Jump to content


Fotografije

Pomoc oko izbora rama za drumasa i jos ponesto


  • Ova tema je zaključana Ova tema je zaključana
286 odgovora na ovu temu

#61 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 25 January 2017 - 04:35 PM

Slazem se apsolutno sa tobom. Ja buljim vec mesecima. Vozio sam samo pozajmljene drumase i svoj treking.

Trazim mesecima po cikloberzi, KP, polovnim automobilima.... Nisam nasao 30 bajsova ukupno do moje cifre.

I sad mi Grbic da link gde ih ima na stotine. Skenjao sam se. Mada oni u EU se i ne cimaju oko bajsova od 200-300e.

Ja kao retard skupljam tu po 5-10 evra da navucem kobajagi malo gore, a vrtim se u krug. Nema vala u Srbiji ispod 400e nista.

Ja i da hocu ne mogu vise para. Ama bas nemam gde da dodam. Svi oglasi isti. Ima par bajsova koji mi iskrenoxne odgovaraju, em mi ruzni em stari. Vrte se isti. Jos kad vidim ljubicasto-roze bajs... a muski sa ramom od 60.... Ekstra ponuda.


I sad dolazim do paradoxa ili da uzmem matori bajs koji mi se ne dopada i da ga vozim preko..... (da prostite), da vijam Kapriolo/Scout nov/polovan, a imam nesrecno iskustvo sa ramovima. 3x los ram u nizu kod Scout(Visitor) ili da idem preko grane, a nemam pojma ni kako se roba uvozi, koliko je carina, sta sme, sta ne sme i opet necu imati onda dovoljno....


Na kraju ce pasti neki dosadni treking.... E tako je kad u Srbiji ne mozes da zaradis za krsten bajs pa rovaris po "kontejnerina". Skenjao sam se. Odoh da cugnem pivo. Grbicev link je cist dokaz koliko nam je trziste bajsova jadno. Ipak smo mi siromasna zemlja i ne moze svako da priusti bajs od 500-1000e. A tamo bar ima sasvim pristojnih bajsova cak i za ovaj nas jadan standard. Tuga
  • -1

#62 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 25 January 2017 - 05:50 PM

Slazem se apsolutno sa tobom. Ja buljim vec mesecima. Vozio sam samo pozajmljene drumase i svoj treking.

Trazim mesecima po cikloberzi, KP, polovnim automobilima.... Nisam nasao 30 bajsova ukupno do moje cifre.

I sad mi Grbic da link gde ih ima na stotine. Skenjao sam se. Mada oni u EU se i ne cimaju oko bajsova od 200-300e.

Ja kao retard skupljam tu po 5-10 evra da navucem kobajagi malo gore, a vrtim se u krug. Nema vala u Srbiji ispod 400e nista.

Ja ne znam u sta si ti to gledao, ali ja na wilhabenu ne vidim ni jedan krsten bajs za neku nisku lovu.

 

Tvoj osnovni problem je sto pojma nemas sta gledas, pa u isti kos trpas scott i gianta sa muddyfoxom, i ostalom kineskom boranijom koja ne znam ni kako se pise, i onda dodjes do zakljucka kako su oni jeftini.

 

Nece tebe dobar bajs cekati u oglasima ni leti ni zimi, evo i meni je jedan izmakao.


  • 0

#63 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 25 January 2017 - 06:01 PM

Pa ne vidis krsten bajs, jer si navikao na bolji. Ako uporedis ponudu tamo i vamo - tamo je sigurno bolje. Bar po mom skromnom misljenju.


Svakako za sitne pare ne mozes kupiti dobar Scott, Giant, Specialized.... al' ako uporedimo one polovnjake i polovni Capriolo tamo je dosta bolje. Meni je za oko zapao jedan bajs od 280e. Gotovo identican takav je kod nas prodat za 400 evra. Bukvalno istu pogonsku grupu.


Mislim da je smesno porediti trziste EU i Srbije. Nije samo zbog Grbicevog sajta. Ima zilion sajtova sa boljom ponudom.

Sta ima u Srbiji u low end segmentu ? Apsolutno nista.
  • 0

#64 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 25 January 2017 - 06:19 PM

Opet masis poentu...

low end segment su ti bas ti muddyfox, capriolo, scout i ti koje ti gledas preko i nekako su ti lepsi od ovih ovde.

 

scott, giant, spec cak i u jeftinom segmentu imaju pristojne ramove, ali ti umesto da gledas bicikl kao celinu ti gledas samo pogonsku grupu i to opet sa dna ponude.

 

Svi smo mi imali jeftine bicikle...

Ima bajseva u oglasima samo ti imas cudne kriterijume da ih otpisujes.


  • 1

#65 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 25 January 2017 - 07:31 PM

Slaba je ponuda drumaskih bajseva kod nas.
JA kupujem samo celicne bicikle, trkacke bicikle, i jedva uspem jedan da nadjem na dva-tri meseca, pritom gledam svuda i stalno gledam, cak i  po Bosni.
 
Trik je sto se alu ram ne kupuje star, jer aluminijm kao materijal stari, tako da kupiti stariji bicikl od 10ak godina je donekle promasena investicija.


Ovo nije u potpunosti tačno, a pišem kao veliki ljubitelj hrom-molibden čelika! :)   Aluminijum jeste dosta podložniji zamoru materijala pri uvijanju, u odnosu na čelik. To je istina. Međutim, već dosta duže od 10 godina su proizvođali "doktorirali" kako da naprave alu ram koji će biti manje krut od kamena, a ipak da ne pukne posle duže upotrebe usled zamora materijala.
  
 

Sa tako niskim budžetom, vidim dva rešenja: da se uzme dobar retro bajs, ili da se budžet poveća za 100 (bolje još malo više) evra i kupi dobar moderniji bajs.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#66 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 25 January 2017 - 10:34 PM

Ja bih rekao da ti više voliš da pričaš o kupovini, nego da stvarno kupiš bicikl.

Primera radi, onaj Giant ti uopšte nije mali, pošto je geometrija Gianta drugačija (da sada ne objašnjavam).

Ako kontaktiraš prodavca (pratio sam njegove oglase, mislim da je korektan, imao je i pre isti bicikl po istoj ceni), pa ako je bicikl veličine M (ili M/L), što i piše na ramu, pa još ako bi skinuo cenu na 250 evra, ja bih ti savetovao da to uzmeš, pošto je taj Giant ekstra za vožnju, a i da se prekine ova prepiska koja polako gubi smisao.

Pozdrav.


  • 2
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#67 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 25 January 2017 - 11:20 PM

Uf da odgovorim tj pokusam. Ovo je forum. Diskusija. Razmena misljenja. Saveti. Slusas. Ne slusas.

Ne moram ja sad da kupim jedini bicikli, samo zato sto nema drugih, zar ne ? Recimo ono vezano za Grbicev link je vise fora kakvih sve mkzes naci biciklova, em da ti odgovara cena, em velicina rama, em boja, em ovo, em ono...

Ne tvrdim ja da su tamo bajni bicikkovi, samo je daleko veca ponuda.

Ja sam pitao za velicinu rama na vise foruma. Pa ispada da mogu da vozim sve od 52-56. Dobijam razne savete.

Neko je mislim na prvoj stranici me savetovao da posto sam iz zabiti i ne mogu licno da probam bajs da bi najverovatnije sa velicinom 53-54 bio OK. Tj sigurno ne bih promasio.

Zaista se ne razumem u geometrije. Cak stavise ovaj Giant je meni OK. Ali ako omasim dimenziju, sumnjam da mogu vratiti bajs.

Mene su prvo prodavci ubedjivali i da mogu 56. Ovde sam cuo da je za mene 52/53/54... Sad i da je 51.


Mozda si u pravu da prepiska gubi smisao. Niko ne mora da pise, ako ne zeli. Zahvalan sam na savetima i sugestijama.

Ali necu kupiti nesto samo da bih zatvorio temu. Ako je ova tema pogresna ili izgubila smisao neka je admini zatvore.

Meni je Grbicev link bio koristan da sagledam siru ponudu "niskobudzetnih" biciklova, koji mi u svemu odgovaraju. Cak i po dimenziji rama. Svidjaju mi se vizuelno (meni jeste najbitniji ram i volan, jer lako se da eventualno menjati grupa, a nisam ni zahtevan).

Ako nekom smeta tema, neka se zatvori ili neka je ne cita. Ja i dalje trazim bajs koji ce zaista da mi odgovara.

Zahvalio sam se vise puta svima. No zaista nista vredno pomena jos u oglasima nisam nasao za novac koji imam. A kojima je neki mali, a nekima veliki. Zavisi kako gledas. Bio bih srecan kada bih na celom srpskom trzistu naleteo na ona 3 primera na koja sam na brzaka naleteo, a bezbroj ih je sa onog linka.
  • 0

#68 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 26 January 2017 - 02:39 AM

Uf da odgovorim tj pokusam. Ovo je forum. Diskusija. Razmena misljenja. Saveti. Slusas. Ne slusas.

Ne moram ja sad da kupim jedini bicikli, samo zato sto nema drugih, zar ne ? Recimo ono vezano za Grbicev link je vise fora kakvih sve mkzes naci biciklova, em da ti odgovara cena, em velicina rama, em boja, em ovo, em ono...

Ne tvrdim ja da su tamo bajni bicikkovi, samo je daleko veca ponuda.

Ja sam pitao za velicinu rama na vise foruma. Pa ispada da mogu da vozim sve od 52-56. Dobijam razne savete.

Neko je mislim na prvoj stranici me savetovao da posto sam iz zabiti i ne mogu licno da probam bajs da bi najverovatnije sa velicinom 53-54 bio OK. Tj sigurno ne bih promasio.

Zaista se ne razumem u geometrije. Cak stavise ovaj Giant je meni OK. Ali ako omasim dimenziju, sumnjam da mogu vratiti bajs.

Mene su prvo prodavci ubedjivali i da mogu 56. Ovde sam cuo da je za mene 52/53/54... Sad i da je 51.


Mozda si u pravu da prepiska gubi smisao. Niko ne mora da pise, ako ne zeli. Zahvalan sam na savetima i sugestijama.

Ali necu kupiti nesto samo da bih zatvorio temu. Ako je ova tema pogresna ili izgubila smisao neka je admini zatvore.

Meni je Grbicev link bio koristan da sagledam siru ponudu "niskobudzetnih" biciklova, koji mi u svemu odgovaraju. Cak i po dimenziji rama. Svidjaju mi se vizuelno (meni jeste najbitniji ram i volan, jer lako se da eventualno menjati grupa, a nisam ni zahtevan).

Ako nekom smeta tema, neka se zatvori ili neka je ne cita. Ja i dalje trazim bajs koji ce zaista da mi odgovara.

Zahvalio sam se vise puta svima. No zaista nista vredno pomena jos u oglasima nisam nasao za novac koji imam. A kojima je neki mali, a nekima veliki. Zavisi kako gledas. Bio bih srecan kada bih na celom srpskom trzistu naleteo na ona 3 primera na koja sam na brzaka naleteo, a bezbroj ih je sa onog linka.

Pa kao i kod recimo patika, tako i kod proizvođača bicikala može doći do razmimoilaženja u oznakama veličina. ovo je konkretno link sa tabelom za veličinu Giant bicikala http://www.northernb...mtb-size-chart/ , pa ako si zainteresovan za Gianta, pozovi prodavca i pitaj šta tačno piše na ramu, uporedi sa tabelom i ako se uklapaš pogledaj bicikl.


  • 1

#69 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 26 January 2017 - 10:48 AM

Ram mu je 51. Ja sam visok 176-177.

 

Nije 51 uvek 51 i nije 54 uvek 54. Ni proizvođači nemaju standardizovan sistem veličina, a kamoli preprodavci za koje nikad nemaš pojma kako su merili tu veličinu koju deklarišu. Informiši se malo, ima recimo FalloutBoy članak o veličinama ramova, a onda idi pa pogledaj uživo, probaj, vidi o čemu je reč. Neće ti bicikl sam doći na noge.


  • 0

#70 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 26 January 2017 - 11:01 AM

Deset minuta pretrage, pet bicikala...

 

http://www.2bike.rs/...70#.WInVC1MrJhE - piše 55-56 ali izgleda malo manje, vredi probati.

http://www.2bike.rs/...ik#.WInVEFMrJhE - piše 58 ali izgleda kao 54-55, vredi probati.

http://www.2bike.rs/...as#.WInVO1MrJhE

http://www.2bike.rs/...ac#.WInVhlMrJhE - izgleda kao 54, vredi probati.

http://www.2bike.rs/...10#.WInVmlMrJhE

 

A ima ih sigurno još koje nisam primetio.


  • 2

#71 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 26 January 2017 - 11:18 AM

Onaj Gipiemme je vec 2 godine na oglasu, ai nesto je cudan taj bicikl.

 

Inace ja sam se lepo vozio na ramovima od 52 do 58, pritom imam i 60 i 63, koje takodje vozim, kad mi se vozi.

 

Visina moja je 182.

 

Ali zavisi od rame, ima nekih 52 koji su mi bas mali. 


  • 0

#72 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 26 January 2017 - 12:01 PM

http://www.2bike.rs/...no#.WIni3ieaW2k

 

Jel valja ovaj ? Pricao sam sa likom.

 

Shimano Sora. Velicina je valjda 54.

 

Mane : Izgleda trebaju nove gume i jedna rucica tamo gde se menja brzina ima ogrebotinu (malo puknuta) ?


  • 0

#73 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 26 January 2017 - 12:06 PM

Ovaj bicikl, ne znam da li vredi cemu, ono sto moze da se uoci, je da nije odrzavan, po kolicini kolomasti na lancu i pogonu(pitanje je nasta onda glave lice), i meni licno je ruzan, uz opremu nize klase. 

 

Oko trajnosti aluminiju,, verovatno j episano, ali nije zgore pomenuti ponovo.

 

Fatigue Strength

Guess what? This is another important property to consider but, once again, not by itself. Fatigue failure occurs by applying cyclic stress of a maximum value less than the static tensile strength of the material ... until your specimen fails. This can be a cool test, because the alternating stress mimics vibrations and impacts that happen when you ride your bicycle down the long and winding road.

The fatigue strength itself is a measure of the stress at which a material fails after a specific number of cycles. What's tough though, is designing the proper test. Again, a bicycle is a complex puzzle to consider. There is no standard test for fatigue. Another kink is that fatigue tests are done by cyclic loading of similar stress, whereas the loads you apply to your bicycle parts are uniform.

Ferrous alloys (a.k.a. steel) and titanium have a threshold below which a repeating load may be applied an infinite number of times without causing failure. This is called the fatigue limit, or endurance limit. Aluminum and magnesium don't exhibit an endurance limit, meaning that even with a miniscule load, they will eventually fail after enough load cycles.


  • 1

#74 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 26 January 2017 - 12:11 PM

Hvala. Sad pricam sa vlasnikom ovog drugog Paletona. Ram je 58.... on je visok 183, ali kaze da mogu skratiti lulu. Ali da li je to dobro na duze staze ? Da ne omasim totalno ram. Ja visok 176 .... 

 

 

http://www.2bike.rs/...ik#.WInVEFMrJhE

 

EDIT: Covek izmerio cev - 58 cm gornja....


  • 0

#75 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 26 January 2017 - 12:17 PM

Hvala. Sad pricam sa vlasnikom ovog drugog Paletona. Ram je 58.... on je visok 183, ali kaze da mogu skratiti lulu. Ali da li je to dobro na duze staze ? Da ne omasim totalno ram. Ja visok 176 ....


http://www.2bike.rs/...ik#.WInVEFMrJhE

Mozes naravo! To je isto kao kad nosis cipele 42 a kupis 46 jer su jeftine, pa naguras vatu i novine da ti budu taman...
Pogledaj za onog Gianta, pitaj prodavca sta pise na ramu i ako je M velicina taman je.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 2

#76 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 26 January 2017 - 12:24 PM

Pitacu i njega. Hvala Vidak. Nego ovo pitam za one gore izlistane linkove. 

 

Vidim da je predlozen i ovaj : 

 

 

http://www.2bike.rs/...10#.WInpRieaW2k

 

E sad ovaj bajs vizuelno izgleda sjajno. A Campagnolo opremi pojma nemam ! (a ni ovako nemam pojma). E sad zanima me taj prodavac Del Boy. Citam tu negativna iskustva i covek sporo odgovara na poruke. Cudi me da ovaj bajs niko nije kupio. U cemu je stos ?

 

Sledece cu da pitam za onog Gianta...

 

Sad sam krenuo redom.

 

Pisao za plavi - otpada 

 

Pisao za ovaj 58 - otpada 

 

Idem dalje...


  • 0

#77 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 26 January 2017 - 12:32 PM

Ovaj bicikl, ne znam da li vredi cemu, ono sto moze da se uoci, je da nije odrzavan, po kolicini kolomasti na lancu i pogonu(pitanje je nasta onda glave lice), i meni licno je ruzan, uz opremu nize klase. 

 

Oko trajnosti aluminiju,, verovatno j episano, ali nije zgore pomenuti ponovo.

 

Fatigue Strength

Guess what? This is another important property to consider but, once again, not by itself. Fatigue failure occurs by applying cyclic stress of a maximum value less than the static tensile strength of the material ... until your specimen fails. This can be a cool test, because the alternating stress mimics vibrations and impacts that happen when you ride your bicycle down the long and winding road.

The fatigue strength itself is a measure of the stress at which a material fails after a specific number of cycles. What's tough though, is designing the proper test. Again, a bicycle is a complex puzzle to consider. There is no standard test for fatigue. Another kink is that fatigue tests are done by cyclic loading of similar stress, whereas the loads you apply to your bicycle parts are uniform.

Ferrous alloys (a.k.a. steel) and titanium have a threshold below which a repeating load may be applied an infinite number of times without causing failure. This is called the fatigue limit, or endurance limit. Aluminum and magnesium don't exhibit an endurance limit, meaning that even with a miniscule load, they will eventually fail after enough load cycles.

 

Hoće, pući će sigurno, samo mnogi verovatno posle par stotina godina vožnje.  :)

 

Opisan lepo i metod i način testiranja, koji uzorci su korišteni i dat pregled:

http://www.sheldonbr...atigue_test.htm

 

Na to mogu samo dodati, što sam već dosta puta pisao na forumu: dobar ram je dobar ram  - sam materijal kojim se cilj postiže je manje bitan, više stvar ukusa i prioriteta.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#78 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 26 January 2017 - 12:37 PM

 Nema veze, necu da se natezem oko tih ramova, treba izloziti materijal, pa nek svako donese svoje zakljucke.


  • 0

#79 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 26 January 2017 - 12:38 PM

U medjuvremenu kontaktirao sam i 4.og prodavca na Viberu. Za onaj Giant Defy (nov). Pitao sam za dimenzije i cenu, pa cu da vidim sta kaze covek... Nije online trenutno.


  • 0

#80 SuperSonic

SuperSonic
  • Members
  • PipPipPip
  • 142 posts

Postavljeno 26 January 2017 - 12:46 PM

Nije 51 uvek 51 i nije 54 uvek 54. Ni proizvođači nemaju standardizovan sistem veličina, a kamoli preprodavci za koje nikad nemaš pojma kako su merili tu veličinu koju deklarišu. Informiši se malo, ima recimo FalloutBoy članak o veličinama ramova, a onda idi pa pogledaj uživo, probaj, vidi o čemu je reč. Neće ti bicikl sam doći na noge.

 

 

Slazem se. Zato sam seo nakratko na PC da proverim. I zivkam redom. Jedino sto su obicno svi biciklovi "Bogu iza nogu". Ja sam sever Vojvodine. Nisam te srece da sam u BG, odavno bih osecam nasao bajk uzivo. Kontaktirao sam i njega. Videcu odgovor.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika