Jump to content


Fotografije

Jeftin drumaš, koja veličina za retro ram?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
325 odgovora na ovu temu

#261 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 09:08 AM

Ovo sto je iznad napisano je poprilicno realan pogled  na stvari, koji ja uglavnom zaboravim.

Cesto volim da preporucim stari jeftini propali trkacki bajs, koji moze uspesno da se osvezi.

Ali ima jedan bitan faktor koji obicno zaboravim, imam veliku bazu polovnih delova kuci (volani, sedista, pogoni, kocnice, sticne...), tako da bez problema napravim razne varijacije, i obicno nadjem koja mi odgovara u datom trenutku, bez dodatnih ulaganja. MAda opet sve je to nekad kupljeno.

 

Znaci sa bajsom polako, malo razvuci vremenski to sredjivanje, i jeftino ces resiti probleme...


  • 0

#262 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 09:18 AM

Kada sam razmisljao da kupim jos jedan drumski back up bajs, u tom cenovnom rangu je bilo nekoliko opcija. Medju njima je bila i neka novija Merida sa Sorom osmofazom. Problem kod Sore osmofaza je to sto je nemoguce iz iz dropova menjati brzine plus je osecaj u koriscenju dosta plastican. Ta Merida je takodje imala standard pogon i da bih je prilagodio svojim potrebama morao bih da menjam ceo pogon i samaraljke. Bajs je kostao 250 eura fixno, plus da se stave samraljke klaris, plus drugi pogon (korman je bio OK). Tako da sa finansijske strane mi se mnogo vise isplati ovaj dinosaurus, a vozio sam ranije Cannondale i kad su ramovi u pitanju mislim da ova firma zna sta radi kao sto je znala i pre 20 godina.

To sto je bajs stariji od 20 godina ne igra krucijalnu ulogu. Ja bih tu pre naveo intenzivnost koriscenja. Po stanju kurbli i samaraljki, kao i rama ovog bicikla, moja procena je da ovaj bajs nije prevalio vise od nekoliko hiljada km i da je vise stajao nego sto je vozen. Ako je uz to bio dobro skladisten dok se ne vozi, to ce materijalu da omoguci jos duzu upotrebu.

Sa druge strane ja sam prosle godine uzeo jednu Bottechiu 3 do 4 godine staru koju sam dobio sa ociglednim znakovima upotrebe. Kurble malo izguljene, menjan zadnji menjac.... Po mojoj proceni presla bar 15000 km, moze biti i vise, ali ram i vila lepo ocuvani pa sam je pazario.

Suma sumarum; Nije zlato sve sto sija. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#263 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 09:23 AM

Ne, ali ako promeniš pola bajsa, promenio si pola bajsa.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

 

Kako se meri pola bajsa? Po kilaži? Po površini? Po ceni?


  • 0

#264 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 January 2018 - 09:24 AM

Kako se meri pola bajsa? Po kilaži? Po površini? Po ceni?

Kako god ti odgovara...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 1

#265 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 09:26 AM

Sad sam se necegq setio. Planirao sam da na mojoj Bottecchiji zamenim pogon jer su kurble izgrebane. Skinuo bi ih ga sa bajsa osmirglao i dobro ispolirao. Taj pogon bib mogao da stavim na Cannondale a na Bottecchiju novi. Jeste da je taj starj pogon na cetvrtku i svakako je bolji onaj iz dva dela ali eto... ako ima koji rezervni deo, ne mora da bude skupa adaptacija Cannondela. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#266 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 09:30 AM

Kako god ti odgovara...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

 

Okreni-obrni, meni se ova jednačina ne uklapa:

 

volan + pogon + kaseta = ram + točkovi + ručice + kočnice + menjači

 

Može pomoć prijatelja?


  • 0

#267 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 January 2018 - 09:31 AM

Okreni-obrni, meni se ova jednačina ne uklapa:

volan + pogon + kaseta = ram + točkovi + ručice + menjači

Može pomoć prijatelja?

Ma u redu je, zaboravio si pertle i ulozak...
98Kg uspon 12%= pogon, kaseta 32 zuba, drugi z. menjač plus ostalo...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#268 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 09:38 AM

Aha, propustio si deo gde je zaključeno da kaseta od 28 zuba i normalan zadnji menjač radi posao. Doduše, meni se ovo i dalje ne uklapa:
 
volan + pogon + kaseta + zadnji menjač = ram + točkovi + šticna + lula + sedlo + ručice + kočnice + prednji menjač
 
Ne znam, pogledam pogon, menjače, volan s lulom i kompletnim ručicama, šticnu i sedlo koji mi stoje u delovima u podrumu, i nemam osećaj da imam pola bicikla.


  • 0

#269 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 January 2018 - 09:45 AM

Aha, propustio si deo gde je zaključeno da kaseta od 28 zuba i normalan zadnji menjač radi posao. Doduše, meni se ovo i dalje ne uklapa:

volan + pogon + kaseta + zadnji menjač = ram + točkovi + šticna + lula + sedlo + ručice + kočnice + prednji menjač

Ne znam, pogledam pogon, menjače, volan s lulom i kompletnim ručicama, šticnu i sedlo koji mi stoje u delovima u podrumu, i nemam osećaj da imam pola bicikla.

Volan 20€+ lula 10-15€+ pogon 40€+ menjač 15-20€+ kaseta 15€+ lanac ako se stari ne uklopi 8€. Da dodamo traku volana, vrv i sajle i buziri zbog novog volana... Izadje sve odprilike kao pola bajsa koji je placen 200€.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 3

#270 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 11 January 2018 - 09:48 AM

Meni nije jasno da hoće da menja 53/39 pogon i 25icu kasetu a kupio klasičnog drumasa...
Šta će da dobije, Frankenštajna?

Ili vozi to ili traži drugi bajs...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
  • 3

#271 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 09:51 AM

E ala ste vas dvojica zapeli kao deca. :)

Nov pogon Campa Veloce koji planiram da stavim na Bottecchiu je 110 eura. Mogu da napravim kombinaciju pa da uzmem polovan ili neki jeftiniji FSA ali mislim da cu ipak nov Campa.

To bih svakako menjao tamo do leta. Ostane mi stari pogon koji ce da ide na Cannondale.

Moram da kupim samo kasetu od 20 eura. Dakle ulaganje na oba bajsa 130 eura ili 65 po bajsu. Sasvim prihvatljivo na duze staze...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#272 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 09:57 AM

Meni nije jasno da hoće da menja 53/39 pogon i 25icu kasetu a kupio klasičnog drumasa...
Šta će da dobije, Frankenštajna?
Ili vozi to ili traži drugi bajs...
Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk



A ovo je dobar komentar. :)

To mu dodje kao ono da nekoga sto na drumasu koristi spd a ne spd sl pedale treba kamenovati, ili sto vozi drumasa a nije u uskom bici sorcu nego seljacina obukao trenerku. :)

Lepota sporta ili hobija je u tome sto nam prija. Sve ostalo su predrasude.
  • 5

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#273 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 January 2018 - 09:57 AM

E ala ste vas dvojica zapeli kao deca. :)

Nov pogon Campa Veloce koji planiram da stavim na Bottecchiu je 110 eura. Mogu da napravim kombinaciju pa da uzmem polovan ili neki jeftiniji FSA ali mislim da cu ipak nov Campa.

To bih svakako menjao tamo do leta. Ostane mi stari pogon koji ce da ide na Cannondale.

Moram da kupim samo kasetu od 20 eura. Dakle ulaganje na oba bajsa 130 eura ili 65 po bajsu. Sasvim prihvatljivo na duze staze...

Tebi se mozda najvise isplati da prodas oba bajsa, plus dodas jos tih130€ koje planiras da uložiš i da kupiš jedan opasan bajs.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 3

#274 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 09:59 AM

Opasan po kojim kriterijumima i opasan po koga? :)
  • 2

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#275 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 11:15 AM

Volan 20€+ lula 10-15€+ pogon 40€+ menjač 15-20€+ kaseta 15€+ lanac ako se stari ne uklopi 8€. Da dodamo traku volana, vrv i sajle i buziri zbog novog volana... Izadje sve odprilike kao pola bajsa koji je placen 200€.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

 

Znači po ceni računaš šta je pola bicikla. Hvala na odgovoru, ne znam samo što ti je toliko trebalo.


  • 0

#276 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 January 2018 - 02:12 PM

Kažu: što manje znaš, manje patiš. :)
Ko ima već formirane preferencije i bitno mu je to, taj će više stvari gledati sebi da udesi. Sedlo je jedna od stvari koje mnogi sele sa bajsa na bajs. Pedale takođe. Ima kome pasuje samo jedna ergonomija šamaraljki, primećuju razlike i traže samo taj jedan model što im pasuje.
Slično je i sa prenosima. Neko voli samo klasičan, compact ga nervira, neko ne može iz brdo bez compacta.
Kasete takođe. Ima ljudi koji vole tačno određen raspored brojeva zuba na zupčanicima kasete i smeta im ako fali 16, ili 17 na primer.
Ima nas raznih.
To svako sebi i spram sebe određuje šta je važno i koliko se šta isplati.
...mislim, da se ja pitam, svi biste terali 7faz sa DT šifterima - jer osmofaz je za šminkere i pomodare! :)


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 8

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#277 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 02:18 PM

Meni za moje potrebe 52/42, i sestofaz i puna kapa :)

Najvise sto imam je 8mica, petofaz me malo nervira, ali i njih vozim.

Samaraljke nikad nisam nasao koje mi bas odgovaraju, ne sedne mi lepo saka na njih.

 

A zanimljivo bajs, koji cini mi se najbrze trenutno vozim, ima najvise nudla fazon, najveci flex ima, i ubedljivo je naudobniji, i od aluminijuma je (ali uzane cevi). 


  • 1

#278 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 02:38 PM

@Fallout


Sedmofaz? Pa do pre par godina si se kleo u osmofaz, a sad izgleda kako tehnologija ide napred, ti sve vise vuces unazad. :D
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#279 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 January 2018 - 02:43 PM

Upravo to je i trebalo da bude šala na moj račun.
Očigledno neuspela.

...mada, da su rasprostranjeniji freehubovi za sedmofaz... :)

Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#280 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 January 2018 - 07:34 PM

Haha. Uspela je sala ne brini. :)


Nego sad sam gledao na bike discountu i kaseta za osmofaz 11-28 je 11 eura a 12-30 9. Prakticno za 20 eura se mogu uzeti dve kasete i videti da li moze da radi na vecoj jer ako moze, mozda ni ne bude potrebe za kompakt pogonom...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika