Jump to content


Fotografije

Tockovi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
626 odgovora na ovu temu

#481 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 02 April 2022 - 11:59 AM

Osnovni točak poznatog proizvođača po meni vredi i više od tih 120 evra. 

Onaj Citec gore nije ista klasa.


  • 0
.

#482 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 02 April 2022 - 03:01 PM

Ima i ova ponuda

https://www.bike-dis...himano-wheelset

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#483 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 02 April 2022 - 03:32 PM

Nisam vozio ni jedne, nisam ni ljubitelj Mavica, tako da nisam baš ni mnogo merodavan ali bih pre uzeo Fulcrum. Možda grešim, valjda ima nekoga ko ih je vozio ili bar neki sličan model.


  • 0
.

#484 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 02 April 2022 - 08:17 PM

Ima i ova ponudahttps://www.bike-dis...himano-wheelset
Sent from my SM-N985F using Tapatalk



Ja sam ih imao na jednom bajsu,i da mi trebaju jednostavni, pouzdani, kvalitetni i relativno izdržljivi točkovi za drumski bicikl po razumnoj ceni, uvek bi ih opet kupio.

U suštini jako solidan točak za te novce. Osnovni, ulazni model, ali za taj novac se dobiju točkovi koji napredi imaju aero žbice, čini mi se napred 24, nazad 28,sa industrijskim ležajevima što mnogo pojednostavljuje održavanje kao i glasan freehub po uzoru na skuplje modele. Nešto su teži od Fulcruma i možda Shimana u toj klasi(čini mi se oko 1900 gr par) ali zato je nosivost točkova limitirana na čak 120kg. Često se preko interneta u EU nudi po ceni od 150e uz neke popuste, i u tom cenovnom rangu teško da se šta bolje može kupiti...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#485 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 02 April 2022 - 10:05 PM

Ja sam ih imao na jednom bajsu,i da mi trebaju jednostavni, pouzdani, kvalitetni i relativno izdržljivi točkovi za drumski bicikl po razumnoj ceni, uvek bi ih opet kupio.

U suštini jako solidan točak za te novce. Osnovni, ulazni model, ali za taj novac se dobiju točkovi koji napredi imaju aero žbice, čini mi se napred 24, nazad 28,sa industrijskim ležajevima što mnogo pojednostavljuje održavanje kao i glasan freehub po uzoru na skuplje modele. Nešto su teži od Fulcruma i možda Shimana u toj klasi(čini mi se oko 1900 gr par) ali zato je nosivost točkova limitirana na čak 120kg. Često se preko interneta u EU nudi po ceni od 150e uz neke popuste, i u tom cenovnom rangu teško da se šta bolje može kupiti...

A kakvi su kad ih uporedis sa vision tockovima koje imas?

Uletela su ova 3 modela, cena za nove do 150e pa sam u nedoumici.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#486 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 April 2022 - 10:34 PM

Koji to mavic točkovi imaju 28 žica nazad a 24 napred, u poslednjih xy godina? Nazad je odavno za mnoge proizvođače 24 standard a napred 20 18 ili 16. Na stranu što na linku ima i detaljna specifikacija i fotografije pa čak može i da se prebroji.

Inače imam točkove i sa 32 i sa 24 i sa 20 i sa 18  i sa 16 žica pa i sa samo 20 nazad, i to radijalno na drive strani (u suprotnosti s nekim teorijama ovde, možda mavic inženjeri popili malo) ali preko 24 nazad je baš retkost, jer nema potrebe.

 

Inače aksum me je jako dobro služio godinama dok nisam istrošio felnu i odložio ga, zamena felne se ne isplati a za po banatskoj ravnici može da služi još dugo tamo se ne koči i ne troši felna. A čak i ako eksplodira bočni zid bolje nego na spustu s Kopaonika. Vrlo jak točak nema šta nije preživeo kakve udarce i havarije, težak i početnički ali jeftin. I vrti se besprekorno godinama bez cimanja i servisa a ležajevi jeftini čak i ako hoceš da ih menjaš, zamena laka i brza, uživancija u odnosu na mašćenje do lakata i mučan i prljav posao sa kuglicama i štelovanjem lufta i stalno kupovanje sramno skupih konusa - nikad više šimano u životu, dok ne podviju rep i ne pređu na ležajeve.


  • 0

#487 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 03 April 2022 - 07:21 AM

U pravu si Gađane, Mavic imaju 20 napred i pozadi. Ne znam zašto, ali učinilo mi se da imaju više žbica, iskreno nikad ih nisam prebrojavao. Inače, i dalje se mogu naći u ponudi drumski (uslovno rečeno drumski, više za CX, gravel) točkovi sa po 28 žbica samo naravno dosta ređe...

 

 

@Doutdes

 

 

Ne znam šta bih ti rekao što se tiče upoređivanja točkova. Vision koštaju više od tog modela Mavica pa bi po tom nepisano pravilu trebalo da su bolji. Suština je u tome da pored težine, izuzetno veliku ulogu u samom ponašanju točka i njegove refleksije u vožnji igra i odabir guma. Tako da bih ja radio uzeo taj Mavic sa boljim nego Vision sa lošijim gumama. Točak kao točak, u poređenju sa Aksimumom, Vision ima nešto dublji profil pa bi trebalo da je "aerodinamičniji." . Koliko je to zaista istina u praksi, verovatno se može jedino izmeriti štopericom na određenoj deonici, što ja kao amater i hobista niti sam radio niti mi pada na pamet da to radim. Ono što meni prvo upada u oči jeste to da je felna pošto je dublja i mesnatija, verovatno nešto jača nego kod Mavika (iako ni Mavikova nije slaba), zatim ima nešto malo manju težinu (tipa 150 grama je par Vsiona lakši od Aksiuma, ako i toliko) i ono što je najbitnije, Vision točkovi su mnogo lepši. Dublje felne odaju lepši i robusniji utisak bicikla, a to je jedan od razloga koji će te naterati da češće i sa više uživanja vožiš bicikl, što je u suštinin i najbitnija stvar. :)


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#488 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 April 2022 - 07:33 AM

Članak (studija) na engleskom o radijalnom pletenju (ima li uopšte smisla) uz moj kraći komentar o tome da li je bolje kad je felna kruća, ili kad nije baš previše kruta.

 

Poklapa se sa mojim praktičnim iskustvom do sada, ali siguran sam da će biti ljudi sa drugačijim mišljenjem - kao i uvek.  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#489 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 03 April 2022 - 02:11 PM

Ja sam uvek za studije :) Evo da doprinesem formulama, zabavna cinjenica za Gadjana je da je ovo knjiga iz 1890-tih :)

 

davnodavnobiloje.png

 

* ako vam trebaju formule za otpor kotrljanja guma ili kuglicnih lezajeva samo recite, ima u knjizi :)

** ima i o silama koje deluju na felne u svim mogucim smerovima :)


  • 1

#490 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 April 2022 - 10:47 PM

To sam sećam se negde ranije na forumu pročitao tu odvalu da ksyriumi ne prenose dobro snagu haha, u svakom slučaju zabavna tema, imamo ovde vidim sve i praktično iskustvo i studije i formule :) forumaši kritikuju jedan Mavic i njihove toliko dokazane mogu da kažem i legendarne točkove. Ima ih i sa drugačijim dizajnom gde su radijalne žbice na non-drive strani (ne znam da li imate zamerke i na to ili samo na drive strani haha) i to i jedno i drugo radi vrhunski za šta je namenjeno, da se gazi uzbrdo. Ali i dan danas se proizvode i sa radijalnim žbicama na desnoj strani.

 

https://www.mavic.co...-sl-rr1223.html

 

Mislim da oni ipak to malko bolje znaju od nas jer su gigant u toj industriji ne od juče. Čak i prve one Helium još iz '95-'96 koje već, sigurno nisu razvili proizveli i izbacili u prodaju tek tako na bazi i stavu "ja mislim" nego su vrlo stručni ljudi iz te oblasti to dizajnirali a i testirali. I sada čak posle dve i po decenije dizajn je isti, tokom tolikih silnih godina da se pokazalo da ne valja to bi se promenilo.

Ja inače čak i nisam neki Mavic fan a kamo li fanboy samo sam realan i zabavna mi je ova tema.

Potegnite vi te točkove prvo uz strmo brdo bar 300-400 vati pa da pričamo o rasipanju snage. Ja mogu samo da vam došapnem hint, da idu ko raketa u odnosu na razne druge recimo shimano točkove sa 24 i 32 ukršteno pletenih žica koje "bolje prenose snagu". U poređenju s dosta modernijim dt swiss točkovima je mrtva trka, moralo bi se meriti tačno u vat. Na osećaj ksirijumi sl su krući i odsečniji, dt swiss mekši, valjda zbog tanjih i fleksibilnijih žica ili felne. Na nižim i konstatnim vatima po ravnom/nizbrdo su sigurno ovi drugi brži nema potrebe za merenjem.


  • 0

#491 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 07 April 2022 - 12:28 AM

Joj, mi na MTB vozimo par 29" tockova ukupne tezine 1250gr sa 6 "zbica" po tocku, kol'ko su ovi sirijumi kilo ipo :)


  • 0

#492 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 10 April 2022 - 10:58 AM

Opet ja sa pitanjem iako vec donekle "znam" odgovor..

Pojavila se opcija kupovine tockova, stari model vision t30 koji je malo vozen, oko 500km za cenu od oko 120evra. Ako sam pronasao podatak, cena takvih tockova je bila oko 400+ evra 2017. i 2018. Godine.

Da li je bolja kupovina ovih tockova ili nekih novijih ali ulaznih modela?

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#493 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 10 April 2022 - 11:13 AM

10 godina stari presli 500km n2:Dizzy


  • 0

#494 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 April 2022 - 11:20 AM

Pošalji ti nama link tih točkova da vidimo.

Inače, cena novih Vision Team 30 točkova u EU je trenutno 170e, tako da čisto sumnjam da su pre 10 godina bli 300 ili 400e.

Lično bih te team30 izbegavao iz razloga što sam čitao o ponekim negativnim iskustvima. Zna ponekad da im pukne žbica, a i felna je slabija od one bolje verzije T35. Isplati se dodati malo i kupiti jači i kvalitetniji točak...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#495 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 10 April 2022 - 11:20 AM

10 godina stari presli 500km n2:Dizzy

Vise verujem nepoznatom Nemcu nego nekim prodavcima u Srbiji :D

Screenshot_20220410-131908_eBay%20Kleinanzeigen.jpg Screenshot_20220410-131931_eBay%20Kleinanzeigen.jpg

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#496 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 10 April 2022 - 11:26 AM

To sam sećam se negde ranije na forumu pročitao tu odvalu da ksyriumi ne prenose dobro snagu haha, u svakom slučaju zabavna tema, imamo ovde vidim sve i praktično iskustvo i studije i formule :) forumaši kritikuju jedan Mavic i njihove toliko dokazane mogu da kažem i legendarne točkove. Ima ih i sa drugačijim dizajnom gde su radijalne žbice na non-drive strani (ne znam da li imate zamerke i na to ili samo na drive strani haha) i to i jedno i drugo radi vrhunski za šta je namenjeno, da se gazi uzbrdo. Ali i dan danas se proizvode i sa radijalnim žbicama na desnoj strani.

 

https://www.mavic.co...-sl-rr1223.html

 

 

Nisam video nikoga da pljuje Ksyriume zbog vožnje na brdu. Oni su za to napravljeni i to im ide odlično. Ali za sve ostalo, nisu ni za šta. 


  • 1
.

#497 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 01 May 2022 - 11:50 AM

Šta mislite drugari o ovim točkovima
https://planetbike.r...m-clincher.html

kao abdejt sa ovih

http://www.ris-cycli...s-black-cnc-32/
na drumašu naravno.
Ima li značajnijeg napretka u vožnji, vredi li zamena u ovoj skromnoj priči?
  • 0

#498 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 01 May 2022 - 12:24 PM

Ti  stylus su smeće. Mada  toliko i koštaju. Što se tiče Shimana imao sam R500. Točak je nepoderiv, odličan za svaki dan.Nije lagan ali to se i ne očekuje od takvih točkova.


  • 0

#499 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 01 May 2022 - 12:29 PM

Ovaj WH-501 spada čak i u laganije, svega 1900g, mislim za ovu cenu ...
  • 0

#500 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 01 May 2022 - 01:08 PM

Ovaj WH-501 spada čak i u laganije, svega 1900g, mislim za ovu cenu ...

Misliš ne spada u laganije sa skoro dve kile...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika