Jump to content


Fotografije

Danas mi je stiglo, tema za hvalisanje!


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
3511 odgovora na ovu temu

#2761 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 09:24 PM

Pa ti napravi taj tvoj "sam svoj majstor" merac i kad budes otisao da kupis sledeci lanac nemoj da uzmes dok ne nadjes onaj koji ima 0,0% :) A valjda kao precizni mehanicar znas sta je zazor 0,0%. 0,25% moze biti da se mere lanci jednobrzinci, hmmm?


Dal je lanac za 9, 10, 11 brzna, to je nebitno. Imaju isti korak. I da ovaj kao i većina merača je netačna, osim shimanovog merača. I ponovo, 0.5 bi trebalo da pokaze za koliko je istegnut, a ne da je to mera novog lanca. Mrzi me da ti to crtam, probacu da nadjem pa postavljam.
  • 0

#2762 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 October 2021 - 09:48 PM

Vi i dalje o lancima :D

 

Meni svaki nov lanac koji sam stavio na merač je pokazao identično 0.0 logično jel, pošto su novi.


  • 0

#2763 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 10:00 PM

Svima je to logicno osim Dusanu. Po njemu je novo ono sto je potroseno za 0,5 %, kako ljudi ne razumeju ni najprostije stvari na svetu???

Nego da se ne zamaramo vise, evo nasao sam dobar clanak, gde je objasnjeno sve o meracima lanaca. I podudara se sa svim onim sto sam rekao. Zabog cinjenice da tako reci svi meraci rastezu lanac u suprotnim smerovima, oni su netacni. Jedino to Shimano radi kako treba.

http://pardo.net/bik...il-004/000.html
  • 0

#2764 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 October 2021 - 10:31 PM

Zabog cinjenice da tako reci svi meraci rastezu lanac u suprotnim smerovima, oni su netacni. Jedino to Shimano radi kako treba.http://pardo.net/bik...il-004/000.html



Pojasni malo ovo "suprotni smerovi". Istegao se ka napred ili nazad, valjda je isto.
Ili trebe okretati pedale u kontra smeru za suprotan smer istezanja :D

Ma zajebavam se jer ovo sa lancima traje i traje :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2765 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 October 2021 - 10:36 PM

Moj merač nateže lanac samo u jednom smeru i meri savršeno tačno a jeftiniji je i od ŠImanovog xD


  • 0

#2766 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 10:39 PM

Moj merač nateže lanac samo u jednom smeru i meri savršeno tačno a jeftiniji je i od ŠImanovog xD


Postavi sliku tog merača. Zato je i tacan i pokazuje kako si rekao 0.0 %.
  • 0

#2767 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 October 2021 - 11:00 PM

Postaviću sutra

 

 

Nije mi nikako jasno zbog čega staviš drugi lanac ako taj prvi još uvek nije do kraja potrošen i ima života u njemu? Šta time dobijaš?

 

E pa nauči se svašta kroz godine i godine vožnje i trošenje svega pa i lanaca. Dobri lanci traju i do 10ak hiljada km. Kad potrošiš dva videćeš da će treći da ti preskače na kaseti, ako imaš dovoljno snage da izazoveš to. E ja više volim da mi je kaseta uvek savršeno usklađena sa lancem, i da nema tih drastičnih promena sa skroz potrošenog lanca na skroz nov. Pri prvoj zameni će biti sve ok (tj neće se primetiti) ali pri drugoj ne. Kaseta nakon 20000 km akanja ne može da bude kao nova i da savršeno primi treći lanac. A nemam više ni živaca za navikavanje i uhodavanje. Takođe više volim da mi kaseta traje 30000 tj tri lanca a ne da je za bacanje posle dva. 

 

Ne znam zasto Gadjan to radi, ali meni to ne zvuci nimalo lose, mada nije da sam bas razmislio haha. Imas recimo tri nova lanca pa mozes da radis jednu od ove dve varijante:

1. Vozis jedan lanac dok se skroz ne istegne onda stavis drugi potpuno novi pa njega vozis dok se skroz ne istegne, i onda stavis treci...

2. Vozis ih sva tri dok se sva tri ne istegnu. Eto npr menjas ih na svakom ciscenju... U ovoj varijanti su lanci uvek podjednako istegnuti pa, kada ih sve potrosis, mozes na kraju i kasetu da promenis. Ova varijanta je, prakticno, kao da imas jedan lanac koji traje tri puta duze (ili onoliko puta duze koliko lanaca koristis istovremeno).

 

Evo vidiš Smasher, neko i razmišlja. Ja kapiram da je drugima to cimanje, svako neka radi kako voli. Ja svakako skidam i perem lanac povremeno. Pa mi nije cimanje da ih rotiram na svakih nekoliko stotina do oko 1000 km. Drastično veće cimanje i nerviranje mi je pranje lanca na biciklu, što sam uradio jednom dvaput u životu. Nisu džabe izmislili brze spojinice. I merenje me košta nekoliko sekundi vremena. Tačno mogu i da vidim okom koliko se kvalitetniji lanci manje habaju kad dođe vreme za rotaciju nakon tih ~1000 km u odnosu na lošije i jeftinije. Za svaku kasetu imam tri lanca koji idu u kompletu s njom i kruže, dok sva tri ne dođu do 0.5-0.6% tada je ceo komplet kaseta i tri lanca gotov.


  • 2

#2768 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 11:13 PM

Ovaj cyclo sto ima kod nas da se kupi moze da meri po istom principu kao i "Jedino to Shimano radi kako treba" samo gurnes palcem onaj deo koji nasedne na rolnicu prema napred. A "Jedino to Shimano radi kako treba" eliminise zazor samo na toj prvoj rolnici a sve ostale izmedju mernih tacaka razvuce u suprotnim smerovima kao i svaki drugi "obican" merac.

 

Cyclo IMG-0385_1024x1024.jpg

 

edit, u stvari ne moze Uniorov na tockic da se gura palcom, moja greska. Mislim moze ali komplikovano zabijes nesto iza rolera na koji naleze sipkica da rasiris rolere pa onda normalno meris...


  • 0

#2769 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 19 October 2021 - 06:09 AM

Izvinjavam se za malu dezinformaciju xt kaseta 11-tica 80e.
Račun je za potrošeno vreme ako se koristi za zaraditi novac u Švabiji a ne na čišćenje (gde je za minimalac 12e sat) na godišnjem nivou. To su pare u Nemačkoj ne u Srbiji. Retko ko ima 12e sat u Srbiji.
Kilometri: (prosečna brzina 30km/h) lakše mi za računanje. Znači 15km x 52puta na godišnjem nivou izađe 780km.

P. S. Isto sam omašio broj nedelja u prethodnom računu (52 ne 54) tako da od ukupnog novca odbite 12e.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#2770 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 19 October 2021 - 08:00 AM

Ovaj cyclo sto ima kod nas da se kupi moze da meri po istom principu kao i "Jedino to Shimano radi kako treba" samo gurnes palcem onaj deo koji nasedne na rolnicu prema napred. A "Jedino to Shimano radi kako treba" eliminise zazor samo na toj prvoj rolnici a sve ostale izmedju mernih tacaka razvuce u suprotnim smerovima kao i svaki drugi "obican" merac.

 

attachicon.gifCyclo IMG-0385_1024x1024.jpg

 

edit, u stvari ne moze Uniorov na tockic da se gura palcom, moja greska. Mislim moze ali komplikovano zabijes nesto iza rolera na koji naleze sipkica da rasiris rolere pa onda normalno meris...

Posto vidim da je ovo upuceno meni da ti odgovorim. Opet pokazujes elementarno ne znanje. Ovaj alat sto si pokazao, je alat ko i svak drugi sa tri pipka. On nije namenjen da se nigde gura, jer kada ga gurnes, onaj deo koji ulazi dodje do, sredine suprotne rolnice. Kada bi tako merio on bi ti lazno pokazao da mozes sa lancem da predjes i 50 000 km. On je predvidjen da se osloni na suprotnu stranu lanca od ovog koji ti strucno pokazujes da treaba da se gurne. Nije kalabrisan da tako meri. Produzavas hod za neka 2-3 mm.

E kod Shimanovoh to nije slucaj, nema ti da trazis da li levo ili desno da guras. On upadneggde treba, pomeri rolnicu i meri tacno..


  • 1

#2771 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 19 October 2021 - 01:53 PM

Posto vidim da je ovo upuceno meni da ti odgovorim. Opet pokazujes elementarno ne znanje. Ovaj alat sto si pokazao, je alat ko i svak drugi sa tri pipka. On nije namenjen da se nigde gura, jer kada ga gurnes, onaj deo koji ulazi dodje do, sredine suprotne rolnice. Kada bi tako merio on bi ti lazno pokazao da mozes sa lancem da predjes i 50 000 km. On je predvidjen da se osloni na suprotnu stranu lanca od ovog koji ti strucno pokazujes da treaba da se gurne. Nije kalabrisan da tako meri. Produzavas hod za neka 2-3 mm.

E kod Shimanovoh to nije slucaj, nema ti da trazis da li levo ili desno da guras. On upadneggde treba, pomeri rolnicu i meri tacno..

Nije, ja imam isti takav,i kada se gurne u desno pokazuje bar koliko toliko rezultat  kao merenje lenjirom ali do jedno 5000km. Kakvih 50000km , Evo imam na Mtb Sashov lanac,presao oko 10000km ,na lenjiru istegnutost preko 2" kako god okrenes alat upada li upada guram li guram, ne vredi upada i upada O:) ,,ali namerno necu da ga menjam,ima da teram dok ne pocne na racni da preskace,to mi je najjeftinija opcija bez cimanja i ne opterecujem se vise pranjem i tim glupostima.

 

Problerm sa tim alatom i upste alatima,sto izgleda da ima nekih lanaca gde je manji precnik rolnice (nisam siguran ali predpostavljam) Eto na drugom Mtb 9 brzina kupio sam HG53, ajde da izmerim ,na 0.75 upada vise od polovine,tako da sam zakljucio da su ti alati u sustini sisanje ovaca,lenjir ,predje 1" menjaj i to je to ako zelis sto vise da sacuvas zupce na kaseti.


  • 0

#2772 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 20 October 2021 - 01:56 PM

Може ли неко онда да стави слику тог једино тачног Шимановог мерача (ако смо тако апсолвирали). 


  • 0

#2773 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 October 2021 - 02:03 PM

Sve je to Relja apsolvirao
https://bicikl.bikeg...iklu/?amp=1#4.3
  • 1

#2774 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 20 October 2021 - 02:26 PM

Може ли неко онда да стави слику тог једино тачног Шимановог мерача (ако смо тако апсолвирали). 

https://www.bike24.com/p211603.html


  • 1

#2775 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 20 October 2021 - 02:42 PM

Da sada malo dodatno zakomplikujem pricu u vezi meraca. Inzinjeri koji konstruisu te alate znaju mnogo bolje od nas da ovi klasicni meraci nisu bas skroz tacni. Tacno je da nisu tacni ali delimicno i ne na svim merama.

 

Znaci posto znaju da bi alat pokazao da je lanac za zamenu pre nego npr onaj Shimanov, oni su za neki taj deo mlimetra produzili merac. Pa gde je onda problem? Problem je sto je to fiksno merilo. Onda su morali da oodluce da li ce biti tacan na npr  .75 ili na 1.0. E sada ako bi namestili na jednu meru. ne bi bio tacan na drugu. Ja sada ne znam na koju su se meru odlucili, verujem na  .75, ali zato sa povecanjem potrosenosti raznih lanaca nece im biti tacan na 1,0.

 

Verovatno nisam uspeo da objasnim sta mislim, samo da znate da nije to bas tolko da ne valja, samo jedna od te dve krajnosti ce verovatno biti netacna. Da su uzeli prosek, obe bi bile netacne. Uglavnom vaznije je po meni ovaj  prvi broj.


  • 0

#2776 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 October 2021 - 03:40 PM

A nekada davno smo tako bezbrižno vozili.. kad nije bilo merača, teflon sprejeva i ostalih džidža-bidža.
  • 3
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2777 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 20 October 2021 - 03:48 PM

A nekada davno smo tako bezbrižno vozili.. kad nije bilo merača, teflon sprejeva i ostalih džidža-bidža.

 

Slazem se. Ja prvi ne dajem ni pet para na odrzavanje lanca i sl. Jednom u 200 km naspricam sa Akrom, operem sa jakim mlazom, posle podmazem i to je to. Na sve to potrosim 10 minuta.

 Nego cisto pricamo sa tehnicke strane o tim zezalicama.


  • 0

#2778 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 20 October 2021 - 03:55 PM

Mislim da se danas vozi na mnogo višem nivou u svim segmentima a delom su zaslužne te jeftine sitnice koje čuvaju mnogo skuplje i važnije, mislim na grupu generalno. U samom lancu je najmanja poenta.

Zanimljivo je sa tehničkog aspekta mnogima kao i meni pa se stiče utisak da je neko opterećen čistoćom ali lično mislim da nije to slučaj ovde.

Zanimljivo je i sa kakvim sve informacijama kolege raspolažu. Svaka čast!
  • 0

#2779 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 20 October 2021 - 04:03 PM

Sad je zahvaljujuci tom alaticu, omoguceno da svako vidi brzo i lako, kakav mu je lanac. Znalo se to i nekada, samo je zahtevalo iskustva. Stavio bi se lanac napred na veliki lancanik, onda bi se rukom povukao u polje. Od zavisnosti od tog "zeva" bi se znalo da li da se menja ili ne. Ali to nije mogao svako da zna.
  • 0

#2780 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 20 October 2021 - 04:34 PM

A na kojem procentu izduzenja lanca taj shimanov upada, tj. pokazuje da je lanac za zamenu? Lici mi na instrument koji pokazuje samo da je lanac izduzen preko odredjene mere, tesko da covek moze da proceni ako nije koliko je jos ostalo do zamene.


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika