Jump to content


Fotografije

Задњи мењач брљави


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
12 odgovora na ovu temu

#1 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 20 August 2017 - 05:27 PM

Пробао сам да подесим задњи мењач на сестричином бициклу. Алтус мењач је у питању, седам брзина. Никако нисам успео да подесим дотезањем и отпуштањем сајле да лепо мења у оба правца, увек између прве и седме неку неће па прескочи обе одједном. Мењач има мало луфте у оној осовиници са којом се држи за рам ал мислим да није то разлог ал опет мож да бидне, сајлу сам подмазао и ланац је подмазан, шифтер делује очувано и лепо чвакће у оба правца, шифтер је онај интегрисани са кочницама, неки шимано..шта то може да зеза има ли ко идеју??? Не знам истрошеност ланца или ланчаника задњих дал могу да праве такве проблеме...
  • 0

#2 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 August 2017 - 05:49 PM

Slika za objašnjenje:

 

rear_derailleur_0.jpg

 

Otkačiti sajlu menjača.

 

Probati je rukom vući napred nazad (paziti da se ne izvuče skroz iz bužira). Da li ide lepo i glatko?

 

- Da li su šrafovi za ograničavanje hoda dobro podešeni (8 na slici). Šraf koji ograničava kretanje ka točku treba da blokira gornji točkić menjača da ide dalje od tačno ispod najvećeg zupčanika. Šraf za ograničavanje hoda dalje od točka treba da ograniči hod gornjeg točkića menjača na oko 1 mm spolja - mimo sredine najmanjeg zupčanika pozadi.

 

Kada se to podesi, uvrnuti šraf za ograničavanje hoda ka spolja za jedan pun krug unutra. Uvrnuti burence za štelovanje menjača do kraja, a onda odvrnuti za jedan krug ka napolje. Posle toga, lanac ostaviti na najmanjem zupčaniku i na šifteru podesiti da bude na istom tom zupčaniku (iako je otkačena sajla, rukom je zategnuti i izmenjati brzine). Zatim rukom zategnuti sajlu koliko je moguće i stegnuti je na menjač.

 

Izmenjati na najveći zupčanik pozadi.

- Da li je menjač dovoljno blizu zupčanicima (B šrafić - 2 na slici iznad). Kada prebaciš napred na najmanji lančanik i pozadi na najveći zupčanik, gornji točkić menjača treba da je najbliže moguće zupčaniku bez da ga on, ili lanac kače. Neki menjači (jeftiniji, niže klase) nemaju B šrafić, tako da je kod njih ovo nemoguće podešavati.

 

Kada se i to udesi, treba fino naštelovati same brzine. Ako ni tada ne bude moguće postići da sve radi, moguće je da je sam lanac previše potrošen (ili kaseta, jedno ne isključuje drugo). Ovde sam objasnio kako se proverava istrošenost lanca:

http://www.bikegreml...nac-na-biciklu/

 

Ako ni lanac nije istegnut, potencijalni uzroci problema mogu biti:

Neodgovarajući bužir - o tome sam pisao ovde, ima i slika sa presekom

http://www.bikegreml...orocni-test-02/

 

Loše rutirani bužiri - sa oštrim zavojima, predugačko, ili prekratko umereni i sl.

 

Problem sa samim šifterom.

 

Iskrivljenost nosača zadnjeg menjača, ili prevelik luft-oštećenje samog menjača.

 

Ako sam nešto propustio neka me kolege isprave.


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#3 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 20 August 2017 - 06:43 PM

Ja ipak mislim da ti sajla nije dovoljno zategnuta.Ipak moguce je sve ovo sto je @FalloutBoy naveo.Imam i ja te rucice menjaca i kocnica u jedno i lepo rade.Mozes nam pustiti neku sliku menjaca.
  • 0

#4 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 20 August 2017 - 07:21 PM

Ма лако се подеси дотезањем и отпуштањем сајле мењача кад је све исправно, радио сам то више пута на другим мењачима. Ал овде нешто има фалинку ал не знам шта, успевао сам у једном смеру да наместим да ради колко толко задовољавајуће ал онда пребацује лоше у другом смеру, сад сам заборавио дал од 1-7 или од 7-1. Прво сам мислио да не глави сајла и подмазао је ал није нешто ни главила. Значи хвата све брзине и није до оних шрафова што ограничавају мењач због спадања ланца. Значи од брзина 2-6 брљави, ил неће и дрља а после пребаци две одједном у следећем клику
  • 0

#5 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 20 August 2017 - 07:25 PM

Не, могу слику да поставим, сестричина ми не живи близу мене да бих усликао, то сам пробао пре неки дан да подесим...приметио сам једино да мењач има мало више луфта на тој осовиници којом се држи за рам...нисам имао услове да премеравам ланац а ланчанике задње не могу да проценим визуелно...предњи мењач лепо ради
  • 0

#6 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 21 August 2017 - 08:47 AM

Pa ako se menjač klati na ramu, nećeš ga podesiti nikad.


  • 0

#7 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 21 August 2017 - 06:37 PM

Јесам прво сумњао да је због тог клаћења али оно је мало, јел може некако да се санира тај луфт у осовини мењача?
  • 0

#8 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 21 August 2017 - 10:24 PM

Ako je u samom menjaču luft, nikako. I zavisi šta je malo, ne mora on da leži 100/100 ali ako nije da mrda za dlaku, zeznut je.

Ako ne možeš da prišrafiš menjač, skini ga pa vidi da li klima kuka na ramu ili se razj* ležište kuke. Ne verujem da je sestričina uspela baš menjač da pokida, trpe oni i gore vozače :D Ali ako je padao bicikl na menjač pa mu se pokrivio kavez, i to može da bude izvor radosti.


  • 1

#9 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 23 August 2017 - 07:58 PM

Мислим да није зезнула сестричина, полован је бајс, зет га је узео а не разуме се нешто па мислим да није много ни загледао око мењача...погледаћу га опет кад наиђем код њих...
  • 0

#10 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 26 October 2017 - 04:35 PM

Opet problem.Malo pre sam hteo da promenim sajlu zadnjeg menjaca i do sada sam mnogo puta menjao bez nekih problema.Brzine su lepo radile pre promene sajle, malo negde zakrci ali zanemarljivo.Sada kada sam postavio novu sajlu menjac ide od 7 pa sa 4 na 3 krene da krci ali prebaci i posle do 1 normalne.Kada krenem od 1 prebaci jedva u 2 i tu krece da krci mnogo menjac.Takodje i sa 4 na 5 opet krcenje i jedva prebaci.U pitanju je nov menjac, nova racna, buzir shimano postavljen pre 2 meseca.Stvarno ne znam sta moze da bude problem, mozda lanac koji ima malo lufta u pinovima i ima nekoliko godina.Kada sam jos pre par meseci montirao menjac i racnu dovoljno je samo da zategnem sajlu i vrlo malo finog podesavanja i gotovo za 5 minuta.Nije padano niti nista.Osecam kao da je od tada luft u pinovima lanca povecana ali opet napominjem pre zamene sajle je sve solidno radilo a ovo sada nista.

Menjac - TX55 7 SPEED
Racna - Shimano MF-TZ 21
Lanac - KMC
  • 0

#11 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14658 posts

Postavljeno 26 October 2017 - 04:44 PM

Nema sta da ne valja samo treba da vratis sve kako je bilo pre zamene sajle i da novu zategnes kako treba. Ako sporo ide sa manjih na vece lancanike treba jos da se zategne sajla, ako sporo silazi sa vecih lancanika na manje treba da se malo popusti sajla...


  • 0

#12 Aca_Mladenovic

Aca_Mladenovic
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 26 October 2017 - 05:55 PM

Samo mi recite, da li je bolje podesavati L i H na menjacu kada je skinut lanac ili kada je sve namontirano i sam lanac ?


  • 0

#13 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14658 posts

Postavljeno 26 October 2017 - 06:05 PM

Bolje je kada je lanac montiran a lakse je kada nije. Namestis L i H dok nema lanca a onda jos jednom proveris kad stavis lanac.


  • 2




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika