Jump to content


Fotografije

Tockovi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
626 odgovora na ovu temu

#461 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 14 March 2022 - 10:45 PM

@vidak
Pa kažem, čim piše na sajtu proizvodjača da po specifikacijama na te točkove idu 10 i 11 faza samo ne bi da “budže”...

Nemam neku potrebu sada da uzimam 10-o i 11-o fazne kasete samo zbog točkova ili bajseve kad me ova Sora 9-o fazna služi već 2 godine besprekorno, koliko je i star sam bajs koji je kupljen nov u Planetbike-u. Pristupačna cena svega od potrošnih delova (mada sem lanca nisam ništa ni menjao) i ima ih uvek. Ne bi sada menjao nešto odlično za nešto savremenije, nemam potrebu. Mada nema više da se kupi ni novih drumaša već su sve graveli.

To su oni Planetovi žuto beli ramovi Scott Addict, moj sa Sorom a prodavani su i sa Tiagrom i sa 105-icom. Ništa na njemu ne bi dirao već samo sam mislio točkove da unapredim malo, da, zamenio sam i stavio ravan korman još ranije samo.

Ako znaš nekog majstora koji bi to uspešno odradio, javni ;)

Ja ću to da ti uradim za džabe, a bukvalno možeš i sam, odšrafiš kasetu i zašrafiš je gde treba, ne treba nikakvo budženje...
A te "majstore" slobodno oteraj u k...c, kaži im slobodno: "Vidak vam rekao da ste retardirani!"
A svaki iole normalan servis, pa i Planetbike će ti to odraditi...
Obzirom da je freehub za 11 brzina (kako kaže Smasher),
potreban će biti eventualno spejser, ali ako su točkovi novi dobićeš ga uz njih, ako dobiješ spejser samo za desetofaz, moraće da ide manji za devetofaz, ili taj za destofaz se malo obradi-stanji da bi se stavio devetofaz.
Uglavnom nikakva nauka, spejser je obična šajbna, ako je ne dobiješ uz točkove napravi se kod strugara, jer kod nas se ti delovi slabo nalaze u radnjama.
I baš me zanima da javno kažeš iz kog su te servisa tako posavetovali da je to budženje, da ga ljudi zaobilaze u širokom luku?


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 2

#462 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 14 March 2022 - 11:47 PM

Hvala ti puno na trudu zaista. 

Ja sam ljude zvao telefonom, jednom (koji je sklapao moj fabrički bajs) sam slao sliku točka a drugog samo telefonom. Vrlo je nezahvalno govoriti o imenima stvarno, možda je i do mene nešto u objašnjavanju a možda ovaj drugi (medju najboljima) nije hteo preko telefona da mi garantuje da nešto može, ne zna čovek verovatno ni sa kim "ima posla", luda su vremena itd itd da mu se neko ne nakači posle pošto mu je "garanatovao da može"  itd, itd..... Razumem ljude na neki način, šta drugo da kažem...

Jedino rešenje je da prelomim i kupim ih i zakucam na veata majstora i predam na sklapanje. Ako ne može (u nekom slučaju) da ih prodam i to je to. Ne bi mi bio prvi loš "poslovni potez"   :)

Da, novi su i uz točkove idu zatvarači, kao i spejser za 10b kasetu. 


  • 0

#463 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 14 March 2022 - 11:53 PM

Hvala ti puno na trudu zaista.
Ja sam ljude zvao telefonom, jednom (koji je sklapao moj fabrički bajs) sam slao sliku točka a drugog samo telefonom. Vrlo je nezahvalno govoriti o imenima stvarno, možda je i do mene a možda ovaj drugi (medju najboljima) nije hteo preko telefona da mi garantuje da nešto može, ne zna čovek verovatno ni sa kim "ima posla", luda su vremena itd itd da mu se neko ne zakači posle pošto mu je "garanatovao da može" itd, itd..... Razumem ljude na neki način, šta drugo da kažem...
Jedino rešenje je da prelomim i kupim ih i zakucam na veata majstora i predam na sklapanje. Ako ne može (u nekom slučaju) da ih prodam i to je to.
Da novi su i uz točkove idu zatvarači, kao i spejser za 10b kasetu.

Ma ne brini, može sigurno da se namontira, slobodno uzmi točkove ako ti se sviđaju, montaža nije nikakav problem.
11faz freehub je širi od 9faza i onda da bi mogao da zategneš 9faz kasetu postavi se šajbnica od 1,85mm koja popuni taj višak prostora.
Obrnuto nije moguće, tj. na 9 fazni freehub ne može da se postavi 11 faz kaseta jer je duža od freehuba i ne može da se zategne.
E u tom slučaju je potrebno obraditi na strugu i skinuti meso sa kasete da bi mogla da se uklopi na freehub. E to je budženje i malo komplikovanije, ponekad i nema dovoljno mesa na kaseti, sve zavisi od nable.
Obzirom da ćeš verovatno dobiti u kompletu spejsere za 10faz, to će biti ili 1 spejser od 2,85mm ili 1 spejser od 1mm + jedan od 1,85mm, tebi će trebati taj od 1,85mm.
Eto toliko, sve sam ti objasnio, možeš da svratiš da ti to ugradim kad stignu točkovi, ako si iz bgd-a, naravno za džabe, ili pokaži ovo tvom lokalnom majstoru i ukapiraće šta treba da uradi.
To bi trebalo da bude 10 minuta posla, osim ako kaseta nije krvnički stegnuta pa mora da radi teška artiljerija, brusilica itd.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 2

#464 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 March 2022 - 05:03 AM

Da ne palamudim mnogo, Vidak je u pravu za sve što je napisao. Jednostavno nema apsolutno nikakve potrebe da razmišljaš da li može ili ne može kaseta od 9 brzina na točkove od 11. Mi znamo iz iskustva da može, to su neke elementarne stvari. I jako je dobro što ti je majstor rekao da ne može, jer opet kao što Vidak reče, sad znaš koje majstore da zaobilaziš u širokom luku.

Nego što si sa drumskog bajka skinuo drop korman i stavio ravan? :(

To ti je kao da si iz Ferarija izvadio njegov volan i stavio neki od kamiona....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#465 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 15 March 2022 - 06:08 AM

Ne, ne, taman posla.
Nisam se dobro izrazio. Stavio sam takodje drumaški korman samo aero kompakt tj sa ravnim gornjim delom, pljosnat, radi udobnosti hvata na dužim vožnjama u neaerdinamičnom položaju tela kad mi ruke nisu na dropovima.
Ne bi to nikad uradio :)

Znam da je Vidak u pravu i vi ostali momci, nemam dvojbe za to naravno. Na žalost nisam se nikada bavio mehanikom i ako već dugo vozim drumaše. Kupim uvek nov bajs i guram tako a ovo je cena da ne znam sam to da zamenim.
A dugo sam već na forumu, znam za vas znalce čak ja mislim pre 1-2 godine sam čitao kod tebe za ove točkove da su dobri i zapisao sebi negde sa strane zajedno sa još nekim točkovima koje su momci ovde pominjali u dobrom kontekstu sa nadom da će nekad naleteti neki od njih pošto su jedino točkovi što bi na bajsu unapredio kako rekoh ranije.
  • 1

#466 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 15 March 2022 - 11:19 AM

Ma ne brini, može sigurno da se namontira, slobodno uzmi točkove ako ti se sviđaju, montaža nije nikakav problem.
11faz freehub je širi od 9faza i onda da bi mogao da zategneš 9faz kasetu postavi se šajbnica od 1,85mm koja popuni taj višak prostora.
Obrnuto nije moguće, tj. na 9 fazni freehub ne može da se postavi 11 faz kaseta jer je duža od freehuba i ne može da se zategne.
E u tom slučaju je potrebno obraditi na strugu i skinuti meso sa kasete da bi mogla da se uklopi na freehub. E to je budženje i malo komplikovanije, ponekad i nema dovoljno mesa na kaseti, sve zavisi od nable.
Obzirom da ćeš verovatno dobiti u kompletu spejsere za 10faz, to će biti ili 1 spejser od 2,85mm ili 1 spejser od 1mm + jedan od 1,85mm, tebi će trebati taj od 1,85mm.
Eto toliko, sve sam ti objasnio, možeš da svratiš da ti to ugradim kad stignu točkovi, ako si iz bgd-a, naravno za džabe, ili pokaži ovo tvom lokalnom majstoru i ukapiraće šta treba da uradi.
To bi trebalo da bude 10 minuta posla, osim ako kaseta nije krvnički stegnuta pa mora da radi teška artiljerija, brusilica itd.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Šta da ti kažem.... hvala ti puno...
Čak i ako se javim za pomoć to neće biti džabe naravno, mada ću se javiti najboljim majstorima u BG, valjda će znati ;) Nisam ali ću doći u Beograd zbog toga nije mi teško ni najmanje, često sam tamo inače jer mi rodjena sestra živi u BG, a često i vozim po BG, Avalu itd
Čak je i meni kao laiku jasno i logično.

Živ mi bio i hvala vam dobri ljudi i kolege i da vas sreća prati na drumu :)
  • 1

#467 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 16 March 2022 - 11:40 AM

@Smasher

 

Pošto već imaš ove točkove, da li trebaju nastavci ventila 

https://planetbike.r...mm-2-kom-2.html

za njih na moje sadašnje presta ventile od 48mm ili da uzmem unutrašnje gume sa dužinom ventila od 60mm.

Da spremim u slučaju da su neophopdni nastavci li ti duži ventili (60mm).


  • 0

#468 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 March 2022 - 11:47 AM

Ja sam na te točkove stavio unutrašnje sa ventilima 60mm. Mogu i ti od 48mm, samo je posle patnja naduvati gume.

Nemoj da si lud i da Planetbike-u plaćaš 2 soma za par pišljivih nastavaka ventila. Bolje u tom slučaju kupi 2 nove unutrašnje sa dužim ventilima i gotovo.

Jesi dakle definitivno rešio da pazariš te Vision točkove ili kako?
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#469 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 16 March 2022 - 02:03 PM

Uzeću 2 unutrašnje sa ventilima od 60mm, još bolje. Hvala na savetu

Jesam rešio da ih uzmem, to mi nedostaje pa da bude sve po mom ukusu.
  • 0

#470 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 March 2022 - 02:23 PM

Pametno. Točkovi i gume su delovi bicikla na kojima se ono bolje najviše oseti. Naravno, i bolji menjači su korak napred, ali oni te nikako neće učiniti bržim čak i kad imaju više brzina. Sem toga, već Shimano Sora radi takoreći besprekorno.

Točkovi i gume kad su višeg kvaliteta, totalno promene kako se bicikl ponaša u vožnji, odmah se oseti razlika, bajs je življi, zabavniji za vožnju i naravno lepši.

Bićeš zadovoljan, ne sekiraj se. :)
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#471 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 March 2022 - 03:03 PM

Uzeću 2 unutrašnje sa ventilima od 60mm, još bolje. Hvala na savetu
Jesam rešio da ih uzmem, to mi nedostaje pa da bude sve po mom ukusu.



Imaš u Dekatlonu gume sa ventilima raznih dužina.. cena oko 350-ak din
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#472 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 16 March 2022 - 04:15 PM

@ Smasher

Bukvalno imam isto mišljenje od reči do reči. Ako ne znam mehaniku znam šta je suština u vožnji a sve drugo su nijanse (koje mnogo koštaju a malo unapredjuju).

 

@ chamade, 

koristim samo Kendu (18/23) skoro deceniju, baš sam zadovoljan, do duše sa 400 su otišle na 500 dindži sada ali vrlo retko mi pucaju (da ne čuje zlo) 


  • 0

#473 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 468 posts

Postavljeno 19 March 2022 - 12:43 PM

Razmisljam o kupovini nekih tockova za v brake, budzet oko 120-150e, polovni ili novi, svejedno je. Tezina vozaca oko 90kg, a godisnje prelazim od 3-5000 km. Mozda bih vise voleo da su sa industriskim lagerima. Koji bi to minimum kvaliteta ispod kojeg ne bi trebao ici posto sam gledao shimano Rs10, rs 30, rs100, r500, 510. Gledao sam i neke vision 30, 35, ali i fulcrum 5, 7, mavic aksium, ksyrium..

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#474 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 March 2022 - 12:50 PM

Razmisljam o kupovini nekih tockova za v brake, budzet oko 120-150e, polovni ili novi, svejedno je. Tezina vozaca oko 90kg, a godisnje prelazim od 3-5000 km. Mozda bih vise voleo da su sa industriskim lagerima. Koji bi to minimum kvaliteta ispod kojeg ne bi trebao ici posto sam gledao shimano Rs10, rs 30, rs100, r500, 510. Gledao sam i neke vision 30, 35, ali i fulcrum 5, 7, mavic aksium, ksyrium..

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Od ovih shimano i fulcrum nisu sa industrijskim ležajevima, ne znam za vision, mavic jesu...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#475 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 19 March 2022 - 01:28 PM

@vidak
Fulcrum ima industrijske ležajeve, od pobrojanih samo Shimano nema industrijske ležajeve.



Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#476 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 March 2022 - 01:29 PM

@vidak
Fulcrum ima industrijske ležajeve, od pobrojanih samo Shimano nema industrijske ležajeve.



Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk

Fulcrum ima samo 0 i 1, koliko ja znam, ostali 3,5,7 nemaju.
Tj obrnuto, jbg evo kako to izgleda nije kao shimano ali ima venčić i konus i kapu
https://www.deporvil...-racing-1-and-3

https://www.fulcrumw...logies/cup-cone


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#477 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2432 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 19 March 2022 - 01:31 PM

Razmisljam o kupovini nekih tockova za v brake, budzet oko 120-150e, polovni ili novi, svejedno je. Tezina vozaca oko 90kg, a godisnje prelazim od 3-5000 km. Mozda bih vise voleo da su sa industriskim lagerima. Koji bi to minimum kvaliteta ispod kojeg ne bi trebao ici posto sam gledao shimano Rs10, rs 30, rs100, r500, 510. Gledao sam i neke vision 30, 35, ali i fulcrum 5, 7, mavic aksium, ksyrium..

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Sa tog spiska Shimano r5xx možeš kupiti nove do 150e i eventualno aksium

Fulcrum 5, ksyrium i vision koštaju dosta vise

Kakav to v brake stavljas na ove točkove?

@vidak imaju 100%

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0

#478 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 468 posts

Postavljeno 19 March 2022 - 01:36 PM

Ako ne nadjem dublje kalipere za zadnju kocnicu, moracu neki v brake privremeno da iskoristim.



Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#479 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 468 posts

Postavljeno 21 March 2022 - 05:03 PM

A sta mislite o citec 3000 tockovima?

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#480 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 468 posts

Postavljeno 02 April 2022 - 10:36 AM

Ili o https://www.fulcrumw...-oem/racing-900

Cena bi bila oko 120e za nove tockove.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika