Jump to content


Fotografije

Danas mi je stiglo, tema za hvalisanje!


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
3511 odgovora na ovu temu

#2741 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 October 2021 - 01:27 PM

I za wannabe profesionalce sa foruma :D


  • 0

#2742 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 01:33 PM

Ma definitivno je do alata, merio sam alat šublerom i laže za 0,5mm, baš je loš...
Da je 0,1 ili 0,2mm pa hajde da progutam, ali pola milimetra je mnogo, na novom lancu pokazuje 0,5% istegnutosti a na 0,6% treba da se menja lanac, budalaština a kao profi alat.
Ma breeeee...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 Rekoh ti ja to odmah. I kao sto sam pisao da ne bacate pare za to. 

 

Npr, kada stavim nov lanac XT alat je na samom vrhu zuba. Kada upadne na .75, predjem oko 4000 km. I tada uvek menjam. Kod mene nikad nisam dopustio da dodje do 1,0 ali na drugim biciklima gde sam menao obicno kad je dugo vozeno da je 1.0  a ulazio alat, mora da se menja i kaseta, jer preskace sa novim lancem. 

 

U upustvu za moj alat je i pisalo da na 1 treba zameniti i kasetu. Medjutim po meni to zavisi koliko se dugo vozi. Ako  je tek usao na 1.0, onda ne mora, ali ako se predje jos par hiljada, onda taj lanac upropasi i neki od lancanika, gde se najvise vozi i onda mora.


  • 0

#2743 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 01:42 PM

I ja imam isti Uniorov alat. Uzeh da izmerim lanac sa predjenih oko 250km samo. Podeok istrošenosti kaže tačno izmedju 0,25 i 0,50, znači oko 0,37 da kažem, a nov lanac. A mislio sam kada sam kupovao da sam se namirio sa tim alatom zauvek.
  • 0

#2744 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 02:03 PM

Ne pocinje nijedan nov lanac od 0,0%.

0,50% = lanac je dobar, 0,75% = vreme je za zamenu lanca, 1,00% = vreme je za zamenu lanca i kasete.


  • 1

#2745 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 03:57 PM

Trebalo bi da je tako.
Alat je surovo kvalitetan kad se uzme u ruku i upotrebljava, materijal itd, Unior je ipak brend za alat, ne bi trebalo da ima grešku.
Kada sam merio lanac koji sam skinuo tada je bio tačan, oko 0,6%. Sad se setih.
  • 0

#2746 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 04:35 PM

Inace nisam se salio kad sam napisao ovu brojku 0,6888425196850394% za 11 brzinski lanac, stvarno sam je izracunao zarad vas znatizeljnih.


  • 1

#2747 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 04:50 PM

Dušane, ne znam da li si ti stvarno lud, genije ili oba istovremeno. :)

@Milan777

Nemoj se previše zamarati oko toga koliko je "potrošen" nov lanac i šta piše na alatu. Ako si se već dobrano istresao za taj alat, onda prati tim alatom šta se dešava sa lancem kako se kilometri gomilaju, i kad dođeš do tih 0,6 ili 0,7 % tad ćeš definitivno znati da je za zamenu, pa onda pogledaj koje si kilometre ukupno prešao. To ti je jedino merodavno.

Nego... Opet mi otvorismo sizifovsku polemiku oko ubedljivo najjeftinijeg dela pogonskog sklopa bicikla. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2748 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 04:55 PM

Dule je genije. Veruj mi da sam znao da je to tačan broj, može da se izračuna

A ovo za alat sam već rekao da pare nisu problem, bitno mi je da još i radi :) i ne opterećujem se ničim stvarno, da sam toliko opterećen sa cenom (kao neki :) ) ne bi ga ni kupovao. Veruj mi rodjeni i da ga sad bacim ne bi bio problem ni to. Svega će biti ali nas neće...
  • 0

#2749 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 05:03 PM

Ljudi. Ako je 0.6 za menjanje. Onda je 0.5 potrosen, ali nije za menjaneje. Jel tako? Kako nov lanac moze da bude potrosen 0.5? Sta je onda 0.3, ako je 0.5 polazna tacka. Sta bi bilo 0.3? Skupio se lanac na kraće od novog?
  • 0

#2750 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 05:09 PM

... Skupio se lanac na kraće od novog?

vozio ga unazad? U rikverc?


  • 0

#2751 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 05:27 PM

Sta je onda 0.3, ako je 0.5 polazna tacka.

 

Polazna tacka ne moze da bude 0,0% jer bi to znacilo da nema zazora izmedju rolnica i pinova, tj. tesko bi se savijao lanac. Novi lanci za vise brzina ce pocinjati od veceg broja jer moraju da pokrivaju 1x12 kosenje lanca, sto automatski znaci veci pocetni zazor izmedju pinova i rolnica.


  • 1

#2752 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 05:28 PM

Људи, рачуна ли ико време и материјал за одржавање ланца када се говори о продужењу његовог трајања? Није то толико скупа ствар да би се потрошили сати и сати времена и одређена количина неког средства да би ланац дуже трајао. Ти сати имају своју вредност у то средство има своју вредност, тако да се може претпоставити да се добијени број километара потире са уложеним радом и средствима. Да напоменем, не тврдим да не треба уопште чистити ланац и касету, већ начи неку неоптерећујућу меру, па кад је за замену купити други. Наизглед ће бити чешће, али нема потрошње рада и средства :)
Но, спреман сам да се сложим и са другачијим мишљењем.
Инсче, користим Униоров алатић за мерење.
  • 2

#2753 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 05:32 PM

Neopterecujuca mera za mene je brisanje vlaznim maramicama, prskanje/ispiranje sprejem za podmazivanje i menjanje lanca kad pocne menjanje zadnjih brzina da zeza.


  • 1

#2754 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 05:41 PM

Људи, рачуна ли ико време и материјал за одржавање ланца када се говори о продужењу његовог трајања? Није то толико скупа ствар да би се потрошили сати и сати времена и одређена количина неког средства да би ланац дуже трајао. Ти сати имају своју вредност у то средство има своју вредност, тако да се може претпоставити да се добијени број километара потире са уложеним радом и средствима. Да напоменем, не тврдим да не треба уопште чистити ланац и касету, већ начи неку неоптерећујућу меру, па кад је за замену купити други. Наизглед ће бити чешће, али нема потрошње рада и средства :)
Но, спреман сам да се сложим и са другачијим мишљењем.
Инсче, користим Униоров алатић за мерење.

Bravo, pogodio si poentu, bar ono kako ja razmiüljam. Treba kupiti i to sredstvo za odmašćivanje, dobar sprej i redovno ga koristiti, pa i on se potroši pa treba kupiti drugi. Ako lanac čistim na svakih recimo 150 km a pretpostavimo da on traje 6000km, to znači da ću ga u tih 6k km očistiti 40 puta. Koliko je to potrošenog vremena, zatim tog spreja za odmašćivanje i bačenih krpa ili tih vlažnih maramica Boga pitaj, pogotovo ako nemaš jedan nego nekoliko bicikala.

Ja se držim onoga da čistim i podmazujem na nekih 300 ili 400 km na biciklu koji se vozi isključivo po drumu. Češće ću ga čistiti samo ako me uhvati baš neki pljusak pa spere svo ulje sa lanca. I tako koliko traje neka traje. Kad dotraje ide sledeći.


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2755 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 October 2021 - 06:11 PM

Људи, рачуна ли ико време и материјал за одржавање ланца када се говори о продужењу његовог трајања? Није то толико скупа ствар да би се потрошили сати и сати времена и одређена количина неког средства да би ланац дуже трајао. Ти сати имају своју вредност у то средство има своју вредност, тако да се може претпоставити да се добијени број километара потире са уложеним радом и средствима. Да напоменем, не тврдим да не треба уопште чистити ланац и касету, већ начи неку неоптерећујућу меру, па кад је за замену купити други. Наизглед ће бити чешће, али нема потрошње рада и средства :)
Но, спреман сам да се сложим и са другачијим мишљењем.
Инсче, користим Униоров алатић за мерење.



Aj sad, ne moraš kvariti doživljaj. Taman se polako zahuktavamo :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2756 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 18 October 2021 - 06:13 PM

Koje ulje kada si prešao na squirt? Nema potrebe čistiti pogonski deo jer samo se lanac prlja i on košta samo xx eura. Mislim pesak i sve ostalo što se lepi na lanac i lančanike troši samo lanac. Drugi delovi, koji su skoro uvek od aluminijuma, se uopšte ne troše. Zašto predlagati da se lanac često čisti jer ljudi u Srbiji zarađuju više nego u Švabiji i šimano je tako lako dostupan u Srbiji. Ah da, vreme. Tih pola sata jednom u 5 do 7 dana (koliko traje pranje) se mogu bolje unovčiti. Mislim zašto čuvati kasetu od 90+e ili lančanike (slična cena kao kaseta). 54x1/2h (12e sat u Nemačkoj minimalac - bruto) je 324e a neto je oko 216e (na godišnjem nivou). Koliko je u Srbiji radni sat? Vlažne maramice oko 2e pak., mikrofiber krpe oko 3e 5kom.



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#2757 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 07:00 PM

Jesam prešao na squirt ali smatram da je on odličan za isključivo suvo vreme, tako da ću za ovu hladniju i vlažniju polovinu godine ipak koristiti teflonsko ulje.

Drugi deo posta - nisam siguran da sam skapirao poentu.

U svakom slučaju ni na jednom od mojih bicikala ni kasete, ni lančanici pogona a ni lanci ne koštaju ni blizu onoga što si naveo. Kaseta tridesetak eura, lanac petnaestak. Istu sam filozofiju primenjivao i kada sam živeo i radio u Srbiji.
ŠTo se mene lično tiče, ko god želi može posle odmašćivanja, pranja, sušenja, lanac i ispod jastuka da drži ako mu to pričinjava zadovoljstvo. Samo čisto sumnjam da će to osetno da mu produži vek.

Od tog tolikog famoznog čišćenja lanca daleko je bitnije pravovremeno zameniti lanac novim a ne terati do balčaka. To zapravo produžava vek pogonskog sklopa ma šta mi voleli da mislimo.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2758 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 08:01 PM

Koje ulje kada si prešao na squirt? Nema potrebe čistiti pogonski deo jer samo se lanac prlja i on košta samo xx eura. Mislim pesak i sve ostalo što se lepi na lanac i lančanike troši samo lanac. Drugi delovi, koji su skoro uvek od aluminijuma, se uopšte ne troše. Zašto predlagati da se lanac često čisti jer ljudi u Srbiji zarađuju više nego u Švabiji i šimano je tako lako dostupan u Srbiji. Ah da, vreme. Tih pola sata jednom u 5 do 7 dana (koliko traje pranje) se mogu bolje unovčiti. Mislim zašto čuvati kasetu od 90+e ili lančanike (slična cena kao kaseta). 54x1/2h (12e sat u Nemačkoj minimalac - bruto) je 324e a neto je oko 216e (na godišnjem nivou). Koliko je u Srbiji radni sat? Vlažne maramice oko 2e pak., mikrofiber krpe oko 3e 5kom.
Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Поштујем размишљање. Напоменуо сам да не мислим да не треба одржавати ланац, (ту се подразумева и касета и погонски ланчаници) већ изразио мишљење о неоптерећујућој мери. Друго, тих 216 евра треба претворити у вишак добијених километара и то упоредити са нешто ређим прањем али и мањим бројем ,,потрошених евра/рада”, зар не?
У мом градићу има једна мтб екипа возача, једно удружење друмских бициклиста и доста индивидуалаца. Не знам никог ко вози касете од 90+ евра.
  • 0

#2759 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 08:11 PM

Polazna tacka ne moze da bude 0,0% jer bi to znacilo da nema zazora izmedju rolnica i pinova, tj. tesko bi se savijao lanac. Novi lanci za vise brzina ce pocinjati od veceg broja jer moraju da pokrivaju 1x12 kosenje lanca, sto automatski znaci veci pocetni zazor izmedju pinova i rolnica.

 

 Sve si netacno napisao. Ovi kao fensi alati su i napravljeni da ne bi imali samo 2 mere istrosenosti ( 0.7 i 1.0), nego i da pokazuju i mala istegnuca lanca. I da lanac nov  mora da bude na 0%, a ne na 0,5%. Ovaj Unirov alat pokazuje pogresnu vrednost zato sto radi kao i vecina tih alata, a to je da gura rolnice na suprotnu stranu. Jedino Shimanov alat radi da gura u istu i on je 100% tacan. Iz tog razoga, ovaj alat nije tacan i pokazuje za nov lanac pohabanost od 0,5 %. Jer ako je 0.5 polazna tacka, sta je onda 0,25? Zasto su stavili to? Da meri lanac kada se na hladnoci skupi. Eeee malo logike.

 

Inace tu je jos jedna stvar a razlikuje se od proizvodjaca alata, svako drugacije racuna

 

1. Brojevi mogu pokazati, milimetre izduzenja , procentualno habanje 

2. Procenat rastezanja ( koliko je lanac otisao i kada je jedan odsto duzi nego kadaje bio nov).


  • 0

#2760 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 18 October 2021 - 09:09 PM

Pa ti napravi taj tvoj "sam svoj majstor" merac i kad budes otisao da kupis sledeci lanac nemoj da uzmes dok ne nadjes onaj koji ima 0,0% :) A valjda kao precizni mehanicar znas sta je zazor 0,0%. 0,25% moze biti da se mere lanci jednobrzinci, hmmm?


  • 0




2 članova čita ovu temu

0 članova, 2 gosta, 0 anonimnih korisnika