Jump to content


Fotografije

Danas mi je stiglo, tema za hvalisanje!


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
3511 odgovora na ovu temu

#2381 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 15 December 2020 - 05:45 PM

...Jel ti stvarno veruješ da naša firma može Švabama da zabrani izvoz?...

msm da je pre kontra, kad dobijes distribuciju dobijes je samo i iskljucivo za svoje dvoriste.

Proizvodjac ti ne da da pisas drugome u caj!

Ako te uvate da muvas, rebnu te po dzepu/rabatu,

tako da ti ne treba sitna prodaja koja moze da postane problem.


  • 0

#2382 trista_cuda

trista_cuda
  • Members
  • PipPipPip
  • 135 posts
  • LocationBG

Postavljeno 15 December 2020 - 05:51 PM

Dok nije ušao Eurotrade u Srbiju, bez problema sam naručivao Shimano komponente sa svih EU sajtova, od kako su ovi postali uvoznici (čini mi se od 2018.) više ne može.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Prošle zime je to krenulo da se ne može naručiti, najpre sa BD pa onda i ostali. Ne znam kakav ima Šimano ugovor sa tom firmom ali znam da bi postao ekskluzivni distributer za neku firmu (obično velike multinacionalne kompanije) moraš da platiš papreno (za period od tri ili više godina) dozvolu da jedini imaš pravo na prodaju. Samo je Šimano mogao sprečiti da se njihova roba ne prodaje u zemljama gde imaju tog distributera jer Šimanu to odgovara (kako god glupo zvučalo :D ).


  • 0

#2383 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 15 December 2020 - 06:00 PM

Prošle zime je to krenulo da se ne može naručiti, najpre sa BD pa onda i ostali. Ne znam kakav ima Šimano ugovor sa tom firmom ali znam da bi postao ekskluzivni distributer za neku firmu (obično velike multinacionalne kompanije) moraš da platiš papreno (za period od tri ili više godina) dozvolu da jedini imaš pravo na prodaju. Samo je Šimano mogao sprečiti da se njihova roba ne prodaje u zemljama gde imaju tog distributera jer Šimanu to odgovara (kako god glupo zvučalo :D ).

Da, pa to je to... Mislimo na istu stvar... Neki uslovi koje Shimano postavlja kad ima ekskluzivnog distributera, u ovom slučaju Eurotrade.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#2384 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 15 December 2020 - 07:07 PM

To bi sve bilo dobro kad bi ta firma kod nas imala sajt ili bilo sta i kad bi moglo preko nje da se naruci i da to stigne u tih 10-20 dana.

 

koliko se secam price dal je Dusan ili neko slao i mail za odredjene delove i rekli su u fazonu nesto ce biti naruceno na prolece u sezoni.

znaci da ih ne interesuje pojedinacna isporuka, vec imaju nesto standardno sto porucuju i isporucuju po nasim radnjama 2 meseca godisnje i to nam je to..

 

na primer i ceo program Ortlieb nije moguce poruciti direktno kod nas, teska prica da smo i za to postali generalni uvoznik :)


  • 0

#2385 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 15 December 2020 - 07:35 PM

(link)


  • 0

#2386 Ludisha

Ludisha
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 15 December 2020 - 07:42 PM

(link)

nisam znao da imamo to, bas sam ostao u cudu, sa cenama takodje :)


  • 0

#2387 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 15 December 2020 - 07:55 PM

Pa tu su negde cene Slovenija (link) Srbija (link)


  • 0

#2388 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 463 posts

Postavljeno 15 December 2020 - 11:20 PM

msm da je pre kontra, kad dobijes distribuciju dobijes je samo i iskljucivo za svoje dvoriste.

Proizvodjac ti ne da da pisas drugome u caj!

Ako te uvate da muvas, rebnu te po dzepu/rabatu,

tako da ti ne treba sitna prodaja koja moze da postane problem.

 

U EU je to malo problematičnije zato što svi mogu da slobodno trguju sa svima - znam ljude koji imaju distribuciju za određene proizvode u Sloveniji i pizde najstrašnije zato što amazon.de isporučuje šta god u Sloveniju overnight besplatno, dakle čim je neka akcija u Nemačkoj svi Slovenci kupuju tamo, baš ih briga ko je distributer u Sloveniji. 

 

E sad što se Shimana tiče isto tako niko ne može da zabrani bike24 ili bike-discount.de da šalju u Srbiju bez obzira na to kakvog distributera imaju. Problem je izgleda druge prirode, na bike discount stoji lepo:

 

Due to legal restrictions this product can't be send to your chosen delivery country

 

A sa druge strane sličan SRAM menjač možeš da poručiš najopuštenije. I onda počneš da menjaš zemlje i vidiš da bilo gde u EU nema problema da se Shimano poruči, a bilo gde van EU ne može. Nije Kragujevačka firma distributer za Albaniju, Alžir, Belorusiju, nisam dalje ni kliktao :) Što mene navodi da pretpostavim da je problem u EU/non-EU državama, tj Shimano se moguće proizvodi van EU, tipa Japan, i onda se pod posebnim uslovima, carinama i sl, uvozi u EU. Da bi oni to ponovo izvezli van EU zone moguće da imaju ili administrativne probleme ili značajne dodatne troškove i onda im je prosto lakše da se time i ne bave.

 

Dakle problem će se rešiti kad mi uđemo u EU :) 


  • 0

#2389 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 16 December 2020 - 07:26 AM

Ili može biti da EU štiti slobodno kretanje robe na svom tržištu, jer tome i služi, pa Shimano ne može da sprovodi pravila po želji kao što može izvan EU. Tako je i Specialized svojevremeno ograničavao distributerima prodaju na internetu, pa ništa njihovo nije moglo da se poruči sa Bike24 iako su imali u ponudi.

https://road.cc/cont...retailer-275311
  • 0

#2390 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 December 2020 - 08:23 AM

nisam znao da imamo to, bas sam ostao u cudu, sa cenama takodje :)


Cene astronomske.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2391 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 463 posts

Postavljeno 16 December 2020 - 09:42 AM

Ili može biti da EU štiti slobodno kretanje robe na svom tržištu, jer tome i služi, pa Shimano ne može da sprovodi pravila po želji kao što može izvan EU. Tako je i Specialized svojevremeno ograničavao distributerima prodaju na internetu, pa ništa njihovo nije moglo da se poruči sa Bike24 iako su imali u ponudi.

https://road.cc/cont...retailer-275311

 

Da, ali ovde čak i navodi da je Shimano izjavio konkretno da ne ograničavaju oni. Plus nije situacija samo za Shimano, recimo ni Garmin isto ne šalju van EU, što me navodi da je problematika odakle je uvezeno u EU, ne ko je proizvođač. Mislim da to ima veze sa pravilima EU o robi koja je uvezena u njihovu zonu i kasnije izvozu "u treće zemlje", s tim da moram da se ogradim da nisam stručnjak na tu temu. A i UK sad postaje treća zemlja isto kao i mi :)

 

U svakom slučaju ne postoji neka zla Kragujevačka firma koja brani uvoz kod nas, oni samo deru s cenama... Doduše dečko iz Pro Bike u BG mi je rekao da će oni od proleća zvanično raditi Shimano, šta god to značilo, te da će imati ceo program. E sad što se cena tiče... 


  • 0

#2392 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 16 December 2020 - 12:49 PM

Shimano je izjavio konkretno da ne ograničavaju izvoz u Veliku Britaniju trenutno, ali prati šta će se desiti u januaru. Poenta je da se Shimano pita u ovoj situaciji, ne EU. Garmin ima isto pravo kao i Shimano da ograničava svojim distributerima pravo izvoza na druga tržišta. Zemlja porekla je nebitna, jer 90% svih proizvoda ko kojima ovde pričamo dolazi iz Kine ili s Tajvana.

 

Priče o firmi iz Kragujevca su bez veze, proizvođači su ti koji imaju određen stepen kontrole nad svojim distributerima, a ne obrnuto. Veliki distributer sigurno može da komunicira sa proizvođačem i da traži zaštitu, ali uvoznik za zemlje Balkana teško da spada u tu kategoriju. Uostalom, zabrana izvoza u Srbiju najverovatnije i jeste usputna posledica zabrane izvoza za Severnu Ameriku, tamo su distributeri imali ozbiljne probleme s konkurencijom iz Velike Britanije i Nemačke. Možeš da vidiš kako se tamo razvijala situacija: https://www.mtbr.com...the-eu.1104677/

 

Pomenuti Sram sa svoje strane recimo ne ograničava toliko izvoz, ali zato prilično strogo kontrolišu maloprodajne cene: https://www.sram.com...y/campaigns/map

 

Inače, jesi probao neki put da poručiš neke Shimano delove iz SAD za Srbiju? Na primer odavde: https://www.jensonusa.com


  • 0

#2393 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 463 posts

Postavljeno 16 December 2020 - 01:18 PM

Nisam pokušavao da poručim iz USA, ali za to postoji relativno lako rešenje, angažuješ onaj servis Američki poštar, stigne kod njih na USA adresu, oni ti sve spakuju i pošalju u Srbiju (s tim da treba računati na sve uvozne dažbine ako postoje). Radio sam to sa nekim knjigama sa Amazona koje ne šalju ovamo i sasvim korektno funkcioniše, čak je i njihova usluga relativno jeftina, ako izuzmemo što su sad u doba korone skočile cene transporta do nas. 


  • 0

#2394 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 16 December 2020 - 08:55 PM

Poenta je da Shimano brani izvoz iz SAD isto kao što brane iz EU, i to jasno piše na pomenutom sajtu ako pokušaš.


  • 0

#2395 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 463 posts

Postavljeno 16 December 2020 - 09:48 PM

Moguće, meni je samo čudno što stoji ta odrednica "due to legal restrictions" na evropskim sajtovima za slanje van EU. A na istom sajtu kad oćeš da naručiš ceo bicikl samo stoji "The product can't be send to your selected delivery country." i to je to, nema daljih legalnih objašnjenja :) Sve u svemu razlog sam razlog je manje bitan, suština je da moramo da se dovijamo ako hoćemo nešto tog tipa da poručimo... 


  • 0

#2396 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 December 2020 - 09:17 AM

Stiglo juče :D

Kosmička pravda za onaj moj debakl sa CRC: koštale su me 55 evra i odlično su očuvane

artic.jpg


  • 5
Today is always here.
Tomorrow, never.

#2397 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 19 December 2020 - 08:42 PM

Odakle, sa kog sajta?


  • 0

#2398 MTB021

MTB021
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 385 posts

Postavljeno 19 December 2020 - 10:56 PM

Moguće, meni je samo čudno što stoji ta odrednica "due to legal restrictions" na evropskim sajtovima za slanje van EU. A na istom sajtu kad oćeš da naručiš ceo bicikl samo stoji "The product can't be send to your selected delivery country." i to je to, nema daljih legalnih objašnjenja :) Sve u svemu razlog sam razlog je manje bitan, suština je da moramo da se dovijamo ako hoćemo nešto tog tipa da poručimo... 

Sa "Due to legal restrictions" mislim da se ne radi o proizvođaču uopšte već o špediciji tj. osiguranju nestale robe, carinama i naknadnom povratu novca kupcima. Tu već neće niko da se zeza sa neuređenim tržištima zbog izuzetno lakih zloupotreba i nastale štete.


  • 0

#2399 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 December 2020 - 11:05 PM

Sa "Due to legal restrictions" mislim da se ne radi o proizvođaču uopšte već o špediciji tj. osiguranju nestale robe, carinama i naknadnom povratu novca kupcima. Tu već neće niko da se zeza sa neuređenim tržištima zbog izuzetno lakih zloupotreba i nastale štete.

Da je tako onda ništa sa tih prodavnica ne bi slali, a ovako ne šalju samo robu određenih brendova.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#2400 jelchica

jelchica
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1030 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 December 2020 - 12:02 AM

Odakle, sa kog sajta?


Ma ovde sa oglasa na cikloberzi
  • 0
Today is always here.
Tomorrow, never.




2 članova čita ovu temu

0 članova, 2 gosta, 0 anonimnih korisnika