pa prebacim na šestu, nema nikakve promene, čak mi se čini i da lanac ostane na najvećem zupčaniku. Zatim kad prebacim u petu, čuje se pomeranje lanca, ali on zakačinje zupčanik četvrte. U četvrtoj je sve ok, za ove ostale nisam obratio detaljno pažnju šta se dešava. Što se tiče prednjeg menjača, sajla je menjana kad sam zadnji put išao kod majstora, on je podmazao i nju i ovu za zadnji menjač, toga se sećam. Pokušaću da popustim prednju sajlu, ali čini mi se da ni to nije pomagalo prošli put.


  • 0

#6 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 22 August 2017 - 10:52 PM

Ta kineska racna je krs, nabavi shimanovu. Lanac ako nije ili shimano ili sram ili kmc takodje zameni za jedan od tri pomenuta. Mehanizme unutar rucica menjaca bi trebalo dobro isprati sa WD40.
  • 1

#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 August 2017 - 03:14 AM

Ta kineska racna je krs, nabavi shimanovu. Lanac ako nije ili shimano ili sram ili kmc takodje zameni za jedan od tri pomenuta. Mehanizme unutar rucica menjaca bi trebalo dobro isprati sa WD40.

 

+1

 

Onda pogledati ovo, isto primeniti i na prednji menjač (kod njega se popuštanjem sajle menjač prebacuje na manji, ne na veći, ostalo je isto):

 

http://www.2bike.rs/...рљави/?p=221766


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 23 August 2017 - 07:31 AM

Imam isti porednji menjac na starom Peugeot MTB, i isto ima problem da prebaci na najmanji zupcanik, ali nije tako oduvek bilo, vec se razlokao, i sad nema dovoljnu krutost da smakne lanac sa srednjeg.

 

Sto se tice zadnji kasete, trebalo bi pogledati, ali tvoja svakkao ne uliva poverenje, sto se tice lanca, premeri mu istegnutost, operi ga sa nekim odmascivacem, i podmazi sa uljem, moze i za kola, kani po kap na svaki pin, okreni par krugova, i sve prebrisi...


  • 0

#9 Atomislav

Atomislav
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 546 posts
  • LocationNiš, Palilula

Postavljeno 23 August 2017 - 07:52 AM

A prednji menjac koliko se na slikama vidi stoji ukoso, a ne paralelno sa lancanicima kako bi trebalo.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk
  • 0

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 August 2017 - 08:14 AM

A prednji menjac koliko se na slikama vidi stoji ukoso, a ne paralelno sa lancanicima kako bi trebalo.

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

 

Možda je i do ugla kamere, ali svakako bi trebalo proveriti. Mislim da bi mogao i za oko 5 mm niže da se spusti.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 thedjole

thedjole
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 24 August 2017 - 11:54 AM

Da li mislite da bi za početak bila pametna zamena prednjeg menjača za npr. ovaj:

 

http://planetbike.rs...UAL-PULL/22561/

 

ili ovaj:

 

http://planetbike.rs...UAL-PULL/22410/

 

i da kupim račnu MEGARANGE:

 

http://planetbike.rs...zupčanici/6108/

 

Što se lanca tiče, promenjen je pre dve godine, malo je voženo sa njim. Jeste kineski, ali je maltene nov, ne bih odmah da dajem pare i za to.

 

Naveo sam jeftine delove, pošto ne planiram da vozim velike destinacije, i neću previše da ga maltretiram ''offroad''.


  • 0

#12 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 24 August 2017 - 03:30 PM

Немаш потребе да купујеш нови мењач ако ти је твој стари исправан а при том ти је стари виша класа од тог што би купио.
  • 0

#13 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 24 August 2017 - 03:55 PM

Pitao si da li neki delovi nisu kompatibilni, kineska racna i lanac nisu sa shimano menjacima. Ta racna i lanac nisu pravljeni za lagano silazenje i penjanje na lancanike, zbog toga menjaci moraju jako da guraju lanac pa su poceli da dobijaju luft u osovinicama jer je to ipak donja klasa iako su shimano menjaci.


  • 0

#14 thedjole

thedjole
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 24 August 2017 - 04:53 PM

Немаш потребе да купујеш нови мењач ако ти је твој стари исправан а при том ти је стари виша класа од тог што би купио.

Već sam gore napomenuo da je menjač dosta raskliman (postaviću večeras klip da se vidi o čemu pričam). Mislim da nije dobar, pa zato predpostavljam da je i kupovina novog menjača niže klase dobar potez. Bax je takođe gore pomenuo da ima isti problem sa svojim menjačem.


  • 0

#15 thedjole

thedjole
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 24 August 2017 - 05:55 PM

Pitao si da li neki delovi nisu kompatibilni, kineska racna i lanac nisu sa shimano menjacima. Ta racna i lanac nisu pravljeni za lagano silazenje i penjanje na lancanike, zbog toga menjaci moraju jako da guraju lanac pa su poceli da dobijaju luft u osovinicama jer je to ipak donja klasa iako su shimano menjaci.

Da li onda da probam prvo da promenim račnu, da vidim kakva je situacija, pa lanac, pa tek na kraju menjač ako ne dobijem rezultate sa ovim prethodnim?


  • 0

#16 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 24 August 2017 - 06:23 PM

Probaj.


  • 0

#17 thedjole

thedjole
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 25 August 2017 - 07:43 AM

https://goo.gl/photo...PSq5EDapCH8kry6

 

Evo klipa gde se vidi koliko je menjač labav (pretpostavljam da ne treba ovako da bude). Postavio sam i sliku, slikano odozdo, čini mi se i da je korpa menjača iskrivljena.

IMG_20170824_234850.jpg


  • 0

#18 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 25 August 2017 - 08:50 AM

Stavi novi menjac, taj ne valja.


  • 0

#19 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 25 August 2017 - 01:04 PM

Da moj je isto tako klimav, odradili su svoje...

Skini prvo njega, pa po uzorku kupi novi menjac u randnji, da se ne zeznes oko precnika prstena.

Kupi odma i racnu, Shimano 7 speed je oko 940 rsd u Capriolu, i uzmi Kmc lanac, oko 650 rsd u Capriollu.

 

Zamena racne bez lanca, je badava posao, prosto se to ne radi, ako nemas bas nov lanac(stari lanac ako je razvucen, ubrzano jede novu racnu...)....


  • 0

#20 thedjole

thedjole
  • Members
  • Pip
  • 23 posts

Postavljeno 26 August 2017 - 11:46 PM

A šta mislite o kupovini prednjeg menjača SHIMANO Tourney TY-710? Znam da je niža klasa, ali ja i ne planiram da prelazim neke ozbiljne kilometraže.
  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: 3x7, kaseta, srednji pogon, srednji menjač, zadnji menjač

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika