Jump to content


Fotografije

Pomoc oko drumasa za manje pare


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
150 odgovora na ovu temu

#21 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 April 2016 - 06:16 PM

Još kad bi nam pojasnio zbog čega je loš 10-faz, pa da i mi znamo.. 

 

 

Već jesam, više puta.

Ovde, post #50, kolega karpkg

 

http://www.2bike.rs/...e-šajbne/page-3


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#22 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 April 2016 - 06:42 PM

Već jesam, više puta.

Ovde, post #50, kolega karpkg

 

http://www.2bike.rs/...e-šajbne/page-3

Ako se oslanjaš na moj slučaj to ne pije vodu. Ja sam malo mutirao MTB menjač sa šifterima namenjenim za drumski menjač.. pazi kad sve šljaka sasvim uobičajeno. Zamisli, kod mene 10-faz radi savršeno.. i u originalnoj varijanti dok nije skinuto i zamenjeno sa mutiranom varijantom koja takodje radi odlično i bilo bi neozbiljno od mene da napišem da je loš. 

 

Tačno je da 10-faz zahteva preciznije podešavanje ali ne bih rekao da je loš. Malo više strpljenja oko štelovanja i sve bude OK.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#23 Suhoj

Suhoj
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 29 April 2016 - 07:00 PM

http://www.2bike.rs/...-3#.VyOtV6XRaSw

Ljudi valja li ovo sta ?

Ako ne valja. Sacekacu kraj meseca i dodati 150e jos. 27000 + 18 000... valjda cu onda skrpiti sa nesto.

E sto se tice onog Scout cuda na 2 bajsa, 3 majstora nisu mogli da ga srede. Ne znam kako Veneru nije sramota da prodaje te krntije. Sad menjaju ime u Visitor. Nasao sam jos 2 lika na KP sa mojim problemom i svi su menjali komplet pogon.

Ja ne znam kako taj Diskaveri uopste izadje iz fabrike. Stelovali ga, rasklapali, sklapali.... Te kazu neki monoblok, te neka osovina, te se krivi zbog opterecenja.... Jedino su bajsovi lepi na oko. Al totalno nevozivi.

Hvala.na savetima.
  • 0

#24 Peloponez

Peloponez
  • Members
  • PipPipPip
  • 127 posts

Postavljeno 29 April 2016 - 07:16 PM

Ja bih preskocio! Posebno zato sto nije iskren u opisu oglasa, pa pokusava na svaki nacin da proda bajs. Cisto sumnjam da ne zna, obzirom koliko dugo prodaje bajseve. Kakva shimano deore oprema na drumasu? Koga laze...


  • 1

#25 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 April 2016 - 07:20 PM

Ako se oslanjaš na moj slučaj to ne pije vodu. Ja sam malo mutirao MTB menjač sa šifterima namenjenim za drumski menjač.. pazi kad sve šljaka sasvim uobičajeno. Zamisli, kod mene 10-faz radi savršeno.. i u originalnoj varijanti dok nije skinuto i zamenjeno sa mutiranom varijantom koja takodje radi odlično i bilo bi neozbiljno od mene da napišem da je loš. 

 

Tačno je da 10-faz zahteva preciznije podešavanje ali ne bih rekao da je loš. Malo više strpljenja oko štelovanja i sve bude OK.

Ne govorimo istim jezikom? Pročitaj post sa strane koju sam linkovao, post broj #50, kolege karpkg. Takvo je otprilike i moje iskustvo.

 

Ti voziš drumski korman, sa drumskim 10faz menjačem i drumskim šamaraljkama?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#26 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 29 April 2016 - 07:34 PM

Ja ne znam što vam sve smeta, ljudi, ali ko nije probao Scouta Hammera, taj ne zna šta je bicikl. Jel onaj rekao da je vozio 50 ko od šale? Kakvi drumaši, kakvi bakrači...  n2:smiley-cool10


  • 0
Homesick for a place you've never been...

#27 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 April 2016 - 08:39 PM

 

 

Ti voziš drumski korman, sa drumskim 10faz menjačem i drumskim šamaraljkama?

O njet.. bio je drumski 10-faz sa rapid fire šifterima. Ja ti lepo kažem da je mutant :)


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#28 Bob

Bob
  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 29 April 2016 - 09:24 PM

Ne bih savetovao nista ispod Claris ili Sora opreme. Ima solidnog izbora do 300 eura. Za Specialized od 260 eur znam momka, odlican je drumas, pogotovo za te novce, licno video. Starija je oprema, ali dobra i mehanicki i vizuelno.

A ako te interesuje mozda hibrid, izreklamirao bih svoj bajs koji sam stavio oglas ovde na cikloberzu, Specialized Sirrus Comp sa slicnom opremom. Nije fabricka, ali je po meni ok, sam sam odrzavao i menjao sta je trebalo (vidi u oglasu detalje) pa ako dolazis u NS mozes videti i probati, a ako kazes da si 50tak km od ns, mozda mogu posle praznika i ja napraviti neku voznju, pa da dovezem da vidis. Necu da kacim link ovde, dovoljno sam izreklamirao ;)


  • 1

#29 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 April 2016 - 06:00 AM

O njet.. bio je drumski 10-faz sa rapid fire šifterima. Ja ti lepo kažem da je mutant :)

 

 

Ti si sa MTB rapid fire šifterima morao imati i zadnji menjač isto za MTB da bi to radilo, jesam li u pravu? Trebalo bi da ne rade sa drumskim 10faz menjačem, jer je drugi odnos pomeranja sajle - kod Shimano MTB 10faza je to puno bolje rešeno.

 

To što si imao "drumsku" kasetu je samo marketing - 10fazne kasete su iste za drum i za MTB, samo one reklamirane kao MTB imaju nešto veći najveći zupčanik i nešto veće razlike u broju zuba između susednih zupčanika - uglavnom.

 

 

Dakle ne pričamo uopšte o istim stvarima. Ja sam komentarisao drumski 10faz. Šamaraljke i drumski menjač. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#30 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 April 2016 - 06:59 AM

Dakle ne pričamo uopšte o istim stvarima. Ja sam komentarisao drumski 10faz. Šamaraljke i drumski menjač.

Jbga, nije se videlo u postu za koji vrstu bicikla.. napisao si samo10-faz.
Inače Cube ima rapid fire šifter i 105 zadnji menjač.. ja sam zbog veće kasete taj menjač zamenio sa XT772. Fabrička postavka tog bicikla dolazi sa drumskom mehanikom.


Medjutim, kad je i klasična drumska mehanika u pitanju ako je sve novo mora da radi kao sat.. čisto sumnjam da bi ozbiljan proizvodnja dozvolio sebi bruku takve vrste, da nešto ne radi dobro.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#31 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 April 2016 - 07:17 AM

Jbga, nije se videlo u postu za koji vrstu bicikla.. napisao si samo10-faz.


Citiraću samog sebe:
"S tim što je moje iskustvo sa drumskim desetofazom dosta loše i to bih preskočio..."
 

Inače Cube ima rapid fire šifter i 105 zadnji menjač.. ja sam zbog veće kasete taj menjač zamenio sa XT772. Fabrička postavka tog bicikla dolazi sa drumskom mehanikom.


MTB 10faz šifter radi sa drumskim zadnjim menjačem? Trebalo bi da to može samo zaključno sa devetofazom.
 

Medjutim, kad je i klasična drumska mehanika u pitanju ako je sve novo mora da radi kao sat.. čisto sumnjam da bi ozbiljan proizvodnja dozvolio sebi bruku takve vrste, da nešto ne radi dobro.


Opet te mogu samo uputiti na post #50 sa linkovane strane, a takvo je i moje iskustvo (što sam i napisao u odgovoru par postova ispod tog). Ne radi lepo, ne radi dobro. Ja nisam zadovoljan.

Ni jedan drugi sistem (uključujući i MTB 10faz i 11fazne sisteme) ne povlači toliko malo sajle za svaku promenu brzine, a još su i zupčanici gusto poređani. 11faz ima zanemarivo gušće poređane zupčanike (u odnosu na 10faz), ali se puno više sajle povlači pri svakoj promeni.

Kod drumskog desetofaza ako bužiri nisu baš za menjač, novi, sa novom sajlom, rutirani najbolje što može - ne radi dobro.
Ako je kuka menjača za pola milimetra ukrivo od savršeno vertikalne - ne radi dobro ni ako je prethodni uslov ispunjen.

Ni jedna druga grupa koju sam probao nije baš toliko osetljiva.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#32 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 30 April 2016 - 07:53 AM

Nije 10-ka bas savrsena sto se tice podesavanja i eksploatacije ali toliko pljuvanje po njoj je vec odavno prevrsilo svaku meru. I da se Shimano zeznuo sa njom, sta treba da radimo? Da vozimo sedmofaz dok ne dodje ultra precizna 13-ica? Toliki ljudi po svetu voze 10-ku pa se pate i muce po ceo dan. Svi postadose serviseri jer to ne moze da se vozi i podesi ako nisi doktorirao masinstvo. 

 

Imao sam i ja "problema" sa po nekom 10-kom. Samo nikada problem nije bila 10-tka nego kriva kuka, istroseni buziri u kojima glavi sajla i sl. A ima i par 10-ki koje sam podesio i ljudi su ih vozili 2 (dve) godine da nije bilo nikakvih problema niti potrebe za podesavanjem. Samo ljudi paze kako se ophode prema bicikli

 

Ko je podesavao potpuno nov bicikl sa 10-kom video je kako se i koliko dugo "podesava", Celih pola minuta da radi savrseno. A onda krenu da naslanjaju bicikle preko menjaca, lupaju gde stignu, ne peru i ne podmazuju pa je kriv neko drugi...

 

I ako treba svaka tema o drumasima da se pretvori u pljuvanje 10-tke i dokazivanje kako je 8-faz bolji, onda da zatvorimo ovaj forum. I onako svaki treci post vodi na neki drugi sajt.  


  • 3
.

#33 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 30 April 2016 - 07:58 AM

Evo 5ta-6ta godina ultegra 6600 10faz nikada problem. Bio je jednom problem ali je to reseno podmazivanjem buzira. Steluje se za par minuta. Zadnji menjac dura ace 7700
  • 0

#34 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 30 April 2016 - 08:04 AM

To si se ti nesto zabunio. Vozis 8-faz a ne 10-ku  n2:hahaha .


  • 0
.

#35 Suhoj

Suhoj
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 30 April 2016 - 09:05 AM

Ne bih savetovao nista ispod Claris ili Sora opreme. Ima solidnog izbora do 300 eura. Za Specialized od 260 eur znam momka, odlican je drumas, pogotovo za te novce, licno video. Starija je oprema, ali dobra i mehanicki i vizuelno.
A ako te interesuje mozda hibrid, izreklamirao bih svoj bajs koji sam stavio oglas ovde na cikloberzu, Specialized Sirrus Comp sa slicnom opremom. Nije fabricka, ali je po meni ok, sam sam odrzavao i menjao sta je trebalo (vidi u oglasu detalje) pa ako dolazis u NS mozes videti i probati, a ako kazes da si 50tak km od ns, mozda mogu posle praznika i ja napraviti neku voznju, pa da dovezem da vidis. Necu da kacim link ovde, dovoljno sam izreklamirao ;)



Sada sam pricao sa deckom. Spustio mi je cenu. Za taj Specialized. Trebao bih do Futoga. Jedino sto ne znam da li ce visina 177 da pasuje na ram 54/visina 58. Skenjao bih se da ne pasuje. Deluje mi nekako dugacak.
  • 0

#36 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 30 April 2016 - 09:08 AM

Daj vec jednom link od tog oglasa.


  • 0
.

#37 Suhoj

Suhoj
  • Members
  • Pip
  • 22 posts

Postavljeno 30 April 2016 - 09:32 AM

http://www.2bike.rs/...alized-allez-12

evo ga.

Deluje mi kao da cu da lezim. Tj drugaciju geomtriju sam vozio ovo malo sto sam i vozio.
  • 0

#38 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 April 2016 - 09:40 AM

Nije 10-ka bas savrsena sto se tice podesavanja i eksploatacije ali toliko pljuvanje po njoj je vec odavno prevrsilo svaku meru.


Karpkg i ja napisali svoja iskustva. I ja sam dodao da je zbog toga ne bih preporučio. Žao mi je što te to pogađa toliko.

I da se Shimano zeznuo sa njom,


Nije se Shimano ništa zeznuo - ali uspešno godinama zezaju kupce, kao i svi ostali proizvođači praktično svega ostalog. Većina stvari traje sve kraće i popravke su sve skuplje. Kapitalizam.

sta treba da radimo? Da vozimo sedmofaz dok ne dodje ultra precizna 13-ica?


Ti radi šta god hoćeš. Kao i kolega koji je pitao za savet. Ja mogu da kažem prednosti & mane i da za sebe izaberem. Eventualno da preporučim za drugog ako znam sve njegove/njene kriterijume pri izboru.

Sebi sam izabrao osmofaz kao optimalno rešenje, a planiram da sledeću kasetu kupim u sedmofazu i dodam samo spejsere da popunim prazan deo na nosaču kasete. Meni to radi posao.

Toliki ljudi po svetu voze 10-ku pa se pate i muce po ceo dan. Svi postadose serviseri jer to ne moze da se vozi i podesi ako nisi doktorirao masinstvo.


Zapravo podešavanje mehaničkih Shimano menjača je dosta jednostavno. Čudi me što to ne radi svako sam sebi. Ono što meni smeta je što drumski 10faz traži da sve bude novo, u odličnom stanju i podešeno u delić milimetra.

Dakle češće menjanje sajli & bužira, obavezno štelovanje dok se sajla & bužir "slegnu" nakon montiranja. Menjač ne sme da ima lufta. Kuka mora da bude potpuno prava. I tako dalje.


Prednost je:
+ više zupčanika pozadi, tj. "gušće" poslagane brzine.
+ za nijansu brže menjanje brzina

Mane su:
- skuplje
- osetljivije

Imao sam i ja "problema" sa po nekom 10-kom. Samo nikada problem nije bila 10-tka nego kriva kuka, istroseni buziri u kojima glavi sajla i sl. A ima i par 10-ki koje sam podesio i ljudi su ih vozili 2 (dve) godine da nije bilo nikakvih problema niti potrebe za podesavanjem. Samo ljudi paze kako se ophode prema bicikli
 
Ko je podesavao potpuno nov bicikl sa 10-kom video je kako se i koliko dugo "podesava", Celih pola minuta da radi savrseno. A onda krenu da naslanjaju bicikle preko menjaca, lupaju gde stignu, ne peru i ne podmazuju pa je kriv neko drugi...


Upravo tako. Čim se malo zapusti, pravi probleme. Po cenu da budem dosadan, dodaću: za razliku od 6, 7 i 8faza, koji su puno robusniji i manje osetljivi po tom pitanju.

I ako treba svaka tema o drumasima da se pretvori u pljuvanje 10-tke i dokazivanje kako je 8-faz bolji, onda da zatvorimo ovaj forum. I onako svaki treci post vodi na neki drugi sajt.


Opet, ja sam kolegi napisao svoje iskustvo & preporuku. Ako imaš problem sa tim, to je tvoj problem. Kolega Chamade je tražio dopunu, objašnjenje i tako dalje, a sad si se i ti ubacio. Šta sam ja tu kriv? Mogao bih jedino da vas ignorišem, ali ne volim kad znam da sam u pravu da me neko ubeđuje u suprotno - tvrdoglav sam čovek. :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#39 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 30 April 2016 - 09:53 AM

Ni jedan drugi sistem (uključujući i MTB 10faz i 11fazne sisteme) ne povlači toliko malo sajle za svaku promenu brzine, a još su i zupčanici gusto poređani. 11faz ima zanemarivo gušće poređane zupčanike (u odnosu na 10faz), ali se puno više sajle povlači pri svakoj promeni.

...verovatno su shvatili da je tako mali posmak sajle vise podlozan šumu

tako da zadni menjac moze da nepravilno da "protumači dobijenu informaciju"

i ne reaguje kako je vozac predvideo :(


  • 1

#40 Peloponez

Peloponez
  • Members
  • PipPipPip
  • 127 posts

Postavljeno 30 April 2016 - 10:31 AM

Ma veliki ti je taj Spec. 


  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika